Σελίδα 34 από 48 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 714

Θέμα: XTZ-700

  1. #496
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ασε με που εκανα 160 ΤΕΤ γαλλιας την προηγουμενη εβδομαδα με ενα κουλο καναδό με το απλο 450 που για να κανει αναστροφή σε δασικό εψαχνε πλάτωμα

    Σου λέω δεν πάει το μηχανάκι !

    ΑΠλα μαγεία !!!!!
    Θέλω να δω το 690 πως θα το φορτώσετε με την υποπλαισιάρα που έχει. Εκτός αν το ζητούμενο είναι τα πιστάκια ή οι ημερήσιες με μια τσάντα πλάτης, ναι εκεί θα είναι καλύτερο.
    Η επιλογή μιας αποτελεσματικής -σε πολλά τερέν- On/Off είναι δύσκολη υπόθεση.

  2. #497
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ελλάδας εννοείς γιατί σε Ευρωπαϊκές τομές η διαφορά του 700 με το απλό 790 είναι σκάρτα δύο χιλιάρικα.
    Ανεξάρτητα από αυτο το 700 είναι ωραίο μηχανάκι,και θα ήταν πραγματική ευκαιρία αν είχε κανά χιλιάρικο λιγότερο.
    Μπορώ να έχω ένα παράδειγμα; Γιατί δεν το έχω δει πουθενά όσο έχω ψάξει.
    Κατά τη γνώμη μου η τιμή του μπορεί να μην είναι ευκαιρία αλλά είναι λογική, συν το γεγονός ότι το πεντακοσάρικο θα το κόψεις με το καλημέρα αν πας να το αγοράσεις.

  3. #498
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    όταν λές καινούργιο τι εννοείς;

    Περίπτωση 1:

    με 0 χλμ το παίρνεις και πας (δεν ενδείκνυται) μια μεγάλη βόλτα 1.000χλμ ώσπου να το φέρεις πίσω να αλλάξεις τα μαμά λάδια. Αν τα 1.000 είναι 900 επαρχιακό σκληρό μέχρι τη Βάλια Κίρνα και κάνεις και κανα 100χλμ χώμα εκεί τριγύρω και όλα αυτά φορτωμένος και δικάβαλος με τριβάλιτσο εσύ παραμένεις να το μετράς ως καινούργιο όσον αφορά τη ζάντα;

    Περίπτωση 2:

    αν είχες ένα εντούρο και έκανες 100χλμ χώμα στη Πεντέλη / Πάρνηθα / Ελικώνα / Γεράνεια (τα πρώτα το αφου το πήρες) θα το μέτραγες ώς καινούργιο και δε θα έκανες ακτινολόγηση; ή θα πήγαινες στον αντιπρόσωπο που το πήρες και θα του λέγες, "σόρυ λίγο ρε μάστορα αλλά έκανα μια καλή χωμάτινη προχθές και στο γυρισμό μου κούναγε, μήπως να μου κάνεις ακτινολόγηση μέσα στην εγγύηση;"

    Περίπτωση 3:

    το μηχανάκι έχει εγγύηση 2 χρόνια το παίρνεις καινούργιο απο αντιπροσωπία και εσύ για 1 1/5 χρόνο κάθε Σ/Κ πάς και κάνεις τις βόλτες που κάνεις εσύ Billy κάθε φορά που θα κουνάει για 2 χρόνια το πάς για ακτινολόγηση τσάμπα στον αντιπρόσωπο γιατι είναι στην εγγύηση;



    Σωστές οι περιπτώσεις που θέτεις(εκτός απο την 3η που εννοείται δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις ) και προφανώς εκεί θα πατήσουν οι αντιπρόσωποι αν τους το πας στα 1000km.Θα σου πουν που ξέρω εγω αν δεν έπεσες σε καμια καλή λακκούβα ακόμη και στην άσφαλτο?

    Βέβαια όπως είπα και στην αρχή το Τενερέ του φίλου το έκανε απο καινούργιο πριν καν μπει σε χωματόδρομο οχι ξαφνικά μετά απο κάποια km.Εκεί δεν πρέπει να τον καλύψουν?

    Σε κάθε περίπτωση θα φανεί σύντομα αν ήταν τυχαίο γεγονός ή αν θα εμφανιστεί και σε άλλους κατόχους.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #499
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Θέλω να δω το 690 πως θα το φορτώσετε με την υποπλαισιάρα που έχει. Εκτός αν το ζητούμενο είναι τα πιστάκια ή οι ημερήσιες με μια τσάντα πλάτης, ναι εκεί θα είναι καλύτερο.
    Η επιλογή μιας αποτελεσματικής -σε πολλά τερέν- On/Off είναι δύσκολη υπόθεση.
    Μια χαρά,σε διαβεβαιώνω.Με μένα πάνω,βαλίτσες αριστερά-δεξιά,σάκο στην σχάρα με σκηνή κι άλλα πράγματα στην σχάρα και την βενζίνη στο ρεζερβουάρ.
    Ούτε κιχ δεν έκανε,πλην μιας σπασμένης σχάρας βαλίτσας που έσπασε από τα κοπανήματα.Και κολλήθηκε στα εξωτικά Άγραφα,αφού βρήκαμε μπάρμπα με ηλεκτροκόλληση στο χωριό.
    Υπεροχο το 690.Φόρτωνε χαλαρά 130 στην εθνική και μετά έβαζες 6η,αν δεν κούναγε το ψηλό φτερό μπροστά σίγουρα θα πλησίαζε την 200άρα ειδικά το καινούργιο με τα δύο μπουζί και τα 694 κυβικά.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #500
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μπορώ να έχω ένα παράδειγμα; Γιατί δεν το έχω δει πουθενά όσο έχω ψάξει.
    Κατά τη γνώμη μου η τιμή του μπορεί να μην είναι ευκαιρία αλλά είναι λογική, συν το γεγονός ότι το πεντακοσάρικο θα το κόψεις με το καλημέρα αν πας να το αγοράσεις.
    Σουηδία που την παρακολουθώ από κοντά το 700 έχει 114900 κορώνες (11000€) και το 790S 126900 κορώνες (12100€),και με 25% ΦΠΑ εκεί.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #501
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Σουηδία που την παρακολουθώ από κοντά το 700 έχει 114900 κορώνες (11000€) και το 790S 126900 κορώνες (12100€),και με 25% ΦΠΑ εκεί.
    Δεκτόν ρε φίλε, αλλά η εξαίρεση δε μπορεί να αποτελεί σύγκριση.
    Σε όλη την Ευρώπη έχει τουλάχιστον 3 χιλιάρικα διαφορά (με το απλό), επομένως δε μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι "κοντά" τιμολογιακά...

    Όπως φαίνεται από τις πωλήσεις παγκοσμίως η KTM το παιχνίδι με το 790 το έχασε από τα αποδυτήρια. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή μηχανή, όμως έκανε αρκετά φάλτσα η εταιρεία με κορυφαίο αυτό της αδυναμίας διάθεσης επαρκών ποσοτήτων στην αγορά και σε πολλές περιπτώσεις της "έκλεψε" πωλήσεις η Yamaha με το Tenere 700 και τη χαμηλή τιμή. Και ίσως δε θα βρούμε άλλο παράδειγμα στο παρελθόν όπου κοινό μετακινείται από την KTM σε Ιαπωνικής καταγωγής εταιρεία.
    Αν με ρωτήσεις προσωπικά, έχω λόγους να πιστεύω πως ήταν λάθος η πολιτική της Yamaha να βάλει απέναντι της σαν ανταγωνιστή το 790, μπορεί να έκλεψε κάποιες πωλήσεις από το ειδικό κοινό, έχασε πολλές περισσότερες από το παραδοσιακά δικό της που θα έπαιρναν ένα Οn/Οff για να πηγαίνουν και να έρχονται στη δουλειά τους και διακοπές στην Στερέα Ελλάδα και τα νησιά της (μιλώντας σε τοπικό επίπεδο). Περίπου έτσι είναι και για τους θιασώτες του εξωτερικού.
    Από την άλλη... είμαστε τυχεροί που το τόλμησε. Τέτοιες μοτοσυκλέτες από όπου και να προέρχονται μόνο ώθηση για παραγωγή καλών μοτοσυκλετών δίνουν στο σύνολο της αγοράς. Honda, Triumph, BMW, SUZUKI, Yamaha, ΚΤΜ και άλλες ακόμη και φθηνότερες εταιρείες... η κατηγορία ζωντάνεψε πάλι για τα καλά και έχουμε επιλογές για κάθε γούστο και για κάθε βαλάντιο.

  7. #502
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεκτόν ρε φίλε, αλλά η εξαίρεση δε μπορεί να αποτελεί σύγκριση.
    Σε όλη την Ευρώπη έχει τουλάχιστον 3 χιλιάρικα διαφορά (με το απλό), επομένως δε μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι "κοντά" τιμολογιακά...

    Όπως φαίνεται από τις πωλήσεις παγκοσμίως η KTM το παιχνίδι με το 790 το έχασε από τα αποδυτήρια. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή μηχανή, όμως έκανε αρκετά φάλτσα η εταιρεία με κορυφαίο αυτό της αδυναμίας διάθεσης επαρκών ποσοτήτων στην αγορά και σε πολλές περιπτώσεις της "έκλεψε" πωλήσεις η Yamaha με το Tenere 700 και τη χαμηλή τιμή. Και ίσως δε θα βρούμε άλλο παράδειγμα στο παρελθόν όπου κοινό μετακινείται από την KTM σε Ιαπωνικής καταγωγής εταιρεία.
    Αν με ρωτήσεις προσωπικά, έχω λόγους να πιστεύω πως ήταν λάθος η πολιτική της Yamaha να βάλει απέναντι της σαν ανταγωνιστή το 790, μπορεί να έκλεψε κάποιες πωλήσεις από το ειδικό κοινό, έχασε πολλές περισσότερες από το παραδοσιακά δικό της που θα έπαιρναν ένα Οn/Οff για να πηγαίνουν και να έρχονται στη δουλειά τους και διακοπές στην Στερέα Ελλάδα και τα νησιά της (μιλώντας σε τοπικό επίπεδο). Περίπου έτσι είναι και για τους θιασώτες του εξωτερικού.
    Από την άλλη... είμαστε τυχεροί που το τόλμησε. Τέτοιες μοτοσυκλέτες από όπου και να προέρχονται μόνο ώθηση για παραγωγή καλών μοτοσυκλετών δίνουν στο σύνολο της αγοράς. Honda, Triumph, BMW, SUZUKI, Yamaha, ΚΤΜ και άλλες ακόμη και φθηνότερες εταιρείες... η κατηγορία ζωντάνεψε πάλι για τα καλά και έχουμε επιλογές για κάθε γούστο και για κάθε βαλάντιο.
    Το 700 είναι καλό μηχανάκι,χωρίς αντίρρηση.Αλλά θα έλεγα όχι άμεσα ανταγωνιστικό με το 790 το απλό,μάλλον το R.Αυτό είναι βέβαια μακριά συζήτηση,κι όχι για τώρα.

    Εγώ εξακολουθώ να περιμένω τις εταιρίες να βγάλουν σοβαρά+ελαφριά ταξιδιωτικά χωμάτινα μηχανάκια με τα πολύ ωραία μοτέρ που όλες έχουν έτοιμα στα 400-450 κυβικά.

    Και η Honda,και η Yamaha και η ΚΤΜ έχουν έτοιμη την βάση και περιμένουν να υπάρξει κάποια έντονη καταναλωτική ζήτηση για να φτιάξουν κάτι.

    Η ΚΤΜ το είχε ξεκινήσει όμορφα το πρότζεκτ στα πρώτα 390 προπαραγωγής(χωμάτινος προσανατολισμός κυρίως) αλλά στην πορεία το 390 το έβγαλε υπερβολικά ασφάλτινο.

    Οι "σκληροπυρηνικοί" ας πούμε αναμένουμε ένα μηχανάκι σε στυλ 690 με τον 450 κινητήρα σε χωμάτινο ταξιδιωτικό πακέτο(λίγο χαμηλότερο από τα 450,μεγαλύτερα διαστήματα service,ψεκαστό,μεγάλο ρεζερβουάρ και ηλεκτρικά ικανά να σηκώσουν δυνατά φώτα,GPS κλπ)

    Θεωρώ ότι η πορτοκαλί εταιρία θα το βγάλει κάποια στιγμή αλλά άγνωστο πότε.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #503
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Εγώ ευελπιστώ τώρα με την έλευση του Tenere 700 να αρχίσουν να βγαίνουν στην αγορά τα XT660Z σε πιο λογικές τιμές.
    Πολύ μου αρέσει αυτό το μηχανάκι.

  9. #504
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εγώ ευελπιστώ τώρα με την έλευση του Tenere 700 να αρχίσουν να βγαίνουν στην αγορά τα XT660Z σε πιο λογικές τιμές.
    Πολύ μου αρέσει αυτό το μηχανάκι.
    Φοβάμαι πως το αντίθετο θα συμβεί. Έχει για εντελώς διαφορετικούς λόγους ζήτηση το 660.

  10. #505
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Το 700 είναι καλό μηχανάκι,χωρίς αντίρρηση.Αλλά θα έλεγα όχι άμεσα ανταγωνιστικό με το 790 το απλό,μάλλον το R.Αυτό είναι βέβαια μακριά συζήτηση,κι όχι για τώρα.

    Εγώ εξακολουθώ να περιμένω τις εταιρίες να βγάλουν σοβαρά+ελαφριά ταξιδιωτικά χωμάτινα μηχανάκια με τα πολύ ωραία μοτέρ που όλες έχουν έτοιμα στα 400-450 κυβικά.

    Και η Honda,και η Yamaha και η ΚΤΜ έχουν έτοιμη την βάση και περιμένουν να υπάρξει κάποια έντονη καταναλωτική ζήτηση για να φτιάξουν κάτι.

    Η ΚΤΜ το είχε ξεκινήσει όμορφα το πρότζεκτ στα πρώτα 390 προπαραγωγής(χωμάτινος προσανατολισμός κυρίως) αλλά στην πορεία το 390 το έβγαλε υπερβολικά ασφάλτινο.

    Οι "σκληροπυρηνικοί" ας πούμε αναμένουμε ένα μηχανάκι σε στυλ 690 με τον 450 κινητήρα σε χωμάτινο ταξιδιωτικό πακέτο(λίγο χαμηλότερο από τα 450,μεγαλύτερα διαστήματα service,ψεκαστό,μεγάλο ρεζερβουάρ και ηλεκτρικά ικανά να σηκώσουν δυνατά φώτα,GPS κλπ)

    Θεωρώ ότι η πορτοκαλί εταιρία θα το βγάλει κάποια στιγμή αλλά άγνωστο πότε.
    Ούτε εγώ θεωρώ πως το απλό 790 είναι το άμεσο ανταγωνιστικό. Για τη διαφορά στη τιμή αναφερόμουν.

    Κι εγώ είμαι θιασώτης των μικρών κινητήρων. Μακάρι να δούμε περισσότερα.

  11. #506
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Έρχονται τα 490 σε λίγο.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #507
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Έρχονται τα 490 σε λίγο.
    Δικύλινδρο θα βγεί,ελάχιστα πιο ελαφρύ από το 790.
    Ότι και να κάνουν,άλλο πράγμα τα 180 κιλά του δικύλινδρου σε σχέση με τα 140 του μονοκύλινδρου όταν χρειάζεται να σηκώσεις το μηχανάκι τριάντα φορές από κάτω.
    Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι το ιδανικό μηχανάκι τουρισμού με πολύ χώμα είναι κάποιο 450 με 40-50 άλογα,ελαφρύ και μονταρισμένο με ότι απαιτείται για ταξιδιωτική χρήση.
    Τα μεγάλα είναι διασκεδαστικά για ταξίδι στην άσφαλτο με λίγο περιστασιακό χώμα,για πιο σοβαρά πράγματα θέλουμε πιο ελαφριά μηχανάκια.Απλά τα πράγματα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #508
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Δικύλινδρο θα βγεί,ελάχιστα πιο ελαφρύ από το 790.
    Ότι και να κάνουν,άλλο πράγμα τα 180 κιλά του δικύλινδρου σε σχέση με τα 140 του μονοκύλινδρου όταν χρειάζεται να σηκώσεις το μηχανάκι τριάντα φορές από κάτω.
    Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι το ιδανικό μηχανάκι τουρισμού με πολύ χώμα είναι κάποιο 450 με 40-50 άλογα,ελαφρύ και μονταρισμένο με ότι απαιτείται για ταξιδιωτική χρήση.
    Τα μεγάλα είναι διασκεδαστικά για ταξίδι στην άσφαλτο με λίγο περιστασιακό χώμα,για πιο σοβαρά πράγματα θέλουμε πιο ελαφριά μηχανάκια.Απλά τα πράγματα.
    Αν μιλάμε για χωράφια , και στέπες - μονοπάτια , ναι εχεις δίκιο , αν μιλάμε όμως για χωματόδρομους αποκλειστικά (χωρίς να περιλαμβάνει το ταξίδι άσφαλτο) και κανα 2 δυσκολίες μια χαρα θα τα καφέρει το tenere και μάλλον πιό άνετα απο ενα 450 enduroειδές

  14. #509
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάμε για χωράφια , και στέπες - μονοπάτια , ναι εχεις δίκιο , αν μιλάμε όμως για χωματόδρομους αποκλειστικά (χωρίς να περιλαμβάνει το ταξίδι άσφαλτο) και κανα 2 δυσκολίες μια χαρα θα τα καφέρει το tenere και μάλλον πιό άνετα απο ενα 450 enduroειδές
    Είναι το κλασσικό δίλημμα.Έχω π.χ ένα ταξίδι 150 χλμ άσφαλτο και 35 χλμ ζόρικο χώμα.
    Τι προτιμώ?
    1) Μηχανάκι το οποίο θα με πάει άνετα στην άσφαλτο και θα ζοριστεί πολύ στο χώμα?
    Ή
    2) Μηχανάκι το οποίο θα χρειαστεί να κάνω συμβιβασμούς στην άσφαλτο(ταχύτητες έως 130 χλμ με χωμάτινα,λιγότερες ανέσεις στην άσφαλτο) και στο χώμα θα το υπερευχαριστηθώ ειδικά άμα μπλέξω με συνήθεις χωμάτινες καταστάσεις:Λούκια,λάσπη,ποταμάκια?

    Ο περισσότερος κόσμος που φοβάται να μπλέξει με τους πιο δύσβατους χωματόδρομους(και χάνει βέβαια ένα σωρό απίστευτης ομορφιάς μέρη) διαλέγει το πρώτο.
    Μερικοί πάμε στην δεύτερη επιλογή,η οποία έχοντας περάσει από τα χέρια μου ένα DRZ κι ένα 690,δεν με απογοήτευσε καθόλου.
    Για μένα λοιπόν ένα 450 στο πακέτο του 690 θα ήταν το πλέον ιδανικό μηχανάκι,απλά και καθαρά.

    Είναι λοιπόν προσωπική επιλογή τί ταιριάζει περισσότερο στον καθένα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #510
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Είναι το κλασσικό δίλημμα.Έχω π.χ ένα ταξίδι 150 χλμ άσφαλτο και 35 χλμ ζόρικο χώμα.
    Τι προτιμώ?
    1) Μηχανάκι το οποίο θα με πάει άνετα στην άσφαλτο και θα ζοριστεί πολύ στο χώμα?
    Ή
    2) Μηχανάκι το οποίο θα χρειαστεί να κάνω συμβιβασμούς στην άσφαλτο(ταχύτητες έως 130 χλμ με χωμάτινα,λιγότερες ανέσεις στην άσφαλτο) και στο χώμα θα το υπερευχαριστηθώ ειδικά άμα μπλέξω με συνήθεις χωμάτινες καταστάσεις:Λούκια,λάσπη,ποταμάκια?

    Ο περισσότερος κόσμος που φοβάται να μπλέξει με τους πιο δύσβατους χωματόδρομους(και χάνει βέβαια ένα σωρό απίστευτης ομορφιάς μέρη) διαλέγει το πρώτο.
    Μερικοί πάμε στην δεύτερη επιλογή,η οποία έχοντας περάσει από τα χέρια μου ένα DRZ κι ένα 690,δεν με απογοήτευσε καθόλου.
    Για μένα λοιπόν ένα 450 στο πακέτο του 690 θα ήταν το πλέον ιδανικό μηχανάκι,απλά και καθαρά.

    Είναι λοιπόν προσωπική επιλογή τί ταιριάζει περισσότερο στον καθένα.
    Να ξανά εξηγήσω , αν μιλάμε για δασικό οδικό δίκτυο Ελλάδας με μερικά μέρη του να είναι σε άσχημη κατάσταση μια χαρά θα τα καταφέρει το TENERE , πολύ πιο σημαντική για εμένα είναι η οδηγική εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα . Μια μοτοσυκλέτα 200 κιλών σαν το TENERE - 790 στα κατάλληλα χέρια μπορεί να κάνει θάυματα , και αντίστοιχα ένα FE450 να μή μπορεί να ανεβεί μια σχετικά εύκολη αντιπυρική (true story) .

    Σίγουρα τα 450 -650 -690 είναι καλύτερα για πιο σκληρές καταστάσεις αλλά έχουν περιορισμούς όσο αφορά το "τουριστικό" κομμάτι (ειδικά 450 - 50hp ...μου ακούγεται σαν να πάνε η αξιοπιστία και η ροπή στις χαμηλές περίπατο), μή παρεξηγηθούμε , προσωπικά δηλώνω λάτρης των μεγάλων thumber , αλλά ελά που δεν βγάζει η suzuki καινούριο DR 650 προδιαγραφών euroδεξερωγωτιαλλο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF