Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Μια (πιθανότατα χαζή) ερώτηση σχετικά με την ξύστρα του γονάτου.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Μια (πιθανότατα χαζή) ερώτηση σχετικά με την ξύστρα του γονάτου.

    Ειμαι νεος στο σπορ του ξυσιματος και εχω παρατηρησει πως το pattern που δημιουργειται στην ξυστρα ειναι λιγο περιεργο. Για την ακριβεια τρωγεται κυριως η πανω γωνια και ελαχιστα το επιπεδο κομματι της ξυστρας. Σημαινει κατι αυτο;

    Εχω μηπως λαθος σταση στο ποδι; Ή μηπως εχω κολλησει σε λαθος σημειο την ξυστρα πανω στη στολη; Συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα θυμαμαι να εχω διαβασει καπου (δε θυμαμαι πού) οτι πρεπει να τρωγεται το επιπεδο κομματι της ξυστρας. Παραθετω και φωτογραφια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161107_175746.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	372794

    edit: Τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον στο Tips&tricks επρεπε να ποσταρω. Αν θελει καποιος mod ας το μετακινησει.

  2. #2
    βάλε την σε άλλη θέση

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    βάλε την σε άλλη θέση
    Το ζητημα ειναι πως για να βρεθει το κεντρο της ξυστρας εκει που ειναι το σημειο που ξυνεται λογικα θα πρεπει να ανεβει η ξυστρα πανω δεξια. Και προς εκεινη την κατευθυνση δεν εχω που να παω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161107_191406.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	372795

    Το θεμα μου δεν ειναι αν τρωγεται ανομοιομορφα, αλλα αν αυτο σημαινει πως κανω κατι εγω λαθος.

  4. #4
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Εγώ δεν ξύνω... αλλά μου φαίνεται ότι εκβιάζεις το ξύσιμο. Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όταν σου φαγωθεί την βάζεις ανάποδα και συνεχίζεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν ξύνω... αλλά μου φαίνεται ότι εκβιάζεις το ξύσιμο. Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όταν σου φαγωθεί την βάζεις ανάποδα και συνεχίζεις
    Αν γινεται κατι τετοιο δεν γινεται συνειδητα. Δεν μπαινω δλδ προσπαθωντας να ξυσω. Αρα θα μιλαμε για λαθος τεχνικη, λαθος σταση ποδιου.

    Ειναι πολυ χαλια οι φωτογραφιες, αλλα για ριξε αν θες μια ματια εδω. Σου φαινεται λαθος η σταση του σωματος μου; Βγαζω το ενα κωλομερι εκτος. Μηπως εχει να κανει και με το υψος μου; Ειμαι 1,90.

    Βλεποντας ας πουμε λιγο πιο πανω στο ιδιο νημα τις φωτογραφιες της Μαριζας που ειναι προφανως πολυ πιο κοντη φαινεται πως το γονατο ειναι πολυ πιο ανοιχτο απο το δικο μου ενω ο κωλος ειναι ουσιαστικα το ιδιο εξω με τον δικο μου, αν οχι και περισσοτερο. Εμενα δλδ το γονατο αναγκαζεται να διπλωσει πολυ περισσοτερο για να παταει στο πατηρακι. Μηπως ειναι αυτο;
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 07/11/2016 στις 19:52. Αιτία: προσθηκη συγκρισης

  6. #6
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Όχι δεν φαίνεται λάθος, μάλλον είναι λόγω ύψους λοιπόν και επειδή η μηχανή είναι χαμηλή, το γόνατο βρίσκει με διαφορετική γωνία από τη συνηθισμένη.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    (...)εχω παρατηρησει πως το pattern που δημιουργειται στην ξυστρα ειναι λιγο περιεργο(...)
    Έχει να κάνει με τη γωνία του ποδιού και το σημείο τοποθέτησης της γλίστρας. Μη σε προβληματίζει...
    Think faster than you ride

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν φαίνεται λάθος, μάλλον είναι λόγω ύψους λοιπόν και επειδή η μηχανή είναι χαμηλή, το γόνατο βρίσκει με διαφορετική γωνία από τη συνηθισμένη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έχει να κάνει με τη γωνία του ποδιού και το σημείο τοποθέτησης της γλίστρας. Μη σε προβληματίζει...
    Θα την ανεβασω οσο μπορω λοιπον.

    Σας ευχαριστω πολυ!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2006
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα την ανεβασω οσο μπορω λοιπον.
    Η θέση της ξύστρας είναι συγκεκριμένη και μικρό εύρος μετακίνησης. Λάθος θέση μπορεί να προκαλέσει απώλειά της, που πιθανόν εσένα να μην σε επηρεάσει , αλλά αυτοί πού έρχονται από πίσω, μάλλον .
    Αν ρωτήσεις τον Bladerunner πόσες έχει μαζέψει, δεν θα το πιστεύεις. Φυσικά, όσοι ασχολούμαστε με trackday, όλο και κάποια ξύστρα έχουμε χάσει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R43 Προβολή μηνύματος
    Η θέση της ξύστρας είναι συγκεκριμένη και μικρό εύρος μετακίνησης. Λάθος θέση μπορεί να προκαλέσει απώλειά της, που πιθανόν εσένα να μην σε επηρεάσει , αλλά αυτοί πού έρχονται από πίσω, μάλλον .
    Αν ρωτήσεις τον Bladerunner πόσες έχει μαζέψει, δεν θα το πιστεύεις. Φυσικά, όσοι ασχολούμαστε με trackday, όλο και κάποια ξύστρα έχουμε χάσει.
    Γι'αυτο ειπα οσο μπορω. Εννοειται πως θα πρεπει ολη η επιφανεια της ξυστρας να ειναι εντος του υλικου σκρατς της στολης.

  11. #11
    βασικα εξυσες και δεν το καταλαβες ειναι πολυ λιγο.... οταν αρχησεις να εχεις κλιση στο μηχανακι θα βρισκει ολλη κατω
    ORGIA!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    βασικα εξυσες και δεν το καταλαβες ειναι πολυ λιγο.... οταν αρχησεις να εχεις κλιση στο μηχανακι θα βρισκει ολλη κατω
    Ναι, οπως εγραψα και στην αρχη τωρα αρχισε να ξυνει, οποτε οι κλισεις δεν ειναι μεγαλες. Πιθανοτατα αν ημουν πιο κοντος δε θα εξυνα καν.

    Γενικα ειμαι αρκετα κουλαδι αλλα το παλευω. Προπερσι εβγαλα το διπλωμα.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ναι, οπως εγραψα και στην αρχη τωρα αρχισε να ξυνει, οποτε οι κλισεις δεν ειναι μεγαλες. Πιθανοτατα αν ημουν πιο κοντος δε θα εξυνα καν.

    Γενικα ειμαι αρκετα κουλαδι αλλα το παλευω. Προπερσι εβγαλα το διπλωμα.
    δεν υπαρχει λογος να βιαστεις θα ερθει μονο του.. με τι μηχανη μπενεις στην πιστα...?
    ORGIA!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    δεν υπαρχει λογος να βιαστεις θα ερθει μονο του.. με τι μηχανη μπενεις στην πιστα...?
    Ναι, δεν ειναι αυτοσκοπος. Βασικα εχει τοσα πραγματα να δουλεψεις μεσα στην πιστα που δεν ξερω με τι να πρωτοασχοληθω. Γραμμες, φρεναρισμα, σταση σωματος, ματια, σηκωμα μηχανης/γκαζι εξοδου... ipila:

    Ενα ΜΤ07 εχω. Δεν ειναι και το ιδανικο αλλα τη δουλεια την κανει. Επισης να συμπληρωσω πως προς το παρον μπαινω στην πιστα του Ρυσιου που ειναι (μεγαλη μεν) πιστα καρτ. Σερρες δεν εχει βολεψει ακομα να μπω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Έχει να κάνει με τη γωνία με την οποία το γόνατό σου συναντά την άσφαλτο.

    Είναι λογικό τις πρώτες φορές που θα ξύσεις το γόνατό σου θα βρίσκει κάτω κάπως έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	knee1.jpg 
Προβολές:	300 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	372805
    Οπότε, βρίσκεις στην γωνία της.
    Με μεγαλύτερη εξοικείωση, το γόνατο θα σταματήσει να «ψάχνει» την άσφαλτο όπως κάνει τώρα και η γωνία θα γίνει πιο 'flat', οπότε θα τρώγεται πιο ομοιόμορφα.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με την ανάρτηση Wp
    από emix24 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2009, 20:06
  2. Ερώτηση σχετικά με τα κολάρα του V-strom1000cc.
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:17
  3. Σχόλια & Παρατηρήσεις σχετικά με την Ανασκόπηση του 2006
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 15:58
  4. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 19:10
  5. Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF