Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 156

Θέμα: CRF 1000 -Africa Twin-DCT

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Eχει συμβει και σε άλλον το συγκεκριμένο θέμα?Ξερω Africa με καμια 20αρια χιλιαδες km και δεν είχε τετοια προβλήματα ποτέ.
    Το θέμα με τις κακής ποιότητας ακτίνες του Άφρικα,είναι και η μεγαλύτερη παιδική του ασθένεια.
    Σε Αμερική και Αγγλία,οι αλλαγές ακτίνων αλλά και ολόκληρων τροχων απότην Honda είναι συνεχείς.
    Πολλοί έχουν αλλάξει και δεύτερη φορά και άλλοι έχουν αντικαταστήσει με αφτερμαρκετ ακτίνες ή/ και τροχούς .

    Προφανώς λοιπόν υπάρχει πρόβλημα το οποίο θα έπρεπε να είχε γίνει ανάκληση.

  2. #77
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Γενικα παντως, στο μηχανακι εχουν κανει οικονομιες, αλλες για να κρατησουν χαμηλα την τιμη και αλλες για το βαρος.

    Για παραδειγμα, οι χουφτες του ειναι εντελως της πλακας - απο λεπτο και ευθραυστο πλαστικο - και κανουν μονο για προστασια απο τον αερα (προφανως για μειωση κοστους). Το αριστερο καπακι του κινητηρα ειναι πολυ λεπτο και σπαει πιο ευκολα απ'οτι θαπρεπε σε ασχημα πεσιματα στο χωμα (για μειωση βαρους αυτο).

    Το Τρανσαλπ 650 που επισης εχω ειναι αλλου απο πλευρας στιβαροτητας/robustness, αφηστε που το μονο που τουφτιαξα οταν το πηρα ητανε να του βαλω μια λιγο ψηλοτερη ζελατινα και 15αρια λαδια στο πηρουνι για να μη μπρουμητιζει στο κυνηγι σε ασφαλτο και χωμα και στα αγρια φρεναρισματα. Στο Αφρικα προσθετω, φτιαχνω, ξαναφτιαχνω και ακομα δεν τοχω φερει 100% στα μετρα μου, θα γραψω σχετικα εν καιρω.
    " the PouroDuro spirit "

  3. #78
    Μέλος Το avatar του/της meccanica
    Εγγραφή
    09/09/2013
    Μηνύματα
    37
    Καλα την τιμη δεν την κρατησαν χαμηλα σε καμια περιπτωση, τουλαχιστον στην ελλαδα, αμερικη δεν ξερω.
    the only way to feel the noise is when is good and loud

  4. #79
    14300 που κάνει το άφρικα (τιμές καινούριων στο car) δεν το λες και πανακρίβου. 13800 έχει το Vstrom1000XT και 14990 το 1090R; Ε στην μέση είναι πάνω κάτω.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το θέμα με τις κακής ποιότητας ακτίνες του Άφρικα,είναι και η μεγαλύτερη παιδική του ασθένεια.
    Σε Αμερική και Αγγλία,οι αλλαγές ακτίνων αλλά και ολόκληρων τροχων απότην Honda είναι συνεχείς.
    Πολλοί έχουν αλλάξει και δεύτερη φορά και άλλοι έχουν αντικαταστήσει με αφτερμαρκετ ακτίνες ή/ και τροχούς .

    Προφανώς λοιπόν υπάρχει πρόβλημα το οποίο θα έπρεπε να είχε γίνει ανάκληση.
    Όντως οπως το λες ειναι,με μια προχειρη αναζητηση ειδα οτι εχει συμβει σε καποιον αριθμο Africa,οχι σε όλα αλλα δεν παυει να ειναι τραγικο.

    Πολυ καλή μαγκια που έχω δει είναι αυτα τα καλύμματα για τις ακτίνες https://www.youtube.com/watch?v=VLtgnAGjhk4 αλλα δεν έχω ιδεα αν υπαρχουν εδω και ποιος μπορει να ασχοληθει να τα βάλει
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #81
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από meccanica Προβολή μηνύματος
    Καλα την τιμη δεν την κρατησαν χαμηλα σε καμια περιπτωση, τουλαχιστον στην ελλαδα, αμερικη δεν ξερω.
    Στην Ελλαδα η τιμη ειναι 15000€ για τα μονοχρωμα μοντελα και 15300€ για τα τρικολορ και rally red.
    Στην Γαλλια η τιμη ειναι 13400€ για τα μονοχρωμα μοντελα και 13700€ για τα τρικολορ και rally red, δηλ. 1600€ λιγοτερο απο την Ελλαδα.
    Στη Βρεταννια η τιμη ειναι 11200GBP/12900€ για ολα τα μοντελα δηλ. 2100-2400€ λιγοτερο απο Ελλαδα.

    Οι παραπανω τιμες ειναι για τα manual δηλ. οχι DCT μοντελα (με ABS/TC παντα, το μοντελο χωρις ABS/TC δεν πουληθηκε ποτε στη βορεια Ευρωπη). Αυτες ειναι οι τιμες καταλογου, μπορει να παρει κανεις και καποια εκπτωση απο τα καταστηματα.
    " the PouroDuro spirit "

  7. #82
    Μέλος Το avatar του/της meccanica
    Εγγραφή
    09/09/2013
    Μηνύματα
    37
    2000 συν ειναι σοβαρο ποσο, αλλα και σε συγκριση με τον ανταγωνισμο στην ελλαδα ακριβο ειναι τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ηλεκτρονικα και τα αλογα των αντιπαλων. τΟ ΚΤΜ το r που ναι για την ιδια χρηση στα ιδια λ7 παιρνεις 20 αλογα πανω 30 χλμ τελικης και wp brempo
    the only way to feel the noise is when is good and loud

  8. #83
    Υπαρχει καπου θεμα με το crf 1000 που να αναφερεται σε διαχορα + και - περαν αυτου εδω ;

    Οπως πχ το θεμα με τα tracer , tenerre 700 κτλ .
    Καποιο θεμα δηλ που να υπαρχουν πληροφοριες που να ανανεωνονται συχνα απο κατοχους και γενικα κουβεντα για το μοντελο γενικοτερα ;

    Βγηκε και το 1100 εν το μεταξυ και ψαχνω και δεν βρισκω κατι .

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αν παντως αληθευει αυτο που μου ειπε μαστορας οτι οι νεες αφρικα εχουν συνδεμενη την μπαταρια με τον ανορθωτη και καποια αλκα ηλεκτρονικα και πρεπει να αλλαχθουν ολα σε καθε αλκαγη της, κοινως κοστος που μου αναφεθηκε 1100 ευρω, καλο κουραγιο στους ιδιοκτητες..ελπιζω ο μαστορας να μου εκανε πλακα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #85

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Αν παντως αληθευει αυτο που μου ειπε μαστορας οτι οι νεες αφρικα εχουν συνδεμενη την μπαταρια με τον ανορθωτη και καποια αλκα ηλεκτρονικα και πρεπει να αλλαχθουν ολα σε καθε αλκαγη της, κοινως κοστος που μου αναφεθηκε 1100 ευρω, καλο κουραγιο στους ιδιοκτητες..ελπιζω ο μαστορας να μου εκανε πλακα..
    Μάλλον δεν έκανε..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  12. #87
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Επειδή παραξενεύτηκα και.
    Αυτή είναι μια μπαταρία και δεν έχει σχέση με ανορθωτές και άλλα που ανέφερε ο Ζοπας.
    Εδώ είναι και κοματάκι φθηνότερη https://www.kfm-motorraeder.de/cms/e...id=31500MKKD02

    Αντίστοιχη σε Yuasa ειναι η YTZ14S (άγνωστο φυσικά τι διαφορά θα έχει σε αντοχή στο χρόνο)

    Τι διαφορά μπορεί να έχει το τελευταίο μοντέλο?
    Υπερβολή μου φαίνεται να είναι ενσωματωμένος ανορθωτής στην μπαταρία!!!!!!

  14. #89
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η τεχνολογία γίνεται σύνθετη ομοίως και οι τιμοκαταλογοι..δεν εκπλήσσομαι..
    Απο την αλλη, πόσοι απο ολα τα ελλην. φορουμ μοτοσυκλετας που ασχολούνται με το αντικείμενο εχουν τα φραγκα ή ειναι διατεθειμένοι για αγορα νεας μοτο 15k με 20k euro??
    5? 10? Αυτοι είναι. Αυτοι θα δωσουν και μερικα ευρω παρπανω για την συντήρηση τους.
    No prob

  15. #90
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    E, κάθε πότε θα χρειάζεται αλλαγή;;;;;;;;;;;;;;;;

    Είναι Χόντα, δεν σπάει, δεν χαλάει....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2010, 05:41
  2. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF