Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Κιβώτιο ταχυτήτων DCT - γενική συζήτηση και απορίες

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    αυτοκίνητο με συριακό κιβώτιο
    αν το πάρουν σε άλλη εθνικότητα, θα είναι πιο σωστό πιστεύεις;

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    στα σειριακα της vw μου ελεγε μαστορας εξουσιοδοτημενου το θεμα δεν ειναι αν θα σπασουν αλλα ποτε........

  3. #33
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    στα σειριακα της vw μου ελεγε μαστορας εξουσιοδοτημενου το θεμα δεν ειναι αν θα σπασουν αλλα ποτε........
    Οι μαστορες των εξουσιοδοτημενων να μας κανουν την χαρη... ετσι μου λεγανε και μενα για το κουπρα το 14αρι οτι δε παιρνει ουτε προγραμμα γιατι θα σπασει και αντεξε 84000χλμ 260 αλογα και 38 κιλα ροπης προγραμμα στο σασμαν με launch control 12 περασματα σε αγωνα dragster και κανιβαλισμο οσο δε παει γενικοτερα... απλα χρειαστηκε μια αλλαγη των δισκων στις 110.000χλμ λογο απλης φθορας τη στιγμη που κραταει σε στοκ συνθηκες πανω απο 400.000χλμ κανονικης χρησης. Ηδη υπαρχει και σετ αφτερμαρκετ καρμπον ελληνα δημιουργου που το φορανε πολλα αυτοκινητα. Στο δικο του ιμπιζακι που εχει 550 αλογα περιπου δουλευει μια χαρα πανεμορφα! Αλλα τετοια ιμπιζα κανιβαλιζονται ακομα με πιο πολλα χιλιομετρα απο το δικο μου.

    Ολα σχετικα ειναι...

    Για να γυρισουμε στο DCT ομως και να ειμαστε εντος θεματος, οταν ερθει η στιγμη να το βαλουν σε SS τοτε θα γινει το πανηγυρι και τα πολυσελιδα τοπικ


    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Οι απορίες για το dct είναι σαν αυτές που έχει ο μπαμπάς μου για τους υπολογιστές. (όχι πως εγώ ξέρω πως λειτουργεί κλπ αλλα λεμε)
    Να ρωτήσω κ εγώ, υπάρχει κάποιος τρόπος ενώ προχωράει η μηχανή να ρολάρει σαν να είχες πατημένο τον συμπλέκτη;

    Kαιρός είναι να αρχίσουν να αναπτύσσονται και στις μηχανές αυτόματα κιβώτια και απορώ πως δεν έχουν παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο οι άλλες εταιρίες.
    Καλες βόλτες ggs!
    Ευχαριστω.

    Όχι, δεν μπορείς όταν κινείται η μηχανή να βάλεις νεκρά ούτε φυσικά να πατήσεις συμπλεκτη. Έχει πάντα ταχύτητα.
    Μόνο όταν σταματήσει μπαίνει νεκρά.

  5. #35
    ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ




    Το πρόβλημα στη vw με αυτό το αυτόματο κιβώτιο είναι γνωστό εδώ και καιρό.
    Την έχουν φάει πολλά αυτοκίνητα του γκρουπ και αν μπείτε σε φόρουμ θα διαβάσετε
    πολλά παράπονα και για την αξιοπιστία του αλλά και για τον τρόπο αντιμετώπισης
    από τους Γερμανούς.
    Η αυτοκρατορία μετά την Αμερικάνικη σφαλιάρα και την επερχόμενη Ευρωπαική δειλά-δειλά
    ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ.Θυγατρικές εταιρίες ακούγεται ότι πωλούνται κ.λ.π.
    Προχθές διάβασα ότι αποσύρεται η ΑΟΥΝΤΙ από το παγκόσμιο πρωτάθλημα αντοχής,
    και η επί 4 χρόνια πρωταθλήτρια vw από τα WRC..!!
    Οι λόγοι αφήνουν να εννοηθεί ότι είναι οικονομικοί λόγω του προστίμου για το μαιμού λογισμικό..!!
    Έτυχε να έχουμε στην οικογένεια και αυτόματα Μερσεντές και να οδηγήσω το crosstourer.
    Καμμία σχέση,το αυτόματο αυτοκίνητο είναι μεγάλη ευκολία οδηγικά πάντα εννοώ και
    και όχι τεχνολογικά,και άλλο η μοτό..!!
    Η οδήγηση της μοτό ΔΕΝ μου άρεσε προσωπικά,ούτε με εντυπωσίασε.
    Ευκολία τρομερή μεν,οδηγικό ξενέρωμα με πολλούς περιορισμούς δε.
    Αναφέρομαι ΚΑΘΑΡΑ στη φιλοσοφία οδήγησης και όχι στην λειτουργικότητα για να μην μπερδευόμαστε.
    Αγοράζεις ένα μηχανάκι που ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ηλεκτρονικά από ένα κομπιούτερ.
    Αυτό τα λέει όλα,και αυτό βάζει τα όρια,ποτέ δεν θα μπορέσεις να κάνεις αυτά που
    κάνει κάποιος με χειροκίνητη χρήση,ακόμα και αν θέλεις να το ΣΠΑΣΕΙΣ...!!
    Όταν το δοκίμασα,αμέσως μετά από λίγα λεπτά χρήσης πήγα στο χειροκίνητο ανεβοκατέβασμα
    γιατί μου θύμιζε ΣΚΟΥΤΕΡ..!!
    Παρόλα όμως με ξενέρωνε αφάνταστα η αλλαγή από το κουμπάκι + -...!!!
    Επίσης κάποιος φίλος από μέσα μου είπε ότι έτσι και τύχει κάτι,άσε το μηχανάκι πρέπει να το πάνε
    στην Ιαπωνία για να το φτιάξουν......
    Και έτσι την έκανα και κατέληξα στο τενερέ..!!
    ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ........ΟΜΩΣ ??

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Επίσης κάποιος φίλος από μέσα μου είπε ότι έτσι και τύχει κάτι,άσε το μηχανάκι πρέπει να το πάνε
    στην Ιαπωνία για να το φτιάξουν......
    Αυτο μαλλον θα ειναι το πιο μεγαλο ζητημα σε περιπτωση προβληματος (γιατι φανταζομαι πως καποιος που πηρε τετοια μηχανη θα μπορει και να καλυψει τα υψηλα οικονομικα κοστη).
    Ξαναπηγαινοντας στην περιπτωση του seat, μιλαμε για τη μεγαλυτερη αντιπροσωπια της Θεσσαλονικης με πωλησεις προφανως πολλαπλασιες οποιασδηποτε αντιστοιχης μοτοσυκλετων. Οι μηχανικοι δεν ειχαν ιδεα τι να κανουν. Φανηκε απο το οτι δεν ηξεραν τι να πουν οταν τους περιγραψαμε το προβλημα και κυριως απο την τεραστια καθυστερηση. Μετα απο επικοινωνια με τα κεντρικα Ευρωπης κατεληξαν στο να αλλαχτει ολο το συστημα, μετα απο ενα μηνα.

  7. #37
    παιδιά να θυμήσω ότι μιλάμε για το DCT. Της Honda. Που το φοράνε αρκετά μοντέλα της (και οι πωλήσεις του δείχνουν ότι από εμπορικής πλευράς τους συμφέρει να μπει και σε άλλα) και οι κάτοχοι πλην του ggs δεν έχουν πει κουβέντα και κάποιος άσχετος αν βρει το νήμα δεν μπορεί να διαβάσει για το DCT.

    Επί τρεις σελίδες συζητάτε, υπάρχουν πέντε-έξι ποστ που αφορούν την Honda και όλα τα άλλα είναι απλώς άσχετα.

    Το με ποιό κιβώτιο μοιάζει, με ποιό δουλεύει παρόμοια, πόσο χάλια είναι το άλλο κιβώτιο ή όχι, αν φτιάχνεται το άλλο κιβώτιο φτηνά, ακριβά, στην Αθήνα, στο Βλαδιβοστόκ, στην Περιοχή 51, δεν μας νοιάζει. Για σπασμένο κιβώτιο DCT δεν έχω διαβάσει. Για μιά ή δύο περιπτώσεις προβληματικού χειροδιακόπτη σε Άφρικα, ναι. Αλλά ως εκεί. Καινούριο θα πείτε, αλλά και στα NC σπασμένο κιβώτιο δεν έχει ακουστεί, μόνο θεματάκια που αφορούσαν λογισμικό (και λογικά διορθώθηκαν).

    Και φανταστείτε ότι η συζήτηση ξεκίνησε μέσα στο νήμα του Άφρικα. Στο οποίο επίσης πέφτει ζαμπόν λες και έχουμε γιορτή, κυρ Στέφανε.

    Αν εξαφανίσω όλα τα άσχετα που αφορούν ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ στο παρόν νήμα, θα υπάρχουν παραπονάκια πάλι.

    Για αυτό θα ζητήσω ευγενικά για πρώτη και τελευταία, αν κάποιος ΕΧΕΙ DCT ή ψάχνεται ΓΙΑ DCT, ας μιλήσει. Οι υπόλοιποι, forever hold your piece που λένε και στους γάμους οι ξένοι.

    Καλημέρα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Εχει δικιο ο mod. Παρασυρθηκαμε...

    Απο εμενα πολυ ευχαριστως να σβηστουν τα σχολια που εχω γραψει.

  9. #39
    no problema

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα λέω να το ρωτήσω εδώ.
    Σε περίπτωση που βάλεις σε μια μηχανή quick shifter τη γίνεται με τη μανέτα του συμπλέκτη?
    Θέλω να πω εφόσον πατώντας τον λεβιέ των ταχυτήτων επεμβενει το quick shifter και στιγμιαία κόβει το την παροχή ώστε να γίνει ομαλά η αλλαγή είτε πατήσεις είτε όχι τη μανέτα αυτό την ίδια δουλειά θα κανει σωστά?
    Άρα με quick shifter η αλλαγή με μανέτα όπως γινόταν πριν δεν μπορεί να γίνει?
    Επίσης κατά πόσο διευκολύνει την κατάσταση σε συνθήκες ας πούμε πίστας?
    Σε περίπτωση που κάποιος μπαίνει για προπόνηση αυτό το μαραφετι είναι απαραίτητο ή ίσως και περιττό για κάποιον αθλητή?

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα λέω να το ρωτήσω εδώ.
    Σε περίπτωση που βάλεις σε μια μηχανή quick shifter τη γίνεται με τη μανέτα του συμπλέκτη?
    Θέλω να πω εφόσον πατώντας τον λεβιέ των ταχυτήτων επεμβενει το quick shifter και στιγμιαία κόβει το την παροχή ώστε να γίνει ομαλά η αλλαγή είτε πατήσεις είτε όχι τη μανέτα αυτό την ίδια δουλειά θα κανει σωστά?
    Άρα με quick shifter η αλλαγή με μανέτα όπως γινόταν πριν δεν μπορεί να γίνει?
    Επίσης κατά πόσο διευκολύνει την κατάσταση σε συνθήκες ας πούμε πίστας?
    Σε περίπτωση που κάποιος μπαίνει για προπόνηση αυτό το μαραφετι είναι απαραίτητο ή ίσως και περιττό για κάποιον αθλητή?
    Μάλλον καλύτερα άνοιξε νέο θέμα.... Αυτό που ρωτάς είναι εντελώς άσχετο με τούτο δω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 17:42
  3. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  4. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 17:28
  5. Πρόβλημα με κιβώτιο ταχυτήτων
    από tdaf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF