Σελίδα 7 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 204

Θέμα: Kawasaki Versys-X 300

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    ΑΠΛΑ να θυμησω σε οσους γνωριζουν και να πω σε οσους δεν γνωριζουν....το συγκεκριμενο μοτερ...οτι και να λεμε...για ψηλες στροφες....δεν ειναι νεο !
    το μοτερ ειναι 20+ ετων...απο το Anhelo....δεν σπαει...δεν χαλαει...δεν ζηταει πολυ βενζινη...ειναι ακριβως οτι πρεπει για ολους πραγματικα....στο φιναλε με αλλαγη στο...η στα γραναζια ενα δοντι μποροστα πιο μεγαλο...και ΑΝ θελει κανεις και 1-2 πισω (θα ειναι πολυ μαλλον)...το θεμα σταματαει

  2. #92
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ενδεχομένως, το έψαξα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να βρω χώρα παραγωγής.

    Κάτι άσχετο: Το 300αρι βέρσυς, μπορεί να θεωρηθεί πιο ''χωματερό'' από το cb500x, άραγε; Δεδομένης τα φιλικότητάς του cbx, από ότι διαβάζω σε ξένα φόρα και της παραπλήσιας τιμής του με το βέρσυς, δεν θα άξιζε περισσότερο σαν αγορά;

    φιλε μου το CBX...ΔΕΝ ειναι χωματερο...το σουλουπι του σε ξεγελαει....η μαλλον το ρυνχος μπροστα αλλωστε η διαμετρος απο τις ζαντες το μαρτυρουν τωρα απο την αλλη οποιος θελει να παει χωμα...πας και με βεσπα το 70 !

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    το εχω απο τον οκτωβριο το καβα...οτι θελετε με ρωτατε

  4. #94
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ε πες το ντε..! Καλοριζικο καλοταξοδο και ξεκινα να ομορφαίνεις το θρεντ βάζοντας φώτο

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Drakonet εχω εγώ μια ερώτηση. Το adventurebikerider γράφει ότι σε πορεία ταξιδιού το versys x πετυχαίνει υψηλή ποιότητα κύλισης στα 30 με 50 μίλια δηλαδή περίπου στα 80 χλμ. Δεν μου φαίνεται χαμηλή η ταχύτητα μιας και όλα τα 125 άρια που είχα πετύχαιναν υψηλή ποιότητα κύλισης περίπου στα 60 με 75 χιλιόμετρα. Θέλω τις σκέψεις σου για αυτό. Επίσης το ίδιο περιοδικό γράφει ότι γενικά για εναν συνεπιβάτη το versys x300 δεν είναι το ιδανικότερο μέρος να βρίσκεται. Τελικά να το πάρω απόοφαση; Να γίνω χοντακιας στα γεράματα;

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    [QUOTE=mia_zoi_kawa;2943853]Drakonet εχω εγώ μια ερώτηση. Το adventurebikerider γράφει ότι σε πορεία ταξιδιού το versys x πετυχαίνει υψηλή ποιότητα κύλισης στα 30 με 50 μίλια δηλαδή περίπου στα 80 χλμ. Δεν μου φαίνεται χαμηλή η ταχύτητα μιας και όλα τα 125 άρια που είχα πετύχαιναν υψηλή ποιότητα κύλισης περίπου στα 60 με 75 χιλιόμετρα. Θέλω τις σκέψεις σου για αυτό. Επίσης το ίδιο περιοδικό γράφει ότι γενικά για εναν συνεπιβάτη το versys x300 δεν είναι το ιδανικότερο μέρος να βρίσκεται. Τελικά να το πάρω απόοφαση; Να γίνω χοντακιας στα γεράματα;[/QUO.....
    ==================================================================================================== ======================================
    mia_zoi_kawa Ισχυει αυτο που διαβασες..και θα σου πω οτι οταν ΄''μαθεις '' την μοτοσυκλετα θα ειναι και πιο ανεβασμενα εως και τα 90 χλμ..οπου πηγαινοντας με την 6η ταχυτητα...θα δεις και το οργανο της καταναλωσης...να πεφτει διαρκως...και συνεχεια!
    Μην σε απασχολει απο αλλα που διαβασα οτι λογω στροφων εχει κραδασμους...ΕΛΕΟΣ ρε παιδια...ουτε τα τετρακυλινδρα 250αρια δεν ειχαν (νομιζουν μερικοι οτι λιγα κυβικα και περισσοτεροι κυλινδροι κουναει...λαθος ενα βιβλιο φυσικης θα λυσει την απορια τους)
    Οσον αφορα την θεση συνεπιβατη...και οχι μονο...η σελα ειναι σκληρη ναι αυτο να λεγεται......εχω βρει με 80 περιπου ευρω να την φτιαξω καποια στιγμη με μαλακο υλικο .....αλλα με τα εξοδα φετος λογω πανελληνιων στον μεγαλο σφιξαν τα πισινα και η σελα με την σκληροτητα βοηθησε !
    Το cb 500 x το εχει ο φιλος μου και ναι εχει πιο μαλακη σελα μεν...αλλα μικροτερη δε...με οτι αυτο συνεπαγεται (κουτουλιες κρανους απο πισω--βαρος συνεπιβατη σε φρενο πανικου)...αυτα
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ... οτι θες εσυ η αλλος συμ-φουρουμιστας !! πραγματικα με χαρα να πω ...και να απαντησω σε αποριες !

  7. #97
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Γεια σου drakonet.Απο καταναλωση τι λεει;Επισης, ξερεις αν σε περιπτωση γραναζωματος,θα εχεις λαθος ενδειξεις στο στροφομετρο;Ευχαριστω.

  8. #98
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Στο κοντερ!sorry

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos6750 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου drakonet.Απο καταναλωση τι λεει;Επισης, ξερεις αν σε περιπτωση γραναζωματος,θα εχεις λαθος ενδειξεις στο στροφομετρο;Ευχαριστω.
    Γεια σου και σενα φιλε μου..λοιπον απο καταναλωση ειμαι 4.2 λτρ με 5000+ χλμ...και κινηση πολης πιο πολυ...οχι πνιγμενης κινησης...πιο ανοικτη κινηση.
    λογω οτι ακομη το μοτερ ειναι 'σφικτο'....σιγουρα θα πεσει κι'αλλο πιστευω στα 4.0 λτρ...το οποιο ειναι πολυ λιγο για αυτο που δινει οκινητηρας..επισης στο οργανο εχει μια ενδειξη (eco) που εαν καταφερεις και κινησε εκει...πραγματικα παθαινεις πλακα με το ποσο λιγοο καιει
    Τωρα οι λαθος ενδειξεις στο κοντερ δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα εχει λαθος ενδειξεις την στιγμη που η λειτουργια στα κοντερ λειτουργει απο ενα σημειο το οποιο μετραει ποσο γρηγορα..η αργα κανει μια πληρη περιστροφη η ροδα εμπρος...το γραναζωμα γινεται στην πισω ροδα ....ετσι δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο που το λες....εαν θες πες μου μπορει να εχω λαθος .!

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Drakonet ή kawa εxει μόνιμο πρόβλημα με τις σέλες. Λες και βάζει το ίδιο αφρώδες που βάζει και στα jet ski ( οπου είναι κορυφαία εταιρεία).Από ότι έχω καταλαβει τα ίδια και η ktm. Γενικα οι εταιρείες που δεν φτιάχνουν αυτοκίνητα είναι λίγο πίσω στο κομμάτι της άνεσης από ότι οι άλλες που έχουν δημιουργήσει ολόκληρες σχολές πάνω στο θεμα (λόγω κουτιών). Νομιζω ότι με το κράξιμο που έχει πέσει τελευταία είναι θέμα χρόνου να διορθωθεί εργοστασιακά.....Από τριξιματα στα πλαστικά τι λέει;
    ΥΓ Για τις σέλες. Η τελευταία kawa που είχα ήταν ένα er 500. Η σελα του ήταν ότι χειρότερο είχα ζήσει ποτέ. Στα 40 λεπτά ήθελες στάση. Το περασμένο Σάββατο βράδυ πήγα με την γυναίκα με ένα καινούργιο supra x παπί Κινέτα και γύρισα το ίδιο βράδυ. Φίλε και εγώ και η γυναίκα μου είπαμε ότι το παπί ήταν ποιο άνετο και από το er!!!
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 04/07/2018 στις 23:20.

  11. #101
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ερώτηση: εχεις κανει καποια αλλαγη στο γραναζωμα απο το στοκ υπάρχον? Και αν ναι, τι συγκεκριμμενα και τι ενυπωσεις πριν-μετα

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Drakonet ή kawa εxει μόνιμο πρόβλημα με τις σέλες. Λες και βάζει το ίδιο αφρώδες που βάζει και στα jet ski ( οπου είναι κορυφαία εταιρεία).Από ότι έχω καταλαβει τα ίδια και η ktm. Γενικα οι εταιρείες που δεν φτιάχνουν αυτοκίνητα είναι λίγο πίσω στο κομμάτι της άνεσης από ότι οι άλλες που έχουν δημιουργήσει ολόκληρες σχολές πάνω στο θεμα (λόγω κουτιών). Νομιζω ότι με το κράξιμο που έχει πέσει τελευταία είναι θέμα χρόνου να διορθωθεί εργοστασιακά.....Από τριξιματα στα πλαστικά τι λέει;
    ΥΓ Για τις σέλες. Η τελευταία kawa που είχα ήταν ένα er 500. Η σελα του ήταν ότι χειρότερο είχα ζήσει ποτέ. Στα 40 λεπτά ήθελες στάση. Το περασμένο Σάββατο βράδυ πήγα με την γυναίκα με ένα καινούργιο supra x παπί Κινέτα και γύρισα το ίδιο βράδυ. Φίλε και εγώ και η γυναίκα μου είπαμε ότι το παπί ήταν ποιο άνετο και από το er!!!
    ===========================================================================
    Θα συμφωνησω για τις σελες δεν το ειχα συνδυασει ετσι εχεις πολυ δικιο !!
    Θεωρω ομως οτι την στιγμη που αυτο ειναι κατι που φτιαχνεις και με μικρο κοστος για μενα ειναι σε δευτερη μοιρα!
    Οταν οδηγησα το V-STROM 250 και τεστ ντραιβ αλλα και στα μεγαρα στην εκδηλωση του ΜΟΤΟ... μου αρεσε πολυ η καβαλα του και η σελα...αλλα δεν παει βημα..ειδικα με 2 ατομα..χωρια που καιει οταν ζοριστει τον πατο του και αυτο δεν φτιαχνει θα ειναι συνεχως ''λιγο'' το μηχανακι!!
    Το ιδιο εκανα και με το BMW GS 310.....σε τεστ στο μαγαζι...και στα μεγαρα καλη καβαλα..ο πισω ομως ειναι εξω ο μισος του κω@@@ς !!
    ποιοτητα σε πλαστικα διακοπτες...εεε...καμια σχεση με βαυαρικη εταιρια..οπως και δεν εχει το νευρο απο το καβα....και αυτο λοιπον ειναι κατι που δεν το φτιαχνεις...παντα θα εχεις χαμηλη ποιοτητα..και παντα η σελα για τον πισω θα ειναι μικρη !
    (ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΝΤΕΛΩς Η ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙς ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕς ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΟ VERSYS Χ ΚΑΘΟΣΟΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ 2 ΑΤΟΜΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ )
    Οποτε η σελα μολις μπει αλλο υλικο θα ειναι οκ..και αυτο σε σχεση με τα αλλα ειναι μηδαμινο
    Τελος...δεν χτυπαει ουτε σε λακουβες...ουτε τα πλαστικα τριζουν-βαρανε -σκουζουν...ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ απολυτως...επισης στην εθνικη δεν υπαρχει ιχνος ασταθειας ετσι!

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση: εχεις κανει καποια αλλαγη στο γραναζωμα απο το στοκ υπάρχον? Και αν ναι, τι συγκεκριμμενα και τι ενυπωσεις πριν-μετα
    Οχι...ακομη τιποτα...σιγουρα ομως θα γινει στο μελον

    δειτε και αυτο..ειναι φρεσκο...εαν διαβασετε θα δειτε λεει καπου για τερμα γκαζι...για 400 !!!!! χλμ...εαν αυτο δεν δειχνει αξιοπιστια δεν ξερω τι αλλο να πω
    τελος δειτε οτι ειναι και το ''μικρο'' 250cc

    https://www.motomag.gr/news/epikairo...athina-londino

  14. #104
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Πολλα μοτο παιρνουν μετρηση απο το σασμαν γι'αυτο σε ρωτησα.Στο innova injection που ειχα μετα απο γραναζωμα μπρος πισω η διαδρομη για τη δουλεια μου μικρηνε 2 χλμ,απο 21 σε 19,☺☺☺☺Ευχαριστω και καλα απροβληματιστα χλμ.

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Drakonet σε βρίσκω πολύ έμπειρο δοκιμαστή για την ηλικία σου .Το vstrom αν και δεν πάει παραμένει στις επιλογές μου. Ένα ακόμα σοβαρο για εμένα αντικίνητρο για την αγορά του είναι η ποιότητα των βαφών του. Δεν ξέρω αν πρόσεξες πόσο παχιά φαίνεται η βαφή του σε κάποια σημεία... Το supra που έχω τώρα έχει καταπληκτικό φινίρισμα σε σχέση πάντα με το vstrom. Έχω γεράσει και έχω γίνει περιεργος με αυτες τις λεπτομέρειες.

Σελίδα 7 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 20:22
  2. About Kawasaki Versys kai alla
    από van ilias στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 15:08
  3. kawasaki versys
    από epap στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 07:16
  4. Kawasaki Versys 1000...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 12:05
  5. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF