Σελίδα 36 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 26313233343536373839404146 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #526
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Τα όρια στη χρήση την βάζουνε τα λάστιχα και όχι τόσο το μηχανάκι.
    Και τα λάστιχα δουλεύουν ή στο χώμα ή στην άσφαλτο.
    Ένα 250 με κατάλληλα λάστιχα πηγαίνει θαυμάσια ξεκούραστα μεγάλες διαδρομές σε οποιοδήποτε χώμα, από φλαταδούρα
    ώς μονοπάτι.
    Από την άλλη στην άσφαλτο το χωμάτινο λάστιχο δεν πάει παραπάνω από ότι πάει ένα 250.
    Συνήθως φόραγα michelin t63 στο xr που είναι πολύ καλός συμβιβασμός άσφαλτο χώμα για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
    Στο χώμα όμως η διαφορά του από ένα mx ήταν τεράστια, και στην άσφαλτο βέβαια απλά δεν ήταν επικίνδυνο μέχρι τα 120-130.
    Ουσιαστικά με αυτά τα λάστιχα το 600 και το 250 ταξιδεύουν παρόμοια και στο χώμα και στην άσφαλτο, με μόνο πλεονέκτημα του 600 το παιχνίδι στο χώμα
    που έρχεται όμως με δώρο το επιπλέον βάρος, κατανάλωση, δυσκολία στα στενά.
    Πολύ ωραία τα φτιαγμένα TA με τα 45άρια μπροστινά που περνάνε κοίτες ποταμών με 200 αλλά πρέπει να τα πηγαίνεις εκεί με τρέιλερ γιατί τα λάστιχα που κάνουν τέτοιες διαβάσεις στο χώμα
    στην άσφαλτο σπινάρουν την τρίτη στα 120 σου φεύγουν τα σφραγίσματα και στα 300 χιλιόμετρα θέλουν πέταμα.

  2. #527
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα όρια στη χρήση την βάζουνε τα λάστιχα και όχι τόσο το μηχανάκι.
    Και τα λάστιχα δουλεύουν ή στο χώμα ή στην άσφαλτο.
    Ένα 250 με κατάλληλα λάστιχα πηγαίνει θαυμάσια ξεκούραστα μεγάλες διαδρομές σε οποιοδήποτε χώμα, από φλαταδούρα
    ώς μονοπάτι.
    Από την άλλη στην άσφαλτο το χωμάτινο λάστιχο δεν πάει παραπάνω από ότι πάει ένα 250.
    Συνήθως φόραγα michelin t63 στο xr που είναι πολύ καλός συμβιβασμός άσφαλτο χώμα για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
    Στο χώμα όμως η διαφορά του από ένα mx ήταν τεράστια, και στην άσφαλτο βέβαια απλά δεν ήταν επικίνδυνο μέχρι τα 120-130.
    Ουσιαστικά με αυτά τα λάστιχα το 600 και το 250 ταξιδεύουν παρόμοια και στο χώμα και στην άσφαλτο, με μόνο πλεονέκτημα του 600 το παιχνίδι στο χώμα
    που έρχεται όμως με δώρο το επιπλέον βάρος, κατανάλωση, δυσκολία στα στενά.
    Πολύ ωραία τα φτιαγμένα TA με τα 45άρια μπροστινά που περνάνε κοίτες ποταμών με 200 αλλά πρέπει να τα πηγαίνεις εκεί με τρέιλερ γιατί τα λάστιχα που κάνουν τέτοιες διαβάσεις στο χώμα
    στην άσφαλτο σπινάρουν την τρίτη στα 120 σου φεύγουν τα σφραγίσματα και στα 300 χιλιόμετρα θέλουν πέταμα.
    Δυστυχώς τα T63 δεν υπάρχουν πια. Εγώ έχω βρει έναν χρυσό συνδυασμό με τα D952 εμπρός (που είναι πιο κοντά στο MX-άδικο) και το D606 πίσω (που είναι 50/50) και ως γνωστόν ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις. Να συμπληρώσω σε όλα αυτά που πολύ ωραία έγραψες πως ο εκ των πραγμάτων smooth χαρακτήρας των 250cc βοηθάει και στη διάρκεια ζωής του ελαστικού στην άσφαλτο και στο χώμα ανεξαρτήτως ταχύτητας.
    Έχω οδηγήσει το Tenere 700. Παρά το γεγονός ότι πραγματικά μου αρέσει πολύ και θεωρώ τεράστιο πλεονέκτημα τη τιμή του, την απλότητα στα ηλεκτρονικά του καθώς και τον εστιασμένο χαρακτήρα του για πραγματικά Dual Sport χρήση... δεν επιστρέφω σε αυτή τη κατηγορία. Η εμπειρία μου με το 250cc με δίδαξε πολλά. Φυσικά υπάρχουν συμβιβασμοί αλλά αν το χώμα είναι ο κύριος προσανατολισμός, ανεξαρτήτως αποστάσεων... έχω πλέον καταλήξει ότι έχω το ιδανικό. Γενικά αυτού του είδους η χρήση φέρνει φθορές και κάποιες φορές περισσότερο απαιτητική συντήρηση και μικροεπισκευές και με τα 250cc όλα είναι πιο φθηνά, από αλλαγές λαδιών, μέχρι φρένα, μέχρι διάρκεια ελαστικών... τα πάντα.

    Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω γράψει ημερήσιες με 300, 400 ακόμη και 600 χλμ. Όπως έχω κάνει και διήμερα ή τριήμερα με 1000 και 1200 χλμ στα οποία το μόνο πρόβλημα μου είναι η σέλα για την οποία στο μέλλον έχω σκοπό να αγοράσω μια δεύτερη και να την τροποποιήσω για αυτού του είδους τα ταξίδια. Η μέση ταχύτητα που κινούμαι με αυτά τα ελαστικά είναι τα 110 πραγματικά χιλιόμετρα (ένδειξη κοντέρ 122 χλμ) και η δυνατότητα του μοτέρ με ευνοϊκές συνθήκες αγγίζει τα 136 πραγματικά χιλιόμετρα (ένδειξη κοντέρ 149 χλμ) οπότε έχω και ένα μικρό περιθώριο για προσπεράσματα ανεξαρτήτως συνθηκών.

    Για να φύγω λίγο από τα μικρά... Θεωρώ πως η χώρα μας γεωγραφικά για τέτοιου είδους χρήση ευνοεί την ύπαρξη των μονοκύλιδρων μοτέρ γενικά ειδικά αν η χρήση είναι μονοκάβαλη. Η διασκέδαση είναι σαφώς μεγαλύτερη και τα περάσματα στο χώμα πιο εύκολα ανεξαρτήτως τερέν.

    Προσοχή, δεν λέω ότι δε μπορείς να κάνεις πράγματα με τα δικύλινδρα αλλά πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τι θέλεις και σε ποια ποσότητα θέλεις να κάνεις τι και που. Με άλλα λόγια, είναι θέμα προσωπικών προτεραιοτήτων.

  3. #528
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Εγώ που είμαι-και πιό μπόλικος σε κορμάρα-χρειάζομαι κάτι παραπάνω από ένα 250.

    Γι αυτό λέω ότι ένα συγχρονο ελαφρύ 400άρι είναι το ιδανικό.Πιο δυνατό από τα 250 και στα ίδια σχεδόν κιλά.

    Το DRZ400 ήταν σε καλό δρόμο,αλλά αρκετά βαρύ και με το σπαστικό 5άρι σαζμάν.

    Το 690 από την άλλη άκρως απολαυστικό,στα ίδια κιλά ήταν σαν DRZ που έπεσε στην μαρμίτα με το μαγικό φίλτρο όταν ήταν μικρό

    Για μένα το μοτέρ το 390 θα ήταν ιδανικό σε χωμάτινο πακέτο.

    Ως προς τα λάστιχα στο DRZ μου δούλευαν πολύ καλά τα Michelin Desert,ακριβά μέν,αλλά παραδόξως αξιοπρεπέστατα και στην άσφαλτο.
    Το 690 αδιαφορούσε γενικά για το τί λάστιχο φόραγε,και για μια χρήση με διαδρομές χωρίς την τρελλή λάσπη,τα Sahara που φόραγε σαν πρώτη τοποθέτηση ήταν ιδανικά.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #529
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Εχετε ξεφυγει μαγκες... Το να μιλατε για μονοκυλινδρα 250-400 κυβικα στο thread του Τ7 ειναι αστοχο. Ειχα το DRZ400SMT στα νιατα μου και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι για μεγαλυτερες εκδρομες με αρκετη ασφαλτο επρεπε να κανονισω και ραντεβου με οδοντιατρο για σφραγισματα στην επιστροφη. Οδηγαω ακομα το DRZ400E σε βουνα και λεει, αλλα για μακρυνα αστο... Για γενικη χρηση το Τ7 ειναι σαφως πιο βολικο αφου σου δινει περισσοτερες επιλογες και ας ειναι πιο βαρυ για χωμα. Τελειο δεν ειναι αλλα μη μπλεκουμε κατηγοριες και λεμε οτι να ναι..
    Φιλικα
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  5. #530
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Εχετε ξεφυγει μαγκες... Το να μιλατε για μονοκυλινδρα 250-400 κυβικα στο thread του Τ7 ειναι αστοχο. Ειχα το DRZ400SMT στα νιατα μου και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι για μεγαλυτερες εκδρομες με αρκετη ασφαλτο επρεπε να κανονισω και ραντεβου με οδοντιατρο για σφραγισματα στην επιστροφη. Οδηγαω ακομα το DRZ400E σε βουνα και λεει, αλλα για μακρυνα αστο... Για γενικη χρηση το Τ7 ειναι σαφως πιο βολικο αφου σου δινει περισσοτερες επιλογες και ας ειναι πιο βαρυ για χωμα. Τελειο δεν ειναι αλλα μη μπλεκουμε κατηγοριες και λεμε οτι να ναι..
    Φιλικα
    Αγαπητέ... καλοδεχούμενη η παρέμβαση. Όντως μπορεί να χαλάμε ένα θέμα που αφορά το Tenere 700, όντως μπορεί να μπλέκουμε κατηγορίες.

    Κατά τα λοιπά όμως... δεν λέμε ότι να 'ναι, λέμε αυτό που είναι σωστό για ΕΜΑΣ, για τον καθένα από ΕΜΑΣ. Εσύ κάνε τα δικά ΣΟΥ γούστα με μαστόδοντο και κανένας δε θα σου πει ότι λες ότι να 'ναι. Απλά άλλο εσύ άλλο εγώ άλλο ο τρίτος.

    Επίσης, φιλικά.

  6. #531
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Στα λοιπά πάντως για να το ξαναπούμε,το 700 είναι μια χαρά μηχανάκι.Το παράδοξο είναι ότι τέτοιο μηχανάκι το έβγαλε η Yamaha
    (Και πρός τιμήν τους ακούσανε τους χωμάτινους που φωνάζανε γιατί τόσα χρόνια μόνο κάτι Tracer και δίτροχες μπανιέρες σαν το Χmax έβγαζε η τρία διαπασών)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #532
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ... καλοδεχούμενη η παρέμβαση. Όντως μπορεί να χαλάμε ένα θέμα που αφορά το Tenere 700, όντως μπορεί να μπλέκουμε κατηγορίες.

    Κατά τα λοιπά όμως... δεν λέμε ότι να 'ναι, λέμε αυτό που είναι σωστό για ΕΜΑΣ, για τον καθένα από ΕΜΑΣ. Εσύ κάνε τα δικά ΣΟΥ γούστα με μαστόδοντο και κανένας δε θα σου πει ότι λες ότι να 'ναι. Απλά άλλο εσύ άλλο εγώ άλλο ο τρίτος.

    Επίσης, φιλικά.
    Ενταξει, ανοιξε λοιπον ενα σχετικο thread και γραφε! Τι δεν καταλαβες? Γι'αυτο ειναι οι τιτλοι.
    Και παλι φιλικα
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  8. #533
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Ενταξει, ανοιξε λοιπον ενα σχετικο thread και γραφε! Τι δεν καταλαβες? Γι'αυτο ειναι οι τιτλοι.
    Και παλι φιλικα
    Έγινες και μοντεράτορας τώρα...

    Κοίτα, σε ένα θέμα που αγγίζει έναν "x" αριθμό σελίδων είναι λογικό όταν εξαντληθούν οι βασικές πληροφορίες το θέμα να ξεφεύγει. Στη πραγματικότητα διαβάζοντας ξανά αυτό που κριτικάρεις θα δεις πως η συζήτηση ήρθε προς τα μικρά και τα μονοκύλινδρα συζητώντας τη χρήση που μπορείς να κάνεις με το Tenere 700. Δεν είναι πάντα κακό αυτό διότι μιλώντας για χωμάτινη χρήση, για εκδρομική χρήση ακόμη και για ασφάλτινη χρήση ο καθένας μας κάτι καινούριο έχει να μάθει σε σχέση με αυτά που σκεφτόταν για τη "συγκεκριμένη" μηχανή. Τι ειπώθηκε εν ολίγοις; Ότι χρήση σαν αυτή του Tenere μπορείς να κάνεις και με μικρότερα. Απλά σε αυτή τη περίπτωση ο συμβιβασμός είναι στην άσφαλτο. Ανάποδα ισχύει για το Tenere και για όλα τα μεγάλα. Δεν είναι κακές πληροφορίες να υπάρχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

    Και για να ξέρεις δε με πειράζει η επισήμανση ότι το θέμα πάει να ξεφύγει, αντιθέτως το θεωρώ σωστό. Όμως σημασία έχει ο τρόπος που το κάνει κάποιος... και εκεί έχεις κάνει κάποια φάουλ.

  9. #534
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Έγινε, ότι πεις..
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  10. #535
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Maradi μη κάνεις mini modding, είναι άσχημο. Το θρεντ κινείται στα όρια μεν, αλλά δεν έχει ξεφύγει. Εξ' άλλου είμαστε στην 36 σελίδα και η συζήτηση περιφέρεται γύρω απ' το τενερέ.
    Αν κάτι δε σ' αρέσει κάνε αναφορά με το ανάλογο σχόλιο και αν χρειαστεί θα επέμβουμε εμείς.

    Sent from me using a computer.

  11. #536
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Έχω την εντύπωση ότι παρεξηγήθηκε το ‘ ξεφυγατε’ στο σχόλιο μου. Αν μη τι άλλο αναφέρθηκα και ο ίδιος στην εμπειρία μου με 400αρια. Τώρα αν θεωρείς ότι και μετά την απάντηση μου στο στόλισμα ΕΜΑΣ, ΕΜΑΣ, ΣΟΥ, μαστόδοντο, κάνω mini modding πάω πάσο.. Ούτε κάνω ούτε θελω να κάνω το ‘μοντερατορα’. Ουσιαστικά άλλος το κάνει..
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  12. #537
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση ότι παρεξηγήθηκε το ‘ ξεφυγατε’ στο σχόλιο μου. Αν μη τι άλλο αναφέρθηκα και ο ίδιος στην εμπειρία μου με 400αρια. Τώρα αν θεωρείς ότι και μετά την απάντηση μου στο στόλισμα ΕΜΑΣ, ΕΜΑΣ, ΣΟΥ, μαστόδοντο, κάνω mini modding πάω πάσο.. Ούτε κάνω ούτε θελω να κάνω το ‘μοντερατορα’. Ουσιαστικά άλλος το κάνει..
    δεν έχεις άδικο σε ολα αύτα που λες αλλά εν τέλει ολη αυτή η συσσώρευση χρηστών στο thread αυτό οι οποίοι συζητάνε για ελαφριά φτηνά και αξιόπιστα off-road μοτοσακά, μόνο καλό κάνει στο ΧΤΖ-700. ούτε στα τρελά της όνειρα της yamaha. αν πάς στο section της ΚΤΜ ολο για street naked πόλης απο την Ινδία μιλάνε οπότε ...


  13. #538
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Στα λοιπά πάντως για να το ξαναπούμε,το 700 είναι μια χαρά μηχανάκι.Το παράδοξο είναι ότι τέτοιο μηχανάκι το έβγαλε η Yamaha
    (Και πρός τιμήν τους ακούσανε τους χωμάτινους που φωνάζανε γιατί τόσα χρόνια μόνο κάτι Tracer και δίτροχες μπανιέρες σαν το Χmax έβγαζε η τρία διαπασών)
    Αυτό δεν καταλάβατε όλοι είναι ότι το 700 μπήκε στη θέση του 660
    που λόγω νομοθεσίας δεν μπορεί να βγεί πια.
    Η Γιαμάχα πάντα είχε ον οφ μηχανάκια στη γκάμα της
    Ψευτοεντούρο που τα λέτε εσείς οι αρχαίοι

  14. #539
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν καταλάβατε όλοι είναι ότι το 700 μπήκε στη θέση του 660
    που λόγω νομοθεσίας δεν μπορεί να βγεί πια.
    Η Γιαμάχα πάντα είχε ον οφ μηχανάκια στη γκάμα της
    Ψευτοεντούρο που τα λέτε εσείς οι αρχαίοι
    Άλλη κατηγορία τα "ψευτοεντούρο" , τέτοιο ήταν το XT 600 . Άποψή μου πάντα

  15. #540
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Άλλη κατηγορία τα "ψευτοεντούρο" , τέτοιο ήταν το XT 600 . Άποψή μου πάντα
    Γιατί το 700 είναι... "καθαρόαιμο"?


Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF