Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: cbr 1000 rr προβλημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2013
    Μηνύματα
    5

    cbr 1000 rr προβλημα

    Παιδες καλησπερα. Εχω εδω και ενα μηνα μια cbr 1000 του 2008. Αλλα τις τελευταιές μέρες μέρες μου κάνει ενα σφυριγμα οταν αφήνω το γκάζι και στο ρελαντι ενα τριξιμο το μοτερ λες και ειναι diesel μηχανη .
    Μετα απο ψάξιμο διάβασα οτι ειναι το ρουλεμαν στροφάλου σε αυτα τα μοντελα που κάνει το θορυβο. Ειμαι εκτος εγγυησης. Μίλησα με τα κεντρικά και έστειλα και mail στα ευρωπαικα της Honda και μου είπαν οτι υπήρχε ανάκληση σε μερικά που σφυριζαν αλλά ειμαι εκτός πενταετίας οποτε τα σπασμένα πανε σε μένα.
    .
    Μου λενε οτι ειναι αισθητικό απλα το πρόβλημα και δεν θα πάθει κατι το μοτερ.
    Οποτε η το παραβλέπω ή αλλάζω στρόφαλο (2χιλιαρικα συνολο γιατι ειναι σχεδον πλπρης ανακτασκευή ) ή παω για άλλο μοτερ
    Σε ξενα forum διαβασα για κοσμο που το εφτιαξε και του ξαναεμφανιστηκε μετα απο καποια χιλιόμετρα το προβλημα.
    Οι ανακλήσεις στη μηχανη εχουν γίνει απο τον προηγουμενο τοσο στη καμπανα οσο και σε τρομπα νερου και το μηχανακι εχει συνολικά 25000 χιλιομετρα και λαδι ευτυχως δεν καιει
    Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι αν έχει κανενας άλλος παραπλήσιο πρόβλημα και τι έκανε.Ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Σόρι, αλλά οι ανακλήσεις από πότε έχουν περιορισμένο χρονικό ορίζοντα; Μήπως απλά λένε χαζομάρες για να γλιτώσουν το έξοδο (που θα το πληρωθούν δηλαδή, αλλά γιατί να μπουν στον κόπο αν πάει το πελατάκι και τα ακουμπήσει καλύτερα είναι)

  3. #3
    Συμφωνω και εγω..
    Τι ειναι κρουασαν? και εχει ημερομηνια ληξης?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docnot Προβολή μηνύματος
    Μετα απο ψάξιμο διάβασα οτι ειναι το ρουλεμαν στροφάλου σε αυτα τα μοντελα που κάνει το θορυβο.

    Ή δεν κατάλαβες τι διάβασες-μετέφερες, ή διαβάζεις ΑΣΧΕΤΟΥΣ ή απλά τρολάρεις.

    Δεν υπάρχει ρουλεμάν στροφάλου στο μοτέρ σου, όπως και σε όλα τα πολυκύλινδρα. Κουζινέτα έχει. Σκέψου λίγο και μόνος σου, έχεις ένας στροφαλοφόρο άξονα ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ, και τα ρουλεμάν από την φύση τους ΔΕΝ λύνονται. Πως θα μπορούσαν να περαστούν, 4 το πλήθος κιόλλας, άιντε τα ακριανά μπαίνουν απέξω, τα μεσσαία;

    Μάλλον εννοείς ότι έχεις φαγωμένα μέταλλα στα κουζινέτα, αν αρχίσουμε όμως το ''αν εννοεί κουζινέτα'' και ότι άλλο ''αν'' που μπορεί να εννοείς με τα ανύπαρκτο ρουλεμάν στροφαλοφόρου, δεν θα βγάλουμε άκρη.

    Πήγαινε σε ένα μηχανικό να το ακούσει και να σου πει τι είναι, και μετέφερε σωστά εδώ, αλλοιώς τζάμπα χαλάμε το πληκτρολόγιο.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2013
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ή δεν κατάλαβες τι διάβασες-μετέφερες, ή διαβάζεις ΑΣΧΕΤΟΥΣ ή απλά τρολάρεις.

    Δεν υπάρχει ρουλεμάν στροφάλου στο μοτέρ σου, όπως και σε όλα τα πολυκύλινδρα. Κουζινέτα έχει. Σκέψου λίγο και μόνος σου, έχεις ένας στροφαλοφόρο άξονα ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ, και τα ρουλεμάν από την φύση τους ΔΕΝ λύνονται. Πως θα μπορούσαν να περαστούν, 4 το πλήθος κιόλλας, άιντε τα ακριανά μπαίνουν απέξω, τα μεσσαία;

    Μάλλον εννοείς ότι έχεις φαγωμένα μέταλλα στα κουζινέτα, αν αρχίσουμε όμως το ''αν εννοεί κουζινέτα'' και ότι άλλο ''αν'' που μπορεί να εννοείς με τα ανύπαρκτο ρουλεμάν στροφαλοφόρου, δεν θα βγάλουμε άκρη.

    Πήγαινε σε ένα μηχανικό να το ακούσει και να σου πει τι είναι, και μετέφερε σωστά εδώ, αλλοιώς τζάμπα χαλάμε το πληκτρολόγιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crankshaft.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	371429


    Εννοουσα σαν γραναζι αυτο που δειχνει στη φωτο το οποιο ναι ειναι ενα στο στροφαλο. Και ηταν τεχνικη οδηγια και επεκταση εγγυησης η αλλαγη οχι ακριβως ανακληση σε ολα τα cbr της χρονιας. Το πηγα σε δυο μαστορες και ο ενας μου ειπε οτι δεν ξερει τι ειναι και ο αλλος μου ειπε οτι ειναι "μαλλον" η καμπανα αλλα δεν ειναι σιγουρος και τους δυο τους πληρωσα για να το ανοιξουν και ακρη δεν εβγαλα .Για αυτο αρχισα να ψαχνομαι μονος μου οχι γιατι θελω να το παιξω μηχανικος.

  6. #6
    Εχε υπόψη σου ότι το συγκεκριμμένο μοντέλο βγάζει πρόβλημα στο βολάν και καταστρεφει σιγα σιγα τα πηνεία.

    Κοιταξε μην έρχεται απο εκει ο θόρυβος ,η Honda το γνωρίζει αλλά εδω τηρεί σιγή ιχθύος .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Αυτό που δείχνεις στην φωτό, είναι κουρεμένο γρανάζι πρωτεύουσας μετάδοσης. Ουδεμία σχέση με ρουλεμάν.

    Εννοείται να σου φαγωθεί έτσι αυτό πας για καινούριο στροφαλοφόρο, ή δεν ξέρω μήπως υπάρχει μηχανουργείο υψηλής τεχνολογίας στην Ελλάδα να μπορεί να ξαναφτιάξει τα δόντια και αν συμφέρει σαν κόστος. Το κατέβασμα μοτέρ, άνοιγμα δεν το γλυτώνεις.

    Είναι όμως πολύ αξιοπερίεργη βλάβη, δίνω πολύ μικρή πιθανότητα να συμβεί. Και υπόψην, συνήθως αποκτάει ένα τζόγο η καμπάνα του συμπλέκτη, και σφυρίζει ή ακούγεται, χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό για την μακροζωία του μοτέρ.

    Αν δεν είναι κάτι που σε ενοχλεί στα σοβαρά , μην ασχολείσαι, εκτός κι αν χειροτερεύει.

    Αν όμως είναι κάτι που ήδη έχει χειροτερέψει και σε ενοχλεί, πήγαινε σε ένα μηχανικό, να ανοίξει πλαινά καπάκια μοτέρ, και να μετρήσει πράγματα που μπορεί να φταίνε δλδ κόμπλερ μίζας, ρουλεμάν καμπάνας συμπλέκτη και πρωτεύοντα άξονα κιβωτίου, βολάν γεννήτριας, να δει και τα γρανάζια της πρωτεύουσας μετάδοσης αν έχουν φθορά και γενικώς να του ρίξει μια ματιά και να δει τι κάνει την φασαρία, πόσο είναι επικίνδυνο αυτό για την μακροζωία του μοτέρ, και τι κοστίζει.

    Μην ασχολείσαι με υποθέσεις και είδα-μου είπανε-διάβασα στο ιντερνετ, κανένα μοτέρ δεν βρέθηκε τι έχει και φτιάχτηκε από τέτοια, όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει. Μάστορας σοβαρός για τέτοια πράγματα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2013
    Μηνύματα
    5
    Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κάτι που ξέχασα να γράψω είναι ότι ο θόρυβος είναι μόνο στο ρελαντί όταν βάζω πρώτη και αφήνω συμπλέκτη εξαφανίζεται. Τι να πω... αύριο θα ψάξω και τρίτο μάστορα ....

  9. #9
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docnot Προβολή μηνύματος
    Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κάτι που ξέχασα να γράψω είναι ότι ο θόρυβος είναι μόνο στο ρελαντί όταν βάζω πρώτη και αφήνω συμπλέκτη εξαφανίζεται. Τι να πω... αύριο θα ψάξω και τρίτο μάστορα ....
    Αυτο που περιγραφεις ειναι θορυβος απο καμπανα. Μηπως;

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docnot Προβολή μηνύματος
    Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κάτι που ξέχασα να γράψω είναι ότι ο θόρυβος είναι μόνο στο ρελαντί όταν βάζω πρώτη και αφήνω συμπλέκτη εξαφανίζεται. Τι να πω... αύριο θα ψάξω και τρίτο μάστορα ....

    Όταν συμπλεκτάρεις με νεκρά, ο θόρυβος εξαφανίζεται;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Ρε παληκαρι γιατι δε το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο HONDA με καλο ονομα που θα ξερουν 2 πραγματα παραπανω??
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2013
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όταν συμπλεκτάρεις με νεκρά, ο θόρυβος εξαφανίζεται;
    αλλαζει αλλα δεν εξαφανιζεται. Μονο οταν το μηχανακι προχωραει χανεται . Αν πχ εχω πρωτη και κραταω συμπλεκτη φρενο και αφησω το συμπλεκτη τοτε σταματαει να ακουγεται

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docnot Προβολή μηνύματος
    αλλαζει αλλα δεν εξαφανιζεται. Μονο οταν το μηχανακι προχωραει χανεται . Αν πχ εχω πρωτη και κραταω συμπλεκτη φρενο και αφησω το συμπλεκτη τοτε σταματαει να ακουγεται

    Kαμπάνα/δίσκοι.... το πιο απλό που θα μπορούσα να σκεφτώ.

    Τα υπόλοιπα που λες δεν σφυρίζουν αλλά βροντάνε....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2013
    Μηνύματα
    5
    Οι προτάσεις από "επίσημες" αντιπροσωπείες του στυλ έλα να αλλάξουμε τη καμπάνα (κανα 600 ευρώ ) και βλέπουμε δεν νομίζω να τις ακολούθησε και κανένας ( την οποία καμπάνα τη έχει κάνει ανάκληση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) . Τεσπα θα το πάω σε ένα μάστορα της γειτονιάς και αν βγάλω άκρη θα σας κρατήσω ενήμερους .
    ο θορυβος στο ρελαντι ειναι αυτος που ακουγεται σε αυτο το video https://www.youtube.com/watch?v=eC_DlOIAseQ

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σόρι, αλλά οι ανακλήσεις από πότε έχουν περιορισμένο χρονικό ορίζοντα; Μήπως απλά λένε χαζομάρες για να γλιτώσουν το έξοδο (που θα το πληρωθούν δηλαδή, αλλά γιατί να μπουν στον κόπο αν πάει το πελατάκι και τα ακουμπήσει καλύτερα είναι)
    Υπάρχουν ανακλήσεις που έχουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλάπηκε Cbr 1000 Rr ‘04
    από Fratzeskos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2006, 02:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF