Σελίδα 35 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435363738394045 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #511
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Να ξανά εξηγήσω , αν μιλάμε για δασικό οδικό δίκτυο Ελλάδας με μερικά μέρη του να είναι σε άσχημη κατάσταση μια χαρά θα τα καταφέρει το TENERE , πολύ πιο σημαντική για εμένα είναι η οδηγική εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα . Μια μοτοσυκλέτα 200 κιλών σαν το TENERE - 790 στα κατάλληλα χέρια μπορεί να κάνει θάυματα , και αντίστοιχα ένα FE450 να μή μπορεί να ανεβεί μια σχετικά εύκολη αντιπυρική (true story) .

    Σίγουρα τα 450 -650 -690 είναι καλύτερα για πιο σκληρές καταστάσεις αλλά έχουν περιορισμούς όσο αφορά το "τουριστικό" κομμάτι (ειδικά 450 - 50hp ...μου ακούγεται σαν να πάνε η αξιοπιστία και η ροπή στις χαμηλές περίπατο), μή παρεξηγηθούμε , προσωπικά δηλώνω λάτρης των μεγάλων thumber , αλλά ελά που δεν βγάζει η suzuki καινούριο DR 650 προδιαγραφών euroδεξερωγωτιαλλο
    Μια οποιαδήποτε μεγάλη και βαριά μοτοσυκλέτα μπορεί να κάνει θαύματα σε ικανά χέρια,καμμιά αντίρρηση.Μόνο που και τα ικανά χέρια θα κουραστούνε πολύ κάποια στιγμή να κουμαντάρουν τα μεγάλα καράβια στα λασπολούκια.

    Εγώ λοιπόν προτιμώ ένα ελαφρύ μηχανάκι με χωμάτινες δυνατότητες πολύ παραπάνω από τις δικές μου.Θα με περιορίσει στην άσφαλτο,αλλά στο χώμα θα με πηγαίνει σχεδόν μόνο του χωρίς να χρειάζεται να το κυνηγάω.Αυτό μου γλυτώνει πολλή σωματική και πνευματική κούραση(και μας επιτρέπει βέβαια να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας στην ταβέρνα,μιας και εκεί καταλήγει το βράδυ κάθε σοβαρή χωμάτινη διαδρομή )

    Στην άσφαλτο 50 αλογάκια μου είναι υπεραρκετά για τα 120-130 που πηγαίνω σταθερά.Και με τέτοιους ρυθμούς δεν χρειάζονται ούτε πολλές στάσεις για βενζίνες και ξεκούραση.Και βγαίνουν άνετα μεγάλες διαδρομές.

    Επαναλαμβάνω ότι όλα είναι προσωπική επιλογή.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #512
    Το μηχανάκι για το οποίο συζητάτε υπάρχει... είναι ακριβό και "φιμωμένο" στην Ευρώπη αλλά υπάρχει...

    Honda CRF450L

    Κατά τη γνώμη μου, (η βάση για) το ιδανικό travel enduro!!!

  3. #513
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι για το οποίο συζητάτε υπάρχει... είναι ακριβό και "φιμωμένο" στην Ευρώπη αλλά υπάρχει...

    Honda CRF450L

    Κατά τη γνώμη μου, (η βάση για) το ιδανικό travel enduro!!!
    Το άλλη ecu και εισαγωγή δεν το λες και "φιμωμένο"

  4. #514
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι για το οποίο συζητάτε υπάρχει... είναι ακριβό και "φιμωμένο" στην Ευρώπη αλλά υπάρχει...

    Honda CRF450L

    Κατά τη γνώμη μου, (η βάση για) το ιδανικό travel enduro!!!
    Με αλλαγή λαδιών κάθε 1000 χιλιόμετρα και αντίστοιχη συντήρηση γενικά; Ευχαριστώ δε θα πάρω, μια χαρά είμαι με το WR250R, με τις ίδιες ταχύτητες ταξιδεύω στην άσφαλτο. Χάνω λίγο σε παιχνίδι στα γκάζια (θεωρώ ότι όποιος πάρει το CRF450L θα κάνει τα απαραίτητα να ζωντανέψει, απ' όσο διαβάζω γίνεται εύκολα), οκ μπορώ να ζήσω με αυτό.

    Όταν λες υπάρχει... από όσο γνωρίζω δεν έρχεται Ελλάδα (για Ευρώπη δε ξέρω καθόλου).

  5. #515
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Με αλλαγή λαδιών κάθε 1000 χιλιόμετρα και αντίστοιχη συντήρηση γενικά; .
    Μόνο λάδια ανά 1000 χωρίς την υπόλοιπη συντήρηση, αλλά δεν παύει να είναι πανάκριβο να θέλει σοβαρό κατσαβίδιασμα για να βγάλει τα άλογα και με βάση τα καθαρά που είναι γενικά άβολα για αποστάσεις.

  6. #516
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μόνο λάδια ανά 1000 χωρίς την υπόλοιπη συντήρηση, αλλά δεν παύει να είναι πανάκριβο να θέλει σοβαρό κατσαβίδιασμα για να βγάλει τα άλογα και με βάση τα καθαρά που είναι γενικά άβολα για αποστάσεις.
    Αν δεν είναι απαιτητικό π.χ. στη ρύθμιση βαλβίδων είναι ΟΚ! Η αλλαγή λαδιών από μόνη της υποφέρεται.

    Αν όμως όντως θέλεις σοβαρό κατσαβίδιασμα είναι ανασταλτικό. Ήλπιζα με εξατμίσεις και φίλτρο αέρα ότι θα έπαιρνε σοβαρή ανάσα, μου κέντρισες το ενδιαφέρον όμως και είδα πως θέλει παρεμβάσεις και στην ECU του... οπότε ναι, θέλει σοβαρό κατσαβίδιασμα! Κρίμα, πολύ περιμένουν κάτι τέτοιο στα 40-50 άλογα έστω και στο στρόφαλο.

  7. #517
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Το CCM GP 450 Adventure πληρούσε τις προδιαγραφές που θέλετε αλλά η κουβέντα είναι για άλλο νήμα .

  8. #518
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Το CCM GP 450 Adventure πληρούσε τις προδιαγραφές που θέλετε αλλά η κουβέντα είναι για άλλο νήμα .
    Σωστός!

    Πάντως και από τις συζητήσεις πυο γίνονται σε διάφορα forum φαίνεται πως στη κατηγορία υπάρχει χώρος. Να δούμε ποιοι θα καταφέρουν να το εκμεταλλευτούν.

  9. #519
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Το CCM GP 450 Adventure πληρούσε τις προδιαγραφές που θέλετε αλλά η κουβέντα είναι για άλλο νήμα .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σωστός!

    Πάντως και από τις συζητήσεις πυο γίνονται σε διάφορα forum φαίνεται πως στη κατηγορία υπάρχει χώρος. Να δούμε ποιοι θα καταφέρουν να το εκμεταλλευτούν.
    Κατι " ακουγεται" πως τα 250ρια 1κ του παροντος θα μεγαλωσουν και θα γινουν 300ρια λογω euro5. Η kawasaki εκανε ηδη την αρχη εχοντας φτιαξει το εντελως καινουργιο klx230 για μικρο και το klx300r, οπερ μεθερμηνευομενον πως το klx250 παπαλα. Οποτε πιστευω θα δουμε συντομα ενα klx300 euro5 και επισης crf300l + rally. Επισης μαλλον ετοιμαζεται και versys 400.
    Στις 7 του τρεχοντος μηνα η καβα θα ανακοινωσει νεα μοντελα για το 21.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #520
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κατι " ακουγεται" πως τα 250ρια 1κ του παροντος θα μεγαλωσουν και θα γινουν 300ρια λογω euro5. Η kawasaki εκανε ηδη την αρχη εχοντας φτιαξει το εντελως καινουργιο klx230 για μικρο και το klx300r, οπερ μεθερμηνευομενον πως το klx250 παπαλα. Οποτε πιστευω θα δουμε συντομα ενα klx300 euro5 και επισης crf300l + rally. Επισης μαλλον ετοιμαζεται και versys 400.
    Στις 7 του τρεχοντος μηνα η καβα θα ανακοινωσει νεα μοντελα για το 21.
    Μακάρι έχω να πω εγώ.
    Γεμίσαμε σκούτερ και παπιά ενώ τα μικρά μοτοσυκλετάκια είναι σχεδόν το ίδιο οικονομικά, πιο ασφαλή και μπορείς να ξεσκάσεις αξιοπρεπώς σε μικρές χωμάτινες αποδράσεις. Βέβαια από τον υπερκυβισμό θα ωφεληθούν οι ασφαλιστικές και θα τσιμπήσουν λίγο τα τέλη αφού πάνω από τα 250cc αλλάζουν κατηγορία τα κόστη.

  11. #521
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί ενώ η KTM έχει τον κινητήρα 390 από Duke και adventure γιατί δεν κατασκευάζει κάτι σαν το ΚΤΜ 690 Enduro στα 390 κυβικά. Και οικονομικό και για το βουνό ότι πρεπει. Γιατί αν δεν θέλεις να παρεις δίχρονο τα 11.000+€ του ΚΤΜ 690 Enduro είναι πολλά.( Υπάρχει και το Honda 250L αλλά με 23 άλογα μόνο και το Kawasaki 230 με 19 άλογα... λίγα) Επίσης κακά τα ψέματα το 390 adventure δεν νομίζω να τα καταφέρνει σε δυσκολες καταστάσεις στο βουνό.
    Και το tennere 700,καλό, χρυσό αλλά τα 200+ κιλά σε λάσπες δεν είναι ότι καλύτερο.
    Συγνώμη για την αλλαγή θέματος.

  12. #522
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί ενώ η KTM έχει τον κινητήρα 390 από Duke και adventure γιατί δεν κατασκευάζει κάτι σαν το ΚΤΜ 690 Enduro στα 390 κυβικά. Και οικονομικό και για το βουνό ότι πρεπει. Γιατί αν δεν θέλεις να παρεις δίχρονο τα 11.000+€ του ΚΤΜ 690 Enduro είναι πολλά.( Υπάρχει και το Honda 250L αλλά με 23 άλογα μόνο και το Kawasaki 230 με 19 άλογα... λίγα)
    1. Δεν το κανει γιατι αν το κανει θα σταματησει να πουλαει 690.
    2. Για το βουνο τα 250 κεκ και 20 αλογα ειναι αρκετα για πολυ κοσμο. Ειδικα αν συνοδευονται απο μηχανολογικη απλοτητα και χαμηλα εξοδα. Και μαλιστα μιας και ανεφερες το 230, νομιζω ειναι επαναστατικο στην απλοτητα του και οπως διαβαζω απο σχολια αλλων και πολυ διασκεδαστικο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 04/07/2020 στις 22:44.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #523
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Δυστυχώς όμως δεν κοστίζει σαν να είναι απλό .Το 230 εννοώ το KLX
    porca miseria.

  14. #524
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς όμως δεν κοστίζει σαν να είναι απλό .Το 230 εννοώ το KLX
    Εχεις δικιο σε αυτο
    Με περισσότερη ανάλυση: το klx250 το 08 πωλούνταν 4600 dohc,4v, liquid, usd, digital display το '14 εφτασε μεχρι 5300.

    Το klx230 πωλειται 4600 sohc, 2v, aero, telescopic, οταν τα Z250SL & ninja 250sl με το "ανοιγμένο" μοτερ του klx250 κοστολογουταν μεχρι περσι 3800&3900 αντίστοιχα.

    Το πιθανότερο πληρώνεις εξτρα επιβάρυνση το δημοφιλές είδος των κατηγοριών

    Πάντως αναμφιβολα και εναντι του ανταγωνισμού του το μεγαλυτερο αβανταζ του 230 ειναι τα 135 γεμάτα κιλα του.

  15. #525
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF