Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Διαρροη λαδιου σε XT660

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40

    Διαρροη λαδιου σε XT660

    Καλησπερα, ειμαι κατοχος ενος xt660x gen1 του 2006 απο τον απριλιο.
    Εχω παρατηρησει μια μικρη αλλα υπαρκτη διαρροη λαδιου στο σημειο που ακουμπαει ο κυλινδρος με τα καρτερ (99% φλατζα βασεως). Οταν το ειχα παρει ή δεν το ειχα δει ή ειχε φροντισει ο προηγουμενος να ειναι καθαρο οταν το ειδα, οπως και να εχει τωρα ειναι στα χερια μου και εχω αυτο το προβλημα.
    Γενικα δεν εχει διαρροες απο αλλου και δεν καιει λαδι. Δεν εχω καποιο λογο να ανοιξω το μοτερ περα απο την αντικατασταση αυτης της φλατζας οποτε η ερωτηση μου ειναι τι θα κανατε σε αυτην την περιπτωση. Αξιζει να το ανοιξω για να αλλαξω μονο αυτο; Ξαναλεω οτι η διαρροη ειναι μικρη και παρατηρω καθε 300-400 χιλιομετρα περιπου λιγο στεγνο λαδι σε εκεινη την περιοχη (Χθες το καθαρισα για να παρατηρησω ποτε θα ξαναεμφανιστει ακριβως). Το ανοιγω ή κανω πως δεν το βλεπω και συνεχιζω μεχρι να μεγαλωσει η διαρροη ;
    Τελευταία τροποποίηση από Billybob; 16/09/2023 στις 17:33.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Προφανώς κάποιος το άνοιξε και δεν το έδεσε σωστά. Φτιάξε το. Και τα από πάνω στην ίδια κατάσταση θα είναι.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Αν εννοεις απο πανω την φλατζα κεφαλης , απο εκει δεν εχει διαρροη. Θεωρεις πως εχει ανοιχτει; Τετοιο θεμα δεν μπορει να προκυψει απο υπερβολικο λαδι ή αν ξεραθηκε η φλατζα ή κατι τετοιο;

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Όπως το περιγράφεις, μόνο αισθητικό μου φαίνεται το πρόβλημα. Εγώ δε θα άνοιγα τίποτα εκτός κι αν χειροτερέψει, αλλά εγώ είχα Freewind που ερχόταν με παρόμοιο 'χούι" από το εργοστάσιο.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Και εγω πιστευω πως δεν αξιζει τοσος κοπος για το μεγεθος της διαρροης. Ειναι απλα λιγη μαυριλα (λαδι με σκονη/χωμα) ανα καποια χιλιομτερα και οχι διαρροη του τυπου το αναβεις και τρεχει λαδι. Παρολαυτα ειπα να ρωτησω μηπως εχει ή ειχε καποιος παρομοιο θεμα στο μοτο του.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Στάζει κάτω λάδι?
    Μάλλον δεν αξίζει, λύσιμο κεφαλής,καδένα, εκκεντροφόροι,κύλινδρος, ξανά δέσιμο,χρονισμα, είναι μεγάλο κόστος αν δεν το κάνεις μόνος,και ρισκο

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billybob Προβολή μηνύματος
    Και εγω πιστευω πως δεν αξιζει τοσος κοπος για το μεγεθος της διαρροης. Ειναι απλα λιγη μαυριλα (λαδι με σκονη/χωμα) ανα καποια χιλιομτερα και οχι διαρροη του τυπου το αναβεις και τρεχει λαδι. Παρολαυτα ειπα να ρωτησω μηπως εχει ή ειχε καποιος παρομοιο θεμα στο μοτο του.
    Εφόσον είναι εντελώς αμελητέο, το αφήνεις στην ησυχία του. Αν ανοιξεις μοτέρ, θα προκύψουν κι άλλα πραγματάκια και θα πάει ο κούκος αηδόνι.
    Καλές βόλτες!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    οχι δεν σταζει, απλα μαζευει λιγο μακα γιατι προφανως βρεχεται απο λιγο λαδακι εκει περα

  9. #9
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billybob Προβολή μηνύματος
    οχι δεν σταζει, απλα μαζευει λιγο μακα γιατι προφανως βρεχεται απο λιγο λαδακι εκει περα
    Μπορεί και να θέλει ένα σφίξιμο στα μπουζόνια, από το πάνω μέρος της κεφαλής.
    Από συμπίεση πως πάει ;

    Γιατί αν έχει διαρροή εκεί λογικά ή πολύ λάδι του έβαλες - έβαλαν ή το έσκιζαν κρύο χωρίς να ζεσταθεί

    Στο δια ταύτα, αν δεν βλέπεις λάδι από κάτω στα καρτερ και στην περιοχή της τάπας λαδιού, να μείνει χωρίς λάδι δεν παίζει.

    Αν επιμένεις ντε και καλά να το ανοίξεις, πας για έλεγχο όπως είπαν :

    Πιστονι - ελατήρια έλεγχος
    Κύλινδρος έλεγχος
    Εκκεντροφόροι έλεγχος
    Καδένα εκκεντροφόρου αλλαγή
    Γλυστρες καδένας αλλαγή
    Κοκοράκια βαλβίδων έλεγχος
    Τσιμούχες βαλβίδων αλλαγή
    Οδηγούς βαλβίδων έλεγχος
    Φλάντζες Α κιτ αλλαγή

    Και μπορεί να βρεις διαφορά και να είσαι με το δίλημμα να αλλαχθούν…

    πχ αφού θα βλέπεις την μπιέλα και την τσεκάρεις να έχει τζόγο…

    Όλα τα ως άνω είναι υποθετικά και δεν πάει να πει ότι θα έχουν πρόβλημα.
    Απλά όταν φτάνεις μέχρι την φλάντζα βάσης κυλίνδρου… κανείς τα άνω έλεγχο και αλλάζεις τα προβλεπόμενα.

    Για να μην αγχώνεσαι, αν έβλεπα στο WR450F (όταν το είχα) κάτι τέτοιο όπως αναφέρεις απλά θα γέλαγα και δεν θα έδινα σημασία (θα μου πεις αυτά πάνε rebuild μέχρι να πεις κύμινο…) αλλά θα τσέκαρα τα λάδια τακτικά σε ώρες λειτουργίας να δω η στάθμη είναι ΟΚ ?… αν ναι μιλάμε για δάκρυ λιπαντικού και δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

    Οπότε φίλε η απόφαση είναι δίκη σου.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Φιλε μου ευχαριστω για την πολυ λεπτομερη απαντηση. Εγω πιστευω οτι αν εγινε στα δικα μου χερια εγινε απο υπερβολικο λαδι. Οταν το πρωτοπηρα πριν ενα 5μηνο δεν ηξερα πολλα οποτε με το που το πηρα το πηγα για ενα γενικο σερβισακι αναλωσιμων σε εναν "καλο" μαστορα της πολης. Οταν τον ρωτησα ποσο λαδι παιρνει μου λεει σχεδον 3 λιτρα !!! Το λαθος που εκανα εγω ειναι οτι δεν ειχα προφανως το μανουαλ αλλα και δεν εψαξα το βασικοτερο δηλαδη το ποσο λαδι παιρνει. Μη ξεροντας πολλα και βασισμενος στο γεγονος οτι ειναι μαστορας λεω οκαυ τοσο θα παιρνει. (Τα 660 παιρνουν 2.6 με αλλαγη φιλτρου 2.5 χωρις)
    Που θελω να καταληξω: Θεωρω πως αν δεν υπηρχε απο πριν αυτο το θεμα οτι εγινε απο υπερβολικο λαδι και οχι απο λυσιμο που ανεφερε ενα παιδι πιο πανω. Αυτο που θελω να ρωτησω πανω σε αυτο ειναι, εστω οτι μια φορα τα εφτυσε τα λαδια απο την φλατζα, απο εδω και περα εαν του βαζω την σωστη ποσοτητα υπαρχει περιπτωση να μην ξαναχασει ; Καπου το διαβασα οτι με την σωστη ποσοτητα λαδιου και μια εξαερωση απο το καπακι του φιλτρου λαδιου που εχουν τα χτ οτι μπορει να μην ξαναεμφανιστει το προβλημα. Ισχυει αυτο;

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Μπορεί και να θέλει ένα σφίξιμο στα μπουζόνια, από το πάνω μέρος της κεφαλής.
    Από συμπίεση πως πάει ;

    Γιατί αν έχει διαρροή εκεί λογικά ή πολύ λάδι του έβαλες - έβαλαν ή το έσκιζαν κρύο χωρίς να ζεσταθεί

    Στο δια ταύτα, αν δεν βλέπεις λάδι από κάτω στα καρτερ και στην περιοχή της τάπας λαδιού, να μείνει χωρίς λάδι δεν παίζει.

    Αν επιμένεις ντε και καλά να το ανοίξεις, πας για έλεγχο όπως είπαν :

    Πιστονι - ελατήρια έλεγχος
    Κύλινδρος έλεγχος
    Εκκεντροφόροι έλεγχος
    Καδένα εκκεντροφόρου αλλαγή
    Γλυστρες καδένας αλλαγή
    Κοκοράκια βαλβίδων έλεγχος
    Τσιμούχες βαλβίδων αλλαγή
    Οδηγούς βαλβίδων έλεγχος
    Φλάντζες Α κιτ αλλαγή

    Και μπορεί να βρεις διαφορά και να είσαι με το δίλημμα να αλλαχθούν…

    πχ αφού θα βλέπεις την μπιέλα και την τσεκάρεις να έχει τζόγο…

    Όλα τα ως άνω είναι υποθετικά και δεν πάει να πει ότι θα έχουν πρόβλημα.
    Απλά όταν φτάνεις μέχρι την φλάντζα βάσης κυλίνδρου… κανείς τα άνω έλεγχο και αλλάζεις τα προβλεπόμενα.

    Για να μην αγχώνεσαι, αν έβλεπα στο WR450F (όταν το είχα) κάτι τέτοιο όπως αναφέρεις απλά θα γέλαγα και δεν θα έδινα σημασία (θα μου πεις αυτά πάνε rebuild μέχρι να πεις κύμινο…) αλλά θα τσέκαρα τα λάδια τακτικά σε ώρες λειτουργίας να δω η στάθμη είναι ΟΚ ?… αν ναι μιλάμε για δάκρυ λιπαντικού και δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

    Οπότε φίλε η απόφαση είναι δίκη σου.
    Οσο για την συμπιεση δεν την εχω μετρησει για να ξερω ακριβως ποσο ειναι, ουτε εχω οδηγσει αλλο 660 εκτος απο το δικο μου για συγκριση. Γενικα παει μια χαρα, μανισιο ειναι δεν παρατηρω απωλεια. Οποτε πιστευω οτι ειναι κομπλε και δεν χανει ή εχει χασει συμπιεση

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Μην ασχολείσαι,απλά ζεσταινέ το τό χειμώνα,σε μηχανάκια με ξηρό καρτερ αργεί να ζεσταθεί το λάδι.(που να είχες και tdm...)

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Και εγώ πιστεύω σε ένα μεγάλο χρυσό άγαλμα που θα με πάει στην Νιρβάνα.

    Η πίστη σε κάτι μετρήσιμο και συγκρίσιμο δεν υφίσταται.

    Μοτοσυκλέτα με ξηρό καρτερ δεν πετάει εύκολα λάδι αν μιλάμε για 400 ml και σίγουρα δεν πετάει από εκείνο το σημείο.

    Πόσα χλμ έχει η μηχανή σου;

    Αν το μοτέρ δεν έχει ανοιχτεί άσε το όπως είναι. Γενικά αν δεν καίει λάδια, δείχνει ζωηρό χαμηλά και δεν παρατηρείς κάτι ανησυχητικό μην το πειράζεις.

    Εγώ το δικό μου το είχα ανοίξει σε παρόμοια περίπτωση. Βέβαια το έκανα μόνος μου αλλά πάλι, ένα μικρό κόστος ανταλλακτικά υφίσταται.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της Billybob
    Εγγραφή
    16/09/2023
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Και εγώ πιστεύω σε ένα μεγάλο χρυσό άγαλμα που θα με πάει στην Νιρβάνα.

    Η πίστη σε κάτι μετρήσιμο και συγκρίσιμο δεν υφίσταται.

    Μοτοσυκλέτα με ξηρό καρτερ δεν πετάει εύκολα λάδι αν μιλάμε για 400 ml και σίγουρα δεν πετάει από εκείνο το σημείο.

    Πόσα χλμ έχει η μηχανή σου;

    Αν το μοτέρ δεν έχει ανοιχτεί άσε το όπως είναι. Γενικά αν δεν καίει λάδια, δείχνει ζωηρό χαμηλά και δεν παρατηρείς κάτι ανησυχητικό μην το πειράζεις.

    Εγώ το δικό μου το είχα ανοίξει σε παρόμοια περίπτωση. Βέβαια το έκανα μόνος μου αλλά πάλι, ένα μικρό κόστος ανταλλακτικά υφίσταται.
    Δεν εχω το οργανο για να μετρησω συμπιεση. Εχει 41.000 και συμφωνα με τον προηγουμενο δεν εχει ανοιχτει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Να προτείνω κάτι λίγο διαφορετικό;

    Αν δεις και διαρρέει από πολύ συγκεκριμένο σημείο, από το να ανοίγεις το πάνω μέρος του μοτέρ, μήπως να το πασαλείψεις στο σημείο της διαρροής με καμιά εποξική κόλλα - υγρό μέταλλο ή ότι άλλη ειδική κόλλα, και να ξεμπερδεύεις φτηνά και εύκολα, με μοναδικό μείον το αισθητικό ΑΝ φαίνεται;

    Σιγουρέψου όμως ότι χάνει στην φλάντζα βάσεως και όχι π.χ. από καμιά αντλία νερού, καπάκι φίλτρου ή ότι άλλο έχει εκεί γύρω ο κινητήρας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Help λιγο σε διαρροη λαδιου
    από Panopticon7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2010, 14:51
  2. Ψυγείο λαδιού σε Dominator
    από creperistas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 13:30
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 20:43
  4. Περι θερμομετρου λαδιου σε 1150
    από ALX GS 11½ στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 13:09
  5. Ζελατίνα σε XT660?
    από Stergios69 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 17:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF