Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: TA650 vs FREEWIND vs GS650 vs CBF600

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538

    TA650 vs FREEWIND vs GS650 vs CBF600

    Kαλησπέρα σε όλο το forum.

    Yστερα από ενα ατυχημα πριν από δυο χρόνια που ειχε σαν αποτελεσμα μια βαρια κακωση σε κνημη και περονη ετοιμαζομαι επιτελους να επιστρεψω και πάλι στον κόσμο των δύο τροχων.
    Ο κύριος ρόλος της μοτοσυκλέτας που θελω να αγορασω ειναι ταξιδακια σαβατοκυριακου εως 600 χλμ ΤΟ ΠΟΛΥ , ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ και με αποσκευες 100 με 150 λιτρα (μιας και με την γυναικα ειμαστε λατρεις της κατασκήνωσης). Εδω πρεπει να σημειωσω ότι λογω του τραυματισμού μου στο πόδι οι επιλογες μου περιοριζονται σε μοτοσυκλέτες εως 200 κιλων περιπου. Επίσης ότι γενικα μας αρεσει να ταξιδευουμε χαλαρα με 100 εως 120 χλμ.
    Τα μοτοσυκλετιστικα μου βιωματα περιλαμβανουν πολύ piaggio px200, kmx 200, klr 250, er500 και λιγοτερο ta 650, xt 600, vstrom 650 και ενα σκασμο παπια.

    Εδω και καιρό εχω ξεκινησει να μελεταω καποια μοντέλα όπως:
    To suzuki freewind ,στο οποιο με προβληματιζει ο μονοκυλινδρος κινητηρας, η ποιοτητα κυλισης , οι κραδασμοι κτλ (δεν το εχω οδηγησει)
    To bmw gs 650 το χαμηλο (το μονοκυλινδρο), στο οποιο με προβληματιζουν τα ιδια με το suzuki αλλα και η αξιοπιστία . (δεν το εχω οδηγησει)
    Το honda ta650 στο οποιο με προβληματιζει το βαρος και το υψος ειδικα όταν θα ειναι φορτωμενο(το εχω οδηγησει, βασικα ειχα το 1996 το 600 για δυο μηνες αλλα δυστηχως κλαπηκε)
    Το honda cbf 600 (απωθημενο γιατι δεν ειχα ποτε τετρακύλινδρο). Σε αυτο με προβληματιζει η μικρή σελα του συνεπιβατη και η ανεση των αναρτησεων για τα ελληνικα δεδομενα. (δεν το εχω οδηγησει).

    Γνωριζω ότι με αυτο το θεμα πανω κατω εχει ξαναπιαστει αυτο φορουμ αλλά διαβαζωντας τις αναρτησεις από τα μέλη,τα συγκεκριμενα μου ερωτηματα δεν απαντηθηκαν.

    Με ενδιαφερουν οι γνωμες μελων που ειχαν στην κατοχη τους αυτες τις μηχανες και αν ειναι δυνατον εχουν βιωματα και σημεια αναφορας από άλλες μοτοσυκλέτες..

    Ευχαριστω

  2. #2
    Το όριο κιλών που βάζεις είναι αρκετά περιοριστικο για μια μηχανή που θα πηγαίνει δικαβαλη και φορτωμενη.
    Σιγουρα,κοιτας για μόνοκυλίνδρο . Αυτά που έβαλες και, ισως, ένα από την σειρά των XT660(R, Z).
    Όμως, αν το ελαφρύ το θες λόγω του τραυματισμού, ένα μηχανάκι δικαβαλο και φορτωμένο δεν θα είναι πάλι βαρύ;

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Kαλησπέρα σε όλο το forum.


    Ο κύριος ρόλος της μοτοσυκλέτας που θελω να αγορασω ειναι ταξιδακια σαβατοκυριακου εως 600 χλμ ΤΟ ΠΟΛΥ , ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ και με αποσκευες 100 με 150 λιτρα (μιας και με την γυναικα ειμαστε λατρεις της κατασκήνωσης). Εδω πρεπει να σημειωσω ότι λογω του τραυματισμού μου στο πόδι οι επιλογες μου περιοριζονται σε μοτοσυκλέτες εως 200 κιλων περιπου. Επίσης ότι γενικα μας αρεσει να ταξιδευουμε χαλαρα με 100 εως 120 χλμ.


    Εδω και καιρό εχω ξεκινησει να μελεταω καποια μοντέλα όπως:
    To suzuki freewind ,στο οποιο με προβληματιζει ο μονοκυλινδρος κινητηρας, η ποιοτητα κυλισης , οι κραδασμοι κτλ (δεν το εχω οδηγησει)
    To bmw gs 650 το χαμηλο (το μονοκυλινδρο), στο οποιο με προβληματιζουν τα ιδια με το suzuki αλλα και η αξιοπιστία . (δεν το εχω οδηγησει)

    Το honda ta650 στο οποιο με προβληματιζει το βαρος και το υψος ειδικα όταν θα ειναι φορτωμενο(το εχω οδηγησει, βασικα ειχα το 1996 το 600 για δυο μηνες αλλα δυστηχως κλαπηκε)
    Το honda cbf 600 (απωθημενο γιατι δεν ειχα ποτε τετρακύλινδρο). Σε αυτο με προβληματιζει η μικρή σελα του συνεπιβατη και η ανεση των αναρτησεων για τα ελληνικα δεδομενα. (δεν το εχω οδηγησει).
    Ξεχνάς τα μονοκύλινδρα,αν ήσουν μόνος το συζητούσαμε.Δικάβαλος όχι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Transalp,αλλά δικάβαλος και φορτώ ότι μηχανάκι και να έχεις θα είναι βαρύ..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Eυχαριστω για τις απαντησεις. Να διευκρινησω ότι αν και υπαρχει budget για xtr και vstrom μενω κεντρο και υπάρχει σοβαρο πρόβλημα με τις κλοπές.
    Οσον αφορα το βαρος θα επρεπε να αναφερω ότι ο τραυματισμος αφορα το αριστερο πόδι με το οποιο βαστας συνηθως την μηχανη. Πριν δεκαπεντε μερες εβγαλα τις λάμες και καταφερα να ελεγξω από ότι φαινεται και μια λοίμωξη. Οσο ειχα τις λαμες και την φλεγμονη ειχα οδηγησει το transalp και θεωρούσα ότι ήταν μια απαγορευτική επιλογη για εμενα (ειναι και λιγο ψηλο). Το καλοκαιρι εκανα δικαβαλος με innova μπαγκαζια (140+120+25) 300 ΧΛΜ με κανενα προβλημα. Ειμαι αισιοδοξος οτι πλεον μπορω να αντεξω 80 κιλα παραπανω. Το αμεσο μελλον θα δειξει.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Μήπως να δυναμώσεις πρώτα το πόδι σου και μετά να πάρεις μοτοσυκλέτα;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2016
    Μηνύματα
    3
    Μπορώ να σου πω για το freewind, στο οποίο εδω και οκτώ μήνες , απολαμβάνω την μοτοσυκλετιστική ζωή απο την πίσω σέλα,οπου εχω βολευτεί μια χαρά. Σε προηγούνενα μηχανάκια-KLR 650 πχ- ειχα θεματάκια ,αλλά τώρα φθάνω σχετικά ξεκούραστη,ακόμα και αν οι στάσεις είναι μόνο για βενζίνη,300+ χιλ.Ταξιδεύει χαλαρά με 100-110 και 4500-5000 χιλ στροφές,όπως βλέπω πάνω απ τον ώμο του οδηγού,φυσικά πηγαίνει και περισσότερο,αλλά τον βαράω στην πλάτη και κόβει!
    Οι κραδασμοί υπάρχουν ,αλλά δεν είναι ενοχλητικοί ,για μένα τουλάχιστον,και απ οτι λέει ο οδηγός ,ούτε γι αυτόν.Τώρα για την ποιότητα κύλησης τι να σου πώ, μάλλον το TA θα ρολάρει καλύτερα,αλλά απ όσο ξέρω είναι πιο ακριβό και καίει περισσότερο.Αυτά,ελπίζω να βοήθησα,καλό ψάξιμο και με το καλό να επιστρέψεις στους δύο τροχούς.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Freewind Δαγκωτό φίλε και από εμένα!!! Είναι πολύ φθηνότερο απο τα άλλα απίστευτα απλό μηχανικά και έχεις και αξιοπιστία suzuki.Πρόσεχε μονάχα την οθόνη/όργανα να μην έχει καμένα pixel ή γραμμές.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορα το βαρος θα επρεπε να αναφερω ότι ο τραυματισμος αφορα το αριστερο πόδι με το οποιο βαστας συνηθως την μηχανη.
    Το σωστό πόδι για να στηρίζεις τη μηχανή είναι το δεξί, ώστε το αριστερό να είναι πάνω στο μαρσπιέ σε ετοιμότητα για να βάλει ταχύτητα.
    Ειδικά στην περίπτωσή σου καλό είναι να το συνηθίσεις.
    Επίσης καλύτερα να ψάξεις για χαμηλό μηχανάκι, ώστε να το στηρίζεις ευκολότερα με όποιο πόδι χρειαστεί.
    Τέλος, πιστεύω ότι λίγη γυμναστική στα πόδια θα σε βοηθήσει, λόγω της υποχρεωτικής ακινησίας που πέρασες.

    Καλή επάνοδο και καλά χιλιόμετρα.

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Το σωστό πόδι για να στηρίζεις τη μηχανή είναι το δεξί, ώστε το αριστερό να είναι πάνω στο μαρσπιέ σε ετοιμότητα για να βάλει ταχύτητα.
    Λάθος.

    Στηρίζουμε την μηχανή με το αριστερό όπως είπε και ο καβα.
    Το δεξί παταει φρένο ενώ ταχύτητα έχουμε βάλει κατεβάζοντας προτού σταματήσουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 24/10/2016 στις 20:16.

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δυναμωσε το ποδι και παρε V-Strom και βαζε το σε κλειστο παρκινγκ.
    Ειναι περιπου 20€ το μηνα το κοστος, δηλαδη μια εξοδος για μπυρες, και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

    Χωμα πατας καθολου εκει που πηγαινεις για camping..??
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Το σωστό πόδι για να στηρίζεις τη μηχανή είναι το δεξί, ώστε το αριστερό να είναι πάνω στο μαρσπιέ σε ετοιμότητα για να βάλει ταχύτητα.
    Ειδικά στην περίπτωσή σου καλό είναι να το συνηθίσεις.
    Επίσης καλύτερα να ψάξεις για χαμηλό μηχανάκι, ώστε να το στηρίζεις ευκολότερα με όποιο πόδι χρειαστεί.
    Τέλος, πιστεύω ότι λίγη γυμναστική στα πόδια θα σε βοηθήσει, λόγω της υποχρεωτικής ακινησίας που πέρασες.

    Καλή επάνοδο και καλά χιλιόμετρα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Λάθος.

    Στηρίζουμε την μηχανή με το αριστερό όπως είπε και ο καβα.
    Το δεξί παταει φρένο ενώ ταχύτητα έχουμε βάλει κατεβάζοντας προτού σταματήσουμε.
    Με το αριστερο τη σηκωνουμε απο το σταντ (και την ακουμπαμε). Το που θα τη στηριζουμε οταν κινηθουμε εξαρτάται. Εμενα με βολευει το δεξι παντως.

    Πισω φρενο δεν παταμε

    Φιλε, αν εχεις θεμα με δυναμη ποδιου και υψος, παρε το cbf. Σαν πιο χαμηλο δε θα σου φαινεται τοσο το βαρος.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Λάθος.

    Στηρίζουμε την μηχανή με το αριστερό όπως είπε και ο καβα.
    Το δεξί παταει φρένο ενώ ταχύτητα έχουμε βάλει κατεβάζοντας προτού σταματήσουμε.
    Διαφωνώ.
    Φρένο έχουμε στο χέρι.
    Ταχύτητα δε, καλό είναι να μην έχουμε συνεχώς "μέσα", με τη μηχανή ακίνητη. Άσε που μας δεσμεύει συνεχώς και το δεξί χέρι κατά τη διάρκεια της αναμονής.

    Τελικά τίποτε από τα δύο δεν είναι εντελώς σωστό ή εντελώς λάθος, αλλά στην περίπτωση του φίλου μας πιστεύω πως είναι καλύτερο να στηρίζεται στο δεξί, για πιο σίγουρο πάτημα.

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    αλλά στην περίπτωση του φίλου μας πιστεύω πως είναι καλύτερο να στηρίζεται στο δεξί, για πιο σίγουρο πάτημα.
    Αλλο αυτό

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Πισω φρενο δεν παταμε

    .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. versys vs gs650 vs tiger800
    από valero στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2012, 11:57
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 13:28
  3. GG EC300 Rac Vs KTM EXC 400 Vs WR250f
    από itsikis στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2008, 18:16
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2007, 14:38
  5. Richa vs Lookwell και Uvex vs Shark
    από tolis_glx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 16:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF