Σελίδα 32 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 22272829303132333435363742 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #466
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Δυστυχως, αλλα οχι και για το πιο απλα πραγματα οπως ροδες γμτ!!
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  2. #467
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.068
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως, αλλα οχι και για το πιο απλα πραγματα οπως ροδες γμτ!!
    και το αφρικα τα ιδια ειχε.

  3. #468

  4. #469
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Ο Γάλλος Lolo Cochet είναι αρκετά γνωστός δημοσιογράφος (πρώην Moto Journal με πολλά extreme video με μια θεϊκή τούμπα στο ενεργητικό του όταν μπήκε μέσα σε μία βάρκα μαζι με το FJ1300)
    Εδώ ξεκίνησαν μαζί με έναν άλλον(μάλλον πρώην αγωνιζόμενος σε dakarοιδή μοιάζει) και 2 XTZ00 από το Nordcape προς το Capetown ).
    Πάγοι-χιόνια-λάσπες-έρημος--Hard Enduro και πολλές πολλές τούμπες που έχει υποστεί το Tenere στα 3 μισάωρα επεισόδια που έχει ανεβάσει μέχρι τώρα .

    Ενδιαφέρον αλλά μόνο στα Γαλλικά
    Με τα σχεδόν μηδενικά γαλλικά που ξέρω , νομίζω ότι έχει και φιλανθρωπικό σκοπό το εγχείρημα .

    https://www.youtube.com/watch?v=4drEjPCaM0Q
    πολύ ευχάριστο, μουσική, εικόνα , έχει και μια υποτυπώδη μετάφραση το Youtube, merci

  5. #470
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εδώ βλέπουμε την φυσιολογική θέση ενός Γιαμάχα!


    Συνημμένο 419193




    Αστειεύομαι φυσικά.Το μηχανάκι είναι φίλου ''χωμάτινου'' που είχε Τρανσαλπ και απλά έπαθε ενα μπροστινό λάστιχο(με κορόιδευε που τρύπησα το δικό μου STR την Κυριακή).Είναι ο ίδιος που το είχαμε δοκιμάσει παρέα στον βόρειο Ταύγετο https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158146





    Απο την 1η στιγμή που πήρε το μηχανάκι είχε ένα δυνατό τρέμουλο-κούνημα σε συγκεκριμένες ταχύτητες κυρίως όμως απο τα 170 και πάνω,οχι τύπου Tracer 900 αλλά σαν ένα μηχανάκι που θέλει ακτινολόγηση .Στην αρχή πιστεύαμε οτι ήταν απλά ένα στραβό ελαστικό απο την 1η τοποθέτηση.Πήγε στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο 2 φορές αλλά εκεί τον διαβεβαίωναν οτι οι ζάντες του ήταν μια χαρά και δε θέλουν τίποτα,ίσως δηλαδή να στρώσει με την αλλαγή των ελαστικών και καλά.

    Φυσικά του έλεγαν και κάτι αστεία τύπου ''η εταιρεία δίνει max speed 170 για αυτό το μηχανάκι''.Απορώ πως δεν έσκασε στα γέλια με τέτοιες γελοίες απαντήσεις.

    Εν τέλει εφόσον το πρόβλημα παρέμενε χθες πήγαμε παρέα σε γνωστό λαστιχάδικο όπου διαπιστώθηκε οτι και οι 2 ζάντες ήθελαν ακτινολόγηση,το μπροστά ελαστικό ήταν όντως στραβό και αλλάχτηκε,η μπροστά ζάντα έχει ήδη ένα ελαφρύ στράβωμα χωρίς να το έχει δουλέψει ακόμα σε σοβαρό χωματόδρομο(λόγοι υγείας).Ολα αυτά σε καινούργια μοτοσυκλέτα με 3-4.000km.

    Τα συμπεράσματα δικά σας.Όσοι είστε κάτοχοι εννοείται κυνηγήστε να γίνουν όλες αυτές οι εργασίες δωρεάν εντός εγγύησης.
    ενημέρωσε τον φίλο οτι την ακτινολόγηση θα χρειάζεται να την κάνει σε τακτά χρονικά διαστήματα χωρίς να σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο δομικό πρόβλημα με τη ζάντα ή τα λάστιχα.
    Επίσης οτι 95% των περιπτώσεων θα είναι η ζάντα και όχι το λάστιχο.

    παρόμοιες ανάγκες έχουν όλα τα βαριά μηχανάκια με 21' ακτινωτή ζάντα μπροστά. όποιος συνεργιατζης δεν μπορεί να το εξηγήσει αυτό σε πελάτη είναι άξιος της μοίρας του και των όσων ανούσιων παραπόνων θα του παρατεθούν.

  6. #471
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    ενημέρωσε τον φίλο οτι την ακτινολόγηση θα χρειάζεται να την κάνει σε τακτά χρονικά διαστήματα χωρίς να σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο δομικό πρόβλημα με τη ζάντα ή τα λάστιχα.
    Επίσης οτι 95% των περιπτώσεων θα είναι η ζάντα και όχι το λάστιχο.

    παρόμοιες ανάγκες έχουν όλα τα βαριά μηχανάκια με 21' ακτινωτή ζάντα μπροστά. όποιος συνεργιατζης δεν μπορεί να το εξηγήσει αυτό σε πελάτη είναι άξιος της μοίρας του και των όσων ανούσιων παραπόνων θα του παρατεθούν.
    Ποτε δε χρειαστηκε να κανω ακτινολογηση εγω παντως σε κανενα απο τα βαρια μηχανακια μου με 21" μπροστινο.
    Ισως παιζει ρολο η σωστη αρχικη ακτινολογηση? Τι να πω....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #472
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ποτε δε χρειαστηκε να κανω ακτινολογηση εγω παντως σε κανενα απο τα βαρια μηχανακια μου με 21" μπροστινο.
    Ισως παιζει ρολο η σωστη αρχικη ακτινολογηση? Τι να πω....
    Εγώ από την άλλη σε 2 χρόνια είχα κάνει 2 φορές και είχα σπάσει - ραγίσει τη ζάντα
    Λίγο η χρήση , λίγο η τύχη ...δεν θέλει και πολύ

  8. #473
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ποτε δε χρειαστηκε να κανω ακτινολογηση εγω παντως σε κανενα απο τα βαρια μηχανακια μου με 21" μπροστινο.
    Ισως παιζει ρολο η σωστη αρχικη ακτινολογηση? Τι να πω....
    να κάνουμε ένα πολλ? δεν θα βγάλουμε αλλιώς άκρη



    εγω συνήθως το κάνω μια φορά το χρόνο, όπως λεει εδώ ο blade μέσω Ψυχογιού στον Μάκη ο οποίος δεν είναι τυχαίος

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2770643

  9. #474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Σπύρο ο φίλος μου είναι 56,παλιος εντουρας και όλη τη ζωή με τέτοια μηχανάκια! Εννοείται το ξέρει ότι κάθε τόσο χρειάζεται ειδικά με σκληρή χρήση. Το θέμα ειναι ότι δε δικαιολογειται για καινούργιο μηχανάκι και εννοείται απαράδεκτη η συμπεριφορά του εξουσιοδοτημενου που δεν έβλεπε κανένα πρόβλημα!!

  10. #475
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σπύρο ο φίλος μου είναι 56,παλιος εντουρας και όλη τη ζωή με τέτοια μηχανάκια! Εννοείται το ξέρει ότι κάθε τόσο χρειάζεται ειδικά με σκληρή χρήση. Το θέμα ειναι ότι δε δικαιολογειται για καινούργιο μηχανάκι και εννοείται απαράδεκτη η συμπεριφορά του εξουσιοδοτημενου που δεν έβλεπε κανένα πρόβλημα!!
    όπως είπα και πιο πάνω ας πρόσεχε ο εξουσιοδοτήμενος για το μπινελίκι και τη κακή φήμη που θα επωμιστεί εάν δεν μπορεί να το υποστηρίξει. Προσωπικά πιστεύω (αν και η άποψη του Άγη-drBig, μετράει πάντα πιο πολυ :P ) οτι ανεξάρτητα των χλμ που έχει κάνει ένα μηχανάκι, η μπροστινή 21' όσο μονόδρομος είναι για off-road άλλους τόσους περιορισμούς θέτει σε επίπεδο durability στις περιπτώσεις των big on-off.

    Εμένα δε με πειράζει αλλά υπάρχει πολυ κόσμος που ξημεροβραδιάζεται στα ιντερνετσ να βρίζει συνεργιατζίδες, κατασκευαστές ελαστικών, Brands μοτοσυκλετών κτλ κτλ.

    Προ 10ετίας+ τα χανε βάλει με τη pirelli για το scorpion στο 990. Μετά ήταν κάποιοι άλλοι που νόμιζαν οτι έφταιγε η μαμα ζάντα. Μετά κάποιοι άλλοι που τα χανε βάλει με την ίδια την ΚΤΜ. και μέσα σε όλον τον κυκεώνα γκρίνιας και σύγκρουσης με εταιρείες και επαγγελματίες, κάποιοι λίγοι απλά συνέχιζαν τη ζωη τους κάνοντας αυτό που κάνανε πάντα σε μια 21' ζάντα--> Τακτική ακτινολόγηση

  11. #476
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    honda crosstourer 1200.
    μετα απο 2 μηνες με πολυ ελαφρια χρηση αρχισε να κανει θεματα η ζαντα.πηγε για ακτινολογηση.τα ιδια και αλλαχτηκε με καινουργια στην εγγυηση και εστρωσε.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #477
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παρασκευή αλλάζω λάστιχα και βλέπουμε. Αν δεν διορθωθεί πάμε για ρόδα.
    Έχω κάνει 2400 χλμ με 150 χλμ ελαφρύ χώμα. Δεν δικαιολογείται ακτινολογηση ή ζάντα εκτός και αν είναι προβληματικά από μαμά.
    Πάντως από ποιότητα είναι χάλια. Οι πίσω ακτίνες έχουν ήδη αρκετή σκουριά και θα επιμείνω για αλλαγή μέσω εγγύησης.

  13. #478
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    όπως είπα και πιο πάνω ας πρόσεχε ο εξουσιοδοτήμενος για το μπινελίκι και τη κακή φήμη που θα επωμιστεί εάν δεν μπορεί να το υποστηρίξει. Προσωπικά πιστεύω (αν και η άποψη του Άγη-drBig, μετράει πάντα πιο πολυ :P ) οτι ανεξάρτητα των χλμ που έχει κάνει ένα μηχανάκι, η μπροστινή 21' όσο μονόδρομος είναι για off-road άλλους τόσους περιορισμούς θέτει σε επίπεδο durability στις περιπτώσεις των big on-off.

    Εμένα δε με πειράζει αλλά υπάρχει πολυ κόσμος που ξημεροβραδιάζεται στα ιντερνετσ να βρίζει συνεργιατζίδες, κατασκευαστές ελαστικών, Brands μοτοσυκλετών κτλ κτλ.

    Προ 10ετίας+ τα χανε βάλει με τη pirelli για το scorpion στο 990. Μετά ήταν κάποιοι άλλοι που νόμιζαν οτι έφταιγε η μαμα ζάντα. Μετά κάποιοι άλλοι που τα χανε βάλει με την ίδια την ΚΤΜ. και μέσα σε όλον τον κυκεώνα γκρίνιας και σύγκρουσης με εταιρείες και επαγγελματίες, κάποιοι λίγοι απλά συνέχιζαν τη ζωη τους κάνοντας αυτό που κάνανε πάντα σε μια 21' ζάντα--> Τακτική ακτινολόγηση
    Θέτεις ενα σημαντικό ζήτημα περί της 21' και το κατά πόσον τελικά σε ταλαιπωρεί συνολικά στη συμβίωση με ένα big on off!Εδώ όμως μιλάμε για καινούργιο μηχανάκι εντός εγγύησης και για το αν πρέπει να επωμιστει ο κάτοχος το κόστος της 1ης ακτινολογησης εφόσον είναι εντός εγγύησης και δεν ευθύνεται ο ίδιος (το έκανε από καινούργιο). Το τι θα γίνει αργότερα και κατά πόσο θα χρειάζεται ακτινολογηση είναι άλλο θέμα το όποιο οι χωμάτινοι γνωρίζουν από 1ο χέρι ούτως ή άλλως!

  14. #479
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Θέτεις ενα σημαντικό ζήτημα περί της 21' και το κατά πόσον τελικά σε ταλαιπωρεί συνολικά στη συμβίωση με ένα big on off!Εδώ όμως μιλάμε για καινούργιο μηχανάκι εντός εγγύησης και για το αν πρέπει να επωμιστει ο κάτοχος το κόστος της 1ης ακτινολογησης εφόσον είναι εντός εγγύησης και δεν ευθύνεται ο ίδιος (το έκανε από καινούργιο). Το τι θα γίνει αργότερα και κατά πόσο θα χρειάζεται ακτινολογηση είναι άλλο θέμα το όποιο οι χωμάτινοι γνωρίζουν από 1ο χέρι ούτως ή άλλως!
    όταν λές καινούργιο τι εννοείς;

    Περίπτωση 1:

    με 0 χλμ το παίρνεις και πας (δεν ενδείκνυται) μια μεγάλη βόλτα 1.000χλμ ώσπου να το φέρεις πίσω να αλλάξεις τα μαμά λάδια. Αν τα 1.000 είναι 900 επαρχιακό σκληρό μέχρι τη Βάλια Κίρνα και κάνεις και κανα 100χλμ χώμα εκεί τριγύρω και όλα αυτά φορτωμένος και δικάβαλος με τριβάλιτσο εσύ παραμένεις να το μετράς ως καινούργιο όσον αφορά τη ζάντα;

    Περίπτωση 2:

    αν είχες ένα εντούρο και έκανες 100χλμ χώμα στη Πεντέλη / Πάρνηθα / Ελικώνα / Γεράνεια (τα πρώτα το αφου το πήρες) θα το μέτραγες ώς καινούργιο και δε θα έκανες ακτινολόγηση; ή θα πήγαινες στον αντιπρόσωπο που το πήρες και θα του λέγες, "σόρυ λίγο ρε μάστορα αλλά έκανα μια καλή χωμάτινη προχθές και στο γυρισμό μου κούναγε, μήπως να μου κάνεις ακτινολόγηση μέσα στην εγγύηση;"

    Περίπτωση 3:

    το μηχανάκι έχει εγγύηση 2 χρόνια το παίρνεις καινούργιο απο αντιπροσωπία και εσύ για 1 1/5 χρόνο κάθε Σ/Κ πάς και κάνεις τις βόλτες που κάνεις εσύ Billy κάθε φορά που θα κουνάει για 2 χρόνια το πάς για ακτινολόγηση τσάμπα στον αντιπρόσωπο γιατι είναι στην εγγύηση;



  15. #480
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.100
    Η τιμή της Rally Edition είναι στα 12.190 ευρώ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_22020_yam_xtz700sp_eu_syb_sta_003_03-77153-1024x576.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	419237

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF