Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 198

Θέμα: Honda X-ADV

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    ψαξε καλητέρα τα χαρακτηριστικά του και θα δεις ...οτι μόνο το πλαισιο και ο κινητήρας ειναι ίδια!
    όλα τα αλλά από κουστούμια ,θεση για κράνος ,αναρτησεις ,ψαλιδια γεωμετρία κτλπ ειναι διαφορετικά ! ειναι λοιπόν αρκετές η διαφορές που στην ουσία μιλάμε για άλλο μηχανακι ,
    εγώ από την άλλη πλευρά πιστεύω ότι μόνο οι άσχετοι δεν μπορούν να εκτιμήσουν την τεχνολογία και το πρωτοποριακο ντιζάιν που προσφέρει η Honda ! σ αυτό το μηχανακι !!
    (δεν θέλω να προσβάλω τους μη ιδιοκτήτες ,αλλα έτσι ειναι )
    από την άλλη όποιος δεν του αρέσει δεν το παιρνει απλά τα πράγματα .
    αυτό που πρέπει όμως γενικότερα να έχουμε κατά νου όλοι ειναι πως οτιδήποτε καινούριο συνήθως ξενίζει στο μάτι ,και δύσκολα το δεχόμαστε ,θυμαμαι την εποχή που κραζαμαι τα σκούτερ και πως φαινότανε στα ματιά μας την δεκαετια του 80 και πως τα εβλεπα τότε και πως τωρα γυρνώντας στης σκέψεις μου και βλέποντας την εξέλιξη που έχουν σε σουλουπια ,τεχνολογια κτλπ βλέπω ποσο λάθος κάναμε,..ο κόσμος εξελίσσεται , αλλάζει ,γουστα , ανάγκες κλπ και μαζί του εξελισομαστε και εμείς ...εαν δεν γινότανε ολο αυτό το πανηγύρι θα παραμεναμε στης φλωρετες , και στης βεσπες ..που στο φινάλε μια χαρά μετακινησε και μ αυτές...
    μια χαρά μηχανάκια ειναι και τα σκούτερ εάν καλύπτουν της ανάγκες και τα θέλω ,του καθενός μας.
    Να ψάξω, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρω κάτι που να δικαιολογεί 4κ διαφορά στην τιμή,
    ουσιαστικά χωρίς κόστος εξέλιξης.
    Δεν ξέρω αν κράζατε τα σκούτερ, εγώ με σκούτερ κυκλοφορώ και πιθανόν στο μέλλον να βρεθώ και με κάνα nc που πολύ το
    γουστάρω (γέρασα) αλλά για να πληρώσω την διαφορά τιμής του adv από το NCΧ dct abs θα πρέπει να πάρω ohlins brebo και acrapovic όχι integra με design και ζάντες με ακτίνες.

  2. #62
    αυτή η ευκολία που βγάζετε συμπέρασμα του τύπου....ελα μωρε πήραν τον κινητήρα και δυο πλαστικά και βγάλανε άλλο μηχανακι πραγματικά με ξεπερνάει η επιστήμη σηκώνει τα χέρια και τα πόδια !!!
    δεν βγαίνουνε ρε παιδιά έτσι τα μηχανάκια χρειάζονται μελέτη ,έγκρισεις ,ποιστοποιητικα, γραμμές παραγωγής και ενα καρο αλλά πράγματα !!!
    το να μην θέλεις να δώσεις εσύ κ ο καθένας τα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο ,η να μην τα εχει ειναι άλλο και άλλο η κοτσάνα, <έλα μωρε το ίδιο μηχανακι ειναι > ...εε όχι δεν ειναι και αν gouglareis και άλλο θα βρεις και άλλες διαφορές που ακόμα δεν έχεις εντοπίσει από τους τροχούς με ακτίνες μέχρι το ψαλίδι το μπροστινό ,της ρυθμίσεις και πολλά αλλά....
    για να γίνουν όλα αυτά λοιπόν να προσαρμοστούν να σχεδιαστούν να ταιριαστουν σε ενα άλλο κουστουμι , να μεταφερθεί ο χώρος αποθηκεύσεις ,και πολλά πολλα αλλά κάποιοι μελετήσανε,σχεδιάσανε,, κουράστηκαν, και πρέπει να πληρώσει κάποιος το κόστος ολο αυτό συν την γραμμή παράγωγης κλπ κλπ ....
    αν το ψάξεις θα βρεις κ άλλες διαφορές από αυτές που αναφέρεις..
    για πολυεθνικές εταιρίες του μεγέθους της Honda δεν ειναι έτσι απλοϊκό το να βγάλουν η να σχεδιάσουνε, ενα μότο συσκέψεις μηχανικών ,σχεδιαστων ,τεχνικων και πολλών άλλων ειδικών!! για εξαρτήματα ,αναρτησεις ,ηλεκτρονικα ,και χίλια δυο αλλά!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 18/02/2017 στις 20:27.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    αυτή η ευκολία που βγάζετε συμπέρασμα του τύπου....ελα μωρε πήραν τον κινητήρα και δυο πλαστικά και βγάλανε άλλο μηχανακι πραγματικά με ξεπερνάει η επιστήμη σηκώνει τα χέρια και τα πόδια !!!
    δεν βγαίνουνε ρε παιδιά έτσι τα μηχανάκια χρειάζονται μελέτη ,έγκρισεις ,ποιστοποιητικα, γραμμές παραγωγής και ενα καρο αλλά πράγματα !!!
    το να μην θέλεις να δώσεις εσύ κ ο καθένας τα παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο ,η να μην τα εχει ειναι άλλο και άλλο η κοτσάνα, <έλα μωρε το ίδιο μηχανακι ειναι > ...εε όχι δεν ειναι και αν gouglareis και άλλο θα βρεις και άλλες διαφορές που ακόμα δεν έχεις εντοπίσει από τους τροχούς με ακτίνες μέχρι το ψαλίδι το μπροστινό ,της ρυθμίσεις και πολλά αλλά....
    για να γίνουν όλα αυτά λοιπόν να προσαρμοστούν να σχεδιαστούν να ταιριαστουν σε ενα άλλο κουστουμι , να μεταφερθεί ο χώρος αποθηκεύσεις ,και πολλά πολλα αλλά κάποιοι μελετήσαμε,σχεδιάσανε,, κουράστηκαν, και πρέπει να πληρώσει κάποιος το κόστος ολο αυτό συν την γραμμή παράγωγης κλπ κλπ ....
    αν το ψάξεις θα βρεις κ άλλες διαφορές από αυτές που αναφέρεις..
    Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν πραγματικά υπάρχει η ανάγκη για ένα τέτοιο "μηχανάκι" ή πρώτα έρχεται το προϊόν και στη συνέχεια, με διάφορα διαφημιστικά τεχνάσματα, το κοινό καταλαβαίνει ότι είχε ανάγκη το προϊόν.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν πραγματικά υπάρχει η ανάγκη για ένα τέτοιο "μηχανάκι" ή πρώτα έρχεται το προϊόν και στη συνέχεια, με διάφορα διαφημιστικά τεχνάσματα, το κοινό καταλαβαίνει ότι είχε ανάγκη το προϊόν.
    η εξέλιξη της ζωής η μόδες ,η ρυθμοί της καθημερινότητας και πολλά αλλά ,μαζι με το μάρκετινγκ και την trendy στάση ζωής , δημιουργεί της ανάγκες και της διαφοροποιεί ....σιγουρα κάποιος που εχει το NC δεν εχει ιδιαίτερους λόγους για αλλαγή κάποιος όμως που πάει να πάρει ενα μηχανάκι αυτου του τύπου εχει πιο πολλές επιλογές !!

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    To μηχανάκι ειναι "τούμπανο" τι να λέμε τώρα και σε όλους τους σκουτεροφονιάδες που εκφράστηκαν πρίν θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι σε σφιχτή διαδρομή ας πούμε Επίδαυρο θα σας κάνει την τρύπα 4 ίντζες...

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    η εξέλιξη της ζωής η μόδες ,η ρυθμοί της καθημερινότητας και πολλά αλλά ,μαζι με το μάρκετινγκ και την trendy στάση ζωής , δημιουργεί της ανάγκες και της διαφοροποιεί ....σιγουρα κάποιος που εχει το NC δεν εχει ιδιαίτερους λόγους για αλλαγή κάποιος όμως που πάει να πάρει ενα μηχανάκι αυτου του τύπου εχει πιο πολλές επιλογές !!
    Το θέμα είναι ότι αυτό το "μηχανάκι" είναι μια κατηγορία από μόνο του. Νομίζω ότι ο κόσμος έχει πια "μπουκώσει" από αγαθά. Η', όπως με τα κινητά τηλέφωνα, τον προτρέπεις να ψωνίσει ή η αγορά βαλτώνει. 'Άλλωστε το ίδιο δεν συμβαίνει και με την αυτοκινητοβιομηχανία; Βλέπε Toyota C-HR. Σχέδιο από το μέλλον, βασική τιμή 21500 euro και από αυτά που διαβάζω δεν έχω ακόμα καταλάβει σε ποιον απευθύνεται.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν πραγματικά υπάρχει η ανάγκη για ένα τέτοιο "μηχανάκι" ή πρώτα έρχεται το προϊόν και στη συνέχεια, με διάφορα διαφημιστικά τεχνάσματα, το κοινό καταλαβαίνει ότι είχε ανάγκη το προϊόν.
    Το ερώτημα είναι βασικά :
    "υπάρχει ανάγκη από μεγκα σκουτερς; "

    Κατά την γνώμη μου, όχι. Θεωρώ οτιδήποτε πάνω από 250-300 cc σκούτερ υπερβολή.

    Όμως, τα μεγκα σκουτερς πουλάνε πολύ. Και όχι μόνο στην Ελλάδα.
    Άρα, πολλοί άνθρωποι τα γουστάρουν.
    Εκεί χτυπάει και το xadv. Άλλο ένα στην κατηγορία για να έχει κάποιος να επιλέξει.

    Και αυτή την στιγμή, δείχνει η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία.
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 19/02/2017 στις 10:37.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος

    Και αυτή την στιγμή, δείχνει η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία.
    και από το integra?
    με 15 ins τροχό πίσω?

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    και από το integra?
    με 15 ins τροχό πίσω?
    Ναι, είναι και το Integra.
    Νομιζω όμως ότι στα σημεία (που ενδιαφέρουν το target group αυτής της κατηγορίας) το xadv κερδίζει.
    Φρέσκια σχεδίαση, πιο μουρατο, με μπιχλιμπιδια.
    Οι ίντσες των τροχών δεν θα παίξουν πολύ μεγάλο ρόλο στην επιλογή νομίζω.

  10. #70
    Αν έχεις 12-13 χιλιάρικα για μεγκασκούτερ, είναι το μόνο που έχει κάτι "ξεχωριστό". Μην ρωτήσετε ποιός δίνει τόσα για μεγκασκούτερ, τα tmax, bmw S και GT κλπ γελάνε και πουλάνε.

  11. #71
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Αν και δεν ανήκω στο target group αυτης της κατηγορίας έψαξα για διαφορές μεταξυ Χ και Integra που να δικαιολογούν?? την διαφορά τιμής(πόση είναι είπαμε?).
    1)Το Χ έχει ανάποδο μπροστινό πηρούνι με ρυθμίσεις προφόρτισης ελατηρίου και απόσβεσης επαναφοράς,το Integra συμβατικό χωρίς ρυθμίσεις.
    2)Το Χ έχει διπλά δισκόφρενα με ακτινικές δαγκάνες ενω το integra 'συμβατική' δαγκάνα με μονό δίσκο.Δεν ξέρω πια φρένα λειτουργούν καλύτερα αλλά τα τελευταία χρόνια μας πασάρουν τις ακτινικές δαγκάνες για καλύτερες.
    3)Το Χ έχει νέας σχεδίασης tubeless τροχούς με ακτίνες ενω το integra έχει τους ίδιους με το NC750X.Πάλι δεν ξέρω ποιοι τροχοί είναι καλύτεροι αλλά οι παρόμοιας σχεδίασης(του Χ) τροχοί των BMW GS1200ADV,Aprilia Caponord(παλιό) είναι ακριβότεροι απ'τους αντίστοιχους χυτούς.
    3)Το Χ έχει επιλογή απενεργοποίησης του ΑΒS στο πίσω φρένο.

    Απο εκεί και πέρα ο μικρότερος όγκος(όχι και βάρος),οι μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις(ίσως ρεφάρει και ο 15άρης πίσω),το μεγαλύτερο ύψος απο το έδαφος και η μικρότερη γωνία τιμονιού μπορεί να καθιστούν το Χ πιο άνετο για αστική μετακίνηση.
    Και επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω,το σύνολο πλαισίου/ψαλιδιού είναι διαφορετικό απ΄του integra.
    Ουσιαστικά το Χ είναι εντελώς άλλο μοντέλο με κοινό παρανομαστή τον κινητήρα.Τώρα αν είναι ακριβό/άσχημο ή οτιδήποτε άλλο δεν με απασχολεί(το ανέφερα στην εισαγωγή μου).
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν ανήκω στο target group αυτης της κατηγορίας έψαξα για διαφορές μεταξυ Χ και Integra που να δικαιολογούν?? την διαφορά τιμής(πόση είναι είπαμε?).
    1)Το Χ έχει ανάποδο μπροστινό πηρούνι με ρυθμίσεις προφόρτισης ελατηρίου και απόσβεσης επαναφοράς,το Integra συμβατικό χωρίς ρυθμίσεις.
    2)Το Χ έχει διπλά δισκόφρενα με ακτινικές δαγκάνες ενω το integra 'συμβατική' δαγκάνα με μονό δίσκο.Δεν ξέρω πια φρένα λειτουργούν καλύτερα αλλά τα τελευταία χρόνια μας πασάρουν τις ακτινικές δαγκάνες για καλύτερες.
    3)Το Χ έχει νέας σχεδίασης tubeless τροχούς με ακτίνες ενω το integra έχει τους ίδιους με το NC750X.Πάλι δεν ξέρω ποιοι τροχοί είναι καλύτεροι αλλά οι παρόμοιας σχεδίασης(του Χ) τροχοί των BMW GS1200ADV,Aprilia Caponord(παλιό) είναι ακριβότεροι απ'τους αντίστοιχους χυτούς.
    3)Το Χ έχει επιλογή απενεργοποίησης του ΑΒS στο πίσω φρένο.

    Απο εκεί και πέρα ο μικρότερος όγκος(όχι και βάρος),οι μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις(ίσως ρεφάρει και ο 15άρης πίσω),το μεγαλύτερο ύψος απο το έδαφος και η μικρότερη γωνία τιμονιού μπορεί να καθιστούν το Χ πιο άνετο για αστική μετακίνηση.
    Και επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω,το σύνολο πλαισίου/ψαλιδιού είναι διαφορετικό απ΄του integra.
    Ουσιαστικά το Χ είναι εντελώς άλλο μοντέλο με κοινό παρανομαστή τον κινητήρα.Τώρα αν είναι ακριβό/άσχημο ή οτιδήποτε άλλο δεν με απασχολεί(το ανέφερα στην εισαγωγή μου).
    για το ψαλίδι ναι το ηξερα ,ότι ειναι διαφορετικο ,αυτό που νόμιζα ότι ειναι ίδιο ειναι το πλαισιο ?
    είσαι σίγουρος που το είδες ,εχεις κάνα λινκ ;

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Δες εδώ
    Μοιράζεται τον ίδιο κινητήρα με το Integra, η μετάδοσή του είναι αποκλειστικά DCT, αλλά το πλαίσιό του είναι διαφορετικό.

  14. #74
    Παρουσιάζεται από χτες σε δημοσιογράφους. Περιμένω τα πρώτα σχόλια...

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Παρουσιάζεται από χτες σε δημοσιογράφους. Περιμένω τα πρώτα σχόλια...
    που στην Ελλάδα ; η στο εξωτερικο ;;
    https://youtu.be/C0Mia_rHXRA
    Τελευταία τροποποίηση από NIKOS.; 22/02/2017 στις 07:38.

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μονοπωλειο Ανταλλακτικων Honda
    από kapeos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 23:39
  2. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 14:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF