Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αναθυμιασεις και ελλειψη συμπιεσης.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    8

    Αναθυμιασεις και ελλειψη συμπιεσης.

    Γεια σας πριν μια εβδομαδα περιπου εκανα ενα μεγαλο σερβις στο μηχανακι μου ενα Honda Astra Dream του 98 γιατι ειχε καψει φλαντζες.Του αλακσα λαδια Motul 20 50 μπουζι φλατζες τσιμουχακια κοκορακια βαλβιδες τσιμουχες βαλβιδων ελατηρια πιστονιου καθαρισμα καρμπυρατερ και ζιγκλερωμα καθως πριν ειχε 135 ζιγκλερ!! και εκαιγε τζαμπα βενζινη τορα του εβαλα 110, να πω επισης οτι το μηχανακι δεν ηταν μαμα φοραει 56 χιλιοστα πομπε πιστονη με CDI κεφαλη Aspira μπιελα (δεν γνοριζω αν και ο στροφαλος εινε Aspira η μαμα καθος ετσι το αγορασα το μηχανακι πριν 4 μηνες) Takegawa εκκεντροφορο Shark κυλινδρο και 28 Keihin καρμπυρατερ το Pe οχι το PWK,οποτε οπως καταλαβενετε εχουν γινει πολλα παντρεματα στο μοτερ...Το θεμα εινε οτι το μηχανακι ξαφνικα μετα απο λιγη ωρα στον δρομο κοβεται η δυναμη του καταπολλη ι οποια και με κρυο μηχανακι μου φαίνεται ιδη κομμενη σχετικα με παλια που εβγαζε τα 120 κοντερισια παντα πολυ ευκολα και τωρα με καινουργια πραγματα δεν παει οπως πριν πως γινετε αυτο? Επισης η μανιβελα του δεν εχει καθολου συμπιεση το βαζεις μπροστα και με το χερι ενα μαμα παρομοιο μηχανακι εινε πιο δυσκολο να το βαλεις μπροστα επισης κρυο δεν κραταει καθολου ρελαντι δεν περνει καν μπρος ευκολα γιαυτο το βαζο με 1 για να μην τραβαω μανιβελα ολη την ωρα επειδη σβηνει παροτι ρυθμιστικε το μοτερ και οταν εχει ζεσταθει μετα απο λιγα χιλιομετρα οταν του βαζο νεκρα το ρελαντι τρελενετε και ανεβενει στα υψη δεν μπορο να καταλαβω τι γινετε και τελος να πο πως απο το λαστιχακη αναθυμιασεων βγαζει πιο πολλη καπνο και απο την εξατμιση και ασπρο καπνο και ειδικα οταν εινε ζεστο βγαζει παρα πολλη καπνο ο καταλαβαίνω στα φαναρια που ντουμανιαζει ο τοπος τριγυρω μου.Απο τα ελατηρια πιστονιου ξεχασα πο οτι τα αλλαξα ολα εκτος απο το μεσαιο το χοντρο γιατι μαγκωνε στο πιστονι και δεν έμπαινε στον κυλινδρο.Το ξερω οτι οι περισσοτεροι θα αρχιζετε να κραζετε γιατι πειραζουν τα μηχανακια και δεν τα αφηνουν να δουλεπσουν οπως απο το εργοστασιο και τα σχετικα το θεμα ομως ειναι οτι εγω ετσι το αγορασα και δεν προκειται να ξανα ασχοληθώ με πειραγμενα δικυκλα καλυτερα να παρω ενα πιο δυνατο απο το εργοστασιο οπως ενα crypton x το θεμα ειναι οτι ξόδεψα αρκετα λεφτα για αυτο το service και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι και ο μηχανικος που το εφτιαξε στην τελικη φενετε ανικανος και απατεωνας οπως οι περισσοτεροι εκει εξω!Γι αυτο οποιος εχει εμπειρια καιθελει να με βοηθησει ας με καθοδηγήσει στο να βρω τι εχει ευχαριστω.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Τα λες αρκετά μπερδεμένα ειναι η αλήθεια.

    Παντως αφού βγάζει τόσο καπνό απο τις αναθυμιάσεις, τα ελατήρια δεν σφραγίζουν σωστά τον κύλινδρο.
    Θέλει σίγουρα παλι ελατήρια και παλι στρώσιμο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peace Προβολή μηνύματος
    μπλαμπλαμπλα
    Για αρχή, δοκίμασε να χρησιμοποιείς τις παραγράφους (εξαιρετικό εργαλείο) και να βάζεις τελεία κάθε 80 λέξεις το πολύ. Τότε ίσως το διαβάσει κάποιος και σε βοηθήσει.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ξεκιναμε οτι είναι κ@λος τα ελατήρια πιστονιου ή τα τσιμουχάκια των βαλβίδων (περναει καντάρια λάδι μεσα στο θάλαμο κάυσης).

    με δεδομένο οτι υποτίθεται είναι απο service το μοτερ και το κυνινδροπίστον είναι (?) καινουργιο, θα κοιταγα πρώτα για τσιμουχακια βαλβίδων.

    Απο την άλλη,το γεγονός οτι το μηχανάκι δε παει, σημαίνει οτι τα τσμουχάκια είναι οκ και είναι κ@λος τα ελατήρια απο το πιστόνι γιατι στο στρώσιμο του βγαζες τα μάτια ή έκανε μαλ@κια ο μάστορα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστω για τις απαντησεις ξεχασαν πω πως σταζει και λαδια λογικα απο την φλατζα κεφαλης κυλινδρου οσον αφορα τα ελατηρια πιστονιου ειναι ολοκαινουργια μονο το μεσαιο το χοντρο δεν αλλαχτηκε γιατι μαγκωνε στο πιστονι....

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    κανε μια καλή έρευνα αγοράς για να βρεις καποιον πιο της προκοπής μάστορα κατα τη γνώμη μου. Ξεκίνα απο αυτό και τ' αλλα όλα θα γίνουν.

    Υπάρχουν πολλά και συμπαθή μέλη εδω που γνωρίζουν καλους μαστορες, εγω δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω, συνηθως δε παω σε μαστορες γιατι παιδεύομαι μόνος μου, είτε για το μηχανάκι μου ή για το κουτί της γυναίκας μου.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peace Προβολή μηνύματος
    οσον αφορα τα ελατηρια πιστονιου ειναι ολοκαινουργια μονο το μεσαιο το χοντρο δεν αλλαχτηκε γιατι μαγκωνε στο πιστονι....
    Αμα μαγκωνε καλα κανατε και δεν το αλλαξατε...

    Τα αλλα που δεν μαγκωναν τα αλλαξατε ωστε να μαγκωνουν πλεον..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αμα μαγκωνε καλα κανατε και δεν το αλλαξατε...

    Τα αλλα που δεν μαγκωναν τα αλλαξατε ωστε να μαγκωνουν πλεον..??
    Τα αλλα δεν ειχαν κανενα προβλημα, υπαρχει περιπτωσει να χανη την συμπιεση απο την φλατζα που ανεφερα προιγουμενως;

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Γιατι δεν καταλαβαίνω εναν φουτσο, μαμω το εγκεφαλικό μου μεσα..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peace Προβολή μηνύματος
    Απο τα ελατηρια πιστονιου ξεχασα πο οτι τα αλλαξα ολα εκτος απο το μεσαιο το χοντρο γιατι μαγκωνε στο πιστονι και δεν έμπαινε στον κυλινδρο.Το ξερω οτι οι περισσοτεροι θα αρχιζετε να κραζετε γιατι πειραζουν τα μηχανακια και δεν τα αφηνουν να δουλεπσουν οπως απο το εργοστασιο και τα σχετικα το θεμα ομως ειναι οτι εγω ετσι το αγορασα και δεν προκειται να ξανα ασχοληθώ με πειραγμενα δικυκλα καλυτερα να παρω ενα πιο δυνατο απο το εργοστασιο οπως ενα crypton x το θεμα ειναι οτι ξόδεψα αρκετα λεφτα για αυτο το service και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι και ο μηχανικος που το εφτιαξε στην τελικη φενετε ανικανος και απατεωνας οπως οι περισσοτεροι εκει εξω!Γι αυτο οποιος εχει εμπειρια καιθελει να με βοηθησει ας με καθοδηγήσει στο να βρω τι εχει ευχαριστω.

    τελικα ποιος αλαξε τα ελατηρια εσυ η ο μηχανικος;
    Γιαννης

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    τελικα ποιος αλαξε τα ελατηρια εσυ η ο μηχανικος;
    Χαιρομαι που εχεις καταλαβει ΠΟΙΑ ελατηρια αλλαχτηκαν (και γιατί..) και το προβλημα σου περιορίζεται στο ποιος τα αλλαξε...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    το προβλημα μου ειναι το σταυρωμα. κι αμα ξερει πια ελατηρια αλαξε συγκεκριμενα, τοτε την εκανε μοναχος του την δουλεια.
    Γιαννης

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κανονιστε ρε λαλακες να τρεχω βραδιατικα στον Νευρολογο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ε καλα ντε μην βαρας, τωρα ειδα οτι αλαξε και κοκορακια. παω πασο....
    Γιαννης

Παρόμοια θέματα

  1. Σχέση συμπίεσης και πίεση συμπίεσης
    από Man7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2011, 16:44
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 12:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF