Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Μια (πιθανότατα χαζή) ερώτηση σχετικά με την ξύστρα του γονάτου.

  1. #16
    Σήμερα στις 16:00, η απάντηση στο ερώτημά σου. Διαβάζουν μοτό.γρ εκεί στην Αγγλία άραγε;

    How the hell do you...Get your knee down?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σήμερα στις 16:00, η απάντηση στο ερώτημά σου. Διαβάζουν μοτό.γρ εκεί στην Αγγλία άραγε;

    How the hell do you...Get your knee down?
    "Ασε που πρέπει να βοηθάει η ανατομία σου, θέλει μακρύ μηρό και κοντό καλάμι ειδάλως μόνο κανένα πατσά μπορείς να ξύσεις...

  3. #18
    Έχω το ίδιο wear pattern στις ξύστρες και το έχω "καταλογίσει" στην όχι ιδανική (δέν είπα "λάθος" ) στάση σώματος. Για τις κλίσεις που έπαιρνα δε θα έπρεπε να ξύνω. Άνοιγα πολύ το εσωτερικό πόδι και δεν πατούσα σωστά στο εσωτερικό μαρσπιέ. Είναι ένα από τα πολλά που θέλω να βελτιώσω.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    "Ασε που πρέπει να βοηθάει η ανατομία σου, θέλει μακρύ μηρό και κοντό καλάμι ειδάλως μόνο κανένα πατσά μπορείς να ξύσεις...
    μη τα λες σ'εμένα, στον πεντρόσα πες τα που είναι 1,60 και... εμ... για δες, ούτε μακρύ μηρό έχει ούτε πατσά. και ξύνει.

  5. #20
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    μη τα λες σ'εμένα, στον πεντρόσα πες τα που είναι 1,60 και... εμ... για δες, ούτε μακρύ μηρό έχει ούτε πατσά. και ξύνει.
    πεντροσα, πεντροσα, θυμισε μου..... ΑΑΑΑ Ενας τελειωμενος οδηγος σε κατι παλιοαγωνες με μηχανακια λες; Ασε τωρα που ξερουν αυτοι απο ξυσιμο γονατων και πρασιναλογα!

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    μη τα λες σ'εμένα, στον πεντρόσα πες τα που είναι 1,60 και... εμ... για δες, ούτε μακρύ μηρό έχει ούτε πατσά. και ξύνει.

    Nα είμαστε λίγο πραγματικοί.

    Αυτοί καβαλάνε μηχανάκια που στρίβουν μέχρι 61-62 μοίρες και τα κάνουν ότι θέλουν, και το παλικάρι καβαλάει μηχανάκι που παίζει να φτάνει τις 45 και δεν έχει εμπειρίες από οδήγηση σε πίστα.

    Με όλα τα μηχανάκια ξύνεις, ειδικά στην αρχή που πας αργά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    δεν ξέρω, δεν ξύνω. Γόνατο τουλάχιστον... Οδηγώντας μάλλον σφιγμένος, σίγουρα δηλαδή τι μάλλον, έχω φάει μπίλια, μαρσπιέ και τον λεβιέ του ποδόφρενου. Και πάνω στο "είμαι νεκρός και δεν το έχω νιώσει ακόμα" γυρνάει ο Μαλαμίδης με ένα 675 αν θυμάμαι καλά και μου κάνει νόημα με το χέρι να πάω πιο γρήγορα. Los kseftilos grandes αλλά πέρασα καλά (όταν κατάφερα να ηρεμήσω). Και γενικά πλέον δεν τρέχω, ξεσυνήθισα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Έχω το ίδιο wear pattern στις ξύστρες και το έχω "καταλογίσει" στην όχι ιδανική (δέν είπα "λάθος" ) στάση σώματος. Για τις κλίσεις που έπαιρνα δε θα έπρεπε να ξύνω. Άνοιγα πολύ το εσωτερικό πόδι και δεν πατούσα σωστά στο εσωτερικό μαρσπιέ. Είναι ένα από τα πολλά που θέλω να βελτιώσω.
    Να κανω μια ερωτηση, τι υψος εχεις αν επιτρεπεται; Γιατι στο avatar σου βλεπω το γονατο αρκετα διπλωμενο και μου θυμιζει πολυ τη δικη μου σταση πανω στη μηχανη(στο κατω μισο τουλαχιστον).

  9. #24
    1,79

    Είναι αρκετά διπλωμένο λόγω θέσης πέλματος στο μαρσπιέ
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μιας και εχω ηδη γνωστες της πιστας σε αυτο το νημα, θα κανω αλλη μια ερωτηση, αν μπορειτε να με βοηθησετε.

    Ενω κρεμιεμαι απο τη μηχανη (ομολογουμενως περισσοτερο απ΄οσο χρειαζεται για τις ταχυτητες που παω) απο την αριστερη πλευρα βρισκει η μπιλια του μαρσπιε κατω πριν βρει το γονατο μου. Απο τα δεξια η μπιλια εχει σπασει (απο πτωση με χαμηλη ταχυτητα που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης), εχει μεινει δλδ σκετο το μαρσπιε, οποτε ξυνω το γονατο πριν να βρει κανενα μερος της μηχανης κατω. Απο τα αριστερα ομως το παπαρακι αυτο βρισκει κατω και δεν μπορω να παω χαμηλοτερα. Υπαρχει λογος να το κραταω ή απλα να το σπασω κι αυτο οπως και το αλλο;

    Απ'οσο ξερω το γονατο μας δινει το μετρο για την κλιση στην οποια ειμαστε 100% ασφαλεις (οχι οτι δεν μπορει να παει κι αλλο η μηχανη βεβαια). Γιατι λοιπον η μπιλια να ειναι ακομα πιο χαμηλα;

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και εχω ηδη γνωστες της πιστας σε αυτο το νημα, θα κανω αλλη μια ερωτηση, αν μπορειτε να με βοηθησετε.

    Ενω κρεμιεμαι απο τη μηχανη (ομολογουμενως περισσοτερο απ΄οσο χρειαζεται για τις ταχυτητες που παω) απο την αριστερη πλευρα βρισκει η μπιλια του μαρσπιε κατω πριν βρει το γονατο μου. Απο τα δεξια η μπιλια εχει σπασει (απο πτωση με χαμηλη ταχυτητα που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης), εχει μεινει δλδ σκετο το μαρσπιε, οποτε ξυνω το γονατο πριν να βρει κανενα μερος της μηχανης κατω. Απο τα αριστερα ομως το παπαρακι αυτο βρισκει κατω και δεν μπορω να παω χαμηλοτερα. Υπαρχει λογος να το κραταω ή απλα να το σπασω κι αυτο οπως και το αλλο;

    Απ'οσο ξερω το γονατο μας δινει το μετρο για την κλιση στην οποια ειμαστε 100% ασφαλεις (οχι οτι δεν μπορει να παει κι αλλο η μηχανη βεβαια). Γιατι λοιπον η μπιλια να ειναι ακομα πιο χαμηλα;
    κάτι cbr που είχαν μακριές μπίλιες στα μαρσπιέ, τις αφαιρούσαν (ήταν βιδωτές αν θυμάμαι σωστά).
    αν νιώθεις ότι δε σε βολεύει τότε κάν'το. δε νομίζω πως έχουν άλλη χρησιμότητα από το να σε προειδοποιούν ότι πλησιάζει το όριο.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    κάτι cbr που είχαν μακριές μπίλιες στα μαρσπιέ, τις αφαιρούσαν (ήταν βιδωτές αν θυμάμαι σωστά).
    αν νιώθεις ότι δε σε βολεύει τότε κάν'το. δε νομίζω πως έχουν άλλη χρησιμότητα από το να σε προειδοποιούν ότι πλησιάζει το όριο.
    Οντως τωρα που το εψαχνα διαπιστωσα οτι ξεβιδωνουν.

    Απλα σκεφτομαι οτι αφου δεν βρισκει κατι απο τα δεξια(που ειναι και η εξατμιση) πριν να βρει το γονατο αποκλειεται να βρισκει κατι απο τα αριστερα.
    Τωρα το γιατι τα εχουν βαλει τοσο χαμηλα, δεν ξερω. Αν δεις και τη φωτογραφια που εβαλα στο link ειναι 5-6 εκατοστα.

    Ευχαριστω.

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και εχω ηδη γνωστες της πιστας σε αυτο το νημα, θα κανω αλλη μια ερωτηση, αν μπορειτε να με βοηθησετε.

    Ενω κρεμιεμαι απο τη μηχανη (ομολογουμενως περισσοτερο απ΄οσο χρειαζεται για τις ταχυτητες που παω) απο την αριστερη πλευρα βρισκει η μπιλια του μαρσπιε κατω πριν βρει το γονατο μου. Απο τα δεξια η μπιλια εχει σπασει (απο πτωση με χαμηλη ταχυτητα που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης), εχει μεινει δλδ σκετο το μαρσπιε, οποτε ξυνω το γονατο πριν να βρει κανενα μερος της μηχανης κατω. Απο τα αριστερα ομως το παπαρακι αυτο βρισκει κατω και δεν μπορω να παω χαμηλοτερα. Υπαρχει λογος να το κραταω ή απλα να το σπασω κι αυτο οπως και το αλλο;

    Απ'οσο ξερω το γονατο μας δινει το μετρο για την κλιση στην οποια ειμαστε 100% ασφαλεις (οχι οτι δεν μπορει να παει κι αλλο η μηχανη βεβαια). Γιατι λοιπον η μπιλια να ειναι ακομα πιο χαμηλα;
    Εγώ απο αυτην την μακρινή φωτό που έβαλες βλέπω το γόνατο να ξύνει ενώ το μηχανάκι δεν είναι αρκετά πλαγιασμένο για να το δικαιολογεί, τουλάχιστον με τα δικά μου μέτρα. Μην βαζεις σαν στόχο το ξύσιμο αλλά την σωστή οδήγηση και το να έχεις φόρα, το ξύσιμο θα έρθει αργότερα από μόνο του.

    Οι μπίλιες είναι εκει για να σε προειδοποιούν οτι μετά απο λίγο θα βρεί κάποιο άλλο μέρος της μοτο που δεν υποχωρεί οπως κάνουν τα μαρσπιέ που είναι αναδιπλούμενα.
    Πολλές φορές ειναι αρκετά συντηρητικές οι μπίλιες και πχ αν έχεις αλλάξει εξάτμιση μπορείς να τις αφαιρέσεις χωρίς να έχεις θέμα.
    Αν τις βγάλεις και πας πιο κάτω θα βρεί κατι αλλο, πχ πλαινό σταντ, λεβιές ταχυτήτων/φρένου κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ απο αυτην την μακρινή φωτό που έβαλες βλέπω το γόνατο να ξύνει ενώ το μηχανάκι δεν είναι αρκετά πλαγιασμένο για να το δικαιολογεί, τουλάχιστον με τα δικά μου μέτρα. Μην βαζεις σαν στόχο το ξύσιμο αλλά την σωστή οδήγηση και το να έχεις φόρα, το ξύσιμο θα έρθει αργότερα από μόνο του.

    Οι μπίλιες είναι εκει για να σε προειδοποιούν οτι μετά απο λίγο θα βρεί κάποιο άλλο μέρος της μοτο που δεν υποχωρεί οπως κάνουν τα μαρσπιέ που είναι αναδιπλούμενα.
    Πολλές φορές ειναι αρκετά συντηρητικές οι μπίλιες και πχ αν έχεις αλλάξει εξάτμιση μπορείς να τις αφαιρέσεις χωρίς να έχεις θέμα.
    Αν τις βγάλεις και πας πιο κάτω θα βρεί κατι αλλο, πχ πλαινό σταντ, λεβιές ταχυτήτων/φρένου κλπ.
    Ακριβως επειδη δεν παιρνω ιδιαιτερα μεγαλες κλισεις, γι'αυτο σκεφτομαι πως ειναι πολυ συντηρητικες οι μπιλιες στο συγκεκριμενο μηχανακι. Κι εγω οταν με βλεπω απο εξω καταλαβαινω πως δεν παω γρηγορα. Αν ξυνω ομως ηδη τις μπιλιες με την ομολογουμενως αργη οδηγηση μου/μικρες κλισεις, πώς θα μπορεσω να παρω ακομα μεγαλυτερες κλισεις με τις μπιλιες να με σταματανε;

  15. #30
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ακριβως επειδη δεν παιρνω ιδιαιτερα μεγαλες κλισεις, γι'αυτο σκεφτομαι πως ειναι πολυ συντηρητικες οι μπιλιες στο συγκεκριμενο μηχανακι. Κι εγω οταν με βλεπω απο εξω καταλαβαινω πως δεν παω γρηγορα. Αν ξυνω ομως ηδη τις μπιλιες με την ομολογουμενως αργη οδηγηση μου/μικρες κλισεις, πώς θα μπορεσω να παρω ακομα μεγαλυτερες κλισεις με τις μπιλιες να με σταματανε;
    Μάθε να οδηγείς τη μηχανή σου στην πίστα, και ανέβασε ταχύτητα.

    Θα δείς ότι δεν χρειάζεται καν να ξύνεις, τουλάχιστον στο μεταβατικό στάδιο από "αργός" σε σβέλτος. Μετά δεν ξέρω, θα αλλάξεις μηχανάκι υποθέτω...

    @Giorgio_Rp : Iσχύει, στο 954 αφαιρέθηκαν οι μπίλιες γιατί σπάνε νεύρα με το καλημέρα και δεν μπορούν να ξαναβιδωθούν πλέον γιατί το σημείο εκείνο δεν υπάρχει πλέον στο μαρσπιέ...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με την ανάρτηση Wp
    από emix24 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2009, 20:06
  2. Ερώτηση σχετικά με τα κολάρα του V-strom1000cc.
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:17
  3. Σχόλια & Παρατηρήσεις σχετικά με την Ανασκόπηση του 2006
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 15:58
  4. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 19:10
  5. Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF