Σελίδα 46 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 364142434445464748 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #676
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ακομα χειροτερα που το ξερανε κ τωρα δεν τον καλυπτουνε? Ρε ξυλο λεμε...
    Ουτε ευρω να μην τους δωσει σε μοτο υπο εγγυηση.

    Νομίζω ότι θα έπρεπε να πιέσει για αλλαγή εντός εγγύησης αλλά να σου πω την αλήθεια δεν είναι το στυλ του δυστυχώς.Σε κάθε περίπτωση τη δικαιολογία την έχουν έτοιμη τύπου ''το βάζεις χώμα το μηχανάκι κλπ''.Οπως είπα και πριν δεν του κάλυψαν καν την ακτινολόγηση που ήθελε απο καινούργιο(πράγμα που έτυχε και στον φίλο που μένει Σκωτία και έγραψε εδώ κάποια ποστ πριν) και στο κούνημα που είχε του έλεγαν ''δεν είναι στις προδιαγραφές να πηγαινει με 170km το Τενερέ''

    Για να μη τσακωθείς με τους τύπους πρέπει να έχεις θητεύσει δίπλα στον Δαλάι Λάμα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Έχω διαβάσει αρκετούς (και δει βίντεος) που λένε για ελλειπή λίπανση σε ρουλεμάν λαιμού και μοχλικό από το εργοστάσιο. Ε με χωμάτινη χρήση ή ζημιά θα εμφανιστεί ακόμα νωρίτερα.

    Ευκαιρία να γλιτώσει κανας Χριστιανός το 150αρι.Τώρα που είναι σχεδόν καινούργια τα περισσότερα Τενερέ οι κάτοχοι να απαιτήσουν λύσιμο και γρασάρισμα!!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Στα καθαρόαιμα εντούρο είναι απόλυτα κατανοητό να μην υπάρχουν γρασαδόροι αφού μετά από κάποιες ώρες χρήσης γίνεται προληπτικό λύσιμο/οπτικός ελεγχος/λίπανση ή αντικατάσταση σε διάφορα σημεία.

    Δεν είχα ποτέ και δε γνωρίζω αλλά μου ακούγεται απόλυτα λογικό αυτό που λες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #677
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σε μοτο υπο εγγυηση θα επρεπε ο χρηστης να παει στο συνεργειο στα 1Κ/10Κ/30Κ και να τους πει τσεκαρετε τα ρουλεμαν κ στις 20Κ/40Κ να βαλετε γρασσο?
    Το συνεργειο τι κανει εκει αλλαζει μονο λαδια? Δεν ξερει ποιες ειναι εργασιες που πρεπει να κανει?
    Γιατι πρεπει να ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να διαβασει το service manual? Αλλο το owner's manual...

    Δεν δικαιολογειται τπτ.
    Κανονικα πρεπει να αλλαχθουν υπο εγγυηση.
    Αν οχι, email στα κεντρικα της Yamaha ξεκινωντας απο εδω κ προχωροντας προς τα εξω αν κανουν τους παλαβους.

    Συνημμένο 432568
    Τώρα απαντάς σε εμένα για κάτι που υπήρχε ελλιπής πληροφόρηση;
    Γράφτηκε κάπου ότι η μηχανή πήγε σε όλα αυτά τα προγραμματισμένα service και απάντησα εγώ "γιατί δε ζήτησε να κάνει λίπανση στα 20.000;". Νομίζω όχι. Οπότε γιατί μου χρεώνεις κάτι το οποίο δεν έγραψα; Η αναφορά αφορούσε ότι φαινόταν περίεργο στο Μπίλλυ που στα 30.000 χλμ το ρουλεμάν έγινε σώβρακο. Αν είχε συμπληρώσει ότι πήγς η μηχανή κανονικά για τον έλεγχο των 10 και τη λίπανση των 20K προφανώς και δε θα απαντούσα έτσι.
    Εκ των υστέρων αναφέρθηκε ότι έγιναν αυτές οι εργασίες οπότε αλλάζει το σκηνικό.

    Εμένα όταν έκλασε μια τσιμούχα στο μπροστινό μου την άλλαξαν εντός εγγύησης και μάλιστα τους είπα ότι θα πρέπει να αλλάξουν και την άλλη καθώς άλλα λάδια, άλλη φθορά κτλ κτλ και μου είπαν ότι δεν γίνεται να την περάσουν στην εγγύηση καθώς η άλλη δεν έχει πρόβλημα. Τους είπα αλλάξτε την και θα πληρώσω εγώ. Τελικά μου τις έβαλαν και τις δυο στην εγγύηση, δε πλήρωσα φράγκο ούτε για τσιμούχες ούτε για λάδια μπροστινού. Τώρα, μπορεί κάθε συνεργείο να έχει το θεό του, μπορεί να πρέπει να το υποστηρίξεις (αν και θα έπρεπε να μην χρειάζεται το δεύτερο).
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 30/11/2021 στις 22:41.

  3. #678
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τώρα απαντάς σε εμένα για κάτι που υπήρχε ελλιπής πληροφόρηση;
    Γράφτηκε κάπου ότι η μηχανή πήγε σε όλα αυτά τα προγραμματισμένα service και απάντησα εγώ "γιατί δε ζήτησε να κάνει λίπανση στα 20.000;". Νομίζω όχι. Οπότε γιατί μου χρεώνεις κάτι το οποίο δεν έγραψα; Η αναφορά αφορούσε ότι φαινόταν περίεργο στο Μπίλλυ που στα 30.000 χλμ το ρουλεμάν έγινε σώβρακο. Αν είχε συμπληρώσει ότι πήγς η μηχανή κανονικά για τον έλεγχο των 10 και τη λίπανση των 20K προφανώς και δε θα απαντούσα έτσι.
    Εκ των υστέρων αναφέρθηκε ότι έγιναν αυτές οι εργασίες οπότε αλλάζει το σκηνικό.
    Μου εκανε εντυπωση που εστιασες στον ιδιοκτητη της μοτοσυκλετας κ αν ειχε διαβασει το service manual...δεν υποχρεουται. Δεν σου δινει κανενας κατασκευαστης service manual οτι κ αν αγορασεις.
    Τωρα καποιος που δινει τοσα λεφτα κ εχει την μοτο του υπο εγγυηση δεν νομιζω οτι δεν θα πηγαινει στην αντιπροσωπεια για service τουλαχιστον μεχρι να ληξει η εγγυηση ωστε να ειναι καλυμμενος.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #679
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μου εκανε εντυπωση που εστιασες στον ιδιοκτητη της μοτοσυκλετας κ αν ειχε διαβασει το service manual...δεν υποχρεουται. Δεν σου δινει κανενας κατασκευαστης service manual οτι κ αν αγορασεις.
    Τωρα καποιος που δινει τοσα λεφτα κ εχει την μοτο του υπο εγγυηση δεν νομιζω οτι δεν θα πηγαινει στην αντιπροσωπεια για service τουλαχιστον μεχρι να ληξει η εγγυηση ωστε να ειναι καλυμμενος.
    Τώρα θα με βάλεις να κατεβάσω και το owner manual και είμαι σίγουρος πως και αυτό τα ίδια αναφέρει...

    EDIT: Τα γράφει και το Owners Manual που μάλλον οφείλουμε να του ρίχνουμε και μια ματιά, δεν τα γράφω για να αντιπαρατεθώ. Όποιος θέλει λειτουργεί όπως θέλει με τις μοτοσυκλέτες του.

    https://www.manualslib.com/manual/19...page=57#manual

  5. #680
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τώρα θα με βάλεις να κατεβάσω και το owner manual και είμαι σίγουρος πως και αυτό τα ίδια αναφέρει...

    EDIT: Τα γράφει και το Owners Manual που μάλλον οφείλουμε να του ρίχνουμε και μια ματιά, δεν τα γράφω για να αντιπαρατεθώ. Όποιος θέλει λειτουργεί όπως θέλει με τις μοτοσυκλέτες του.

    https://www.manualslib.com/manual/19...page=57#manual
    Mα κ να το αναφερει (διολου απιθανο) παλι δεν θα επρεπε να χρεωθει ο ανθρωπος την μ@λακια της Yamaha.
    Ειδικα απο την στιγμη που το πας σε εξουσιοδοτημενο να στο τσεκαρει/να κανει service. Αυτη ειναι η δουλεια τους κ αυτοι πρεπει να το κανουν.
    Μην σου πω κ σε αλλο συνεργειο αν πας να στο δει μετα την εγγυηση κανονικα κ ο μηχανικος πρεπει να εχει το service manual για να κανει δουλεια.
    Εγω ετσι ξερω στο τεχνικο κομματι κ οταν αναλαμβανει μηχανικος κ του κατασκευαστη η οχι επισημος.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #681
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Mα κ να το αναφερει (διολου απιθανο) παλι δεν θα επρεπε να χρεωθει ο ανθρωπος την μ@λακια της Yamaha.
    Ειδικα απο την στιγμη που το πας σε εξουσιοδοτημενο να στο τσεκαρει/να κανει service. Αυτη ειναι η δουλεια τους κ αυτοι πρεπει να το κανουν.
    Μην σου πω κ σε αλλο συνεργειο αν πας να στο δει μετα την εγγυηση κανονικα κ ο μηχανικος πρεπει να εχει το service manual για να κανει δουλεια.
    Εγω ετσι ξερω στο τεχνικο κομματι κ οταν αναλαμβανει μηχανικος κ του κατασκευαστη η οχι επισημος.
    Να σε ρωτήσω κάτι με φιλική διάθεση χιούμορ; Ζεις στην Κοπενχάγη;
    Στην Ελλάδα αν θέλεις να έχεις μια πιθανότητα στο απλό, πρέπει να είσαι ενήμερος για το τι πρόκειται να γίνει (διαβάζοντας) αλλά ΚΑΙ... να το ζητάς. Αυτός ήταν και είναι ο τρόπος με τον οποίο βελτιώθηκαν κάποια πράγματα στη χώρα μας... κάποια άλλα πάλι, όχι!
    Κατά τα άλλα όμως δεν διαφωνώ. Να πω όμως πως είναι χρόνια που έχω σταματήσει να πηγαίνω στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, η μία και μόνη φορά που το πήγα ήταν για να μου περάσουν στην εγγύηση τις τσιμούχες (ναι, παρ' όλο που δεν είχα κάνει ούτε το σέρβις των 1000 χλμ εκεί, αυτό είναι άλλη συζήτηση όμως). Αυτός είναι ο λόγος που από τη στιγμή που έγινε αναφορά δεν εστίασα παρά μόνο στον κάτοχο, προφανώς λάθος μου. Όπως έγραψα στο πρώτο ποστ χώμα και συνεργεία είναι ακριβό σπορ.

  7. #682
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Να σε ρωτήσω κάτι με φιλική διάθεση χιούμορ; Ζεις στην Κοπενχάγη;
    Στην Ελλάδα αν θέλεις να έχεις μια πιθανότητα στο απλό, πρέπει να είσαι ενήμερος για το τι πρόκειται να γίνει (διαβάζοντας) αλλά ΚΑΙ... να το ζητάς. Αυτός ήταν και είναι ο τρόπος με τον οποίο βελτιώθηκαν κάποια πράγματα στη χώρα μας... κάποια άλλα πάλι, όχι!
    Κατά τα άλλα όμως δεν διαφωνώ. Να πω όμως πως είναι χρόνια που έχω σταματήσει να πηγαίνω στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, η μία και μόνη φορά που το πήγα ήταν για να μου περάσουν στην εγγύηση τις τσιμούχες (ναι, παρ' όλο που δεν είχα κάνει ούτε το σέρβις των 1000 χλμ εκεί, αυτό είναι άλλη συζήτηση όμως). Αυτός είναι ο λόγος που από τη στιγμή που έγινε αναφορά δεν εστίασα παρά μόνο στον κάτοχο, προφανώς λάθος μου. Όπως έγραψα στο πρώτο ποστ χώμα και συνεργεία είναι ακριβό σπορ.
    Δυστυχώς Ελλάδα αλλά κ πάλι πρέπει να λέμε/κάνουμε τα φυσιολογικά.
    Αν κάνουμε τους μλκς πάντα δεν θα διορθωθεί τίποτα κ ποτέ.
    Μην δίνουμε πάτημα συνέχεια να μας πηδ@νε.
    Κ γω έχω τα service manual από τα μότο μου κ ασχολούμαι αλλά δεν σημαίνει πως ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι κ μηχανικός η να "διαβάζει" τα manuals μην τον πιάνουμε μλκ.
    Γενικά η μοτοσυκλέτα είναι ακριβό σπορ (χώμα η πίστα).
    Προφανώς δεν στην λέω κουβέντα γίνεται.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #683
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Δηλαδή στην Κοπεγχάγη με το που μπαίνουν τα yamaha στο σέρβις πλακώνουν στο γράσο τα ρουλεμάν λαιμού...

  9. #684
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή στην Κοπεγχάγη με το που μπαίνουν τα yamaha στο σέρβις πλακώνουν στο γράσο τα ρουλεμάν λαιμού...
    Εκει το πιο πιθανο ειναι να βρεθει ενας μηχανικος τηε αντιπροσωπειας κ να το περασει εγγυηση κανονικα χωρις μα, μου κλπ κλπ.
    Εν τω μεταξυ δεν ειναι κ τπτ ιδιατερο να κανουν ενα warranty claim στην μαμα εταιρια οι αντιπροσωποι.
    Ολα καλυπτονται (εργασια/ανταλλακτικα). Βαριουντε την διαδικασια? Τι να πω?
    Ride(s) the wind of change...

  10. #685
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή στην Κοπεγχάγη με το που μπαίνουν τα yamaha στο σέρβις πλακώνουν στο γράσο τα ρουλεμάν λαιμού...
    Συνονόματε, δυστυχώς πιστεύω πως τα by the book τηρούνται σίγουρα περισσότερο στους βορειοευρωπαίους. Έχω πλούσια πείρα από Γερμανία. Αυτό δε σημαίνει ότι τους θεωρώ πιο καλούς μηχανικούς αλλά πιο τυπικούς. Φυσικά και στην Ελλάδα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις αλλά πάντα είναι καλύτερο να τους δείχνεις ότι ξέρεις τι σου γίνεται.

  11. #686
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς Ελλάδα αλλά κ πάλι πρέπει να λέμε/κάνουμε τα φυσιολογικά.
    Αν κάνουμε τους μλκς πάντα δεν θα διορθωθεί τίποτα κ ποτέ.
    Μην δίνουμε πάτημα συνέχεια να μας πηδ@νε.
    Κ γω έχω τα service manual από τα μότο μου κ ασχολούμαι αλλά δεν σημαίνει πως ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι κ μηχανικός η να "διαβάζει" τα manuals μην τον πιάνουμε μλκ.
    Γενικά η μοτοσυκλέτα είναι ακριβό σπορ (χώμα η πίστα).
    Προφανώς δεν στην λέω κουβέντα γίνεται.
    Δεν θεωρώ κακό να ενημερώνεσαι από το Owner manual και όταν πηγαίνεις στο service να υποδεικνύεις ΚΑΙ εσύ (τρίτο πρόσωπο) τις εργασίες ελέγχου και συντήρησεις που θέλεις να γίνουν. Τότε μόνο δε κάνεις τον μλκ. Αντιθέτως δια της σιωπής πολλά ΔΕΝ θα γίνουν.
    Στο παρελθόν ποτέ δε μου καθάριζαν με καθαριστικό φρένων τις τρόμπες και το όλο σύστημα φρένων όταν πήγαινα για αλλαγή στα τακάκια αν δεν το έλεγα. Όταν το ζητούσα γινόταν πάντα (και όχι σε ένα συνεργείο αλλά όπου και αν πήγα).

  12. #687
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    https://www.youtube.com/watch?v=bry9Whfihpg

    17ος στην τελική κατάταξη.

  13. #688
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν θεωρώ κακό να ενημερώνεσαι από το Owner manual και όταν πηγαίνεις στο service να υποδεικνύεις ΚΑΙ εσύ (τρίτο πρόσωπο) τις εργασίες ελέγχου και συντήρησεις που θέλεις να γίνουν. Τότε μόνο δε κάνεις τον μλκ. Αντιθέτως δια της σιωπής πολλά ΔΕΝ θα γίνουν.
    Στο παρελθόν ποτέ δε μου καθάριζαν με καθαριστικό φρένων τις τρόμπες και το όλο σύστημα φρένων όταν πήγαινα για αλλαγή στα τακάκια αν δεν το έλεγα. Όταν το ζητούσα γινόταν πάντα (και όχι σε ένα συνεργείο αλλά όπου και αν πήγα).
    Μα το θεμα ειναι να στο πει το συνεργειο να το κανεις. Δεν γνωριζουν ολοι ειδικα αυτοι που πρωτο αγοραζουν μοτοσυκλετα. Αν προκειται να κατσω εγω να μαθω απ' εξω το μανιουαλ ωστε να υποδειξω τι πρεπει να κανει το εξουσιοδοτημενο συνεργειο στην μοτο μου, κλαφτα Χαραλαμπε. Επισης αν τους το πεις και το κανουν αλλα δεν χρεωσουν παραπανω τοτε απλα κερδιζουν περισσοτερα μη κανοντας αυτο που πρεπει.

    Ακομα θυμαμαι γνωστο και φημισμενο συνεργειο στην Αθηνα που πηγα το ΧΤ για πρωτο σερβις και ρυθμιισε την μανετα με τζογο 2 χιλ στο μεσο της, ενω το βιβλιο εγραφε στην ακρη της εσωτερικης πλευρας εκει που επιανε το βαρελακι, και μου γλυστραγε απο τα χερια. Στο πρωτο φαναρι εκανα δεξια πηρα ενα κερμα και την χαλαρωσα λιγο ισα να παω σπιτι και να ακολουθησω κατα βημα το μανιουαλ.

    Πολυ μετα βρηκα εναν καλο μηχανικο κοντα στο σπιτι μου που του πηγαινες την μηχανη και ανεξαρτητα απο το αν ηθελες μικρο η μεγαλο σερβις, τσεκαρε βιδες, λαδωνε και ρυθμιζε τα παντα! Δεν ηταν φτηνος αλλα με αυτον τον σχολαστικο τροπο βρηκε δυο φορες ζημιες λιγο πριν εκδηλωθουν. Δουλευε μονο με πλυμμενες μηχανες, αν δεν το ειχες κανει την επλενε και σε χρεωνε φυσικα.

    Δυστυχως οταν πηρα το σκουτερ δεν ασχολιοταν με "τετοια" οπως τα ελεγε και δη Ιταλικα, κι εμπλεξα με σκιτζηδες.

  14. #689
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.716
    Τώρα θα ανοίξουμε τεράστια συζήτηση και θα χαλάσουμε το θέμα. Ας μείνουμε στο "κλάφτα Χαράλαμπε".

  15. #690
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    https://www.youtube.com/watch?v=bry9Whfihpg

    17ος στην τελική κατάταξη.
    Μόλις το είδα. Θέλετε να μου πείτε ότι αυτό το υπερτιμονι ήπιε τσάι από άλλους 16? Από ποιο ηλιακό σύστημα ήρθαν? Τουλάχιστον ήρθαν με καλες προθέσεις?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF