Σελίδα 22 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #316
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Στο βίντεο πάντως μια χαρά το πάει ο Ιταλός!
    porca miseria.

  2. #317
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δεν τον λες κακό!
    Και εδώ εντυπώσεις από έτερο ελληνικό Μέσο.

  3. #318
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    https://www.youtube.com/watch?v=84SE-C5e53A
    Βίντεο από το motomag

  4. #319
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    "Ξεκινάνε τα test rides του Yamaha Tenere 700 .

    Η Yamaha γιορτάζει την επέτειο των 50 χρόνων της στην Ελλάδα και σας προσκαλεί στο μοναδικό Tenere Tour! Η κεντρική αντιπροσωπεία της Yamaha στην Ελλάδα, ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, συνδιοργανώνει με την Yamaha Motor Europe ένα μοναδικό 5ήμερο, αξιοποιώντας τον στόλο των Tenere700 σε δύο μεγάλες πόλεις. Τώρα θα μπορείτε να οδηγήσετε την πολυαναμενόμενη Yamaha Tenere700 σε πρώτη εμφάνιση στην Ελλάδα, αρχικά στην Πάτρα και μετά στην Αθήνα!

    -3-4 Ιουλίου, Πάτρα

    -5-7 Ιουλίου, Αθήνα"

    Πηγη (και δηλώσεις συμμετοχής) : https://www.motomag.gr/news/epikairo...ere-700?page=1

  5. #320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    έχει και μικτή διαδρομή (70% άσφαλτος - 30% χώμα)

  6. #321
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Ξεκίνησαν να κυκλοφορούν αναμεσα μας.
    Είδα εχθές ένα tenere 700 άσπρο χρώμα πάνω στην Μοναστηρίου (οδός Θεσσαλονίκης) και ήταν πάρα πολύ εντυπωσιακό!!!.
    Επίσης σήμερα είδα άλλο ένα ( μάλλον το ίδιο είναι) στους Αμπελόκηπους.
    Ήθελα να του μιλήσω για τις πρώτες εντυπώσεις του αλλά με έπιασε κόκκινο και δεν τον πρόλαβα.
    Αυτό που κυρίως ήθελα να τον ρωτήσω ήταν το ύψος του γιατί πατούσε με τις μύτες των ποδιών του.(είναι όντως πολύ ψηλό).
    Μακάρι να το πάρει κανένας από το φόρουμ να μας πει πραγματικές εντυπώσεις γιατί κακά τα ψέματα τα περιοδικά λένε πολλές φορές την μισή αλήθεια λόγο διαφημίσεις.

  7. #322
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Πάντως σαν Yamaha να έχω δικύλινδρο να βγάζει λιγότερα άλογα από μονοκύλινδρο ανταγωνιστή(690) δεν θα μου άρεσε ιδαίτερα.Και ειδικά με τον υπέροχο τρόπο που βγάζει τα άλογά του το 690.Οπότε επαναλαμβανόμενη η χαζομάρα της ΚΤΜ να μην βγάζει κάποιο adventure με κάποιο από τα υπέροχα μονοκύλινδρα μοτέρ της από 450-690 κυβικά.
    Ανεξάρτητα από αυτό το κάθε μηχανάκι στον δρόμο φαίνεται.Θα τα δούμε λοιπόν.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #323
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Πάντως σαν Yamaha να έχω δικύλινδρο να βγάζει λιγότερα άλογα από μονοκύλινδρο ανταγωνιστή(690) δεν θα μου άρεσε ιδαίτερα.Και ειδικά με τον υπέροχο τρόπο που βγάζει τα άλογά του το 690.Οπότε επαναλαμβανόμενη η χαζομάρα της ΚΤΜ να μην βγάζει κάποιο adventure με κάποιο από τα υπέροχα μονοκύλινδρα μοτέρ της από 450-690 κυβικά.
    Ανεξάρτητα από αυτό το κάθε μηχανάκι στον δρόμο φαίνεται.Θα τα δούμε λοιπόν.
    Ασχέτως ιπποδύναμης άλλη κατηγορία το 690 και άλλη το Tenere 700 .
    RIDE MORE TALK LESS

  9. #324
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Ασχέτως ιπποδύναμης άλλη κατηγορία το 690 και άλλη το Tenere 700 .
    Ναι,όπως είναι τώρα.Συγκρίνοντας όμως τα δύο μοτέρ,είμαστε στα ίδια κυβικά με το 690 να βγάζει περισσότερα αλόγατα.Αυτό είναι άξιο προσοχής.
    Και πάντα έχουμε την ιδεα να μπεί το 690 στο κοστούμι του 700.Aυτό θα ήταν μάλλον καλυτερη ιδεα
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #325
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ναι,όπως είναι τώρα.Συγκρίνοντας όμως τα δύο μοτέρ,είμαστε στα ίδια κυβικά με το 690 να βγάζει περισσότερα αλόγατα.Αυτό είναι άξιο προσοχής.
    Και πάντα έχουμε την ιδεα να μπεί το 690 στο κοστούμι του 700.Aυτό θα ήταν μάλλον καλυτερη ιδεα
    Το ενα μοτερ θα βγαλει τα τριπλα χιλιομετρα απο το αλλο με το 1/3 του κοστους ομως.
    Αλλη κατηγορια.

  11. #326
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Πόσα άλογα παραπάνω βγάζει το 690;

  12. #327
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δύο.
    Life begins at 45°.

  13. #328
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Nαι αλλα ειναι και πολυ ελαφρυτερο..
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #329
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ναι,όπως είναι τώρα.Συγκρίνοντας όμως τα δύο μοτέρ,είμαστε στα ίδια κυβικά με το 690 να βγάζει περισσότερα αλόγατα.Αυτό είναι άξιο προσοχής.
    Και πάντα έχουμε την ιδεα να μπεί το 690 στο κοστούμι του 700.Aυτό θα ήταν μάλλον καλυτερη ιδεα
    Πολλοί θέλουν ένα εργοστασιακό 690Adv αλλά ...το καινούργιο 690 κοστίζει 400 ευρώ παραπάνω από το 700,αν προστεθούν και οι απαραίτητες ταξιδιωτικές 'ανέσεις' πόσο θα μεγαλώσει η διαφορά?

    Αυτά όσο αφορά την τιμή κτήσης.Υπολόγισε και αυτό που έγραψε ο DrBig, ένα μονοκύλινδρο θα χρειαστεί φρεσκάρισμα άνω μέρους κινητήρα στις 100 αντε 120.000χλμ.

    Οσο και να έχει ραφιναριστεί το 690 από θέμα κραδασμών δεν παύει να είναι ένα μεγάλο μονοκύλινδρο .Είναι πιο ελαφρύ,είναι πιο δυνατό αλλά να ταξιδεψει δικάβαλο και φορτωμένο με 150-160 μπορεί αυτό ή οι αναβάτες του?

    Οδήγησα το 700 (όπως εχω οδηγήσει και Husky 701 '17 και '18 72hp που είναι αντίστοιχα του 690) και είναι άλλο πράγμα αυτό το 2κυλινδρο και άλλο τα συγκεκριμένα μονοκύλινδρα.

    Και για να μην αναλωθούμε πολύ στην σύγκριση άλλων μοτοσυκλετών στο παρόν νήμα (XTZ700) αντιγράφω οδηγικές εντυπώσεις που έγραψα αλλού

    "Αν και ποτέ δεν ήμουν φαν των δικύλινδρων για χωμάτινη χρήση το 700 μου άρεσε πολύ.
    Προσωπικά για να εκτιμήσω αν μια μοτοσυκλέτα είναι καλή ή όχι είναι να μην με απασχολεί τίποτα όσο αφορά τις λειτουργίες της (χειριστήρια,διαχείριση καυσίμου,συμπεριφορά,φρένα κλπ).Και εμένα δεν με απασχόλησε τίποτα απο τα παραπάνω εκτός ότι θα ήθελα να δοκιμάσω και την ψηλή σέλα.'Οχι για λόγους άνεσης αλλά σε καθιστή θέση ένιωθα να είμαι λίγο πίσω σε σχέση με το τιμόνι,έχω συνηθίσει σε μονοκύλινδρα όπου η θέση είναι πιο πάνω και το τιμόνι πιο κοντά.

    Θα σταθώ στην λειτουργία των αναρτήσεων καθώς οι απόψεις που διαβάζω διίστανται.Δεν ξέρω αν αυτό που καβάλησα είχε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις (ήταν προς το μαλακό) αλλά προσωπικά μου φάνηκαν μια χαρά για το βάρος μου (87 κιλά+εξοπλισμός αναβάτη) και για τους ρυθμούς που κινηθήκαμε.Στην άσφαλτο το μηχανάκι άλλαζε εύκολα πορεία και ήταν σταθερό ενω στο χώμα ήταν άνετο και πέρναγε πάνω απο μεγάλες πέτρες (τις σημάδευα επίτηδες) χωρίς δράματα.
    Στην μεγαλύτερη διάρκεια της χωμάτινης διαδρομής δεν αναπτύξαμε μεγάλες ταχύτητες,προς το τελείωμα μόνο είχε μια καλή ευθεία με συνεχόμενες λακούβες όπου άφησα μεγάλο κενό απο τον προπορευόμενο για να περάσω όσο γίνεται πιο γρήγορα.Το μηχανάκι αντέδρασε άψογα λές και ήταν σε άσφαλτο,ούτε κουνήματα ούτε καρσιλαμάδες ούτε τίποτα.Εδω να τονίσω ότι φίλος τερμάτισε κάνα δυο φορές την πίσω ανάρτηση (ίσως στο ίδιο σημείο) αλλά είναι κάτι τις βαρύτερος απο εμένα (τρώει όλο το φαγητό του) και δεν ξέρω αν είχε τις ίδιες ρυθμίσεις με το 'δικό' μου.

    Πιστεύω ότι οι αναρτήσεις θα καλύψουν τους περισσότερους αναβάτες,απο εκεί και πέρα οι 'ανήσυχοι' μπορούν να πειραματιστούν με τις ρυθμίσεις τους ,αυτοί που τρώνε όλο το φαγητό τους( ή κουβαλάνε όλο το βιος τους) με άλλα ελατήρια και οι 'Ντακαρίσιοι' με βελτίωση ή αντικατάσταση αυτών.

    Εν κατακλείδι το 700 μου έκανε μεγαλύτερη (θετική) εντύπωση στο χώμα παρά στην άσφαλτο (όπου ήταν επίσης καλό),είναι παιχνιδιάρικο (για 2κύλινδρο) και μπορεί κάποια στιγμή να το 'κοιτάξω' πιο σοβαρά.'Οχι όμως για μοναδική μοτό,για κοντινές καυλάντες (μονοπάτια κλπ) χρειάζεται ένα μικρό μονοκύλινδρο."



    Πιστεύω το νέο Τenere θα πουλήσει καλά,είναι ικανότατο σε χωμα/άσφαλτο χωρίς να εντυπωσιάζει με τα specs του,εχει δοκιμασμένο μοτέρ, ειναι ενδιαφέρον εμφανισιακά (για όσους θέλουν πουλ μουρ) και η τιμή ειναι αρκετά καλή.
    RIDE MORE TALK LESS

  15. #330
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παιδια γεια χαρα. Εχω μια απορία. Η συγκεκριμενη μοτο. κατα ποσο ειναι καταλληλη σε εκτος χωματος πορεια σε εθνικό δυκτιο περιπου 300 χλμ με δυο ατομα με αλλη ζελατινα και ισως σελλα.

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 07:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF