Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 156

Θέμα: CRF 1000 -Africa Twin-DCT

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βέβαια το πιο πιθανό σενάριο για Honda είναι να τα φτύσει πρώτα ο ανορθωτής και να ψήσει την μπαταρία των 650 ε οπότε εύκολα πάμε στο χιλιάρικο.
    Έχει τον ίδιο με το παλιό και στην ίδια θέση??

  2. #107
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη ρε παιδιά, και πως ψύχεται ο ανορθωτης αν είναι μαζί με τη μπαταρία...
    εχω την ιδια απορια και πως ειναι τοποθετημενα εκει τα πραγματα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #108
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    παντως μια τετοια μπαταρια πιθανον να βγαλει και μια δεκαετια οποτε το κοστος επιμεριζεται
    επισης και για το δικο μου η honda ζηταει 140 για μολυβδου αλλα μια χαρα δουλευει και με των 25
    (αυτη τη στιγμη φοραω λιθιου με 45 ευρω η οποια μετα απο 3 χρονια δουλευει σαν καινουρια)

  5. #110
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Δουλεια δεν ειχε ο διάολος ,πηδούσε τα παιδιά του λεει η παροιμια,νομιζω οτι οι εταιριες τοχουν παραχεσει,με την αυξηση της τιμης των επι μερους ανταλλακτικων,ειναι δυνατον μια μπαταρια να εχει 650 ευρω??και με τον ανορθωτη μαζι 1100?δηλαδη τι τεχνολογια εχει αυτη η μπαταρια που δεν την εχει μια καθημερινη απλη του 60ρικου??Και ας υποθεσουμε οτι η απλη χαλαει και τρωγεται καθε 2 χρονια και θελεις καινουργια,τοτε θελεις 22 χρονια να αποσβεσεις την πρωτη,που κι αυτη κανεις δεν σου λεει οτι θα κρατησει τοσα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #111
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το κόστος των ανταλλακτικών είναι βασικός λόγος που δε συμφέρει να αγοράζεις μεταχειρισμένα οχήματα, που είχαν υψηλό κόστος αγοράς όταν ήταν καινούρια. Ακόμα κι αν τα βρεις σε χαμηλή τιμή, μπορεί να πληρώσεις σύντομα πολλά χρήματα για τη συντήρησή τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #112
    Αυτο ακριβως .
    Οταν παιρνεις αμαξι ή μοτο με 5000ευρω...που πωλουνταν 20Κ ,τοτε συντηρεις οχημα των 20. Οχι των 5.
    Πχ mazda rx8, ktm adv, busa κτλ κτλ

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δουλεια δεν ειχε ο διάολος ,πηδούσε τα παιδιά του λεει η παροιμια,νομιζω οτι οι εταιριες τοχουν παραχεσει,με την αυξηση της τιμης των επι μερους ανταλλακτικων,ειναι δυνατον μια μπαταρια να εχει 650 ευρω??και με τον ανορθωτη μαζι 1100?δηλαδη τι τεχνολογια εχει αυτη η μπαταρια που δεν την εχει μια καθημερινη απλη του 60ρικου??Και ας υποθεσουμε οτι η απλη χαλαει και τρωγεται καθε 2 χρονια και θελεις καινουργια,τοτε θελεις 22 χρονια να αποσβεσεις την πρωτη,που κι αυτη κανεις δεν σου λεει οτι θα κρατησει τοσα.
    Γι αυτό ακριβώς το λόγο δεν αγοράζει κανείς τίποτα από αντιπροσωπία.

  9. #114
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Αυτο ακριβως .
    Οταν παιρνεις αμαξι ή μοτο με 5000ευρω...που πωλουνταν 20Κ ,τοτε συντηρεις οχημα των 20. Οχι των 5.
    Πχ mazda rx8, ktm adv, busa κτλ κτλ
    Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και οι αρχικοί ιδιοκτήτες τα πουλάνε σχετικά σύντομα, πριν αρχίσουν να πληρώνουν λεφτά στη συντήρηση. Μερικά οχήματα είναι για να έχεις μόνο καινούρια, διότι οι βλάβες που θα βγάλουν από φυσική φθορά, ενδέχεται να ξεπεράσουν το αρχικό κόστος του οχήματος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/10/2020 στις 20:53.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #115
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και οι αρχικοί ιδιοκτήτες τα πουλάνε σχετικά σύντομα, πριν αρχίσουν να πληρώνουν λεφτά στη συντήρηση. Μερικά οχήματα είναι για να έχεις μόνο καινούρια, διότι οι βλάβες που θα βγάλουν από φυσική φθορά, ενδέχεται να ξεπεράσουν το αρχικό κόστος του οχήματος.
    τα παραλές νομίζω.
    τα πουλάνε νωρίς αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι αυτό που αγόρασαν ,αυτός που είδε ότι δεν μπορεί να πηγαίνει στο γραφείο του κέντρο Αθήνα με το Africa ,αυτός που είδε ότι το Africa δεν είναι transalp και ότι άλλο παρόμοιο.


    πες μου σε παρακαλώ μια βλάβη από φυσική φθορά που θα κοστίσει 12 -13 χιλιάρικα!!!!!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    τα παραλές νομίζω.
    τα πουλάνε νωρίς αυτοί που δεν ξέρουν τι είναι αυτό που αγόρασαν ,αυτός που είδε ότι δεν μπορεί να πηγαίνει στο γραφείο του κέντρο Αθήνα με το Africa ,αυτός που είδε ότι το Africa δεν είναι transalp και ότι άλλο παρόμοιο.


    πες μου σε παρακαλώ μια βλάβη από φυσική φθορά που θα κοστίσει 12 -13 χιλιάρικα!!!!!
    Εγκεφαλική όταν στο κλέψουν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #117
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Πάντως αν τρόμαξε κάνας κάτοχος και σκέφτεται να σκοτώσει το δικό του εδώ είμαι :P

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #118
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και οι αρχικοί ιδιοκτήτες τα πουλάνε σχετικά σύντομα, πριν αρχίσουν να πληρώνουν λεφτά στη συντήρηση. Μερικά οχήματα είναι για να έχεις μόνο καινούρια, διότι οι βλάβες που θα βγάλουν από φυσική φθορά, ενδέχεται να ξεπεράσουν το αρχικό κόστος του οχήματος.
    Βάζετε δικού σας όρους και ορίζετε νόρμες που δεν ισχύουν ρεαλιστικά αλλά μόνο για εσάς.
    Η αγορά μεταχειρισμένων στο επίπεδο που αναφέρετε, είναι σπορ για ανθρώπους που ασχολούνται και που ξέρουν τι θέλουν.
    Δεν είναι γι' αυτόν που θέλει να δοκιμάσει και αν δεν του αρέσει να αλλάξει την επένδυσή του με κάτι άλλο.

    Αν το rx8 που έκανε 27000 το αγόρασα 2500 και μου κόστισε άλλα 6500 η ανακατασκευή, σημαίνει πως έχω ένα καλό rx8 με 9000..
    Τα χρήματα πιθανά δεν θα τα "πάρω πίσω" σαν χρήματα, θα τα πάρω σαν παροχή αν συνειδητοποιημένα, με μπάτζετ 9000 η επιλογή
    μου ήταν να έχω rx8.

    Παραδείγματα άπειρα, με τους περισσότερους χαρούμενους λόγο του ότι γνώριζαν τι τους αρέσει.

    Στην απέναντι πλευρά, όσοι νόμιζαν ότι θα εκμεταλλευτούν την ανάγκη του πωλητή, ότι θα πουλήσουν στα ίδια ή ακριβότερα από το
    κόστος επισκευής, ότι θα έχουν για κάποιο διάστημα όχημα που θα τους επιστρέψει την αξία του κ.λπ.

    Τέτοιες μικροπρέπειες μπορούν να συμβούν σε μικρά ποσά και μικρά οχήματα αλλά ο χρόνος που θα κοστίσει θα πρέπει
    να υπολογίζεται στο σύνολο.
    Αν μου πήρε 100 ώρες να διαχειριστώ ένα πρότζεκτ που θα αποφέρει 1000 κέρδος, είμαι μέσα 500 και χωρίς την αντίστοιχη ασφάλιση...

  14. #119
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και οι αρχικοί ιδιοκτήτες τα πουλάνε σχετικά σύντομα, πριν αρχίσουν να πληρώνουν λεφτά στη συντήρηση. Μερικά οχήματα είναι για να έχεις μόνο καινούρια, διότι οι βλάβες που θα βγάλουν από φυσική φθορά, ενδέχεται να ξεπεράσουν το αρχικό κόστος του οχήματος.
    Για ποιά οχήματα μιλάς?
    Πραγματικά δεν έχω καταλάβει.

    Παντως αν κάποιος ξέρει τι αγόρασε και του ταιριάζει στην χρήση και μακροχρόνια, το καλύτερο που έχει να κάνει ειναι να το συντηρήσει και να το κρατήσει όσο παει.

    Ειδικά αν ειναι ποιοτική η μοτοσυκλέτα που αγόρασε, με σωστή συντήρηση μπορεί να κάει πάρα πολλά χλμ χωρίς βλάβες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #120
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Έχει χαθεί λίγο η μπάλα στο θέμα.
    Ξεκινήσαμε μια σχεδόν αστεία συζήτηση γιατί ειπώθηκε ότι η μπαταρία στην Africa Twin έχει ενσωματωμένο ανορθωτή ΚΑΙ ηλεκτρονικά...
    Και είναι περίεργο -ενώ ξεκαθαρίστηκε πως αυτό δεν ισχύει- πως κάποιοι γράφουν σαν να υφίσταται η πληροφορία ως πραγματική, ενώ ήταν μια μπαρούφα που πέταξε ένας μηχανικός και εξηγήθηκε και από τον ίδιο που το έγραψε (και σόρι για την έκφραση αλλά αποδεδειγμένα ήταν μπαρούφα πριν καν γραφτεί και απορώ που εν έτι 2020 συνεχίζουν κάποιοι "επιστήμονες" και αναπαράγουν με τόση ευκολία ότι κατεβάσει η κούτρα τους). Ζούμε στην εποχή της πληροφόρησης. Τέλος πάντων, με αυτό ως "αρχή" άρχισε να αναπτύσσεται μια ολόκληρη συζήτηση για το πόσο ακριβό είναι να συντηρείς ένα δικύλινδρο με ηλεκτρονικά, έστω και αν είναι Honda και όχι Ducati.

    Μοιάζει να είναι λογικό αφού ανακαλύψαμε πως η προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι στα 650 ευρώ, αλλά αναρωτιέμαι αν είχε 200 ευρώ ποιος θα έβαζε μπαταρία αγορασμένη από τη Honda; ΟΚ, καταλαβαίνω πως λόγω ηλεκτρονικών η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα μπορεί να έχει υψηλές απαιτήσεις σε ρεύμα και να ξεφτιλίζει τις απλές κλασικές μπαταρίες για πλάκα. Αλλά και τώρα και ακόμη περισσότερο όσο περνάει ο καιρός ο ανταγωνισμός θα δουλέψει υπέρ μας ακόμη και στις μπαταρίες λιθίου. Σίγουρα μια μπαταρία δε θα φρενάρει την επιλογή μια μοτοσυκλέτας, τουλάχιστον σε εμένα.

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 04:41
  2. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF