Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 85

Θέμα: Πώς να πουλήσετε την καλή σας...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Εγώ δε θα αγόραζα μηχανάκι μεταχειρισμένο με ολοκαίνουργια λάστιχα το θεωρώ παγίδα.

    Θα ήθελα το μηχανάκι να είναι όσο πιο μαμά γίνεται διότι οι διάφορες μετατροπές πχ σε κινητήρα καλύπτουν το γούστο κι επιθυμίες του προκατόχου και τις πιο πολλές φορές τα ζητάει στη τιμή και με κέρδος!!! (για αυτόν)

    Η τιμή φυσικά να είναι ανάλογη της κατάστασης της μηχανής.

    Πόσα χέρια έχει αλλάξει το μηχανάκι είναι κι αυτό βασικό.

    Και πέρα από φωτογραφίες και τα σχετικά παινέματα από τον πωλητή θα πρέπει ο ίδιος να είναι ευέλικτος στο να μου δώσει τη δυνατότητα να το δω, να το ψάξω σε μηχανικό, να το οδηγήσω και να σηκώνει και κάποιο μικρό παζάρι. Δηλαδή στο μυαλό του να έχει αποφασίσει ότι το πουλάει!

    Δηλαδή μια καλοστημένη αγγελία είναι ένα δέλεαρ για να πας να δεις ένα μηχανάκι από κοντά αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα αγοράσεις γουρούνι στο σακί, ούτε θα δώσεις το εξωφρενικό ποσό που ζητάει το κάθε ψώνιο. Ας το έχει να το χαίρεται (για να μη πω τίποτα βαρύ) αυτός που νομίζει ότι έχει το χρυσό μηχανάκι.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Εγώ δε θα αγόραζα μηχανάκι μεταχειρισμένο με ολοκαίνουργια λάστιχα το θεωρώ παγίδα.


  3. #33
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Εγώ δε θα αγόραζα μηχανάκι μεταχειρισμένο με ολοκαίνουργια λάστιχα το θεωρώ παγίδα.

    Θα ήθελα το μηχανάκι να είναι όσο πιο μαμά γίνεται διότι οι διάφορες μετατροπές πχ σε κινητήρα καλύπτουν το γούστο κι επιθυμίες του προκατόχου και τις πιο πολλές φορές τα ζητάει στη τιμή και με κέρδος!!! (για αυτόν)

    Η τιμή φυσικά να είναι ανάλογη της κατάστασης της μηχανής.

    Πόσα χέρια έχει αλλάξει το μηχανάκι είναι κι αυτό βασικό.
    Συμφωνώ με το "μαμά" κατάσταση και τα χέρια (αν και δε ξέρω πως μπορείς να το εξακριβώσεις αυτό)

    Από την άλλη γενικά κρίνοντας και από τον εαυτό μου, τίποτα δεν είναι απόλυτο

    Και εγώ έκανα μεγάλο σέρβις στη μηχανή (βαλβίδες κλπ) και την έβαλα για πούλημα, και το μόνο που πραγματικά χρειάζεται αυτή τη στιγμή είναι λάστιχα

    Άλλαξα γνώμη, δε τη πουλάω, και θα βάλω και λάστιχα μέχρι τέλος του χρόνου

    Τώρα αν σε 4 μήνες μου την ξαναβαρέσει, δεν αποκλείω να τη ξαναβάλω για πούλημα, και ας έχει και λάστιχα 2 μηνών

    Εκεί βέβαια μπορεί να ζητήσω και κάτι παραπάνω, αξιώνοντας π.χ. ένα μέρος της πολύ πρόσφατης επένδυσής μου, κάτι το οποίο θεωρώ απόλυτα λογικό

    Όταν έχεις δυο πανομοιότυπα μηχανάκια που το ένα χρειάζεται ένα Α ποσόν σε αναλώσιμα ενώ το άλλο όχι, δεν είναι απαραίτητο ο εκάστοτε αγοραστής να προτιμήσει το φτηνότερο σε απόλυτη τιμή

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    taisteal@ Σου θύμισα κάτι;
    Εγώ πάντως το έχω συναντήσει και σαν υποψήφιος αγοραστής αλλά και από άτομο γνωστό μου που πούλησε μηχανάκι αφού πρώτα του έβαλε λαστιχάκια. Και οι δυο περιπτώσεις είχαν θέματα (μηχανικά). Άλλωστε σαν πωλητής γιατί να κάνεις μια τέτοιο κίνηση; στη χειρότερη βάζεις κάποια μεταχειρισμένα αν τα δικά σου έχουν βγάλει λινά.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    taisteal@ Σου θύμισα κάτι;
    Εγώ πάντως το έχω συναντήσει και σαν υποψήφιος αγοραστής αλλά και από άτομο γνωστό μου που πούλησε μηχανάκι αφού πρώτα του έβαλε λαστιχάκια. Και οι δυο περιπτώσεις είχαν θέματα (μηχανικά). Άλλωστε σαν πωλητής γιατί να κάνεις μια τέτοιο κίνηση; στη χειρότερη βάζεις κάποια μεταχειρισμένα αν τα δικά σου έχουν βγάλει λινά.
    Μου θύμισες το γεγονός ότι ποτέ μα ποτέ δεν έχω αφήσει την μοτοσυκλέτα μου η τα μικρά μηχανάκια μου
    χωρίς λάστιχα.
    Ποτέ όμως,και αυτό γιατί τα κυκλοφορώ και δεν τα έχω να τα καμαρώνω στο πάρκινγκ.
    Και όταν βγάζω τα φθαρμένα ελαστικά,αν τα δει κάποιος θα πει'τσάμπα τα αλλάζεις,έχουν ψωμί ακόμη".
    Η λογική όποια μοτό έχει κανούργια λάστιχα αυτόματα είναι προβληματική είναι κάπως.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    AristidisZ@ είσαι στη κατηγορία που δεν έχεις αποφασίσει αν θα το πουλήσεις οπότε εγώ προσωπικά θα σε απέρριπτα αλλά μη το πάρεις κατάκαρδα
    Αναφερόμουν στις αγγελίες που βλέπεις ότι ενώ το πουλάει του έχει μόλις αλλάξει και λάστιχα..και διερωτώμαι γιατί; πιστεύει ότι θα πουλήσει παραπάνω, πιο εύκολα. Δε βγαίνει κάποιο νόημα.
    Αν όμως τσαχαλίζει το μοτέρ, είναι αρρύθμιστο κλπ τότε πρέπει να το φτιάξεις γιατί αλλιώς δε πουλάς.

  7. #37
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Δηλαδή εγώ που θέλω να έχω "φρεσκα" λάστιχα κάθε χρόνο και δεν γράφω και χιλιόμετρα έχω ελαττωματικο μηχανάκι;
    (Εκτός από εγκέφαλο)
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Για να μη παρεξηγηθώ βάζω το παρακάτω λινκ από αγγελία όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να εξηγήσω καλύτερα που ΕΓΩ δε θα έπαιρνα ποτέ τηλέφωνο.
    http://www.car.gr/8754279-yamaha-yzf-r1

  9. #39
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Μπορεί να το πουλάει 3 μήνες π.χ. και ενδιάμεσα να το κυκλοφορεί
    Ε κάποια στιγμή, κάποιοι θα βάλουμε και λάστιχα, το κεφάλι μας παίζουμε, ασχέτως αν θέλουμε να το δώσουμε ή όχι
    Και φυσικά όπως σου είπα προσωπικά θα ζήταγα κάτι παραπάνω αν είχα αλλάξει τα αναλώσιμα στο μηχανάκι μου
    Δηλαδή αν το πας για πούλημα, θα το αφήσεις χωρίς τακάκια, αλυσιδογράναζα, λάστιχα κ.ο.κ. ;;;
    Μάνι μάνι, αν ξέρεις 2 πράγματα από μηχανάκια, θα υπολογίσεις ότι χρειάζεσαι 600 - 700 ευρώ σε αναλώσιμα, εσύ μας λες ότι το θεωρείς και νορμάλ πρακτική πωλητή να αφήνεις το όχημα σου έρμαιο επειδή θες να το δώσεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Μου τη ψιλοσπαει που σχεδον ολα ειναι απο προσφατο σερβις

    με καινουργια λαστιχα

    με αλλαγμενα αναλωσιμα

    και δε θελουν ουτε € για πολλα χλμ ακομα..

    Δηλαδη ρε φιλε

    με το που εσκασες την 500άρα για ολα αυτα

    την πουλας;
    Δεν παει ετσι..πριν λιγο καιρο αποφασισα να πουλησω το βαραντερο μου αφου πρωτα εσκασα 1800 ευρω για αναρτηση, αλυσσιδογραναζα,βαψιμο, γενικο σερβς κλπ..ο λογος απλος..αν την πουλουσα με ασπρισμένα πλαστικα και χωρις το ρετους που της εκανα δεν θα την πωλουσα ποτε σε οποιαδήποτε τιμη...μετα την ανακατασκευή αμεσως βρεθηκε αγοραστης σε μια καλη τιμη..

    Τελικα δεν την πουλησα γιατι δεκα λεπτα πριν το ραντεβού αλλαξα γνωμη...οι θρυλοι αι οι μεγαλες αγαπες δεν πωλιουνται και συναισθηματικα λυγισα..αλλα χωρις φραγκα πανω της δεν θα ειχα ουτε ένα τηλεφωνο και ας ηταν το μοτορι σε αριστη μηχανικη κατασταση..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Για να μη παρεξηγηθώ βάζω το παρακάτω λινκ από αγγελία όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να εξηγήσω καλύτερα που ΕΓΩ δε θα έπαιρνα ποτέ τηλέφωνο.
    http://www.car.gr/8754279-yamaha-yzf-r1
    Ποτέ πλύσιμο με νερό;;


  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Άλλωστε σαν πωλητής γιατί να κάνεις μια τέτοιο κίνηση; στη χειρότερη βάζεις κάποια μεταχειρισμένα αν τα δικά σου έχουν βγάλει λινά.
    Ε δε σκεφτόμαστε όλοι έτσι. Αυτός που θα βάλει μεταχειρισμένα λάστιχα για "να φύγει", είναι ο ίδιος τύπος που θα πατεντάρει κι άλλη επισκευή/αδυναμία "για να φύγει". Για να γλιτώσει τι; 150€; Μακρυά.

    Στη δική μου περίπτωση, είχα πάρει απόφαση ότι δε θα πουληθεί άμεσα, δε βιαζόμουν, η αγγελία υπήρχε και κάποια στιγμή επικοινώνησε κάποιος, το είδε, το έλεγξε, μου προσέφερε καλά λεφτά και το έδωσα. Με λάστιχα που είχα αλλάξει πριν 3 μέρες και από δυνατή επισκευή μοτέρ. Έτυχε. Δεν τα προγραμματίζεις αυτά.

    Φυσικά, δε λέω ότι οι δικές μας περιπτώσεις είναι συχνές, αλλά συμβαίνουν.
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Όταν πουλάς το μηχανάκι το κάνεις γιατί σου χρειάζονται χρήματα έτσι; οπότε δε πας να δώσεις 600-700 ευρώ και μετά να περιμένεις να στα πληρώσει ο αγοραστής. Δε μιλάω για τις περιπτώσεις που έκανες το ετήσιο σέρβις και στο εξάμηνο προέκυψε κάτι κι αποφάσισες να το πουλήσεις. Αλλά τα υποτιθέμενο σέρβις (μπουζιά, φίλτρα, ρυθμίσματα, τακάκια, λάδια, υγρά φρένων κλπ) είναι παραμύθια της Χαλιμάς και η εμφανής και πολύ πρόσφατη αλλαγή των ελαστικών είναι κατά τη γνώμη Μου, πολύ ύποπτη.
    Άλλο το καλοδιατηρημένο μηχανάκι που φαίνεται και εξωτερικά αλλά και σε μηχανικό για επιβεβαίωση.

  14. #44
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Όταν πουλάς το μηχανάκι το κάνεις γιατί σου χρειάζονται χρήματα έτσι; οπότε δε πας να δώσεις 600-700 ευρώ και μετά να περιμένεις να στα πληρώσει ο αγοραστής. Δε μιλάω για τις περιπτώσεις που έκανες το ετήσιο σέρβις και στο εξάμηνο προέκυψε κάτι κι αποφάσισες να το πουλήσεις. Αλλά τα υποτιθέμενο σέρβις (μπουζιά, φίλτρα, ρυθμίσματα, τακάκια, λάδια, υγρά φρένων κλπ) είναι παραμύθια της Χαλιμάς και η εμφανής και πολύ πρόσφατη αλλαγή των ελαστικών είναι κατά τη γνώμη Μου, πολύ ύποπτη.
    Άλλο το καλοδιατηρημένο μηχανάκι που φαίνεται και εξωτερικά αλλά και σε μηχανικό για επιβεβαίωση.
    @nikma: Γιατί το έχεις συνδέσει τόσο απόλυτα αυτό με τα λάστιχα; Πουλάς το μηχανάκι αλλά το χρησιμοποιείς κιόλας. Δε θες να είναι στην πένα; Παίζεις με την ασφάλειά σου; Επίσης, στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιείς συνέχεια το μηχανάκι αλλά είναι κοντά η αλλαγή ελαστικών και αλλάξεις δίνεις ένα ακόμα κίνητρο σε υποψήφιο αγοραστή να προτιμήσει το δικό σου από κάποιο άλλο που πρέπει να δώσει επιπλέον χψ ευρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα ακόμα (αν υπάρχουν κι άλλα όπως έξτρα κλπ.) κίνητρο για να πουληθεί και δεν βάζεις π.χ. τα λάστιχα περιμένοντας να βγάλεις κάτι από αυτό.
    Εννοείται ότι κάθε μηχανή πριν την αγορά θα την ελέγξει μηχανικός της επιλογής του αγοραστή ή επίσημη αντιπροσωπεία. Πάντα βέβαια υπάρχει η περίπτωση ένα χρέπι εμφανισιακά να αποδειχτεί χρυσός και ένα χρυσό εμφανισιακά να βγει χρέπι. Όλα παίζουν και απλά κοιτάς να ελαχιστοποιήσεις τη στραβή. Μεγάλο ρόλο λοιπόν για μένα παίζει ο άνθρωπος που πουλάει. Αν υπάρχει ένδειξη για το ποιόν του ή αν μπορείς να τον "κόψεις", βοηθάει απίστευτα στο να αποφασίσω.
    Φύγαμε...

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Σε μενα παντως λειτουργει αρνητικα οταν βλεπω αγγελιες που λενε πως χρειαζεται λαστιχα (και φαινεται πως οντως τα λαστιχα επρεπε να εχουν αλλαχτει περσι). Μου δειχνει ιδιοκτητη που εχει αποφασισει οτι επειδη θα το δωσει το μηχανακι εχει σταταματησει να ριχνει λεφτα σε αυτο. Κοινως το εχει παρατησει.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς παρκάρετε την καλή σας;
    από Thoreevos στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2014, 12:36
  2. Πως να πακετάρετε την μοτοσυκλέτα σας για ταξίδι!!!
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 12:05
  3. Πώς να υπνωτίσετε την γάτα σας
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 01:25
  4. Για Να Δω Την Σκεψη Σας!!!!!
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 19:14
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF