Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 156

Θέμα: CRF 1000 -Africa Twin-DCT

  1. #61
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Εγώ πάντως είμαι της γνώμης ότι πήρατε ένα πολύ καλό μηχανάκι που έχει να δώσει πολλά.
    Αντί να κάθεστε στο γκαράζ παρκαρισμένοι και να βλέπετε το παραμικρό και να σας χαλάει... βγείτε όξω και πείτε του το αίμα! Οι ακτίνες είναι για τα βουνά και τις πέτρες και δεν είναι για πάντα ακόμα και αυτές που δεν σκουριάζουν κόβονται και παίρνουν μπόσικα. Δεν είναι καφέ ρέισερ να κάθεσαι να το χαζεύεις

  2. #62
    Οι ανοξείδωτες δεν σπάνε πιο εύκολα και για αυτό δεν προτιμούνται; Κάτι τέτοιο έχω διαβάσει.

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως είμαι της γνώμης ότι πήρατε ένα πολύ καλό μηχανάκι που έχει να δώσει πολλά.
    Αντί να κάθεστε στο γκαράζ παρκαρισμένοι και να βλέπετε το παραμικρό και να σας χαλάει... βγείτε όξω και πείτε του το αίμα! Οι ακτίνες είναι για τα βουνά και τις πέτρες και δεν είναι για πάντα ακόμα και αυτές που δεν σκουριάζουν κόβονται και παίρνουν μπόσικα. Δεν είναι καφέ ρέισερ να κάθεσαι να το χαζεύεις
    Έχεις μηχανάκι με ακτίνες;

  4. #64
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Έχεις μηχανάκι με ακτίνες;
    Είχα, όχι ένα... Κάποτε όταν ήμουν για τρία χρόνια στην Κρήτη με gs650 είχα αλλάξει καμιά 10αριά κομμένες σε αυτό το διάστημα το σήκωναν οι δρόμοι... που κινιόμουν και δεν ήταν μόνο αυτό μου είχε κόψει και κεντρικές βίδες που δεν έβρισκα πουθενά και τις έφτιαχνα σε τόρνο.
    Στην Αθήνα δεν είχε ζητήσει τίποτα τέτοιο, δεν θυμάμαι και τι ήταν... ανοξείδωτες πάντως δεν νομίζω.

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Είχα, όχι ένα... Κάποτε όταν ήμουν για τρία χρόνια στην Κρήτη με gs650 είχα αλλάξει καμιά 10αριά κομμένες σε αυτό το διάστημα το σήκωναν οι δρόμοι... και δεν ήταν μόνο αυτό μου είχε κόψει και κεντρικές βίδες που δεν έβρισκα πουθενά και τις έφτιαχνα σε τόρνο.
    Στην Αθήνα δεν είχε ζητήσει τίποτα τέτοιο, δεν θυμάμαι και τι ήταν... ανοξείδωτες πάντως δεν νομίζω.
    Έχεις οδηγήσει μηχανή με ακτίνες που στο μπροστινό πάνω από τις μισές να έχουν χαλαρώσει;

    Edit: ,ας μην το κάνουμε κουτσομπολιό.

    Η μηχανή είναι καινούργια και κάτι που θα πρέπει να είναι τέλειος κύκλος στο μπροστινό,δεν είναι.

    Λάστιχο,ζάντα, ρουλεμάν...

    Το λάστιχο είναι δικό μου θέμα.

    Τα υπόλοιπα είναι θέμα της Χόντα
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 18/06/2017 στις 19:57.

  6. #66
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Κάτι τέτοιο δεν είχα πάθει, αν χαλάρωναν δεν θα τις έκοβε νομίζω και θα καταλάβαινα ότι είμαι για ψάρεμα, το καλάμι και το δόλωμα να μην ξεχάσω.

  7. #67
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Εκτός ότι οι ακτίνες σκουριάζουν για πλάκα,οι μπροστινές δικές μου χαλάρωσαν πάνω από τις μισές σε μόλις 8000 χλμ . Απ αυτά,ζήτημα τα 500 να ήταν σε χώμα .

    Θεωρώ ότι οι ακτίνες του Άφρικα είναι πολύ κακής ποιότητας.
    Οπότε ,ναι η οριστική λύση θα ήταν να βάλω αφτερμαρκετ...

    Όμως ,οοοοχι Χόντα μου...

    Θα πληρώνεις την τσιπια σου κάθε εξάμηνο-χρονο και θα παίρνω αντικατάσταση ακτίνων μέχρι να τις φτιάξεις όπως πρέπει ή να βαρεθω
    Aυτό με τις ακτίνες της Honda το είχα ακούσει και για το CB1100EX. Είναι ντροπή μια εταιρεία σαν την Honda να μην προσέχει τα κυριλέ μηχανάκια της, τι νομίζουν οτι γλιτώνουν; Πελατεία μόνο γλιτώνουν! Σωστός ggs, βάρα τους κι ας κλαίνε...

    Περι ελαστικών, έχει δοκιμάσει κανείς Metzeller Karoo 3; Ακούω καλά πράγματα.






    (Οι δικές μου ζάντες, 5 χρόνια παρκαρισμένες έξω, σε ακάλυπτο, Αγγλικός κωλόκαιρος, συν 2-3000 χλμ χώμα/λασπη το χρόνο, κι οι ακτίνες δεν έχουν ούτε λάσκα ούτε σκουριά ούτε τπτ. Σαν καινούριες. Δεν θάπρεπε να είναι όλες έτσι; )
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 18/06/2017 στις 20:18.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι ανοξείδωτες είναι πιο ακριβές οπότε βάζουν βαμμένες για οικονομία.
    Όχι Coyote, καινούριο μηχανάκι πήρε και δεν ήταν της κατηγορίας τιμής του XT!

  9. #69
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Για να πω την αλήθεια το θέμα με τις ακτίνες το έχω χάσει, δεν ασχολήθηκα παραπάνω από τότε που είχα κομμένες. Η απορία μου είναι πως χαλαρώνουν, σίγουρα δεν θα φταίει η ακτίνα γιατί δεν δέχεται εφελκυσμό, κόβεται, δεν γίνεται να ξεχειλώσει, αλλά όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα ίσως.
    Από φωλιές κέντρων, στεφανιού ή η βίδα της ακτίνας. Με το που θα αλλάξεις με ανοξείδωτες δεν νομίζω να λυθεί το πρόβλημα χαλάρωσης... αν ξαναχαλαρώσουν

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οι ανοξείδωτες είναι πιο ακριβές οπότε βάζουν βαμμένες για οικονομία.
    Όχι Coyote, καινούριο μηχανάκι πήρε και δεν ήταν της κατηγορίας τιμής του XT!
    Ακριβώς. Έχω αλλάξει 6 μηχανάκια με 21 μπροστά. Καινούργια και μεταχειρισμένα.
    Με πολυ περισσότερα χλμ και με πολύ περισσότερη κακοποίηση .
    Σε κανένα δεν είχαν ποτέ ξεφτιλιστει οι ακτίνες έτσι.
    Και δεν μιλάω για την σκουριά.
    Προφανώς,το ίδιο το μέταλο είναι κακής ποιότητας ή η πλέξη ή δεν ξέρω τι άλλο.
    Δεν ξέρω αν με το χαλαρωμα των ακτίνων έχει πάρει και το στεφάνι.

    Ελπίζω όλα αυτά να φανούν στο πλέξιμο των νέων ακτίνων.

    Όσο για το λάστιχο ,έχω το tkc80 και από εκεί που αγόρασα τα Heidenau μου έδωσαν καινούργιο μπροστινό για αντικατάσταση σε περίπτωση που είναι στραβό και το λάστιχο..(και επέμεναν με ζήλο για αυτό)

    Όταν τους είπα ..οκ ..να βάλουμε το καινούριο ΑΛΛΆ άμα κάνει έστω και ένα χλμ και κάνει τα ίδιο το μπροστινό, πληρώνετε εσείς το λάστιχο...

    Ξανατσεκαρουν ακτίνες...

  11. #71
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Εμένα κάπου πάει το μυαλό μου... στο Rim Tape, αν αυτός που έκανε την συναρμολόγηση το μάγκωσε με τα βιδάκια της ακτίνας εύκολα παίρνει μπόσικο μόλις το μασήσει.
    Το ατσάλι όταν είναι κακής ποιότητας κόβετε πιο εύκολα, δεν συμπεριφέρεται σαν σίδηρος.

    Υ.Γ Άκυρο το ξανασκέφτηκα δεν ισχύει το σβησμένο.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Eχει συμβει και σε άλλον το συγκεκριμένο θέμα?Ξερω Africa με καμια 20αρια χιλιαδες km και δεν είχε τετοια προβλήματα ποτέ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #73
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Για το καινούργιο 1000 μιλάμε.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Για το καινούργιο 1000 μιλάμε.
    Kαι εγω! αλλωστε ποιο παλιο εχει μολις 20.000km?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #75
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    200αριά διάβασα, πάω για ύπνο, άντε καληνύχτα...

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 04:41
  2. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF