Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 156

Θέμα: CRF 1000 -Africa Twin-DCT

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ένα update για τα λάστιχα..

    Ενώ μέχρι τα 2000-3000 χλμ δούλευαν πολύ καλά,μετά η απόδοσή τους έπεσε ΑΠΌΤΟΜΑ και κατακόρυφα!!
    Ξεκίνησε με γλυστριματα το πίσω χωρίς ιδιαίτερη πίεση και πλέον γυρω στα 8000 χλμ γλυστραει αρκετά και το μπροστινό!
    Θέλουν άμεση αλλαγή γιατί έχουν γίνει επικίνδυνα .
    Οπότε ,η αλλαγή των μαμα ελαστικών είναι επιβεβλημένη μετά τα 2000 χλμ
    ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ειναι ευχαριστημενοι με τα dunlop (μαμισια) εμενα σε χωματινη βολτα σε επαφη με πετρα κοπηκε απο
    την εσωτερικη μερια αρκετα το λαστιχο και μου βγηκε αχρηστο,
    τωρα φοραει τα TKC80 αλλα το πισω δεν το βλεπω να βγαζει 3000χλ,

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nicolas Προβολή μηνύματος
    ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ειναι ευχαριστημενοι με τα dunlop (μαμισια) εμενα σε χωματινη βολτα σε επαφη με πετρα κοπηκε απο
    την εσωτερικη μερια αρκετα το λαστιχο και μου βγηκε αχρηστο,
    τωρα φοραει τα TKC80 αλλα το πισω δεν το βλεπω να βγαζει 3000χλ,
    Τα TKC80 τα έχω . Το τερέν τους είναι το χώμα και με τις κατάλληλες πιέσεις τα κάνουν όλα ισιωμα.
    Όμως,στην άσφαλτο δεν ήμουν ευχαριστημένος.εκτος ότι το πίσω θα φαγωθεί γρήγορα,είχαν κάνει και την μηχανή βαριά ,αργή στην αλλαγή κατεύθυνσης κλπ.

    Σήμερα έβαλα τα Heidenau K60 για να βγάλω τα dunlop.Ακόμα δεν έχουν πατήσει για να έχω καλή άποψη.παντως,η πρώτη αίσθηση είναι θετική.

  3. #48
    "Africa Twin : True Adventure Spokes"
    Sarakakis Productions

    Έχουν αρχίσει τα γυρίσματα της ταινίας...
    Σε λίγο καιρο στις αίθουσες....

    Teaser
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170609_123235-780x1040.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	383876

  4. #49
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Σήμερα έβαλα τα Heidenau K60
    Τα κανονικά ή τα Scout;

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Τα κανονικά ή τα Scout;
    Τα scout... αλλά ακόμα δεν έχει πολύ σημασία μιας και δεν "τσουλανε"...

  6. #51
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εδώ δεν τσουλάνε τα Ανακί τγία καινούργια... έκλεινα το γκάζι και γονάτιζε, φαντάσου όταν σταμάτησα κοίταξα αν κολλάει το φρένο! (μετά από 5000χιλ δεν φρενάρουν τόσο όσο στην αρχή)

    Η λύση είναι δύο ζευγάρια ζάντες με τα ανάλογα λάστιχα και αλλάζεις γρήγορα τους τροχούς αναλόγως την βόλτα. Δεν υπάρχει σούπερ λάστιχο, αν βγει θα το λένε Λόλα.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εδώ δεν τσουλάνε τα Ανακί τγία καινούργια... έκλεινα το γκάζι και γονάτιζε, φαντάσου όταν σταμάτησα κοίταξα αν κολλάει το φρένο!

    Η λύση είναι δύο ζευγάρια ζάντες με τα ανάλογα λάστιχα και αλλάζεις γρήγορα τους τροχούς αναλόγως την βόλτα. Δεν υπάρχει σούπερ λάστιχο, αν βγει θα το λένε Λόλα.
    Όχι..δεν κατάλαβες..δεν είπα ότι δεν τσουλανε καλά...δεν τσουλανε καθόλου..ούτε αυτά ούτε η μηχανή...

  8. #53
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Στο χώμα όμως πρέπει να δίνουν ρέστα. Γιατί νομίζεις ότι δεν κατάλαβα; Γιαυτό σου έφερα το παράδειγμα.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Στο χώμα όμως πρέπει να δίνουν ρέστα. Γιατί νομίζεις ότι δεν κατάλαβα; Γιαυτό σου έφερα το παράδειγμα.
    Στην τελευταία βόλτα που έκανα(στην Πελοπόννησο περίπου 750χλμ) με τα Dunlop , ένιωθα ένα ελαφρύ κάθετο κούνημα του μπροστινού.
    Όταν πιάσαμε κλειστό στροφιλικι και το μπροστινό πιέστηκε λίγο ,άρχισε να μου γλυστραει . βασικά,σαν να με πετάει στην στροφή.

    Τσεκαρα αέρα ,ήταν οκ ,και επειδή και το πίσω είχε αρχίσει να γλυστραει αρκετά πρίν,γαμωσταυριζα τα Dunlop.


    Τα τζιμανια απεφάνθηκαν ότι τα λάστιχα δεν είναι καλής ποιότητας και ότι το μπροστινό είχε κάνει "σκαλοπάτι" στο πέλμα λόγω κακής ποιότητας-πιεσης,εξ ου ο κραδασμός

    Είχα σκοπό ούτως ή άλλως να τα αλλάξω, και πήρα ένα ζευγάρι Heidenau k60 scout .



    Τα βάζουν στο μηχανάκι και...

    Μεταξύ 40-60 το μπροστινό ήταν κομπρεσέρ.. εντονος κάθετος κραδασμός..

    Η απάντηση των τζιμανιων, προφανής...
    Στραβό λάστιχο το μπροστινό Heidenau ...

    Και εδώ ξεκινά ο παραλογισμός


    Αλλά για να μην γράψω τώρα λεπτομέρειες ,μιας και δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει το τοπίο,(γιατί όταν τις γράψω θα είναι με ονόματα) ,περιμένω από τον Σαρακάκη καινούργιες ακτίνες και πλέξιμο και των δύο τροχών..
    Η μηχανή είναι μέσα στο εξουσιοδοτημένο μέχρι να την κάνουν να τσουλαει όπως πρέπει..


    To be continued..

  10. #55
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Για το στραβό δεν ξέρω πάντως το μπροστινό δεν είναι scout, μόνο το πίσω για να δίνει υποτίθεται καλύτερη κύλιση και να μην τρώγεται εύκολα.


    Αυτό με τις ακτίνες δεν το πολυκατάλαβα, σου έκαναν ζημιά στην αντικατάσταση;





    Υ.Γ ....τώρα αρχίζω και ανεβάζω πάνω από τις 6000 και καταλαβαίνω τι γράφεις και γιατί λες ότι δεν τσουλάν καθόλου ...

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Για το στραβό δεν ξέρω πάντως το μπροστινό δεν είναι scout, μόνο το πίσω για να δίνει υποτίθεται καλύτερη κύλιση και να μην τρώγεται εύκολα.


    Αυτό με τις ακτίνες δεν το πολυκατάλαβα, σου έκαναν ζημιά στην αντικατάσταση;
    Το μπροστινό στην φώτο είναι tkc80

    Κατά τα άλλα, προς το παρόν κράτα ότι οι ακτίνες του crf είναι κακής ποιότητας και αντικαθίστανται στην εγγύηση.

    Όσοι ενδιαφέρονται,να ξέρουν ότι του 2017 το μοντέλο έχει διαφορετικό κωδικό για τις ακτίνες και να ζητήσουν με αυτές αντικατάσταση. (Όχι ότι είναι και πολύ καλύτερης ποιότητας πάντως από ότι λένε στα εξωτερικά)

  12. #57
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Όσοι ενδιαφέρονται,να ξέρουν ότι του 2017 το μοντέλο έχει διαφορετικό κωδικό για τις ακτίνες και να ζητήσουν με αυτές αντικατάσταση. (Όχι ότι είναι και πολύ καλύτερης ποιότητας πάντως από ότι λένε στα εξωτερικά)
    Αν ειναι να γινει αυτη η δουλεια αλλαγης ακτινων, ειναι καλυτερα να πληρωσει κανεις απο την τσεπη του και να μπουνε πανω ανοξειδωτες - το κοστος ειναι γυρω στα 80€ ευρω ανα τροχο

    Πληροφοριακα, τα μοντελα 2017 εχουν "double dipped" ακτινες δηλ. με διπλη επιστρωση σε σχεση μ'αυτες του 2016 αλλα και παλι μη ανοξειδωτες.
    " the PouroDuro spirit "

  13. #58
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nicolas Προβολή μηνύματος
    ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ειναι ευχαριστημενοι με τα dunlop (μαμισια) εμενα σε χωματινη βολτα σε επαφη με πετρα κοπηκε απο
    την εσωτερικη μερια αρκετα το λαστιχο και μου βγηκε αχρηστο,
    τωρα φοραει τα TKC80 αλλα το πισω δεν το βλεπω να βγαζει 3000χλ,
    Τα μαμισια Dunlop εχουν παρει διφορουμενες κριτικες απο τους κατοχους, περισοτερες αρνητικες απο θετικες. Εγω εχω κανει 6000χμ με τα μαμισια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος στο στεγνο σε ευρωπαϊκες ασφαλτους αλλα προσεχω στο βρεγμενο οπου εχουν θεμα. Τα τελευταια 500χμ απ'αυτα τα 6000 ταχω κανει στην Ελλαδα οπου και παλι δεν ειχα θεμα. Βεβαια σε Ελληνικη βρεγμενη ασφαλτο πολης θελουν φοβερη προσοχη και το traction control ΔΕΝ σωζει 100% την κατασταση, οποτε προσοχη.

    Παντως θα τα αλλαξω προληπτικα σε λιγο με Pirelli MT90 S/T για επερχομενο ταξιδι στην Ασια οπου θαχει αρκετο, ως επι το πλειστον βατο, χωμα.
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 18/06/2017 στις 16:53.
    " the PouroDuro spirit "

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι να γινει αυτη η δουλεια αλλαγης ακτινων, ειναι καλυτερα να πληρωσει κανεις απο την τσεπη του και να μπουνε πανω ανοξειδωτες - το κοστος ειναι γυρω στα 80€ ευρω ανα τροχο

    Πληροφοριακα, τα μοντελα 2017 εχουν "double dipped" ακτινες δηλ. με διπλη επιστρωση σε σχεση μ'αυτες του 2016 αλλα και παλι μη ανοξειδωτες.
    Εκτός ότι οι ακτίνες σκουριάζουν για πλάκα,οι μπροστινές δικές μου χαλάρωσαν πάνω από τις μισές σε μόλις 8000 χλμ . Απ αυτά,ζήτημα τα 500 να ήταν σε χώμα .

    Θεωρώ ότι οι ακτίνες του Άφρικα είναι πολύ κακής ποιότητας.
    Οπότε ,ναι η οριστική λύση θα ήταν να βάλω αφτερμαρκετ...

    Όμως ,οοοοχι Χόντα μου...

    Θα πληρώνεις την τσιπια σου κάθε εξάμηνο-χρονο και θα παίρνω αντικατάσταση ακτίνων μέχρι να τις φτιάξεις όπως πρέπει ή να βαρεθω

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    οι μπροστινές δικές μου χαλάρωσαν πάνω από τις μισές σε μόλις 8000 χλμ .
    Αυτό είναι φυσιολογικό. Όλοι οι ακτινωτοί τροχοί θέλουν σφίξιμο ακτίνων στα πρώτα χλμ της ζωής τους και μάλιστα ίσως και πάνω από μία φορά.
    Δοκιμάσατε (εσύ ή το σέρβις) να τις σφίξετε;
    Δεν ξέρω βέβαια τον βαθμό χαλάρωσης των δικών σου ακτίνων. Ίσως να ήταν υπερβολικός ή επαναλαμβανόμενο φαινόμενο, οπότε πρέπει να βρεθεί λύση από την Honda.

    Για τη σκουριά δεν το συζητάμε. Απαράδεκτο σε καινούργιο μηχανάκι.

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 04:41
  2. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF