Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Μια (πιθανότατα χαζή) ερώτηση σχετικά με την ξύστρα του γονάτου.

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ακριβως επειδη δεν παιρνω ιδιαιτερα μεγαλες κλισεις, γι'αυτο σκεφτομαι πως ειναι πολυ συντηρητικες οι μπιλιες στο συγκεκριμενο μηχανακι. Κι εγω οταν με βλεπω απο εξω καταλαβαινω πως δεν παω γρηγορα. Αν ξυνω ομως ηδη τις μπιλιες με την ομολογουμενως αργη οδηγηση μου/μικρες κλισεις, πώς θα μπορεσω να παρω ακομα μεγαλυτερες κλισεις με τις μπιλιες να με σταματανε;
    Ολοι όσοι πήγαμε trackdays με γυμνά μηχανάκια είχαμε αυτό το θέμα.
    Οι περισσότεροι βγάλαμε τις μπίλιες και πήγαμε λίγο πιο γρήγορα, αυτό θα κάνεις κι εσύ. Απλά θα πρέπει να έχεις το νού σου γιατί στην πορεία θα βρεί κάτι άλλο και θα έχεις εκείνο το νέο σημείο σαν όριο.
    Μπορείς επίσης να αλλάξεις μαρσπιέ ή να βάλεις αντάπτορες ή να βρείς τρόπο να το σηκώσεις πίσω ωστε να μην βρίσκει τόσο εύκολα.
    Αναλογα το μηχανάκι βρίσκει κάτω πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Ενα γυμνό γενικά βρίσκει πιο εύκολα απο ενα SS, αλλά υπαρχουν και γυμνα που δεν βρίσκουν τόσο εύκολα ενω άλλα βρίσκουν για πλάκα ακόμα και στον δρόμο.
    Αν συνεχίσεις τα trackdays και πας και Σέρρες όπου οι ταχύτητες είναι μεγάλες θα δείς οτι για να πας αρκετά πιο γρήγορα χρειάζεσαι SS.

    Εκεί είναι που αρχίζουν τα δύσκολα!

    ΥΓ
    Κοντά είσαι, πήγαινε Σέρρες που είναι πραγματική πίστα! Δεν ειναι μεγαλο το κόστος και δεν έχει καμμία σχέση με πιστακι για καρτ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ολοι όσοι πήγαμε trackdays με γυμνά μηχανάκια είχαμε αυτό το θέμα.
    Οι περισσότεροι βγάλαμε τις μπίλιες και πήγαμε λίγο πιο γρήγορα, αυτό θα κάνεις κι εσύ. Απλά θα πρέπει να έχεις το νού σου γιατί στην πορεία θα βρεί κάτι άλλο και θα έχεις εκείνο το νέο σημείο σαν όριο.
    Μπορείς επίσης να αλλάξεις μαρσπιέ ή να βάλεις αντάπτορες ή να βρείς τρόπο να το σηκώσεις πίσω ωστε να μην βρίσκει τόσο εύκολα.
    Αναλογα το μηχανάκι βρίσκει κάτω πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Ενα γυμνό γενικά βρίσκει πιο εύκολα απο ενα SS, αλλά υπαρχουν και γυμνα που δεν βρίσκουν τόσο εύκολα ενω άλλα βρίσκουν για πλάκα ακόμα και στον δρόμο.
    Αν συνεχίσεις τα trackdays και πας και Σέρρες όπου οι ταχύτητες είναι μεγάλες θα δείς οτι για να πας αρκετά πιο γρήγορα χρειάζεσαι SS.

    Εκεί είναι που αρχίζουν τα δύσκολα!

    ΥΓ
    Κοντά είσαι, πήγαινε Σέρρες που είναι πραγματική πίστα! Δεν ειναι μεγαλο το κόστος και δεν έχει καμμία σχέση με πιστακι για καρτ.
    Θα παω σιγουρα. Ειναι καινουρια η μηχανη και ειπα να μπω λιγο εδω που το εχω προχειρο να τη συνηθισω καπως πριν ξεκινησω για Σερρες.

    Ευχαριστω για τις συμβουλες, ειναι μεγαλη υποθεση να μπορω να μπαινω στο φορουμ και να μου λυνονται οι αποριες που μου προκυπτουν απο την οδηγηση.

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Πίστα δεν έχω μπει, αλλά, σχετικά με τις μπίλιες, αν τις βγάλεις, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να βρει κάτω πριν πέσεις.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πίστα δεν έχω μπει, αλλά, σχετικά με τις μπίλιες, αν τις βγάλεις, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να βρει κάτω πριν πέσεις.
    Ισως να εχουν μπει τοσο χαμηλα οι μπιλιες λογω μαμα εξατμισης. Το καζανακι της ειναι πολυ μεγαλο και χαμηλα. Βγαζοντας την οντως κι εγω δε νομιζω πως προεξεχει κατι αλλο ιδιαιτερα.

    Το μπροστινο μου λαστιχο εχει ακομα μισο δαχτυλο απατητο(chicken strip) και ηδη ξυνουν.

  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ....
    Το μπροστινο μου λαστιχο εχει ακομα μισο δαχτυλο απατητο(chicken strip) και ηδη ξυνουν.
    Το μπροστινό σου λάστιχο, θα το τελειώσεις πολύ αργότερα... πρόσεχε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Μην σε απασχολεί τόσο το ξύσιμο. Σαφώς όλοι μας είχαμε την "ανάγκη" να τις γδάρουμε, αλλά θα δεις στην πορεία πως δεν προσφέρει τίποτα αν δεν οφείλεται σε κλίση από ταχύτητα.
    Ο Άρης (sapila) πχ, που έχουμε μπει αρκετές φορές μαζί σε πίστα, δεν έξυνε εύκολα. Παρόλα αυτά είναι πιο γρήγορος από μένα, και πολύ πιο γρήγορος από άτομα στην πίστα που θέλουν ένα ζευγάρι ξύστρες κάθε δυο track day.

    Τσέκαρε ξύστρα που έχει ο τύπος με το Κ5 πχ...
    Και έτρωγε ξύλο από το Pantah και το srx...

    Για την ξύστρα σου, στα είπαν. Άλλαξε της θέση και βάλτην πιο ψηλά. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, και στο τελευταίο td έφαγα και το δέρμα της στολής που ήταν πίσω από την ξύστρα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #37
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πίστα δεν έχω μπει, αλλά, σχετικά με τις μπίλιες, αν τις βγάλεις, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να βρει κάτω πριν πέσεις.
    Aυτό που συμβαίνει στην πράξη με τα γυμνά και sport touring είναι οτι αρχίζοντας να παίρνεις κλίσεις μεγαλύτερες απο ότι όταν είχες τις μπίλιες θα βρούν πάλι τα μαρσπιέ, απλά λίγο πιο μετά η αρκετά πιο μετα, ανάλογα πόσο μακριές είναι οι 'μπίλιες' και πως είναι σχεδιασμένη η μοτοσυκλέτα.
    Οταν συμβεί αυτό κι αρχίζουν να σου διπλώνουν πάλι τα μαρσπιέ θα δείς οτι μετα απο λίγο μαλλον κάτι άλλο θα βρεί.
    Συνήθως το πρώτο είναι το καβλιτσέκι που υπάρχει για να ανοίγεις το πλαινό σταντ κι εξέχει. Οταν βρεί αυτπό κάνει άλλο ήχο κι έχει άλλη αντίδαρση γιατί είναι σίδερο κι όχι αλουμίνιο και δεν ειναι αναδιπλούμενο. Είναι και λίγουλάκι επικίνδυνο βέβαια!
    Μετά αν το συνεχίσεις αυτό στραβώνει και πιθανότατα ακολουθεί το κατω πεπλατυσμένο μέρος του πλαινού σταντ που ειναι φτιαγμένο έτσι για να μην βουλιάζει στο έδαφος. Αυτό είναι ακόμα πιο επικίνδυνο και κάνει και ανατριχιαστικό ήχο!
    Μετα πολλές φορές ακολουθεί η εξάτμιση η ο λεβιές ταχυτήτων και φρένου αντίστοιχα.
    Πολλές φορές σε μοτο που έχουν και διπλό σταντ, νομίζιε κάποιος οτι θα βρεί για πλάκα, αλλά τις περισσότερες φορές δεν βρίσκει αυτό αλλά το πλαινό.

    Αν βρίσκει κάτω πολύ εύκολα μπορεί να μπαλωθεί αρχικά με λίγο ακόμα προφόρτιση πίσω ώστε να μην κάθεται τόσο πολύ πίσω και βρίσκει. Οσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα η μοτοσυκλέτα στρίβοντας συμπιέζει τις αναρτήσεις της όλο και περισσότερο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Για να μην παρεξηγηθω παντως να πω πως προσωπικα δεν μπαινω στην πιστα για να γινω γρηγορος σε απολυτο ρυθμο. Με αλλα λογια δεν με πολυαπασχολουν τα γυρολογια, ουτε εχω κανενα τροπο χρονομετρησης. Μπαινω για να περασω ωραια με τη μηχανη μου και ταυτοχρονα να βελτιωνω τη σχεση μου μαζι της και την οδηγηση μου εν γενει. Στο πρωτο κομματι(να περασω ωραια δλδ) ενα μεγαλο μερος της διασκεδασης για μενα προερχεται απο το να βγαζω σωμα και να κρεμιεμαι. Ειναι κατι που μου αρεσει, ξερω πως δεν υπαρχει λογος να το κανω σε αυτες τις ταχυτητες που πηγαινω, αλλα τη βρισκω ρε παιδακι μου. Οπως δεν υπαρχει λογος για να κανεις σουζες, αλλα πολυς κοσμος τη βρισκει με αυτες, καπως ετσι.

    Με αλλα λογια αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στην τελεια body position και στην οδηγηση που θα μου εριχνε τον γυρο κατα 3 δευτερολεπτα θα διαλεγα το πρωτο, γιατι με αυτο περναω καλυτερα.

    Δε νομιζω πως ειναι κατι κακο, αλλα κι αν ειναι δε με πειραζει.

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Καλά κάνεις. Έχουμε μεγαλώσει βλέποντας τους κορυφαίους οδηγούς να το κάνουν, οπότε το κυνηγάμε, ακόμα κι αν δεν ξέρουμε πώς και γιατί ή δε βελτιώνει την ταχύτητά μας.

    Όταν έκανα το πρώτο CSS (πρώτη και τελευταία φορά που μπήκα πίστα), μετά τα πρώτα 3 sessions, με έπιασε ο tutor μου και μου είπε "η στάση σώματος μαθαίνεται σε επόμενα CSS, αλλά εφόσον το κάνεις, έλα να σου δείξω πώς να το κάνεις σωστά". Δε μπήκε σε λεπτομέρειες, φυσικά, αλλά μου εξήγησε πότε και γιατί, ώστε να έχω μια καλή βάση.

    Α, επίσης, σε εκείνο το CSS, έξυνα δεξιά μαρσπιέ στο CBR1000RR, αλλά γόνατο δεν ακούμπησα ποτέ (αν και ήθελα, αλλά δε βοηθάει και το ύψος ).
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για να μην παρεξηγηθω παντως να πω πως προσωπικα δεν μπαινω στην πιστα για να γινω γρηγορος σε απολυτο ρυθμο. Με αλλα λογια δεν με πολυαπασχολουν τα γυρολογια, ουτε εχω κανενα τροπο χρονομετρησης. Μπαινω για να περασω ωραια με τη μηχανη μου και ταυτοχρονα να βελτιωνω τη σχεση μου μαζι της και την οδηγηση μου εν γενει. Στο πρωτο κομματι(να περασω ωραια δλδ) ενα μεγαλο μερος της διασκεδασης για μενα προερχεται απο το να βγαζω σωμα και να κρεμιεμαι. Ειναι κατι που μου αρεσει, ξερω πως δεν υπαρχει λογος να το κανω σε αυτες τις ταχυτητες που πηγαινω, αλλα τη βρισκω ρε παιδακι μου. Οπως δεν υπαρχει λογος για να κανεις σουζες, αλλα πολυς κοσμος τη βρισκει με αυτες, καπως ετσι.

    Δε νομιζω πως ειναι κατι κακο, αλλα κι αν ειναι δε με πειραζει.
    Σύμφωνοι, αλλά το φυσιολογικό είναι όσο περισσότερο ασχολείσαι να πηγαίνεις σιγα σιγα και πιο γρήγορα, μέχρι βέβαια να φτάσεις στο όριο της μοτο σου.
    Αν θεωρήσεις οτι ώπα βρήκα γόνατο άρα δεν πλαγιάζει άλλο ενώ έχεις ακόμα περιθώριο, δεν θα προχωρήσει το πράγμα.

    Εγώ όπως είπε παραπάνω ο byron βρίσκω γόνατο μόνο οταν το πιέσω πραγματικά, για τα δικά μου μέτρα πάντα.
    Επίσης εχει πλάκα να περνας απο εξωτερική καποιον που ξύνει ενω εσύ δεν ξύνεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με αλλα λογια αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στην τελεια body position και στην οδηγηση που θα μου εριχνε τον γυρο κατα 3 δευτερολεπτα θα διαλεγα το πρωτο, γιατι με αυτο περναω καλυτερα.
    Posing is not a crime

    Κατα τα λοιπά, προσεχε μόνο μη τρομάξεις οταν ακουμπήσει κάτι κάτω, μπιλια, μασπιε, σταντ, γιατι η αντίδραση σου μπορεί να φέρει πτώση

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Επίσης εχει πλάκα να περνας απο εξωτερική καποιον που ξύνει ενω εσύ δεν ξύνεις.
    Πιστεψε με δε θα με πειραξει οταν με περνας απο εξωτερικη. Σκοπος σου ειναι να πας γρηγορα (και το πετυχαινεις), σκοπος μου ειναι να εχω ωραια bp και να περναω καλα. Οποτε και οι δυο χαρουμενοι.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πιστεψε με δε θα με πειραξει οταν με περνας απο εξωτερικη. Σκοπος σου ειναι να πας γρηγορα (και το πετυχαινεις), σκοπος μου ειναι να εχω ωραια bp και να περναω καλα. Οποτε και οι δυο χαρουμενοι.
    Είναι αρχή ακόμα..
    Όταν θα σε περάσει κάποιος από εξωτερική καμαρωτός, με μηχανάκι 30+ ετών, ή καμμιά βέσπα...θα τσούξει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Είναι αρχή ακόμα..
    Όταν θα σε περάσει κάποιος από εξωτερική καμαρωτός, με μηχανάκι 30+ ετών, ή καμμιά βέσπα...θα τσούξει.
    Ας πω λοιπον οτι συμφωνω για να μη χαλαμε τις καρδιες μας αδικα.

    Προς το παρον παντως σε αυτο το νημα ρωτησα πολυ συγκεκριμενα πραγματα και οχι πώς να παω γρηγορα ή πώς να μη με περνανε αντικες απο την εξωτερικη αλλα never mind.

  15. #45
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ας πω λοιπον οτι συμφωνω για να μη χαλαμε τις καρδιες μας αδικα.

    Προς το παρον παντως σε αυτο το νημα ρωτησα πολυ συγκεκριμενα πραγματα και οχι πώς να παω γρηγορα ή πώς να μη με περνανε αντικες απο την εξωτερικη αλλα never mind.
    O byron είναι πειραχτήρι μην δινεις σημασία.

    Ομως εσυ ρώτησες πως θα πας πιο γρήγορα και σε αυτό σου απάντησα κι εγω.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2823319
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με την ανάρτηση Wp
    από emix24 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2009, 20:06
  2. Ερώτηση σχετικά με τα κολάρα του V-strom1000cc.
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:17
  3. Σχόλια & Παρατηρήσεις σχετικά με την Ανασκόπηση του 2006
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 15:58
  4. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 19:10
  5. Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF