Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 156

Θέμα: CRF 1000 -Africa Twin-DCT

  1. #1

    CRF 1000 -Africa Twin-DCT

    Η νέα αφρικανα λοιπόν …
    Εντάξει , καινούργια μηχανή που την γουστάρεις να την βλέπεις και να την οδηγας , είναι δύσκολο να εισαι απόλυτα αντικειμενικός .
    Μετα από σχεδόν 3000 χλμ θα προσπαθήσω , όσο μπορώ ποιο αντικειμενικά, να περιγράψω τις πρώτες εντυπώσεις.
    Τα χλμ έγιναν σε κάθε τύπου άσφαλτο(από εθνική μέχρι πολύ κλειστά ορεινά περάσματα), όχι όμως σε χωμα (ακόμα).ελπίζω σύντομα να γράψω και γι αυτό.

    Κατ αρχήν , να πω ότι το μοντέλο είναι το CRF1000L DCT.
    Τις εντυπώσεις για το DCT θα τις αφήσω για το τέλος (μιας και είναι μια καινούργια άλλη τεχνολογία και ιστορία ) και θα ξεκινήσω με θέματα κοινά για όλα τα μοντέλα.

    ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
    Το CRF διαθέτει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις .
    Με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις , το μπροστινό αποσβένει οποιαδήποτε ανωμαλία του δρόμου εύκολα και παρέχει απόλυτη πληροφόρηση.
    Η βύθιση του στο απότομο φρενάρισμα είναι μέτρια και δεν σε προβληματίζει.
    Το πίσω είναι μαλακο και για τα δικά μου κιλά (96) ήθελε δυο κλικ σφίξιμο.
    Ακόμα και σε ταχύτητες (κοντερ) 200+ με πλευρικούς ανέμους το CRF είναι ακλόνητο στον δρόμο χωρίς κουνήματα .

    ΦΡΕΝΑ
    Η αίσθηση των φρένων είναι στην αρχή μαλακή. μόλις όμως πιέσεις λιγο περισσότερο την μανέτα το δάγκωμα γίνεται ισχυρό.
    Σε παρατεταμένο ορεινό κατηφορικό στροφιλικι δεν έδειξαν κανένα σημάδι κόπωσης ,ζεστάματος κλπ

    Σε φρεναρισμα πανικου, που δυστυχως μου χρειάστηκε και νομιζα ότι θα καρφωθώ άσχημα , έκανα ίσως για πρώτη φορά το σχεδόν απόλυτο φρενάρισμα που με εντυπωσίασε κι εμένα . τοσο δυνατό για να σταματήσει άμεσα χωρίς να μπλοκάρει .

    Επειδη μου έκανε εντύπωση , το δοκίμασα ξανα αργότερα σε ελεγχόμενές συνθήκες και κατάλαβα ότι στο φρενάρισμα βοήθησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το DCT.(θα τα πουμε παρακάτω).

    ΦΩΤΑ
    Παρ όλο που με προβλημάτισαν στην αρχή οι μικροί προβολείς ,τα led φωτα του CRF κάνουν την νύχτα μέρα με μεγάλη σάρωση και πολύ βάθος . βγάζουν ένα πολύ έντονο και ξεκούραστο λευκο φως και είναι απολυτα επαρκη .

    Αλλα… επειδή ακριβώς είναι πολύ έντονα και λαμπερά(!) , σε πολύ κλειστό στροφιλικι με απόλυτο σκοτάδι (πχ Τυμφρηστός) το μάτι (μου) δεν μπορούσε να ισορροπήσει το απόλυτο λαμπερό λευκό φως που είχα μπροστά μου με το απόλυτο σκοτάδι της στροφής που κοίταγα με αποτέλεσμα να είναι κουραστικό. Ίσως θέλει χαμηλά προβολακια που να ανοίγουν περισσότερο την γωνία χαμηλά.

    ΚΑΛΥΨΗ ΑΠΟ ΑΕΡΑ
    Η ζελατίνα του CRF δεν είναι ούτε μεγάλη ούτε ρυθμιζόμενη. Ομως , η κάλυψη που έχει μέχρι και για ύψη 1.85 είναι σχεδον εντυπωσιακή. Ακόμη και για εμένα που είμαι 1.91 αν χαμηλώσω ελάχιστα το κεφάλι μου με καλύπτει χωρίς θόρυβο .

    Επίσης, απουσιάζουν φαινόμενα υποπιεσης .μαλλον ,τα καινά που υπάρχουν μεταξύ ζελατίνας και φερινγκ βοηθανε σε αυτό .
    Όμως , οι αναβάτες πάνω από 1.85-90 σίγουρα θα χρειαστούν 5+ πόντους επιπλέον ζελατίνας .

    Η ζελατίνα δεν είναι πολύ φαρδιά με αποτέλεσμα ,σε πολλα χλμ , να υπάρχει μια πίεση από τον αέρα στους ώμους.

    Επίσης ,λόγω του σχήματος του ντεπόζιτου , τα γόνατα έχουν κάποια κάλυψη από τον αέρα.
    Οι μαμα χούφτες παρέχουν καλή κάλυψη από τον αέρα στα χέρια.


    ΣΕΛΑ-ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ - ΟΡΓΑΝΑ

    Το υλικό της σέλας μου θύμισε (αν δεν είναι τι ιδιο και καλύτερο) την KAHEDO που είχα στο τενερε. Σκληρο στην πιεση ,αλλα μαγικο στις πολλές ωρες. 850 χλμ την Κυριακή , 900 την Τέταρτη με 10+ ώρες απάνω στην σέλα και ΔΕΝ καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ. Τα «μαλακα μόρια» εξακολουθούν να είναι μαλακά χωρίς να δέχονται πιέσεις , τριβές, ερεθισμούς κλπ.

    Το μπροστινό μέρος της σέλας είναι πιο στενο με αποτέλεσμα να αγκαλιάζουν τα πόδια το ντεπόζιτο και ,παρ ολο που είναι διαιρουμένη οδηγου-συνοδηγου, η σέλα του οδηγού σου δίνει πολύ χώρο να μετακινείσαι μπροσ-πισω και να βολεύεσαι ανάλογα . δεν γλυστραει και , ακομα και βρεγμενη , παρεχει καλο γκριπ.

    Οι γωνιες χεριων-ποδιων , ακόμα και σε ψηλούς , είναι ξεκούραστες (με την σελα στο ανώτερο ύψος) αλλα , μαλλον, για τους ψηλους οδηγους (+1.85) θα χρειαστούν αποστάτες στο τιμονι για όρθια οδήγηση.

    Τα χειριστήρια είναι εργονομικά και (σχεδόν) όλα γίνονται με τον αντίχειρα , αλλα θέλεις γάντια που να εφαρμόζουν καλα για να εχεις καλή αίσθηση γιατί υπάρχουν πολλά κουμπάκια (ειδικα στο DCT)

    Τα ψηφιακά όργανα είναι ευανάγνωστα μερα-νυχτα με πολλες πληροφορίες .

    ABS-TCS
    To μπροστινό ABS δεν ενεργοποιείται εύκολα. Μονο μια φορα τα ψιλο-καταλαβα στα φρένα πανικού που είπα παραπάνω. Το πίσω δείχνει να είναι λίγο πιο ευαίσθητο , μπορεί όμως να απενεργοποιηθεί.

    Το ,τριών επιπέδων, Traction στο πολύ ευαίσθητο επίπεδο (3) μπορεί να δουλεύει υπερωρίες στους καταπληκτικούς βρεγμένους δρόμους της Ελλάδας. Σου στερεί την χαρά του παιχνιδιού ( όμως μπορεί να γίνει πολύ αναίσθητο στην θέση 2 ή 1 ή να απενεργοποιηθεί πλήρως) αλλα σε γλυτώνει από ξαφνικά χτυποκάρδια όπως σαπουνάδες από μπουγαδα στην Αμφιλοχια…


    Αυτά προς το παρον . θα συνεχίσω όταν βρω λίγο χρόνο με με το DCT

  2. #2
    ΒΑΡΟΣ – ΖΥΓΙΣΜΑ
    Η μηχανή στην ζυγαριά είναι βαριά 230kg+ (DCT).
    Δεν ξερω τι σκ@τ@ έχουν κάνει ,αλλά το βάρος της δεν φαίνεται !!! και δεν μιλάω μόνο όταν τσουλάει. Στατικά, η μηχανή σηκώνεται από το σταντ με το ένα χέρι ,μετακινείται μπρος πίσω σαν μικρότερο εντουρο.
    Και δεν το συγκρινω με την απλια αφρικα που μοιαζει δεινόσαυρος μπροστά του.
    Το συγκρίνω με το ,κατά πολύ , ελαφρύτερο ΧΤ660Ζ που είχα . το τενερε στατικά σου δίνει την αίσθηση βαρύτερου.


    ΛΑΣΤΙΧΑ

    Από το εργοστάσιο φοράει τα Dunlop Trailmax.
    Δεν με προβλημάτισαν πουθενά, κρατάν καλά σε στεγνό και βρεγμένο και ζεσταίνονται γρήγορα .
    Είναι μαλακά ,και μάλλον δε θα βγάλουν πολλά χλμ , αλλά δουλεύουν πολύ καλά.
    Για χώμα δεν είναι..

    ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
    Η κατανάλωση (με μέτρηση λίτρων στο βενζινάδικο) ηταν από 4,5 – 5,5. Λιτ/100
    Το όργανο έδειξε μέση 5.1


    ΠΡΩΤΟ SERVICE
    Το DCT , εκτός από τα λάδια και φίλτρο λαδιού, θέλει ακόμα ένα φίλτρο για το κιβώτιο (10E)
    Το συνολικό κόστος μαζι με την εργασία ήταν 60 € σε εξουσιοδοτημένο.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 31/10/2016 στις 15:41.

  3. #3
    DCT

    Η πρώτη εντύπωση μόλις πάρεις μια μηχανή με DCT είναι ….αμηχανία.
    Ο εγκεφαλος δεν μπορεί να αλλάξει αμέσως τον τρόπο που έχει μάθει να οδηγαει μηχανή με συμπλέκτη τα τελευταία σχεδόν 30 χρόνια.
    Ειδικά , όταν η ταχύτητα μειώνεται πολύ (επι τόπου στροφη,φαναρι κλπ) νομίζεις ότι δεν θα μπορέσεις να την ελέγξεις την μηχανή.

    Θα χρειαστεί χρόνος (γι αυτό όποιος θέλει να κάνει τεστ ντραιβ με dct θα πρεπει να κάνει πολλά χλμ) για να συνειδητοποιήσεις ότι ΟΛΑ μα ΟΛΑ γίνονται από το ΔΕΞΙ σου χέρι.

    Σιγα – σιγα αρχίζεις να ξεχνάς κάποια πράγματα .
    Δεν υπάρχουν σκωρτσαρισματα . ποτέ και πουθενά .
    Δεν υπάρχουν ξερογκαζιες !(μονο σταματημένος με νεκρα)
    Δεν υπάρχει πρώτη ταχύτητα να βάλεις για να μην τσουλήσει η μηχανη σε κατηφορα. Υπαρχει χειροφρενο!

    αυτά προφανώς δεν λένε και πολλά πράγματα μιας και τα πάντα κρίνονται στον δρόμο.

    Εκει λοιπόν , πρέπει πάντα να θυμόμαστε ότι ΟΛΑ είναι στο δεξί χερι.

    Πάμε λίγο να δούμε πιο αναλυτικά

    Το DCT εχει 5 επιλογές
    D- οι αλλαγές γίνονται γρήγορα και σε χαμηλές στροφές (4000) .
    S1- οι αλλαγές γίνονται περίπου σε(5500) στροφές .
    S2- οι αλλαγές γίνονται περίπου σε(6500) στροφές
    S3- οι αλλαγές γίνονται κόκκινο.
    ΜΤ- οι αλλαγές γίνονται από τον αναβατή από κουμπιά (+-)

    Όμως , όπως είπαμε και πριν , όλα γίνονται από το ΔΕΞΙ χέρι .
    Έτσι , άσχετα τι χαρτογράφηση έχεις βάλει , καρυδώνοντας το γκαζι κατεβάζει 1-2 ταχύτητες για προσπέραση κλπ.
    Προσωπικά, το D το βάζω στην εθνική , το S1 στην Αθήνα και σε επαρχιακό , το S2 σε κλειστό πολύ στροφιλικι ψιλογρηγορα και το S3 στο φαναρι με το traction sto 1….αι-αι-αι

    Το ΜΤ με την σκανδάλη πυροβολεί ταχύτητες κατά βούληση του οδηγού κάνοντας αλλαγές ακαριαία βοηθώντας πολύ αν θες να κυνηγήσεις .
    ολα τα παραπνω γινονται χωρις να κλεισεις γκαζι.

    Μετα τα πρώτα 500χλμ αναγνώρισης και μάθησης , το dct άρχισα να το απολαμβάνω. Του έδειξα εμπιστοσύνη και πραγματικά είναι ότι πιο ξεκούραστο έχω κάνει σε βόλτα.

    Ένα από τα μεγάλα θετικά του είναι το φρενάρισμα .
    Έγραψα παραπάνω για τα φρένα πανικού.
    Από 100χλμ και 6η στο 0.
    Πατώντας με δύναμη το φρένο , to dct κατεβάζει αστραπιαία 4 ταχύτητες και το φρένο του κινητήρα βοηθά το φρενάρισμα άμεσα.

    Πραγματικά , δεν ξερω πως ακριβώς να περιγράψω την λειτουργία του DCT γιατί κι εγώ , από ότι είχε γραφτεί , δεν μπορούσα να το καταλάβω πλήρως . ακόμα και τώρα το μαθαίνω και με εκπλήσσει ευχάριστα.

    Σαν επίλογο , έχω να πω ότι σίγουρα το DCT θα ξενίσει στην αρχή.
    Σιγουρά , θέλει χρόνο να περάσεις μαζί του.
    Σιγουρά, μπορεί να μην κάνει σε όλους τους οδηγούς .

    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πω οτι το dct είναι καλύτερο από το απλό.
    Αυτό που θα πω σίγουρα είναι ότι αν θέλει κάποιος να πάρει το CRF1000, καλό είναι να κάνει ένα ΜΕΓΑΛΟ τεστ ντραιβ και το dct πριν αποφασίσει.
    Προσωπικά , το μεγάλο πρόβλημα που βλέπω με το dct είναι ότι δεν θα γυρίσω εύκολα πίσω σε συμπλέκτη.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 31/10/2016 στις 16:55.

  4. #4
    Πράγματα που με χάλασαν

    Η σχάρα – χειρολαβές πίσω είναι πολύ ευαίσθητη σε γρατζουνιές.

    Ο κινητήρας είναι εκτεθειμένος χαμηλά και σίγουρα , ειδικά για εκτός δρόμου , θέλει προστατευτικά.

    Τα μάρσπιε , αν και είναι μια χαρά όταν είσαι καθιστός , στην όρθια οδήγηση είναι στενά . θα ήθελε φαρδύτερα.

    Η αλλαγή θέσης που έχει κάνει η χοντα στα νέα μοντέλα της μεταξύ κόρνας και φλας έχει σαν αποτέλεσμα όταν θες να σβήνεις τα φλας να κορνάρεις.



    Αυτές περίπου ήταν οι πρώτες εντυπώσεις.
    Ο χρόνος και τα χλμ θα δείξουν τα περί αξιοπιστίας , ποιότητας κλπ.

    Ότι θέλετε , ρωτάτε.

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Στο DCT μπορείς να κάνεις manual override (αν δεν με απατά η μνήμη μου σε όλα τα modes) με τα +/- pads. Δηλαδή αν δεν "συμφωνείς" με τις αλλαγές που γίνονται αυτόματα μπορείς να ανεβοκατεβάσεις κατά βούληση.

    Στις κατηφόρες - ανηφόρες (έντονες) πως σου φάνηκε η λειτουργία του;

  6. #6
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    31/01/2016
    Μηνύματα
    536
    γιωργη ακομη μια φορα να σου ευχηθω καλους δρομους και καλοριζικη !!!

    συμφωνουμε σε ολα οσα περιεγραψες...
    εκτος απο την σελα ρε φιλε...
    για μενα αισχος...
    σκληρη και με κουραζει !!!
    μετα απο 4 μεγαλες βολτες και 2 μικρα ταξιδια (=6500χλμπεριπου) σε ασφαλτο μονο, λιγο εθνικη και σχεδον ολα σε ορεινο στροφιλικι παντα δικαβαλος...εεεε!! η σελα ειναι αστα να πανε!!! σκληρη και αβολη...για μενα τουλαχιστον...
    ζελατινα...--->κανενα προβλημα με τον αερα...ισως γιατι βοηθα το εξτρα ζελατινακι των 5,5 ποντων ....
    εαν ο φιλος μου συνεχισει να μου την δανειζει ,θα επανελθω με περισσοτερα νεα...

    και παλι καλοριζικη γιωργο...
    :ZZZ:

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Στο DCT μπορείς να κάνεις manual override (αν δεν με απατά η μνήμη μου σε όλα τα modes) με τα +/- pads. Δηλαδή αν δεν "συμφωνείς" με τις αλλαγές που γίνονται αυτόματα μπορείς να ανεβοκατεβάσεις κατά βούληση.

    Στις κατηφόρες - ανηφόρες (έντονες) πως σου φάνηκε η λειτουργία του;
    Ναι , σε οποίο αυτόματο mode και να το έχεις , όταν πατήσεις την σκανδάλη (+-) θα κατεβάσει –ανεβάσει ανάλογα. Δεν θα το κάνει μόνο όταν είναι να προστατέψει τον κινητήρα (πχ από πού υψηλές στροφές ,κατέβασμα).

    Στις κατηφόρες –ανηφόρες ,ανάλογα πόσο κλείνεις το γκάζι και πόσο φρενάρεις , κατεβάζει αντίστοιχα ταχύτητες. Αυτό συνεπικουρουμενο κι από ένα σύστημα ελέγχου κλισης που εχει το dct ώστε να αναγνωρίζει καλυτέρα το ποσοστό κλισης της ανηφοροκατηφορας , κάνει τις αλλαγές εύκολες και σωστές.

    Εγώ , που χρησιμοποίουσα πολύ το φρένο του κινητήρα για φρενάρισμα, τωρα τσιμπάω λιγο το φρενο πριν την στροφη και κατεβάζει ακόμα πιο άμεσα και φυσικά έχεις πάντα την σκανδάλη.

    Στην προσπεραση αν πχ εχει εκτη , γυρίζοντας απότομα το γκαζι μπορεί να βάλει άμεσα 4η και να φύγει . αν το γυρισιες χαλαρα θα συνεχίζει να ανεβάζει την 6η που δεν το θες.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 31/10/2016 στις 17:28.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sugariasgeorge Προβολή μηνύματος
    γιωργη ακομη μια φορα να σου ευχηθω καλους δρομους και καλοριζικη !!!

    συμφωνουμε σε ολα οσα περιεγραψες...
    εκτος απο την σελα ρε φιλε...
    για μενα αισχος...
    σκληρη και με κουραζει !!!
    μετα απο 4 μεγαλες βολτες και 2 μικρα ταξιδια (=6500χλμπεριπου) σε ασφαλτο μονο, λιγο εθνικη και σχεδον ολα σε ορεινο στροφιλικι παντα δικαβαλος...εεεε!! η σελα ειναι αστα να πανε!!! σκληρη και αβολη...για μενα τουλαχιστον...
    ζελατινα...--->κανενα προβλημα με τον αερα...ισως γιατι βοηθα το εξτρα ζελατινακι των 5,5 ποντων ....
    εαν ο φιλος μου συνεχισει να μου την δανειζει ,θα επανελθω με περισσοτερα νεα...

    και παλι καλοριζικη γιωργο...
    ευχαριστω

    Τώρα για την σέλα.. τι να πω…
    Την συγκρίνω με την τζελ ΜΟΤΟΚ της αφρικα, με την μαμά του gs1200 και με την KAHEDO του ΧΤ660Ζ σε πολύωρη οδήγηση πάντα. Η μόνη που έχει σχέση είναι η KAHEDO με την οποια επισης δεν καταλάβαινα τίποτα με το μονο μικρο αρνητικό της ότι στο τενερε είχε μια κληση προς τα μπροστά .

    6500ΧΛΜ ΔΑΝΕΙΚΟ? Αυτός δεν είναι φίλος , αδερφός είναι!!

  9. #9
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Μιλας για ημιαυτοματο σειριακο κιβωτιο διπλου συμπλεκτη ή καταλαβα λαθος?
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Μιλας για ημιαυτοματο σειριακο κιβωτιο διπλου συμπλεκτη ή καταλαβα λαθος?
    Καλα καταλαβες με εξαιρεση το -ημι-

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μας ταύλωσες να ξέρεις ρε Γιώργη...

    Καλοτάξιδο να ευχηθώ και εγώ επισήμως με πολλά πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

    Τελικά όπως φαίνεται, τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους
    ευχαριστω Αριστο.

    Κοίτα , αν με ρώταγες πχ να πάρω ένα μοντέλο με ABS ή όχι θα σου ελεγα ότι είναι προφανές ότι αξίζει τα επιπλέον λεφτά του το ABS . τα μπλιμπλικια όπως το abs και το traction είναι εκεί και δεν τα καταλαβαίνεις πάρα μόνο όταν χρειαστούν.
    Όμως το DCT είναι άλλη ιστορια. Είναι άλλος τρόπος που οδηγας μηχανή . δεν λέω ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο. Είναι άλλο.

    Όποιος το πάρει γιατί θέλει απλώς την «φουλ κομπλε» έκδοση , μπορεί να κάνει λάθος αν πρώτα δεν το εχει οδηγήσει πολύ. Δεν είναι απλώς ένα ακριβό εξτρά μπλιμπλικι.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το προηγουμενο μηνυμα που πηγε?

    πολυ ροδινα ολα παντως, δε μπορει να μην εχεις εντοπισει κανενα ελαττωμα

  13. #13
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Σε περίπτωση μαλφάνξιον στη σκανδάλη ή σε κάποιο ηλεκτρονικό μπαρμπαδελάκι του κιβωτίου, μπορεί να οδηγηθεί με κάποιο άλλο τρόπο;

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το προηγουμενο μηνυμα που πηγε?

    πολυ ροδινα ολα παντως, δε μπορει να μην εχεις εντοπισει κανενα ελαττωμα
    Ελάττωμα?
    Το μηχανάκι το είχα κάνει πολύ τεστ ντραιβ πριν το πάρω και αν διέκρινα τόσο άμεσα κάποιο ελάττωμά δεν θα το είχα πάρει .
    Φυσικά , αυτό σημαίνει ότι βολεύει ΕΜΕΝΑ. Μπορεί για άλλον να μην κάνει γιατί πχ έχει λίγα άλογα,δεν θα βάλει φωτιά στην άσφαλτο όπως το 1190 κλπ

    Ανάλογα τι θες να κάνεις ,τι ύψος έχεις κλπ θέλει κάποια αξεσουάρ όμως αυτά δεν αλλάζουν τον χαρακτηρα της μηχανης.
    Σε 3000 χλμ να μιλάμε για βλάβες είναι αστείο.

    Να εισαι όμως σίγουρος ότι αμα βγαλει το οτιδήποτε θα το γράψω εύκολα μιας και δεν είμαι οπαδός καμιάς μάρκας .

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Σε περίπτωση μαλφάνξιον στη σκανδάλη ή σε κάποιο ηλεκτρονικό μπαρμπαδελάκι του κιβωτίου, μπορεί να οδηγηθεί με κάποιο άλλο τρόπο;
    ξερω γω? μαλλον, οπως οδηγας μια μηχανη χωρις κιβωτιο...συνοδηγος σε οδικη...

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 05:41
  2. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF