Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: TA650 vs FREEWIND vs GS650 vs CBF600

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ.
    Φρένο έχουμε στο χέρι.
    Ταχύτητα δε, καλό είναι να μην έχουμε συνεχώς "μέσα", με τη μηχανή ακίνητη. Άσε που μας δεσμεύει συνεχώς και το δεξί χέρι κατά τη διάρκεια της αναμονής.
    Για να κλείσουμε με αυτό το θέμα, στο φανάρι καλο είναι να έχουμε ταχύτητα στο κιβώτιο έτσι ωστε αν χρειαστεί (ερχετε ο άλλος τάπα απο πίσω και προβλέπεται να μας παίρνει σβάρνα) να ξεκινήσουμε άμεσα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Για να κλείσουμε με αυτό το θέμα, στο φανάρι καλο είναι να έχουμε ταχύτητα στο κιβώτιο έτσι ωστε αν χρειαστεί (ερχετε ο άλλος τάπα απο πίσω και προβλέπεται να μας παίρνει σβάρνα) να ξεκινήσουμε άμεσα.
    Συμφωνώ .................................................. ότι πρέπει να το κλείσουμε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Είχα Transalp και Cbf, έχω το Gs τώρα. Για ταξίδια με 100 και 120 που αναφέρεις, όλα πάνε. Όλα είναι άνετα αλλά μιας και τα χρόνια περάσανε προσωπικά προτιμώ τους σουμιέδες των on off και ας μην μπορώ να στρίβω με χίλια. Άλλωστε πάντα κουλάδι ήμουν και πήγαινα χαλαρά.

    Το Gs είναι πιό χαμηλό από το ΤΑ αν θυμάμαι καλά και πιό ελαφρύ. Αν καταλαβαίνω καλά δεν είσαι και ο Αντετοκούνμπο.Σκέψου και τις επιτόπιες μανούβρες. Η κατανάλωση με το gs αστεία, τουλάχιστον 2 λίτρα στα 100 χλμ λιγότερο από τα άλλα. Αξιοπιστία και τα 3 κορυφαία.

    Το Freewind δεν το ξέρω, οπότε προτείνω GS με ABS. Καλή επιλογή ότι κι αν διαλέξεις.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Το honda cbf 600 (απωθημενο γιατι δεν ειχα ποτε τετρακύλινδρο). Σε αυτο με προβληματιζει η μικρή σελα του συνεπιβατη και η ανεση των αναρτησεων για τα ελληνικα δεδομενα. (δεν το εχω οδηγησει).
    Η σέλα δεν είναι μικρή και είναι άνετη για τον συνεπιβάτη. Τι μέγεθος γυναίκα έχεις βέβαια δεν ξέρω.

    Οι αναρτήσεις καλύπτουν το μηχανάκι σε αυτό που φτιάχτηκε να κάνει. Να πηγαίνει από το Α στο Β με άνεση και ασφάλεια.

    Η γνώμη μου, πάρε το Ζ750s.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις.

    Μια διευκρίνιση για την χρηση του αριστερου ποδιού. Γενικότερα εχω την αισθηση ότι το δουλευω περισσοτερο από το δεξι πανω σε μοτοσυκλέτα. Σε αυτο στηριζομαι για να καβαλάω, αυτό απλώνω όταν σταματαω αλλά ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ με αυτό προσπαθω να μαζεψω την μηχανη όταν το μπροστινό για τον α ή β λογο μου εχει φυγει σε σταση. Πχ οταν σταματαω πανω σε ενα πεζοδρομιο με γλίτσα χωρις να το καταλαβω και τελευταια στιγμη ο μπροστα ο τροχός χανεται. Σε αυτην την περιπτωση το δεξι ειναι πάντα σχεδον στο φρενο και την μηχανη την ριχνω αριστερα και το αριστερο πόδι καλειται να την στηριξει πλαγιαστη και εχοντας την σε καποιες μοιρες. Το τελευταιο δεν συμβαινει συχνα αλλα συμβαινει και τοτε το αριστερο ποδι ζοριζεται για τα καλά .

    Από τα παραπανω λογω υψους/βάρους σκεφτομαι να αποκλεισω το transalp από τις επιλογες μου.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Είχα Transalp και Cbf, έχω το Gs τώρα. Για ταξίδια με 100 και 120 που αναφέρεις, όλα πάνε. Όλα είναι άνετα αλλά μιας και τα χρόνια περάσανε προσωπικά προτιμώ τους σουμιέδες των on off και ας μην μπορώ να στρίβω με χίλια. Άλλωστε πάντα κουλάδι ήμουν και πήγαινα χαλαρά.

    Το Gs είναι πιό χαμηλό από το ΤΑ αν θυμάμαι καλά και πιό ελαφρύ. Αν καταλαβαίνω καλά δεν είσαι και ο Αντετοκούνμπο.Σκέψου και τις επιτόπιες μανούβρες. Η κατανάλωση με το gs αστεία, τουλάχιστον 2 λίτρα στα 100 χλμ λιγότερο από τα άλλα. Αξιοπιστία και τα 3 κορυφαία.

    Το Freewind δεν το ξέρω, οπότε προτείνω GS με ABS. Καλή επιλογή ότι κι αν διαλέξεις.
    Πολυ βοηθητικό το ποστ σου. Ευχαριστω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mototyhonova Προβολή μηνύματος
    Μπορώ να σου πω για το freewind, στο οποίο εδω και οκτώ μήνες , απολαμβάνω την μοτοσυκλετιστική ζωή απο την πίσω σέλα,οπου εχω βολευτεί μια χαρά. Σε προηγούνενα μηχανάκια-KLR 650 πχ- ειχα θεματάκια ,αλλά τώρα φθάνω σχετικά ξεκούραστη,ακόμα και αν οι στάσεις είναι μόνο για βενζίνη,300+ χιλ.Ταξιδεύει χαλαρά με 100-110 και 4500-5000 χιλ στροφές,όπως βλέπω πάνω απ τον ώμο του οδηγού,φυσικά πηγαίνει και περισσότερο,αλλά τον βαράω στην πλάτη και κόβει!
    Οι κραδασμοί υπάρχουν ,αλλά δεν είναι ενοχλητικοί ,για μένα τουλάχιστον,και απ οτι λέει ο οδηγός ,ούτε γι αυτόν.Τώρα για την ποιότητα κύλησης τι να σου πώ, μάλλον το TA θα ρολάρει καλύτερα,αλλά απ όσο ξέρω είναι πιο ακριβό και καίει περισσότερο.Αυτά,ελπίζω να βοήθησα,καλό ψάξιμο και με το καλό να επιστρέψεις στους δύο τροχούς.
    Σε ευχαριστω πολύ. Ενιωσα σαν να ήμουν εγω συνεπιβατης. Συμφωνω για το KLR. Γενικα η καβασακι με την εμπειρια της και τους μηχανικούς της (φτιαχνει απο πυρηνικά εργοστασια εως υποβρυχια) μπορει να φτιαχνει τα καλυτερα τούρμπο αλλα εμπειρικα νομιζω δεν σχεδιαζει και πολύ ανθρωποκεντρικα τα "φτηνα" μηχανακια της. Για αυτό πλέον κοιταζω αλλες μαρκες.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 25/10/2016 στις 10:53.

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Μιας και εισαι τραυματιας, και θα εισαι και δικαβαλος

    θα σου προτεινα καποιο σε σειρα δικυλινδρο που ειναι οικονομικοτερο σε βενζινη απο τα ν,
    και ελαφρυτερα απ αυτα συνηθως. π.χ. Kawa Er-6f, Versys, BMW 650 twin (δεν ξερω τα κιλα του-το bmw ξεφευγει και σε τιμη λιγο αλλα ειναι πολυεργαλειο πολη/ταξιδι/απ ολα). Μην πας σε πολυ ψηλο, θα σου δυσκολεψει την ζωη και το ποδι (ο συνδιασμος υψος/βαρος δεν ειναι καλος)

    Αλλιως δες και κανα Guzzi Nevada ή V7 , ή Diversion 600 που ειναι μεν 4κυλινδρο αλλα σχετικα φτηνο και ελαφρυ.

  9. #24
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    δυναμωσε το ποδι σου φιλε μου πρωτα και οταν αισθανθεις οτι εισαι ετοιμος με αυτο η ψυχολογια σου θα σου επιτρεψει να καβαλησεις τα παντα.
    Μια ερωτηση σου φανηκε βαρυ το ΤΑ και οχι το CBF ;

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Ηλία δεν εχω καβαλησει cbf. Αν δεν κανω λάθος ,πανω κατω το ιδιο βαρος με το ΤΑ εχει.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις.

    Μια διευκρίνιση για την χρηση του αριστερου ποδιού. Γενικότερα εχω την αισθηση ότι το δουλευω περισσοτερο από το δεξι πανω σε μοτοσυκλέτα. Σε αυτο στηριζομαι για να καβαλάω, αυτό απλώνω όταν σταματαω αλλά ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ με αυτό προσπαθω να μαζεψω την μηχανη όταν το μπροστινό για τον α ή β λογο μου εχει φυγει σε σταση. Πχ οταν σταματαω πανω σε ενα πεζοδρομιο με γλίτσα χωρις να το καταλαβω και τελευταια στιγμη ο μπροστα ο τροχός χανεται. Σε αυτην την περιπτωση το δεξι ειναι πάντα σχεδον στο φρενο και την μηχανη την ριχνω αριστερα και το αριστερο πόδι καλειται να την στηριξει πλαγιαστη και εχοντας την σε καποιες μοιρες. Το τελευταιο δεν συμβαινει συχνα αλλα συμβαινει και τοτε το αριστερο ποδι ζοριζεται για τα καλά .

    Από τα παραπανω λογω υψους/βάρους σκεφτομαι να αποκλεισω το transalp από τις επιλογες μου.
    Κοιτα, όλοι μας εχουμε προσπαθησει να στηριξουμε τη μηχανη να μην πεσει σε τετοιες φασεις, αλλα καλυτερα μια μηχανη κατω απο ενα ποδι σε γυψο. Αστη να πεσει και πηδα στο πλάι. Ειδικα αν έχεις θεμα με το αριστερο ποδι (το οποιο ψυχολογικα κυριως δεν το αισθανεσαι και τοσο δυνατο).

    Επιμένω παντως, παρε χαμηλο μηχανακι.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Kαι πρόσεχε αφού μόλις έβγαλες τις λάμες γιατί μεχρι να κλείσουν οι τρύπες που έμειναν στα σημεία που βγήκαν οι βίδες είναι η πιο επικίνδυνη φάση!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Απο τα 4 μηχανακια που ανεφερεις προτιμησε cbf.

    Μπορει να ειναι στα κιλα του τρανσαλπ αλλα ειναι χαμηλοτερο ,δηλ, το μηχανακι το ''εχεις'' δεν σε προβληματιζει αν σου γυρει σε σταση, πατας κατω με σιγουρια
    εχει οκ χωρους και σελα για δικαβαλο, ειναι ανετο, εχει φερινγκ,

    Με το τρανσαλπ οταν θα καβαλαει η γυναικα, θα παταει πρωτα με ολο της το βαρος στο αριστερο μαρσπιε και θα στηριζεται απο τους ωμους σου για να καβαλησει...εκει θα το τσιτωσεις το ποδι σου , με το cbf δεν χρειαζεται να το κανει ολο αυτο.

    Για ταξιδακια δικαβαλος με μπαγκαζια γνωμη μου ειναι οτι τα ελαφρα μηχανακια δεν κανουν, 600χλμ δεν ειναι και λιγα

  14. #29
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    Απο τα 4 μηχανακια που ανεφερεις προτιμησε cbf.

    Μπορει να ειναι στα κιλα του τρανσαλπ αλλα ειναι χαμηλοτερο ,δηλ, το μηχανακι το ''εχεις'' δεν σε προβληματιζει αν σου γυρει σε σταση, πατας κατω με σιγουρια
    εχει οκ χωρους και σελα για δικαβαλο, ειναι ανετο, εχει φερινγκ,

    Με το τρανσαλπ οταν θα καβαλαει η γυναικα, θα παταει πρωτα με ολο της το βαρος στο αριστερο μαρσπιε και θα στηριζεται απο τους ωμους σου για να καβαλησει...εκει θα το τσιτωσεις το ποδι σου , με το cbf δεν χρειαζεται να το κανει ολο αυτο.

    Για ταξιδακια δικαβαλος με μπαγκαζια γνωμη μου ειναι οτι τα ελαφρα μηχανακια δεν κανουν, 600χλμ δεν ειναι και λιγα
    για το ανεβασμα στο ΤΑ της γυναικας ετσι ακριβως ειναι.
    Για το cbf η αληθεια ειναι οτι ειναι βαρυτερο απο το ΤΑ αλλα το χαμηλο κεντρο βαρους το κανει να δειχνει ελαφρυτερο.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Γεμάτα κιλα:
    Freewind 173, GS650(single) 187, TA650 220, Cbf 225

    Εγω θα έβλεπε και το Pegaso strada 650
    Και θα συνιστούσα οσο πιο ελαφρύ τοσο το καλυτερο οχι μονο για το θεμα με το πόδι(που επιβαλλεται να πλακωθεις στο γυμναστήριο) αλλα για να ειναι οσο πιο φιλικό για το καθε μέρα και εφόσον εξαιρετικές απαιτήσεις για ταξιδι δεν εχετε συνεπώς μονοκυλινδρο

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. versys vs gs650 vs tiger800
    από valero στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2012, 10:57
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 12:28
  3. GG EC300 Rac Vs KTM EXC 400 Vs WR250f
    από itsikis στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2008, 17:16
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2007, 13:38
  5. Richa vs Lookwell και Uvex vs Shark
    από tolis_glx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 15:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF