Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 85 από 85

Θέμα: Πώς να πουλήσετε την καλή σας...

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Αν η τιμη που θες να πιασεις ειναι στο μεσο ορο και κατω ειναι ευκολο να πουλησεις γρηγορα ενα σωστο οχημα. Το θέμα ειναι αν κυνηγας το μεγιστο οφελος η οχι.

  2. #77
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Η τιμή ήταν όσα μου έλειπαν

    Η τιμή ηταν λογική στο δικό μου μυαλό, και για τη κατάσταση του οχήματος όπως την ηξερα εγώ.
    Το οτι εκτίμησε ο αγοραστής την ειλικρίνια μου και οτι δε ζητούσα παλαβά νούμερα το έκανε να πουληθεί γρήγορα.

    Για την ιστορία στις 2 μηχανές δε μου ζητησε καν να κάνω καλύτερη τιμή, ενώ στο αυτοκίνητο μου ζήτησε καλύτερη τιμή, αρνήθηκα, και του εξήγησα το λόγο που δε θα του κόψω (τραβήχτηκα 50χλμ μακριά γιατι εκει είχε το συνεργείο του), και σηκώθηκα να φύγω.
    Τότε δώσαμε τα χέρια και έπεσε το κασέρι

  3. #78
    ΕΧΩ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ



    Η συνταγή είναι απλή.
    Πρώτα πρώτα μια καλοστημένη αγγελία χωρίς λάθη,ατέλειες ορθογραφικές,συντακτικές κ.λ.π.
    Συνέχεια πολλές και καλές φωτό ,φωτεινές να δείχνουν και λεπτομέρειες.
    Βιβλίο σέρβις,χαρτιά ΚΤΕΟ και ότι άλλο αποδεικνύει τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χλμ. μαζί με ιστορικό.
    Και τέλος η τιμή και οι τρόπος διαπραγμάτευσης.
    Η τιμή πρέπει να είναι δελεαστική,ανταγωνιστική και ανάλογη με την κατάσταση και την ποιότητα της μοτό.
    Ο δε τρόπος διαπραγμάτευσης ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΣ για να μην τη φάτε...!!!
    Και θέλει και τύχη..!!

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Αδιαπραγμάτευτη τιμή δεν υπάρχει, γιατί απλά δεν συμφέρει τον ίδιο τον πωλητή. Κι εξηγούμαι όσο πιο πολύ το κρατάς το μηχανάκι με την αδιαπραγμάτευτη πολιτική τόσο χάνει την αξία του γιατί ο χρόνος κυλάει χωρίς να το πουλάς. Επίσης όσο καθυστερεί η πώληση τόσο μεγαλώνει κι η πιθανότατα να φας τα λεφτά που έχεις μαζέψει περιμένοντας να πουληθεί το μηχανάκι που έχεις στη κατοχή σου για να συμπληρωθεί το ποσόν που σου χρειάζεται. Ακόμα όσο καθυστερεί η πώληση της μηχανής σου τόσο ξοδεύεις χρήματα για συντηρήσεις κλπ χωρίς λόγο.
    Έχω πουλήσει κι αυτοκίνητα και μηχανάκια και τα συμπεράσματα μου είναι αυτά που περιγράφω μέσα σε αυτή την ενότητα.

  5. #80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Αδιαπραγμάτευτη τιμή δεν υπάρχει, γιατί απλά δεν συμφέρει τον ίδιο τον πωλητή. Κι εξηγούμαι όσο πιο πολύ το κρατάς το μηχανάκι με την αδιαπραγμάτευτη πολιτική τόσο χάνει την αξία του γιατί ο χρόνος κυλάει χωρίς να το πουλάς. Επίσης όσο καθυστερεί η πώληση τόσο μεγαλώνει κι η πιθανότατα να φας τα λεφτά που έχεις μαζέψει περιμένοντας να πουληθεί το μηχανάκι που έχεις στη κατοχή σου για να συμπληρωθεί το ποσόν που σου χρειάζεται. Ακόμα όσο καθυστερεί η πώληση της μηχανής σου τόσο ξοδεύεις χρήματα για συντηρήσεις κλπ χωρίς λόγο.
    Έχω πουλήσει κι αυτοκίνητα και μηχανάκια και τα συμπεράσματα μου είναι αυτά που περιγράφω μέσα σε αυτή την ενότητα.






    ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ



    Ή φταίω εγώ που δεν σου έδωσα να καταλάβεις.
    ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΣ πρέπει να είναι ο τρόπος συναλλαγής .
    δεν αναφερόμουν στην τιμή.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    irinia@ "αδιαπραγμάτευτος τρόπος συναλλαγής" ? Ομολογώ ότι δε το πιάνω, αλλά δεν έχει σημασία
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι χρειάζεται και τύχη.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    irinia@ "αδιαπραγμάτευτος τρόπος συναλλαγής" ? Ομολογώ ότι δε το πιάνω, αλλά δεν έχει σημασία
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι χρειάζεται και τύχη.
    το έχει γράψει και εδώ και αλλού τι εννοεί αλλά πρέπει να είσαι ειδικευμένος Τερενσολόγος γιατί εκεί που πρέπει δεν τα γράφει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ





    Και μετά η μεταβίβαση,και μάλιστα πας στην τράπεζα και βλέπεις
    και τη γνησιότητα των χρημάτων καταθέτοντας τα ή απλά μετρώντας τα
    σε μια τράπεζα που σε ξέρουν.

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    irinia@ "αδιαπραγμάτευτος τρόπος συναλλαγής" ? Ομολογώ ότι δε το πιάνω, αλλά δεν έχει σημασία
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι χρειάζεται και τύχη.



    ΤΙ ΕΝΝΟΩ


    Όσα μηχανάκια και να έδωσα,κανένα δεν το έδωσα για βόλτα στον κάθε υποψήφιο αγοραστή,
    και όταν ήρθε η ώρα διασφάλισα πρώτα τα χρήματα και μετά αμέσως έκανα την μεταβίβαση
    για να ασφαλίσω και πιθανά άσχημα σενάρια με το νόμο,π.χ. μία κλήση από τον νέο ιδιοκτήτη
    ,ένα τροχαίο,μια αλητεία κ.λ.π.,με υπεύθυνη δήλωση από τα ΚΕΠ που έγραφε και την ώρα παραλαβής..!!
    Όπως γίνεται δηλαδή όταν πάμε να αγοράσουμε από ένα επώνυμο μαγαζί,πρώτα πληρώνεις
    και μετά το παίρνεις,όποιος ήθελε έλεγχο,πολύ ευχαρίστως στην ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ,
    φέρε και τον μάστορα αν θέλεις, και αν το αγόραζε, τον έλεγχο τον πλήρωνα εγώ,30,50 όσα ζήταγαν.
    Επίσης να ξέρετε ότι αν είστε ΕΝΤΙΜΟΙ στη συναλλαγή αυτό είναι το πιο σημαντικό..!!
    Έδωσα ένα βαραντέρο που είχε πέσει και από τις δύο μεριές,χωρίς μεγάλη ζημιά,μόνο τα πλαινά πλαστικά είχαν φθαρεί,ΑΛΛΑ τα είχα κρατήσει και τα έδειξα και τα έδωσα και τα δύο στον αγοραστή.
    Αυτός είδε τη ζημιά,εκτίμησε ότι δεν ήταν κάτι σπουδαίο και αγόρασε το μηχανάκι.
    Σε διαφορετική περίπτωση με τα λόγια δεν είναι εύκολο να πείσεις κάποιον για κάτι,φαντάζεται διάφορα..!!
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 10/11/2016 στις 02:36.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα πολλα λογια στην αγγελια ειναι περιττα
    οι πολλες φωτο ειναι απαραιτητες
    αν πουλαγα θα ελεγα την αληθεια ωστε ο πωλητης να μην αισθανθει οτι παω να τον κοροιδεψω
    λαστιχα δεν θα αλλαζα ωστε να βαλει ο επομενος οποια θελει
    στην τιμη θα εβαζα λιιιιγο παραπανω ωστε να εχει ο αλλος τη χαρα οτι του εκοψα σαν κινηση καλης θελησης
    αν ειχα ενα ρημαδι θα το σκοτωνα οσο οσο αφου εξηγουσα στον αγοραστη ακριβως τι αγοραζει
    δεν υπαρχει λογος να ξεφτιλιστω για 200-300 ευρω

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    toyar@ Σωστός!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς παρκάρετε την καλή σας;
    από Thoreevos στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2014, 12:36
  2. Πως να πακετάρετε την μοτοσυκλέτα σας για ταξίδι!!!
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 12:05
  3. Πώς να υπνωτίσετε την γάτα σας
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 01:25
  4. Για Να Δω Την Σκεψη Σας!!!!!
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 19:14
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF