Σελίδα 25 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 15202122232425262728293035 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #361
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω παιδια που είστε με το μερος μου. Η αληθεια ειναι οτι απο μηχανες γνωριζουμε ελαχιστα. Οι εμπειριες που ειχαμε ποιο παλια ειναι απο vstrom 650.kawasaki versys 650 και ενα γυμνο gsr 600.σιγουρα σε φάτσα το νεο tracer 700 ειναι ομορφο μπροστα στο τενερε.και φαινεται ποιο ανετο. Μηπως ομως με μερικες αλλαγες. κερδισουμε στο κομματι ανεσης οσο αναφορα το τενερε και παραλληλα θα εχουμε και μια μοτο διπλου χαραχτηρα;; Μηπως καποιος ποιο εμπειρος μοτοσυκλετιστης με τις δικες μας ομως απαιτησεις. δλδ καμια παραλια. εκδρομη της ταξεως των 300 χλμ σε οδικό δικτυο. Και μια βαλιτσα πισω. Αν ηταν αναμεσα σε αυτες τις δυο μοτο. τενερε και tracer 700 2020 πια λετε θα διαλεγε;υπαρχουν καποια προνομια που εμεις δεν μπορουμε να εντοπισουμε περαν του αισθητικού μερους;
    Συγκεκριμένα το Tenere.... δύσκολη η άσκηση να βελτιωθεί η σέλα για τον συνεπιβάτη. Για αποστάσεις όπως το Αθήνα - Χαλκίδα μια χαρά είναι κι έτσι όπως είναι, για παραπάνω όμως...
    Η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις έξτρα την σέλα comfort που δίνει η Yamaha αν και η τιμή της ξεπερνάει τα 200 ευρώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BW3-F47E0-00-00-PASSENGER-COMFORT-SEAT-T700-Studio-001_Tablet.jpg 
Προβολές:	463 
Μέγεθος:	43,9 KB 
ID:	414854

    Εγώ πατέντες με τη σέλα δε θα ρισκάριζα γιατί έχω δει και πολλές αποτυχίες (όπως να γλυστράει λίγο-λίγο ο συνεπιβάτης και να πέφτει πάνω και να σε κάνει κουρέλι σε πολύωρο ταξίδι). Άλλο μια βελτίωση της υπάρχουσας και άλλο μια καθολική αλλαγή, που για αυτά που περιγράφεις τέτοια χρειάζεται.

    Η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα είναι μια υπέροχη μοτοσυκλέτα ακόμη και για ταξίδι (την έχω οδηγήσει άσφαλτο και χώμα) αλλά είναι και ο ορισμός του μονοκάβαλου στη συγκεκριμένη κατηγορία.

    Εάν είναι σημαντικό θέμα -που φαίνεται να είναι- η άνεση του συνεπιβάτη θα πρότεινα να δεις μια εναλλακτική επιλογή ίσως θα ήταν το Africa Twin του 2019 στην απλούστερη μορφή (έτσι και αλλιώς και το Tenere φτωχό είναι από ηλεκτρονικά). Η Honda αυτή την εποχή τι δίνει με σημαντική έκπτωση και με πολύ καλό χρηματοδοτικό πρόγραμμα. Δεν είναι άσχημη μοτοσυκλέτα και δεν χάνεις τίποτα να τη δεις από κοντά.

  2. #362
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Βρε κοπελι, ακομη??

    Επειδή εδω εμεις γεφυρώνουμε τα χασματα
    Παρε μια ιδεα παρακατω και πας σε οποια παραλια θες ακομη και Πρέβελη
    Συνημμένο 414853
    Χααααχχχχααααχχχαα. Καλοοοοο!!!!

  3. #363
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Το αφρικα βγαινει πολυ ψηλα.και σε κοστος ασφαλειες τελη.. Οσο αναφορα το τενερε. Αυτο το εξτρα σελακι εχω μπανισει κι εγω. Και νομιζω οτι ισως θα κανει δουλίτσα. Τωρα. Οσο αναφορα το κομματι οδηγησης δεν την εχω τεσταρει την τενερε.δλδ σε on συνθηκες ανταποκρινεται;;αν προσθεσουμε πχ το εξτρα σελακι και άλλη ζελατινουλα θα εχουμε αποτέλεσμα καλυτερο οσο αναφορα ανεση και ανεμοκαλυψη;; η μοτο εχει δηναμη σε on διαδρομη;;σε ρωταω επειδη την εχεις οδηγησει οπως λες.
    Μην περιμένεις το τρόπο και τη δύναμη που βάζει κάτω ένα KTM 790 ή το παλιότερο 950/990, αλλά αυτή που έχει είναι υπεραρκετή και για την άσφαλτο. Έχει αρκετή ροπή από χαμηλά και στρωτό γκάζι σε όλο το φάσμα των στροφών. Είναι πολύ παιχνιδιάρικη και διασκεδαστική σε συνεχόμενα στροφιλίκια και ο επαρχιακός είναι το φόρτε της. Στην Εθνική με 130 είσαι ΟΚ από ανεμοκάλυψη και με τη στάνταρ ζελατίνα αν έχεις ύψος μέχρι 1,80 (η ανεμοκάλυψη είναι βέβαια πολυπαραγοντικό θέμα που εξαρτάται και από άλλα πράγματα).

  4. #364
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Έχεις σκεφτεί να πάρεις tracer και να του φορέσεις κάνα scrambler λαστιχάκι;

    Δε είμαι πολύ γνώστης , ( αλλά εν είδει brainstorming ) αυτού του τύπου τα λάστιχα , μὴπως σου λύσουν το πρόβλημα με το να πατάς και χώμα σε νορμάλ πλαίσια;

  5. #365
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Έχεις σκεφτεί να πάρεις tracer και να του φορέσεις κάνα scrambler λαστιχάκι;

    Δε είμαι πολύ γνώστης , ( αλλά εν είδει brainstorming ) αυτού του τύπου τα λάστιχα , μὴπως σου λύσουν το πρόβλημα με το να πατάς και χώμα σε νορμάλ πλαίσια;
    Γιατι οχι.. Μια χαρά το βρισκω

  6. #366
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Είναι ανάγκη να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου.
    Το xtz είναι αρκετά χωμάτινο και θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις στην άσφαλτο λόγω τροχών και αναρτήσεων και ελαστικών.
    Αντίθετα με το tracer θα πρέπει να σέρνεσαι στους χωματόδρομους για να μην το διαλύσεις, αλλά στην άσφαλτο θα έχει τεράστια διαφορά και στην κύλιση και στην ταχύτητα.
    Εγώ θα έλεγα ότι είναι τα 2 άκρα αντίθετα για τουρισμό μεσαίων αποστάσεων.

  7. #367
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Είναι ανάγκη να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου.
    Το xtz είναι αρκετά χωμάτινο και θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις στην άσφαλτο λόγω τροχών και αναρτήσεων και ελαστικών.
    Αντίθετα με το tracer θα πρέπει να σέρνεσαι στους χωματόδρομους για να μην το διαλύσεις, αλλά στην άσφαλτο θα έχει τεράστια διαφορά και στην κύλιση και στην ταχύτητα.
    Εγώ θα έλεγα ότι είναι τα 2 άκρα αντίθετα για τουρισμό μεσαίων αποστάσεων.
    Δηλαδη βρε Στεφανε ,,,, Εγω με το τενερε το 660 που βαδιζω αρκετα καλα με 140+ πρεπει να πηγαινω απο τις βουνοκορφες..??

    Εισαι εντελως λαθος...!

  8. #368
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη βρε Στεφανε ,,,, Εγω με το τενερε το 660 που βαδιζω αρκετα καλα με 140+ πρεπει να πηγαινω απο τις βουνοκορφες..??

    Εισαι εντελως λαθος...!
    Κοίτα και εμένα μου αρέσει το ΧΤΖ γι αυτό δεν μπορώ να το προτείνω.

  9. #369
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    stoubi kai stf (και όποιος άλλος) που έχετε/είχατε το 660 και έχετε οδηγήσει το 700, πως είναι η κατανομή του βάρους? Υποθέτω οτι το οδηγήσατε με γεμάτο ρεζερβουάρ, το οποίο όπως και στο 660 βρίσκεται τέρμα ψηλά.
    Sent from me using a computer.

  10. #370
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    stoubi kai stf (και όποιος άλλος) που έχετε/είχατε το 660 και έχετε οδηγήσει το 700, πως είναι η κατανομή του βάρους? Υποθέτω οτι το οδηγήσατε με γεμάτο ρεζερβουάρ, το οποίο όπως και στο 660 βρίσκεται τέρμα ψηλά.
    Έχει λίγο ψηλά το κέντρο βάρους, αν το βάλεις στο μυαλό σου γίνεται αντιληπτό αλλά σε καμία περίπτωση δε δημιουργεί αρνητική εντύπωση διότι δεν είναι άμεσα εμφανές όπως γίνεται σε κάτι που είναι πρόβλημα. Νομίζω πως αυτή ήταν και η δυσκολότερη άσκηση καθώς ο mt7 είναι ένας μακρύς κινητήρας.
    Όπως είπα, είναι μια μηχανή πολύ fun to ride και παρά τους μεγάλους τροχούς μπαίνει πολύ όμορφα στα στροφιλίκια.
    Όπως είπα, την θεωρώ και μια χαρά για ταξιδιωτική οδήγηση αλλά όχι για δικάβαλο.

    Η Tenere 700 είναι αυτό που υπόσχεται σε όλα τα επίπεδα, ικανή στο χώμα και στην άσφαλτο αρκεί να ξέρεις τι ζητάς και τους λίγους συμβιβασμούς που θέτει.
    Δε θα ταξιδεύεις με 170 συνεχόμενα, δε θα κάνεις αγωνιστικό εντούρο αλλά μονοκάβαλος θα γυρίσεις άνετα την Ευρώπη και θα περάσεις υπέροχα και σε δύσκολες ονοφάδες.

  11. #371
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    stoubi kai stf (και όποιος άλλος) που έχετε/είχατε το 660 και έχετε οδηγήσει το 700, πως είναι η κατανομή του βάρους? Υποθέτω οτι το οδηγήσατε με γεμάτο ρεζερβουάρ, το οποίο όπως και στο 660 βρίσκεται τέρμα ψηλά.
    Που ομως συγκριτικα με το 660 κατεβαινει το κεντρο βαρους αρκετα χαμηλα απο...

    Εξατμιση - καταλυτη , θεση συνεπιβατη ... !!

    Ειναι πολλα τα κιλα....!!!

    Εσυ βρε daz που το εχεις φαει με το κουταλι...Τοσο πολυ σε δυσκολεψε στην εθνικη..??

    Και τελος παντων .. Λετε χωμα ,χωμα,χωμα...

    Αληθεια προ ολους....

    Εκτος απο 690 και 701 που οντως εχουν τα προσοντα για ακροτητες ...

    Το συνολο ( μην μου πιασετε καποιες μεμονομενες ακροτητες ) των οδηγων , τι απαιτησεις εχει απο μηχανες ον οφφ των 200+ κιλων , που εαν πεσει εστω και σταματημενη, εισαι ενα 1000ρικο μειον..???


    Το χωματοδρομο που θα κανει την βολτα του η θα παει στην παραλια του..??

    πλαγιολισθησεις με 1000

    Αλματα .. τι ..??
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 05/02/2020 στις 09:02.

  12. #372
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχει λίγο ψηλά το κέντρο βάρους, αν το βάλεις στο μυαλό σου γίνεται αντιληπτό αλλά σε καμία περίπτωση δε δημιουργεί αρνητική εντύπωση διότι δεν είναι άμεσα εμφανές όπως γίνεται σε κάτι που είναι πρόβλημα. Νομίζω πως αυτή ήταν και η δυσκολότερη άσκηση καθώς ο mt7 είναι ένας μακρύς κινητήρας.
    Όπως είπα, είναι μια μηχανή πολύ fun to ride και παρά τους μεγάλους τροχούς μπαίνει πολύ όμορφα στα στροφιλίκια.
    Όπως είπα, την θεωρώ και μια χαρά για ταξιδιωτική οδήγηση αλλά όχι για δικάβαλο.

    Η Tenere 700 είναι αυτό που υπόσχεται σε όλα τα επίπεδα, ικανή στο χώμα και στην άσφαλτο αρκεί να ξέρεις τι ζητάς και τους λίγους συμβιβασμούς που θέτει.
    Δε θα ταξιδεύεις με 170 συνεχόμενα, δε θα κάνεις αγωνιστικό εντούρο αλλά μονοκάβαλος θα γυρίσεις άνετα την Ευρώπη και θα περάσεις υπέροχα και σε δύσκολες ονοφάδες.
    Μονοκαβαλος μαλιστα. Αν αλλαξεις σελλα συνοδιγου καλυτερεύει η κατασταση;

  13. #373
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Μονοκαβαλος μαλιστα. Αν αλλαξεις σελλα συνοδιγου καλυτερεύει η κατασταση;
    Καλυτερεύει, αλλά ποτέ δε θα γίνει η μηχανή που θα γυρίσεις με ανέσεις την Ευρώπη δικάβαλος

    Την Ελλάδα με στάσεις ναι και πάντα μιλάω έχοντας στο μυαλό μου μηχανές που συγκριτικά είναι πολύ πιο άνετες σε αυτό το στοιχείο.
    Αν σκεφτόμουν μόνο το ταξίδι και το δικάβαλο θα έπαιρνα κάτι άλλο πάντως.

  14. #374
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Καλυτερεύει, αλλά ποτέ δε θα γίνει η μηχανή που θα γυρίσεις με ανέσεις την Ευρώπη δικάβαλος

    Την Ελλάδα με στάσεις ναι και πάντα μιλάω έχοντας στο μυαλό μου μηχανές που συγκριτικά είναι πολύ πιο άνετες σε αυτό το στοιχείο.
    Αν σκεφτόμουν μόνο το ταξίδι και το δικάβαλο θα έπαιρνα κάτι άλλο πάντως.
    Οχι και την ευρωπη αρχηγε.η ακομα και την ελλαδα. Για ταξιδακια μονοημερα μιλαμε διπλος της ταξεως των 350 χλμ με σταση

  15. #375
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Που ομως συγκριτικα με το 660 κατεβαινει το κεντρο βαρους αρκετα χαμηλα απο...

    Εξατμιση - καταλυτη , θεση συνεπιβατη ... !!

    Ειναι πολλα τα κιλα....!!!
    Νομίζω δεν κατάλαβα τι εννοείς. Στο 660 κατεβαίνει το κέντρο βάρους πιο χαμηλά με αλλαγή εξάτμισης ή στο 700 είναι πιο χαμηλά λόγο χαμηλά τοποθετημένης εξάτμισης?
    Όταν λες θέση συνεπιβάτη?


    Εσυ βρε daz που το εχεις φαει με το κουταλι...Τοσο πολυ σε δυσκολεψε στην εθνικη..??
    Στην εθνική παραείναι καλό!
    Εκτός δρόμου, το μεγάλο του πρόβλημα είναι το κέντρο βάρους. Και ο κυριότερος παράγοντας σε αυτό είναι η βενζίνη. Με χαμηλή ταχύτητα σου δίνει την αίσθηση βαρύτερης μοτοσυκλέτας και σε επιτόπιους χειρισμούς είναι εκνευριστική.





    Αληθεια προ ολους....

    Εκτος απο 690 και 701 που οντως εχουν τα προσοντα για ακροτητες ...

    Το συνολο ( μην μου πιασετε καποιες μεμονομενες ακροτητες ) των οδηγων , τι απαιτησεις εχει απο μηχανες ον οφφ των 200+ κιλων , που εαν πεσει εστω και σταματημενη, εισαι ενα 1000ρικο μειον..???


    Το χωματοδρομο που θα κανει την βολτα του η θα παει στην παραλια του..??

    πλαγιολισθησεις με 1000

    Αλματα .. τι ..??
    Για μένα το ον οφφ δεν είναι τίποτε απ' όλα αυτά. Για την ακρίβεια είναι μια μετριότητα που οφείλει να βρει τη χρυσή τομή ανάμεσα στους δύο κόσμους. Συν το γεγονός, οτι οφείλει όταν πέφτει να σηκώνεται αλόβητο, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάει περίτεχνους, ατσάλινους προφυλαχτήρες αριστερά και δεξιά.

    Ο πατημένος χωματόδρομος μπορεί να είναι προσβάσιμος από οτιδήποτε έχει στρογγυλούς τροχούς, αλλά κρύβει εκπλήξεις. Και κάποια στιγμή παύει να είναι χωματόσδομος και επίπεδος και αποκτά κατηφόρες με κροκάλα, ανηφόρες με λούκια και νεροφαγώματα, λάσπες, κορμούς, γρασίδι και βρεγμένη πέτρα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/02/2020 στις 23:13.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF