Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: xj 400 diversion

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    9

    xj 400 diversion

    καλησπερα σας αδερφοι. λοιπον θελω να ασχοληθω και γω σιγα σιγα με μια μετατροπη της μηχανης που πηρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8502659_0_n.jpg 
Προβολές:	442 
Μέγεθος:	19,3 KB 
ID:	372003

    σκεφτηκα να την κανω καπως ετσι αλλα με στρογγυλο φαναρι η οτι προτεινετε αυτο παντως χαλια ειναι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bikepics-2040660-984.jpg 
Προβολές:	443 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	372004

    τις μετατροπες θελω να τις κανω μονος μου γιατι γκομενα δεν εχω και για ψαρεμμα δεν παω. τωρα την εχω στο συνεργειο για αλλαγη δισκακια και καθαρισμα καρμπς. ο μηχανικος (δεν θελω να κρινω αλλα μαλλον ειναι σκραπας γιατι 3 μερες δεν μπορει να το βαλει μπρος)

    απο σας θελω προτασεις και ιδεες, βλεπω εχετε εμπειρια και ορεξη για τετοια.

    τα πρωτα βηματα ειναι να παρω πλαστικα τα πισω και ενα ρεζερβουαρ τα οποια νομιζω πως βρηκα, το μονο που με τρομαζει ειναι η τιμη (πολυ φθηνα και φοβαμαι μην φαω πιστολι) 30 ευρ τα πλαστικα και 30 το ρεζερβουαρ. και να περασω κτεο για να γινει η μεταβιβαση

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Καλώς ήρθες,ωραίο μηχανάκι αλλά στην κατάσταση που το πήρες ελπίζω να μην έδωσες πολλά μιας και τα συγκεκριμένα τα δίνουν σε τιμές χώμα...Πρόσεχε μην φας τα μούτρα σου με τη μεταβίβαση καθώς μπορεί να χρωστάει τέλη τα οποία αν μαζευτούν είναι ασύμφορη η αγορά ειδικά του συγκεκριμένου.Επίσης πρόσεχε με τις προκαταβολές και τσέκαρε την άδεια και αριθμό κινητήρα-πλαισίου.Με τους αριθμούς διαστάυρωσε ημερομηνία παραγωγής για να βρεις τα ανταλλακτικά που θα χρειαστείς.Προσωπικά σου προτείνω κάτι ενδιάμεσα ανακατασκευής και μετατροπής.Εγώ θα κράταγα το fairing και θα έβαζα μια κοντή φιμέ ζελατίνα που να ακολουθεί τις γραμμές του.Θα έβαζα πιο διακριτικά/μοντέρνα φλας μπροστά ειδικα γιατί τα μαμά είναι εμετός.Θα έβαφα τις ζάντες χρυσές αλλά όχι σα τις φωτογραφίας μιας και έχουν πολύ ωραίο σχήμα.Τέλος θα έβαζα καρίνα από κάτω.Για αρχή όμως κάντο να δουλέψει σωστά και μεγάλη προσοχη στο ντεποζιτο γιατί σαπίζουν εύκολα.Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    9
    ευχαριστω πολυ αδερφε μου! 500 ευρ το πηρα. τα τελη ειναι δυο χρονια και τα πληρωνει αυτος. το μοτερ της ειναι καλο μονο δισκακια ηθελε.

    απο κει και περα τα υπολοιπα εχουν θεματακια που θα χαρω να παιξω, θελει λαστιχα, ολα τα πλαστικα ειναι σπασμενα, εξατμισεις θελουν αλλαγη, το ρεζερβουαρ ειναι σαπιο και τρυπιο παντου χαχαχ.

    τωρα για την καρινα και ενα καλυμμα τυπου bagster δεν βρισκω, αν εχει παρει κατι το ματι σας θα χαρω να το μοιραζοσασταν και γενικα θα ηθελα ιδεες απο σας γιατι ενα μυαλο καλα ειναι αλλα δυο και τρια ακομα καλυτερα

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αναστασιος Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω πολυ αδερφε μου! 500 ευρ το πηρα. τα τελη ειναι δυο χρονια και τα πληρωνει αυτος. το μοτερ της ειναι καλο μονο δισκακια ηθελε.

    απο κει και περα τα υπολοιπα εχουν θεματακια που θα χαρω να παιξω, θελει λαστιχα, ολα τα πλαστικα ειναι σπασμενα, εξατμισεις θελουν αλλαγη, το ρεζερβουαρ ειναι σαπιο και τρυπιο παντου χαχαχ.

    τωρα για την καρινα και ενα καλυμμα τυπου bagster δεν βρισκω, αν εχει παρει κατι το ματι σας θα χαρω να το μοιραζοσασταν και γενικα θα ηθελα ιδεες απο σας γιατι ενα μυαλο καλα ειναι αλλα δυο και τρια ακομα καλυτερα
    Βασικα με αυτα που περιγραφεις το πηρες πολυ ακριβα...
    Και ειναι δυσκολη βαση για να το κανεις streetfighter και με πολυ περιορισμενο αριθμο after και ανταλακτικων...

    Αν δεν το μεταβιβασες ακομα μην το κανεις καλυτερα!
    Υπαρχουν πολυ καλυτερα μηχανακια για αυτο που θες να κανεις..
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αναστασιος Προβολή μηνύματος

    αυτο παντως χαλια ειναι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bikepics-2040660-984.jpg 
Προβολές:	443 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	372004
    Λιγο κοντουλη,

    αλλα απο μπουστο καλα τα παει...

    τι δεν σου αρεσει;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αναστασιος Προβολή μηνύματος
    τα πρωτα βηματα ειναι να παρω πλαστικα τα πισω και ενα ρεζερβουαρ τα οποια νομιζω πως βρηκα, το μονο που με τρομαζει ειναι η τιμη (πολυ φθηνα και φοβαμαι μην φαω πιστολι) 30 ευρ τα πλαστικα και 30 το ρεζερβουαρ. και να περασω κτεο για να γινει η μεταβιβαση

    Πρωτα περνα το κτεο οπως ειναι και μετα ξεκινα την κοπτοραπτικη...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    9
    [QUOTE=GFawkes;2816903]Λιγο κοντουλη,

    αλλα απο μπουστο καλα τα παει...

    τι δεν σου αρεσει;

    μονο η μασκα μπροστα δεν μου αρεσε παραειναι καγκουρικο....τα υπολοιπα ειναι σουπερ.

    μπροστα καπως ετσι την θελω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-xj-600-n-diversion-08 (1).jpg 
Προβολές:	384 
Μέγεθος:	69,1 KB 
ID:	372026
    Τελευταία τροποποίηση από Αναστασιος; 25/10/2016 στις 10:33.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Βασικα με αυτα που περιγραφεις το πηρες πολυ ακριβα...
    Και ειναι δυσκολη βαση για να το κανεις streetfighter και με πολυ περιορισμενο αριθμο after και ανταλακτικων...

    Αν δεν το μεταβιβασες ακομα μην το κανεις καλυτερα!
    Υπαρχουν πολυ καλυτερα μηχανακια για αυτο που θες να κανεις..
    τωρα παει αυτο θα ειναι. μ'αρεσει ομως που δεν ειναι νευρικο. βλεπω οτι τα κραζουν πολλοι οτι δεν πανε βημα δεν εχουν ροπη και τετοια. εγω το βλεπω μια χαρα ποσο πια πρεπει να τρεχει ενα μηχανακι? (με λιγα λογια μου φτανει και μου περισευει το γκαζι της)

    οσο για το στριτφαιντερ νταξ δεν θελω πολλα πολλα, λιγα και καλα πραγματακια την κανουν κουκλα. αυτη η μαυρη πολυ ομορφη την εκανε (εκτος το φαναρι)

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2012
    Μηνύματα
    37
    καλή αρχή.
    ''Το νικάν εαυτόν πασών νικών πρώτη και αρίστη''

  9. #9
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Πάντως νομίζω πως η επιλογή να πάρεις το φθηνότερο που βρήκες δεν είναι και ότι καλήτερο όταν έχει τόσα προβλήματα και ενώ η ακριβώς επόμενη αγγελία μπορεί να είναι κατά 200€ πιο ακριβή αλλά η μηχανή μαλλον είναι σε καλήτερη κατάσταση από το "σπασμένα όλα τα πλαστικά-σάπιο ντεποζιτο-μοτερ ποιος ξέρει τι αν λές πως δεν παίρνει μπροστά" και δίνεται και δευτερο πλαίσιο με ότι συνεπάγεται αυτό σε ανταλακτικά.

    Δεν ξέρω τι ρόλο βαράει ο μάστορας αλλά μηχανή που δεν παίρνει μπρός μάλλον δεν είναι και το καλήτερο. Το "θέλει μόνο δισκάκια" στο είπε ο προηγούμεος ιδιοκτήτης;

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    9
    οχι η μηχανη τσακμακι ηταν επαιρνε με την μια και δουλευε ρολοι. αυτος ο μαστορας κατι εκανε οταν πηγε να καθαρισει το ρεζερβουαρ μαλλον πηρε σκουπιδια και δεν παιρνει τωρα μπρος.

    ο ιδιοκτητης μπαρμπας ηταν και κοιτουσα πιο πολυ το μοτερ μονο. (την δοκιμασα και λιγο στο δρομο και εφτασα τα 150χλμ που ανοιξε μια χαρα αλλα επειδη φοβαμαι να τρεχω αφησα το γκαζι.)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αναστασιος Προβολή μηνύματος
    οχι η μηχανη τσακμακι ηταν επαιρνε με την μια και δουλευε ρολοι. αυτος ο μαστορας κατι εκανε οταν πηγε να καθαρισει το ρεζερβουαρ μαλλον πηρε σκουπιδια και δεν παιρνει τωρα μπρος.

    ο ιδιοκτητης μπαρμπας ηταν και κοιτουσα πιο πολυ το μοτερ μονο. (την δοκιμασα και λιγο στο δρομο και εφτασα τα 150χλμ που ανοιξε μια χαρα αλλα επειδη φοβαμαι να τρεχω αφησα το γκαζι.)
    Αν το μοτέρ του είναι γερό και λειτουργεί ομαλά είναι ένα μεγάλο+ στην αγορά του γιατί μπορεί ένα μηχανάκι να είναι ''πένα'' εμφανησιακά αλλά το μοτέρ να είναι για πέταμα.Αν ο μάστορας το χάλασε να τον βάλεις να το φτιάξει!!! Πιθανότατα έχει κάνει πατάτα αλλά μάλλον όχι ζημιά.Τα πλαστικά φτιάχνονται εύκολα και όλα βάφονται εσύ να κοιτάξεις μην έχουν θέματα τα ηλεκτρικά του γιατι άμα χρειαστείς τίποτα όργανα ή καμιά ηλεκτρονική πάει πολύ το μαλί.Κυρίως και πάνω από όλα βρες ένα επισκευάσιμο ντεπόζιτο και κάνε του πλαστικοποίηση!!! Μη μασάς όρμα γερά!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2016
    Μηνύματα
    9
    ρεζερβουαρ θα παρω αλλο. και θα το πλαστικοποιησω πριν το φορεσω. σημερα πηγα στον μαστορα και λεει οτι εχει προβλημα ο ενας πολλαπλασιαστης. τωρα τι να πω πριν το παω ηταν μια χαρα, αντε να δουμε ολα τα κουσουρια του.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αναστασιος Προβολή μηνύματος
    τωρα παει αυτο θα ειναι. μ'αρεσει ομως που δεν ειναι νευρικο. βλεπω οτι τα κραζουν πολλοι οτι δεν πανε βημα δεν εχουν ροπη και τετοια. εγω το βλεπω μια χαρα ποσο πια πρεπει να τρεχει ενα μηχανακι? (με λιγα λογια μου φτανει και μου περισευει το γκαζι της)

    οσο για το στριτφαιντερ νταξ δεν θελω πολλα πολλα, λιγα και καλα πραγματακια την κανουν κουκλα. αυτη η μαυρη πολυ ομορφη την εκανε (εκτος το φαναρι)
    Τοτε φιλε, καλα μαστορεματα να ευχηθω και να τη δεις (και να τη δουμε) οπως την ονειρευεσαι!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Μαλλον εχω οτι χρειαζεσαι. Παιρνεις ενα τηλ στο 6971744876 νια εργασιμη μερα και τα λεμε. Καλη αρχη. εξατμιση προτιμησε να κανεις μετατροπη και να βαλεις μια αντι για δυο. εχει παρα πολλη μεγαλη διαφορα στον ηχο. προς το καλυτερο φυσικα. ρε φιλε εδω το 600 και σερνεται... Τεσπα μακαρι να το ευχαριστηθεις. μην δοκιμασεις να το ψηλωσεις πισω δημιουργουνται πολλα προβληματα, τσεκαρισμενο σε αυτο το μοντελο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Μαλλον εχω οτι χρειαζεσαι. Παιρνεις ενα τηλ στο 6971744876 νια εργασιμη μερα και τα λεμε. Καλη αρχη. εξατμιση προτιμησε να κανεις μετατροπη και να βαλεις μια αντι για δυο. εχει παρα πολλη μεγαλη διαφορα στον ηχο. προς το καλυτερο φυσικα. ρε φιλε εδω το 600 και σερνεται... Τεσπα μακαρι να το ευχαριστηθεις. μην δοκιμασεις να το ψηλωσεις πισω δημιουργουνται πολλα προβληματα, τσεκαρισμενο σε αυτο το μοντελο.
    Καλά τα λες,αλλά δεν αγοράζουν όλοι μηχανή με γνώμονα τις επιδόσεις!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για yamaha xj 400 diversion 1993
    από μικε στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2016, 23:31
  2. Xj 6 Diversion
    από john xj6 diva στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2012, 19:05
  3. YAMAHA XJ 600 Diversion 2009
    από notakos600 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2009, 20:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF