Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: αγορα κρανους απο internet

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι;
    ε, τι; υπάρχουν άλλες εταιρίες στους αγώνες; σοβαρά τώρα;

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.109
    Δεν είμαι σίγουρος, παρά την εξαιρετική σύνταξη, αν εννοούσε ότι τα SHOEI/AGV/SHARK/λοιπά κατασκευάζονται επίσης από την ARAI ή ότι οι άλλες εταιρείες έχουν μια γραμμή παραγωγής για τα κράνη των αγωνιζόμενων και άλλη για τους κοινούς θνητούς.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Α, καλά, ακόμα εκεί ζούμε...

  4. #19
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΚΡΑΝΗ




    Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να του πείτε του φίλου μας θα ήταν
    να τον ρωτήσετε τι μηχανή έχει για να επιλέξει και κατηγορία κράνους.
    Για παράδειγμα τι να το κάνεις ένα ρέισιγκ κράνος με ένα on-off μηχανάκι..??
    Καλό και ωραίο το NXR για παράδειγμα ,ΑΛΛΑ το GT είναι πολύ καλύτερο
    για ένα μηχανάκι που οδηγάς όρθιος...!!!
    Επίσης κάποια κράνη στο θέμα εφαρμογή έχουν 2 και 3 μεγέθη από πλαιινά μάγουλα για
    παράδειγμα στο ίδιο κέλυφος οπότε ότι και να δοκιμάσετε σε κάποιο κατάστημα
    μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως όταν έρθει η παραγγελία..!!
    Έχοντας ο φίλος ένα Shoei εδώ και 10 χρόνια στο κεφάλι του, πιστεύουμε ότι αυτός ξέρει καλύτερα από εμάς το τι θέλει να πάρει.

    Δεν ρώτησε τι να πάρει, ρώτησε αν ξέρουμε κανένα site.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #20
    Θεσσαλονίκη Το avatar του/της gsgs
    Εγγραφή
    30/11/2010
    Μηνύματα
    10
    Μια και ρώτησες για site, αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο http://www.moto-team.gr/ . Το site το κάναμε εμείς για την Moto Team Συμεωνίδης και νομίζω ότι έχει αρκετά κράνη που μπορεί να σε καλύψουν.
    Γιώργος - F650GS '01 - Θεσσαλονίκη
    george stathis gelande sport | The Chain Gang Inmate #F6502878

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Έχοντας ο φίλος ένα Shoei εδώ και 10 χρόνια στο κεφάλι του, πιστεύουμε ότι αυτός ξέρει καλύτερα από εμάς το τι θέλει να πάρει.

    Δεν ρώτησε τι να πάρει, ρώτησε αν ξέρουμε κανένα site.



    ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ



    Δεν πρότειναν σάιτ αλλά μοντέλα από κράνη..!!

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι σίγουρος, παρά την εξαιρετική σύνταξη, αν εννοούσε ότι τα SHOEI/AGV/SHARK/λοιπά κατασκευάζονται επίσης από την ARAI ή ότι οι άλλες εταιρείες έχουν μια γραμμή παραγωγής για τα κράνη των αγωνιζόμενων και άλλη για τους κοινούς θνητούς.



    ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΛΟΙΠΟΝ



    Η ARAI στη διαφήμιση της αναφέρει ότι,
    τα κράνη της είναι τα μοναδικά που δεν διαφέρουν από αυτά των αγωνιζόμενων,
    από αυτά της γραμμής παραγωγής για μαζική κατανάλωση και χρήση από τον κόσμο..!!
    Αν δηλαδή κάποιος αγοράσει ένα RX-7 λένε ότι και αυτός που το φοράει
    στους αγώνες έχει το ΙΔΙΟ ΚΡΑΝΟΣ..!!
    Δεν το κάνει δηλαδή ο κάθε Ρόσσι ειδική παραγγελία σε ότι αφορά το κέλυφος,
    ποιότητα κατασκευής κ.λ.π..Παίρνει ένα RX-7 από το ράφι και τρέχει στον αγώνα..!!
    Και σε αυτό επάνω ισχυρίζονται ότι είναι η μοναδική εταιρεία..!!
    Δείτε τις διαφημίσεις τους..!!!

  8. #23
    α μάλιστα. οι διαφημίσεις της Arai είναι ιερό ευαγγέλιο, αλλά άλλων εταιριών οι διαφημίσεις μαρκετινίστικη παγίδα...

    για την ιστορία, το αυτό έχω διαβάσει από άλλη πηγή για τα Xspirit της SHOEI.

    Εξάλλου, πλην RX7-(οτιδήποτε γράμμα/νούμερο) δεν τρέχει αγώνες άλλο κράνος της εταιρίας, άρα είναι λίγο άκυρη η συζήτηση έτσι και αλλιώς. Δεν είναι "τα κράνη της", είναι το ένα μοντέλο μόνο (αν επιλέξουμε να πιστέψουμε την διαφήμιση αυτή τη φορά).

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    το οτι η arai η η shoei φτιαχνει το racing κρανος της ιδιο κελυφος με αυτα που πουλαει καθε μερα δεν σημαινει οτι το κρανος του εκαστοτε αγωνιζομενου δεν ειναι φτιαγμενο ακριβως στο κεφαλι του.. μιλαω για το μεγεθος και το σχημα του κεφαλιου του..
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  10. #25
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ




    Εδώ όμως μιλάμε για την ποιότητα κατασκευής,τα υλικά κ.λ.π.
    Το rx-7 είναι το κορυφαίο κράνος της αγοράς με διαφορά μεγάλη.
    Όποιος το φόρεσε και τριακοσάρισε το έχει καταλάβει..!!
    Και δεν είναι φυσικά για on-off ούτε για εντούρο.
    Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε........μοντ

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Νομίζω ότι ο φίλος στην αρχή ζητάει site αλλά λέει ότι έχει θέμα μετά απο 1 ώρα με το Shoei. Άρα μιά βόλτα στα μαγαζιά για δοκιμή στα κορυφαία μοντέλα ΕΝΤΟΣ του budget του είναι επιβεβλημένη. Νομίζω οτι η αντιπροσωπία της Arai εδώ δείνει το Quantum για test-drive.

    για το africa που λέeι στο προφιλ του ότι έχει σε Arai θα δοκίμαζα το Chaser που είναι για γυμνά μηχανάκια ή το All-round Quantum.

    Τώρα για μάρκες και μιλώντας για προσωπικές επιλογές και ως κάτοχος X-Spirit I και RX-7 GP και παλαιότερα (τώρα συνταξιοδοτhμένο και στο ράφι) RX-7 XX Doohan Replica έχω τοις εξης παρατηρήσεις:
    1. Τα Arai μου είναι-ήταν κάπως καλύτερα σε θέματα ποιότητας βαφής και εσωτερικής επένδυσης. Γενικότερα αποπνέουν ένα διαφορετικό αέρα ποιότητας.
    2. Από θόρυβο το Shoei ήταν λίγο ποιό ήσυχο αλλά μόνο όταν ήταν καινούργιο. Κάπου στα 4 χρόνια η αλλαγή όλων των εσωτερικών δεν το επανέφερε ενώ το XX έγινε σαν καινούργιο την μοναδική φορά που άλλαξα το εσωτερικό του. Το RX-7 GP που το φυλάω για καλές βόλτες είναι ίσως λίγο πιο θορυβώδες αλλά όχι ενοχλητικά και η κατάσταση βελτιώνεται εάν κατεβάσω το σποιλερ στο πηγούνι. Το σποιλερ του X-Spirit σαν προσθαφαιρούμενο και όχι intergrated δεν υπάρχει γιατι χανόταν -ξεκούμπωνε συνεχώς και μετά το 3 δεν ξανααγόρασα άλλο.
    3. Η ευστάθεια στα πολλά χλμ/ώρα είναι κάτι που και τα δύο Arai έιχαν και έχουν σαν πλεονέκτημα έναντι του X-Spirit I ιδίως σε περιπτώσεις που το κεφάλι γυρνάει για να τσεκάρει κάποιος δεξιά αριστερά με αρκετά χλμ/ώρα.
    4. Οι διαφορές πάντως είναι μικρές και αντιληπτές μόνο εάν έχει κάποιος και τα 2.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 12/11/2016 στις 07:47.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι ο φίλος στην αρχή ζητάει site αλλά λέει ότι έχει θέμα μετά απο 1 ώρα με το Shoei. Άρα μιά βόλτα στα μαγαζιά για δοκιμή στα κορυφαία μοντέλα ΕΝΤΟΣ του budget του είναι επιβεβλημένη. Νομίζω οτι η αντιπροσωπία της Arai εδώ δείνει το Quantum για test-drive.

    για το africa που λέeι στο προφιλ του ότι έχει σε Arai θα δοκίμαζα το Chaser που είναι για γυμνά μηχανάκια ή το All-round Quantum.

    Τώρα για μάρκες και μιλώντας για προσωπικές επιλογές και ως κάτοχος X-Spirit I και RX-7 GP και παλαιότερα (τώρα συνταξιοδοτhμένο και στο ράφι) RX-7 XX Doohan Replica έχω τοις εξης παρατηρήσεις:
    1. Τα Arai μου είναι-ήταν κάπως καλύτερα σε θέματα ποιότητας βαφής και εσωτερικής επένδυσης. Γενικότερα αποπνέουν ένα διαφορετικό αέρα ποιότητας.
    2. Από θόρυβο το Shoei ήταν λίγο ποιό ήσυχο αλλά μόνο όταν ήταν καινούργιο. Κάπου στα 4 χρόνια η αλλαγή όλων των εσωτερικών δεν το επανέφερε ενώ το XX έγινε σαν καινούργιο την μοναδική φορά που άλλαξα το εσωτερικό του. Το RX-7 GP που το φυλάω για καλές βόλτες είναι ίσως λίγο πιο θορυβώδες αλλά όχι ενοχλητικά και η κατάσταση βελτιώνεται εάν κατεβάσω το σποιλερ στο πηγούνι. Το σποιλερ του X-Spirit σαν προσθαφαιρούμενο και όχι intergrated δεν υπάρχει γιατι χανόταν -ξεκούμπωνε συνεχώς και μετά το 3 δεν ξανααγόρασα άλλο.
    3. Η ευστάθεια στα πολλά χλμ/ώρα είναι κάτι που και τα δύο Arai έιχαν και έχουν σαν πλεονέκτημα έναντι του X-Spirit I ιδίως σε περιπτώσεις που το κεφάλι γυρνάει για να τσεκάρει κάποιος δεξιά αριστερά με αρκετά χλμ/ώρα.
    4. Οι διαφορές πάντως είναι μικρές και αντιληπτές μόνο εάν έχει κάποιος και τα 2.


    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ



    Που κάνεις για τα κράνη,απλά θα προσθέσω στις επιλογές για μοτό όρθιας οδήγησης
    το Q-WEST που είναι εξαιρετικό και το βρίσκεις σε πολύ χαμηλές τιμές πλέον,
    αλλά και το GT-AIR και τα δύο της Shoei.
    Προσωπικά δεν θα έδινα τα 200 ευρώ περίπου που έχουν διαφορά μεταξύ τους.
    Αν κάποιος τα έχει, το GT-AIR είναι πιο ολοκληρωμένο,πιο καινούργιο και φρέσκο κατασκευαστικά,
    αφαιρείται όλο το εσωτερικό του κ.λ.π....
    Οι δύο αυτές μάρκες έχουν διαφορά από τους υπόλοιπους κατασκευαστές κρανών.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Καλησπερα κι απο μενα...νεος εδω και με την ευκαιρια της αγορας μου μιας eliminator 125 θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα κρανος του ειδους....
    Ευχαριστω

  14. #29
    υπάρχουν πολλά, πολλά νήματα περί "αγοράς κράνους".

    μιά αναζήτηση στο κουτί πάνω δεξιά θα σε βοηθήσει. εδώ, συζητάμε περί ανέμ... ήθελα να πω συζητούσαμε πριν εκτροχιαστεί η συζήτηση για το από που μπορεί να ψωνίσει κράνος από το ίντερνετ κάποιος.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Ευχαριστω φιλε

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη...
    από georgekostas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 11:30
  2. Αγορά κράνους από ebay, διαφορά μοντέλων και τελωνεία
    από npat στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 18:34
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ ΑΠΟ Internet
    από DULAPIS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 16:30
  4. Αγορά κράνους από Ιαπωνία
    από Μήτσος1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 19:38
  5. αγορα κρανους απο internet....
    από devil's animal στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF