Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 156

Θέμα: CRF 1000 -Africa Twin-DCT

  1. #16
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ελάττωμα?
    Το μηχανάκι το είχα κάνει πολύ τεστ ντραιβ πριν το πάρω και αν διέκρινα τόσο άμεσα κάποιο ελάττωμά δεν θα το είχα πάρει .
    Φυσικά , αυτό σημαίνει ότι βολεύει ΕΜΕΝΑ. Μπορεί για άλλον να μην κάνει γιατί πχ έχει λίγα άλογα,δεν θα βάλει φωτιά στην άσφαλτο όπως το 1190 κλπ

    Ανάλογα τι θες να κάνεις ,τι ύψος έχεις κλπ θέλει κάποια αξεσουάρ όμως αυτά δεν αλλάζουν τον χαρακτηρα της μηχανης.
    Σε 3000 χλμ να μιλάμε για βλάβες είναι αστείο.

    Να εισαι όμως σίγουρος ότι αμα βγαλει το οτιδήποτε θα το γράψω εύκολα μιας και δεν είμαι οπαδός καμιάς μάρκας .

    δε λεω οτι υπαρχει δολος για καλο ''review'', απλα ολα ειναι συναρτηση και της εμπειριας του καθε αναβατη...δεν εγραψες απο τι μηχανακια εχεις περασει ας πουμε...γιατι βλεπω καποια πραγματα τα οποια αντικειμενικα δεν φαινονται και τα καλυτερα του ειδους, οπως πχ η σελα οπως ειπε και καποιος αλλος η οποια δε φαινεται καθολου ανετη, και κατι που με σχεδον βεβαιοτητα μπορω να πω, ειναι οτι η καλυψη του αερα που λες οτι ειναι παρα πολυ καλη, ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι τοσο καλη, τουλαχιστον για λιγο υψηλοτερες ταχυτητες ταξιδιου....δηλαδη ωμοι θα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τρωνε αρκετο αερα στα 150-160 που ειναι μια αξιοπρεπης ταχυτητα ταξιδιου

    edit τωρα ειδα οτι εγραψες για αερα στους ωμους, αλλα η τελικη μου εντυπωση ειναι η ιδια, εχω παρατηρησει και αλλα πραγματα στο κειμενο σου...πες μας και τι μηχανακια ειχες πριν να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης

  2. #17
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Ειχα κανει τεστ την εκδοση με το manual κιβωτιο οταν πρωτοειχε ερθει στο Νησι τον περασμενο Φλεβαρη και ειχα γραψει σχετικα στο κλειδωμενο πια νημα των 300+ σελιδων (!) Τον περασμενο Ιουλη εκανα επισης εκτεταμενο τεστ για περιπου 2.5 ωρες το DCT και ειχα ποσταρει σχετικα σε αλλο φορουμ (στο advride), βαζω καποια πραγματα παρακατω. Εγω οσο ειχα το DCT διορθωνα αρκετα τις επιλογες του και τελικα κατεληξα να το χρησιμοποιω σαν manual με τα paddles. Επειδη γουσταρω απλοτητα και δεν θελω το επιπλεον βαρος καθως πηγαινω σχετικα δυσκολες χωματινες βολτες, θαπαιρνα το manual. Αλλα το DCT ειναι αρκετα πετυχημενο πουλαει ηδη αρκετα, διαβαζα καπου οτι οι πωλησεις ειναι περιπου μισες-μισες. Αντιγραφω παρακατω καποιες απο τις δικες μου εντυπωσεις για το DCT.


    Το D mode ειναι ακριβως το ιδιο οπως στο Crosstourer, δηλ. μονο για "γιαγιαδες" ή "ταξιτζηδες", δηλ. υπερ-υπερβολικα συντηρητικο. Για μενα και τον τροπο που οδηγω, ακομα και στο "cool/οικονομικο" mode μου προς/απο τη δουλεια, ειναι ουσιαστικα αχρηστο. Το S1 ειναι λιγο καλυτερο και θα το εβαζα οταν κανω commuting, οταν ταξιδευω χαλαρα κλπ. Τα προγραμματα S2 και S3 ..are more like it με το S3 αρκετα σπορτιβικο. Αλλα ενω προσπαθησα να μην επεμβω με τις ταχυτητες, αυτο ητανε ουσιαστικα αδυνατο. Ειναι μερικες αποφασεις που παιρνει το DCT που ειναι διαφορετικες απ'αυτο που θαθελα εγω την συγκεκριμενη στιγμη και ετσι αρχισα παλι να παιζω και λιγο με τα flaps σε συνδυασμο με τα προγραμματα S2 και S3. Μετα απο περιπου 45 λεπτα με τα S2 και S3, βαρεθηκα ναχω το νου μου αν το DCT θα κανει το σωστο για τα δικα μου γουστα και τον τροπο οδηγησης και για την υπολοιπη διαρκεια της δοκιμης (αλλη μιαμιση+ ωρα), χρησιμοποιησα το μηχανακι σε full manual mode.

    Το τελευταιο μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις καθως ειναι σαν το manual αλλα χωρις συμπλεκτη. Στην αρχη εκλεινα το γκαζι για ν'αλλαξω ταχυτητα οπως κανω με συμπλεκτη αλλα ο σωστος τροπος ειναι να κραταει κανεις το γκαζι ανοιχτο και ν'αλλαζει ταχυτητα με τα flaps - τα τελευταια ειναι σε πολυ βολικη θεση στο αριστερο χερι. Κρατωντας το γκαζι ανοιχτο και ανεβαζοντας σχεσεις, το μηχανακι επιταχυνει πολυ smoothly χωρις να χανεται καθολου χρονος στις αλλαγες. Γι'αυτον τον λογο ενα DCT θα ριξει σε ενα manual σε επιταχυνση απο σταση. Κατι αλλο που μουκανε εντυπωση ειναι οτι αν και σε full manual mode, το DCT προστατευει τον αναβατη και δεν τον αφηνει να κανει λαλακια. Για παραδειγμα, πλησιαζοντας προς φαναρι με 3η, οταν πεφτει η ταχυτητα κατω απο το κατωφλι απο το οποιο ο κινητηρας δεν τραβαει αυτη την ταχυτητα με βαση την κλιση του εδαφους (το συστημα εχει σενσορα/"κλισιομετρο" και το δοκιμασα σε ανηφορα και κατηφορα), τοτε το DCT κατεβαζει απο μονο του.

    Το καλο του DCT ειναι οτι δεν μπορεις να σβησεις ποτε το μηχανακι εν κινησει, οτι κι'αν κανει ο αναβατης, και αυτο θα ειναι βοηθημα για λιγοτερο εμπειρους αναβατες σε μανουβρες σε δυσκολες ανηφορες στην ασφαλτο, επιτοπιες στροφες και φυσικα στο χωμα. Απο την αλλη προσθετει καποιο βαρος και τονοιωσα οταν χρειαστηκε να βαλω ποδια κατω σε ενα δυσκολο περασμα στο χωμα. Αλλα ο εμπειρος αναβατης δεν το χρειαζεται και θα τον περιορισει το πως θα ελεγξει την προσφυση με ελαχιστη ταχυτητα στο χωμα, στο πως θα βοηθησει με τον συμπλεκτη να σηκωσει τον μπροστινο τροχο κλπ. Οπως ειπα και πιο πανω, εγω κατεληξα να μη χρησιμοποιω τα προγραμματα και να ανεβοκατεβαζω ταχυτητες μονος μου, οποτε δεν μου χρειαζεται και δεν θελω το επιπλεον βαρος και την πολυπλοκοτητα του για τη χρηση που κανω. Απο την αλλη, μπορω να φανταστω τη χρησιμοτητα του σε δικαβαλο φορτωμενο ταξιδι ή καθημερινο commuting σε αστικο περιβαλλον, εξαρταται παντα απο τον αναβατη.
    " the PouroDuro spirit "

  3. #18
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Τώρα για την σέλα.. τι να πω…
    Την συγκρίνω με την τζελ ΜΟΤΟΚ της αφρικα, με την μαμά του gs1200 και με την KAHEDO του ΧΤ660Ζ σε πολύωρη οδήγηση πάντα. Η μόνη που έχει σχέση είναι η KAHEDO με την οποια επισης δεν καταλάβαινα τίποτα με το μονο μικρο αρνητικό της ότι στο τενερε είχε μια κληση προς τα μπροστά .
    Η σελα του μουχε φανει και μενα σκληρουτσικη στα τεστ ραϊντ των 2+ ωρων που εκανα αλλα δεν ταξιδεψα πανω της για 100αδες χιλιομετρα. Η εμπειρια που εχω απο αλλες σκληρουτσικες σελες της Χονδα ειναι οτι ναι, ειναι πολυ καλες για μεγαλες αποστασεις, αλλα δεν με κουρασανε στο διωρο οπως με κουρασε (λιγο ειναι η αληθεια) η σελα του Αφρικα 1000. Το ειχα γραψει και στη δοκιμη.

    Το αλλο "μειονεκτημα" που του βρηκα εγω ειναι οτι ο κινητηρας τελειωνει σχετικα γρηγορα και δεν εξιταρει οπως πχ ο κινητηρας του 990. Αυτος ειναι και ο κυριος λογος που δεν τοχω παρει ακομα καθως κατα τα αλλα ειναι ταμαμ για τη χρηση που κανω. Και στο καπακι ανακοινωθηκε και το KTM 1090 R για το 2017 που μ'εχει κολασει αφανταστα

    Τελος παντων, να το χαρεις οσο δεν παει ευχομαι!
    " the PouroDuro spirit "

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    δε λεω οτι υπαρχει δολος για καλο ''review'', απλα ολα ειναι συναρτηση και της εμπειριας του καθε αναβατη...δεν εγραψες απο τι μηχανακια εχεις περασει ας πουμε...γιατι βλεπω καποια πραγματα τα οποια αντικειμενικα δεν φαινονται και τα καλυτερα του ειδους, οπως πχ η σελα οπως ειπε και καποιος αλλος η οποια δε φαινεται καθολου ανετη, και κατι που με σχεδον βεβαιοτητα μπορω να πω, ειναι οτι η καλυψη του αερα που λες οτι ειναι παρα πολυ καλη, ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι τοσο καλη, τουλαχιστον για λιγο υψηλοτερες ταχυτητες ταξιδιου....δηλαδη ωμοι θα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τρωνε αρκετο αερα στα 150-160 που ειναι μια αξιοπρεπης ταχυτητα ταξιδιου

    edit τωρα ειδα οτι εγραψες για αερα στους ωμους, αλλα η τελικη μου εντυπωση ειναι η ιδια, εχω παρατηρησει και αλλα πραγματα στο κειμενο σου...πες μας και τι μηχανακια ειχες πριν να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης
    Κοίτα, δεν έχω καμιά πρεμουρα να "πουλήσω" το αφρικα. Κανένα μηχανάκι δεν είναι τέλειο για όλους.
    Σιγουρα λοιπόν δεν είναι το αφρικα.
    Έγραψα και παραπάνω και με τι σελες το συγκρίνω, και για την κάλυψη που ΠΑΡ ΌΛΗ ΤΗΝ ΜΙΚΡΉ ΚΑΙ ΧΩΡΊΣ ΡΎΘΜΙΣΗ ΖΕΛΑΤΊΝΑ είναι καλή. Φυσικά, δεν μπορεί να είναι καλύτερη από πχ του gs 1200 adv που είναι παρμπριζ με φλαπς.
    Ουτε μπορεί να είναι πιο δυνατό από μια μηχανή με 160αλογα πχ.

    Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τα τεστ ραιντ.

    Άλλωστε, είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή και καταλαβαίνεις είμαι λίγο ενθουσιασμενος.

  5. #20
    XLGeorge το δικό σου review το είχα διαβάσει πολλές φορές μιας και ηταν το μόνο πλήρες που είχα βρει σε ελληνικά site.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλό μήνα σε όλους...ευχές και από εμένα για μια απροβλημάτιστη συμβίωση!
    Ενδιαφέρον review και όσο εκτενές χρειάζεται...αν παραμείνει καθαρό το θέμα, θα μπορούσε να λειτουργήσει ως οδηγός για υποψήφιους κατόχους.
    Να συμπληρώσω για το βάρος ότι είναι 242 κιλά(πλήρες υγρών) στην έκδοση με το DCT.
    Όσο για την κουβέντα που προηγήθηκε,έχοντας οδηγήσει το crosstourer με dct ένιωσα αυτή την ''αμηχανία'' σε κάποιες περιπτώσεις που απαιτούνταν κατεβάσματα...οδηγείς άλλη μηχανή με αυτό και απαιτείται περίοδος προσαρμογής για να συνηθίσει το αριστερό χέρι ότι είναι άχρηστο/αχρείαστο.Μου έχει κάνει εντύπωση πάντως ότι τρία γνωστά μου άτομα που οδηγούν Honda με dct λένε ότι δεν το αλλάζουν και ότι δε μετάνιωσαν που το επέλεξαν αντί του manual.
    Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:1.στα ταξίδια ένιωσες να σου λείπει κάπου δύναμη ή/και ροπή ή η μηχανή κάλυψε απόλυτα τις όποιες ανάγκες σου, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι πρόκειται για ένα on/off 95 ίππων και όχι για sp.touring 150 ίππων;
    2.Οδήγησες δικάβαλος ή φορτωμένος με βαλίτσες και συμπράγκαλα και αν ναι, η συμπεριφορά της ήταν εξίσου καλή;

  7. #22
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    31/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    δε λεω οτι υπαρχει δολος για καλο ''review'', απλα ολα ειναι συναρτηση και της εμπειριας του καθε αναβατη...δεν εγραψες απο τι μηχανακια εχεις περασει ας πουμε...γιατι βλεπω καποια πραγματα τα οποια αντικειμενικα δεν φαινονται και τα καλυτερα του ειδους, οπως πχ η σελα οπως ειπε και καποιος αλλος η οποια δε φαινεται καθολου ανετη, και κατι που με σχεδον βεβαιοτητα μπορω να πω, ειναι οτι η καλυψη του αερα που λες οτι ειναι παρα πολυ καλη, ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι τοσο καλη, τουλαχιστον για λιγο υψηλοτερες ταχυτητες ταξιδιου....δηλαδη ωμοι θα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τρωνε αρκετο αερα στα 150-160 που ειναι μια αξιοπρεπης ταχυτητα ταξιδιου

    edit τωρα ειδα οτι εγραψες για αερα στους ωμους, αλλα η τελικη μου εντυπωση ειναι η ιδια, εχω παρατηρησει και αλλα πραγματα στο κειμενο σου...πες μας και τι μηχανακια ειχες πριν να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης
    πανο , αυτα δεν ειναι ελαττωματα...
    για παραδειγμα...
    στο xrv βαζω σελα baggio στα ταξιδια...για μενα ειναι οτι καλυτερο...ο γιωργης(taisteal) δεν θελει ουτε να ακουει για δαυτην...την θεωρει οτι πιο αβολο...
    για την ζελατινα τωρα...ναι , η καλυψη ειναι πολυ καλη στο υψος...με ενα εξτρα ζελατινακι 5,5 ποντων ομως γινεται παρα πολυ καλη !!!
    οσο για τα πλαγια , δεν με ενοχλει...πραγμα που ενοχλει τον ggs ομως...











    και επειδη ειναι χονδα κανε υπομονη...
    θα χρειαστουν 100000χλμ για να δουμε προβληματα...αν βγαλει...
    :ZZZ:

  8. #23
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    31/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλό μήνα σε όλους...ευχές και από εμένα για μια απροβλημάτιστη συμβίωση!
    Ενδιαφέρον review και όσο εκτενές χρειάζεται...αν παραμείνει καθαρό το θέμα, θα μπορούσε να λειτουργήσει ως οδηγός για υποψήφιους κατόχους.
    Να συμπληρώσω για το βάρος ότι είναι 242 κιλά(πλήρες υγρών) στην έκδοση με το DCT.
    Όσο για την κουβέντα που προηγήθηκε,έχοντας οδηγήσει το crosstourer με dct ένιωσα αυτή την ''αμηχανία'' σε κάποιες περιπτώσεις που απαιτούνταν κατεβάσματα...οδηγείς άλλη μηχανή με αυτό και απαιτείται περίοδος προσαρμογής για να συνηθίσει το αριστερό χέρι ότι είναι άχρηστο/αχρείαστο.Μου έχει κάνει εντύπωση πάντως ότι τρία γνωστά μου άτομα που οδηγούν Honda με dct λένε ότι δεν το αλλάζουν και ότι δε μετάνιωσαν που το επέλεξαν αντί του manual.
    Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:1.στα ταξίδια ένιωσες να σου λείπει κάπου δύναμη ή/και ροπή ή η μηχανή κάλυψε απόλυτα τις όποιες ανάγκες σου, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι πρόκειται για ένα on/off 95 ίππων και όχι για sp.touring 150 ίππων;
    2.Οδήγησες δικάβαλος ή φορτωμένος με βαλίτσες και συμπράγκαλα και αν ναι, η συμπεριφορά της ήταν εξίσου καλή;
    διπλος και διβαλιτσος(βαλιτσες''μαμα'' χονδα)...
    συμπεριφορα καλη...
    :ZZZ:

  9. #24
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Πέραν του DCT, που θα συμφωνήσω στο ότι απαιτεί να επαναπροσεγγίσεις ορισμένα πράγματα, το μηχανάκι εντυπωσιάζει με το απίστευτο ζύγισμα του, την ελαφριά του αίσθηση και το πόσο σταθερό είναι στα πολλά, δεδομένων του 21" τροχού και των μεγάλων διαδρομών αναρτήσεων που δεν τις λες και κούτσουρα. Εξαιρετική δουλειά η Honda με πλαίσιο, κατανομές και συγκεντρώσεις μαζών, άμα θέλει η ρουφιάνα, παπάδες κάνει!

  10. #25
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ευχές.
    Ο σκοπος τουτου του θρεντ είναι ο παρακάτω
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλό μήνα σε όλους...ευχές και από εμένα για μια απροβλημάτιστη συμβίωση!
    Ενδιαφέρον review και όσο εκτενές χρειάζεται...αν παραμείνει καθαρό το θέμα, θα μπορούσε να λειτουργήσει ως οδηγός για υποψήφιους κατόχους.
    Δηλαδη , να μαζευτούν πληροφορίες από κάτοχους ή ανθρώπους που έχουν οδηγήσει αρκετά την μηχανη ετσι ώστε κάποιos που θέλει να μπορεί να τις βρει.
    Πιστέψτε με , εχω ψάξει πολύ για την μηχανη στο ιντερνετ και σε ελληνικά site το μονο σοβαρο review -αποψη που ειχα βρει ηταν του XLGeorge.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:1.στα ταξίδια ένιωσες να σου λείπει κάπου δύναμη ή/και ροπή ή η μηχανή κάλυψε απόλυτα τις όποιες ανάγκες σου, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι πρόκειται για ένα on/off 95 ίππων και όχι για sp.touring 150 ίππων;
    2.Οδήγησες δικάβαλος ή φορτωμένος με βαλίτσες και συμπράγκαλα και αν ναι, η συμπεριφορά της ήταν εξίσου καλή;
    Οσο για την ροπη-δυναμη.
    Η μηχανή (με το dct) σου δίνει την αίσθηση ότι άλλοτε συμπεριφέρεται σαν 400 άλλοτε σαν 600 άλλοτε σαν 1000.
    Πχ με την επιλογή D σε καμιά περίπτωση δεν νιώθεις ότι έχεις 1000cc ,ενώ με την επιλογή S3 τα καταλαβαίνεις .
    Η ροπη υπαρχει ανάλογα πσο στρίβεις τον καρπο σου. Επειδη η μηχανη δε σκορτσαρει πουθενά , ροπή της πολλες φορες μιαζει σαν ηλεκτρικού μοτερ.

    τα χλμ τα εκανα μονοκαβαλος με ενα μεγαλο σακο. δεν ξερω ποσο αλλαζει η συμπεριφορα της δικαβαλος - φορτωμενος.σιγουρα θα θελει σφιξιμο η πισω αναρτηση.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα ggs!!

    Δυο ερωτησεις:

    Πρωτον, επειδη δεν θυμαμαι, εχει και λεβιε στο ποδι για να αλλαζεις ταχυτητες το dct..??

    Δευτερον, σε αργης ταχητητας ελιγμους ειναι αισθητο το βαρος..;; Που θα ελεγες οτι εχει το κεντρο βαρους, ψηλα ή χαμηλα..;;;

    Υπαρχει (αξεσουαρ και μαλιστα ακριβο) λεβιες για το ποδι.
    Δεν το εχω . απ οτ εχω διαβασει , από την στιγμη που δεν υπαρχει συμπλεκτης , ο λεβιες είναι ουσιαστικα ενας διακοπτης με προς τα επανω το + και προς τα κατω το -.

    Τα κιλα της (που είναι αρκετά) είναι απίστευτα καλα κρυμμένα. Σε στατικές μανούβρες σου δίνει την αισθηση ελαφρυτερης μηχανης.
    Σιγουρα , έχουν δωσει πολύ μεγαλη βαση στην κατανομή των μαζών με πολύ χαμηλο κεντρο βαρους. Πχ η μπαταριά ,ακόμα και η εργαλειοθήκη είναι χαμηλά στον κινητήρα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    ο κινητηρας euro 3 η 4 ειναι ;
    κουκουρουκουκου

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Δεν είναι και τόσο απλό να περάσουν όλες αυτές οι τεχνολογίες στις μηχανές.
    1ος ανασταλτικός παράγοντας είναι το κόστος.
    2ος το βάρος. +10 κιλά (από το διπλό κιβώτιο) να βάλουμε και + 5 κιλά από ένα σύστημα μεταβλητών βαλβίδων (τόσο ζυγίζει της ducati στο multistrada) για να έχουμε σταθερή ροπή σε όλες τις στροφές + κάποιο επιπλέον βάρος από τα έξτρα γρανάζια του 7τάχυτου που θέλουμε.
    3ον. κάπου πρέπει να βρεθεί χώρος για να μπουν όλα αυτά. Η μοτοσυκλέτα (ειδικά αυτές που έχουν κούφιες χαμηλές στροφές) χρειάζονται περισσότερο από ένα αυτοκίνητο περισσότερες σχέσεις στο κιβώτιο. Όταν τα μικρά αυτοκίνητα ήταν 5τάχυτα όλα τα μηχανάκια ήταν ήδη 6τάχυτα. Τώρα που στα αυτοκίνητα οι 6 σχέσεις είναι η βάση οι μηχανές έχουν μείνει σταθερές. Υπάρχει περιοριστικός παράγοντας μεταξύ αντοχής και μήκους του κιβωτίου. Θυμηθήτε την ανάκληση από το τελευταίο R1. Μίκρυνε πολύ τα γρανάζια η yamaha και κάπου την πάτησε.

    Στο τέλος καταλήγεις στο αμερικάνικο ρητό - nothing replacement displacement . Μεγαλύτερος σε χωρητικότητα κινητήρας , ποιό χαμηλόστροφος και ποιό οικονομικός από έναν υστερικό που στροφάρει στις 15000 rpm . Σου μένει το πρόβλημα των ελληνικών κυβερνήσεων που δεν ξέρουν πόσα τέλη κυκλοφορίας να πάρουν και από που.

    Εγώ περίμενα φέτος ότι η Honda θα έβαζε DCT στο fireblade μετά από τόσα χρόνια στους αγώνες. Αλλά δεν.

    Για την πίστα μια χαρά είναι και το quick-shifter

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    ο κινητηρας euro 3 η 4 ειναι ;
    euro4

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Αναβατης υψους 1.70 καθεται ανετα;πατανε κατω τα ποδια; στις μανουβρες με χαμηλη ταχυτητα θα τα καταφερει;

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παρακαλώ να μείνει καθαρό το θέμα.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 05:41
  2. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF