Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Honda Africa 1100 ES or not ES ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    34

    Honda Africa 1100 ES or not ES ?

    Καλημερα και καλή χρονιά σε όλους. Εχω επιτέλους πάρει την απόφαση για το Africa DCT (σαν γιωτάς που είμαι με τις μηχανές ήθελα αυτόματο γιατί η 1η εμπειρία με ένα Ducati Multistrada δεν με ενθουσίασε στην πόλη) οπότε λίγο πριν το κλείσω ήρθε το νέο μοντέλο του 2024 που έχει Showa Electronically Equipped Ride Adjustmen στο απλό μοντέλο. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει Africa με τις ηλεκτρονικές την άποψη του.
    Αξίζουν τα περίπου 2.000€ διαφορά ή είναι μαρκετινγκ ?
    Η μηχανή θα καλύπτει καθημερινές διαδρομές σπίτι - δουλειά καθώς και μικρές βόλτες στο εξοχικό (με 1~2 χιλιόμετρα χωματόδρομο)

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Υπερβολικά τα κυβικά για την χρήση που θέλεις να κάνεις. Φυσικά, περί ορέξεως.....
    Τώρα, για τα ηλεκτρονικά του, άλλους θα τους βολέψει, άλλους όχι. Μόνο trial and error....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.700
    Tα κυβικά ποτέ δεν είναι αρκετά

    Και η χρήση ποτέ δεν έχει σημασία

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	big_engine.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	449795

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικά τα κυβικά για την χρήση που θέλεις να κάνεις. Φυσικά, περί ορέξεως.....
    Τώρα, για τα ηλεκτρονικά του, άλλους θα τους βολέψει, άλλους όχι. Μόνο trial and error....
    Εχεις απόλυτο δίκιο και περίμενα πως και πως το transalp 750 να βγει σε DCT (νομίζω ότι θα ήταν ότι καλύτερο) αλλά τελικά δεν...
    Επίσης το πήγαινε έλα στο εξοχικό είναι 330km

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    preset ρυθμίσεων ειναι που σου κανουν την ζωη πιο ευκολη. το πιο πιθανο ειναι να μην τις αλλαζεις καν μετα απο 1-2 χρονια και να τις εχεις μονιμα στη ρυθμιση που σου αρεσει. δεν αλλαζει τις ρυθμισεις μεσω εγκεφάλου εν κινηση. ειναι για αυτους που εχουν λεφτα να πετανε και θελουν ακομη και αυτη την ευκολια. το dct ειναι κατι που το χρησιμοποιείς συνεχως.

    edit. μαλλον ο σαρακακης βαρεθηκε να γραψει σωστα την περιγραφη στο σαιτ. Η μαμα χοντα λεει οτι αλλαζει το damping δυναμικα οσο οδηγας αλλα εχει και modes. και παλι αν ειχα τις δικες σου αναγκες στο dct θα πηγαινα. βεβαια αν εχεις τα λεφτα τα βαζεις και τα δυο.
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 13/01/2024 στις 11:35.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    Εχεις απόλυτο δίκιο και περίμενα πως και πως το transalp 750 να βγει σε DCT (νομίζω ότι θα ήταν ότι καλύτερο) αλλά τελικά δεν...
    Επίσης το πήγαινε έλα στο εξοχικό είναι 330km
    Μήπως να περιμένεις λίγο για e-clutch έκδοση του Transalp;

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...light=e-clutch

    Λογικά μετά τα CB 650R και CBR 650R θα το βάλουν και στο Transalp

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.171
    Επίσης DCT είναι και το NC750 που είναι άψογη μοτοσυκλέτα, με ένα πολύ ωραίο μοτέρ.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.700
    Να πάρεις αυτό που όταν θα κατεβαίνεις θα έχεις το μεγαλύτερο χαμόγελο και όταν το βλέπεις θα λες "τι μηχάνημα πήρα ρπστμ...".

    Τα υπόλοιπα βολεύονται

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    preset ρυθμίσεων ειναι που σου κανουν την ζωη πιο ευκολη. το πιο πιθανο ειναι να μην τις αλλαζεις καν μετα απο 1-2 χρονια και να τις εχεις μονιμα στη ρυθμιση που σου αρεσει. δεν αλλαζει τις ρυθμισεις μεσω εγκεφάλου εν κινηση. ειναι για αυτους που εχουν λεφτα να πετανε και θελουν ακομη και αυτη την ευκολια. το dct ειναι κατι που το χρησιμοποιείς συνεχως.

    edit. μαλλον ο σαρακακης βαρεθηκε να γραψει σωστα την περιγραφη στο σαιτ. Η μαμα χοντα λεει οτι αλλαζει το damping δυναμικα οσο οδηγας αλλα εχει και modes. και παλι αν ειχα τις δικες σου αναγκες στο dct θα πηγαινα. βεβαια αν εχεις τα λεφτα τα βαζεις και τα δυο.
    To DCT είναι μονοδρομος για εμένα. Εννούσα αν από τα 17.250 του απλού Africa DCT (όχι adveture) αξίζει να πας στα 19.000€ του Africa DCT με ES.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις αυτό που όταν θα κατεβαίνεις θα έχεις το μεγαλύτερο χαμόγελο και όταν το βλέπεις θα λες "τι μηχάνημα πήρα ρπστμ...".

    Τα υπόλοιπα βολεύονται
    Το αυτό!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    To DCT είναι μονοδρομος για εμένα. Εννούσα αν από τα 17.250 του απλού Africa DCT (όχι adveture) αξίζει να πας στα 19.000€ του Africa DCT με ES.

    Αν σου περισσεύουν (να περισσεύουν πραγματικά όμως....) γιατί όχι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    To DCT είναι μονοδρομος για εμένα. Εννούσα αν από τα 17.250 του απλού Africa DCT (όχι adveture) αξίζει να πας στα 19.000€ του Africa DCT με ES.
    Αν δεν φορτώνεις δικάβαλα και μπαγκαζιέρες πάρε το απλό και σε αυτό πάλι μπορείς να τις ρυθμίζεις άμα θέλεις αλλά χειροκίνητα.

  12. #12
    Κοιτα και αυτο ....
    Αλλαζει μοντελο το 24 με τον 19 μπροστα κτλ κτλ και ...H honda αυτην την στιγμη τρεχει προσφορα σε καποια μοντελα του 23 αναμεσα τους και η Africa adventure sports ES ...και την εχει 2.300 ευρω κατω .
    Απο 19.990 στα 17.900.

    https://www.motomag.gr/news/epikairo...ture-sports-el

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mazax Προβολή μηνύματος
    To DCT είναι μονοδρομος για εμένα. Εννούσα αν από τα 17.250 του απλού Africa DCT (όχι adveture) αξίζει να πας στα 19.000€ του Africa DCT με ES.
    με βαση τις διαδρομες που περιγράφεις οχι.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Κοιτα και αυτο ....
    Αλλαζει μοντελο το 24 με τον 19 μπροστα κτλ κτλ και ...H honda αυτην την στιγμη τρεχει προσφορα σε καποια μοντελα του 23 αναμεσα τους και η Africa adventure sports ES ...και την εχει 2.300 ευρω κατω .
    Απο 19.990 στα 17.900.

    https://www.motomag.gr/news/epikairo...ture-sports-el
    To είδα φίλε μου είναι το Adveture και μάλιστα χωρίς DCT

Παρόμοια θέματα

  1. To σκισεις or not to σκισεις στο στρωσημο?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 19:58
  2. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF