Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 204

Θέμα: Kawasaki Versys-X 300

  1. #61
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Και το vstrom250 το ιδιο θεμα θα εχει μιας και μοιραζεται το μοτερ του ιναζουμα
    Δοκιμασε και το bmw αν μπορεις σιγουρα θα δωσουν τεστ ραιντ

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    @ doctoras:

    Έχεις δίκιο, το adventure pack του Versys είναι κομματάκι τσιμπημένο.
    Πάντως, συμφέρει από το να πάρεις τα αξεσουάρ ξεχωριστά.
    Ρώτησα στην Kawa για τιμές και ιδού η απάντηση:
    - Engine guards (999940998): 195€
    - Center stand (999940995): 274€
    - Panniers 2x17ltr (999940993): 500€
    Σύνολο: 969€ χωρίς να υπολογίσουμε χούφτες και tank pad.

    Το Travel pack του CB500X κοστίζει μόνο 500€ επιπλέον και περιλαμβάνει:
    - Top case (με βάση) 35Lt με λειτουργία One Key
    - Κεντρικό Stand
    - Χούφτες προστασίας
    Σε σχέση δλδ. με το adventure pack του Versys είναι 400€ κάτω και του λείπουν κάγκελα και tank pad.

    Test ride θα ήθελα να κάνω στα Versys & CBX.
    Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή, όταν έρθω Αθήνα! :-)
    To ΒΜW δεν με ενδιαφέρει, γιατί (όπως προανέφερα): είναι BMW, made in India και μονοκύλινδρο.
    Τώρα θα μου πεις, οι Kawa & Honda που είναι made in Thailand είναι καλύτερες;
    Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, εμπιστεύομαι πιο πολύ Ταϊλάνδη από Ινδία.
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 20/06/2017 στις 13:50.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δε ξέρω του πότε είναι το άρθρο (μάλλον αφορά μοντέλο του '16), αλλά εδώ http://www.mototriti.gr/data/news/pr...50X_105008.asp λέει πως δίνει και ζελατίνα και είναι στα 7.150 με το πακέτο αυτό μέσα.

    Οπότε, αν και μου αρέσουν όλα τα μικρά που έχουν βγει, όλα δείχνουν πως το cbx είναι ορθότερη επιλογή (τα λέω για να τα ακούω εγώ μιας και είμαι στην ίδια φάση).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Το άρθρο γράφτηκε 22/4/2015.
    Δεν πρέπει να ισχύει πια η τιμή και πιθανώς το τι περιλαμβάνει το travel pack.

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2017
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα,

    επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η μηχανή, την έκανα test drive σήμερα. Πολύ καλές οι εντυπώσεις, πάντα βέβαια βάσει του τι ψάχνεις και τι εμπειρίες έχεις από μηχανές. Εγώ εδώ και δέκα χρόνια οδηγώ scooter 250 & 300 και ψάχνω κάτι για αλλαγή και το Χ-300 μου άρεσε και με βολεύει για την χρήση που το θέλω, δηλαδή μέσα στην πόλη και μικρές εκδρομές μέχρι 100-150 km απόσταση.

    Σήμερα το μεσημέρι το δοκίμασα, ως επι το πλείστον σε συνθήκες πόλης και κίνησης μέσα στην πόλη και είναι ελαφρύ και ευκίνητο σχετικά. Τα λοιπά ισχύουν όπως έχουν πει και άλλοι οι έχουν γράψει στα διάφορα reviews. O συμπλέκτης πολύ μαλακός και έυκολος, κάτι καλό για εμένα που έχω εμπειρία μόνο από scooter, ο κινητήρας έχει ροπή ψηλά, αλλά η επιτάχυνση του ήταν γρήγορη. Η σέλα, παραδόξως μου φάνηκε μαλακή, σαν να είχε το extra που το πάει σε 845 ϋψος αλλά σε ερώτηση στην αντιρποσωπεία έτσι βγάινει... όταν το είχα δει σε εμπόρο δεν μου φαινόταν το ίδιο... ίσως απλά δεν θυμάμαι καλά...

    Σε ευθεία λίγο στην Εθνική προσπάθησα να το ανοίξω, αλλά λόγω του ότι και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από συμπλέκτη και ότι είχε πολύ κίνηση δεν το ζόρισα.... αλλά από αυτό το λίγο φάνηκε ότι ανοίγει καλά.. αλλά δεν μπόρεσα να δω πως συμπεριφέρεται σε μια σταθερή ταχύτητα 120 για λίγη ώρα.

    Από κατασκευή φαίνετε καλό και από μέγεθος προς το μεγάλο, σε σύγκριση δηλαδή με το CBX 500 το οποίο απλά καβάλησα, είναι πιο μεγάλο και πιο ψηλό. Για εμένα που είμαι 1,88 και 105 κιλά μου κάθεται πιο καλά το Χ-300 από το CBX.

    Αυτά από ένα αρχάριο στις μοτοσυκλέτες, ελπίζω να βοήθησα λίγο..

    Λογικά θα προχωρήσω στην αγορά, τώρα θα πάρω σβάρνα τους εμπόρους να δω τι καλύτερη προσφορά θα πάρω (τιμή, extra, κλπ) .

    Αν θέλετε πάντως να κάνετε test drive πάρτε την TEOMOTO και κλείστε ραντεβού. Έχουν ένα πράσινο διαθέσιμο.

    Νίκος

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Σε ευχαριστούμε για το μίνι review, το cbxτο είχα καβαλήσει στατικά και πράγματι δείχνει και είναι τρομερά μαζεμένο μηχανάκι (για τα κυβικά του).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikArv Προβολή μηνύματος
    Η σέλα, παραδόξως μου φάνηκε μαλακή, σαν να είχε το extra που το πάει σε 845 ϋψος αλλά σε ερώτηση στην αντιρποσωπεία έτσι βγάινει... όταν το είχα δει σε εμπόρο δεν μου φαινόταν το ίδιο... ίσως απλά δεν θυμάμαι καλά...
    Σε αντίθεση με άλλες αγορές, το X300 στην Ελλάδα πωλείται με standard την ψηλή (845 mm) και όχι τη χαμηλή σέλα. Πάντως, σύμφωνα με reviews που διάβασα, ακόμη και αυτή θεωρείται αρκετά σκληρή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikArv Προβολή μηνύματος
    Από κατασκευή φαίνετε καλό και από μέγεθος προς το μεγάλο, σε σύγκριση δηλαδή με το CBX 500 το οποίο απλά καβάλησα, είναι πιο μεγάλο και πιο ψηλό. Για εμένα που είμαι 1,88 και 105 κιλά μου κάθεται πιο καλά το Χ-300 από το CBX.
    Όντως, το X300 είναι περισσότερο full-size μοτοσυκλέτα και -πιθανολογώ- με πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης από το CBX.

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2017
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ, όντως η σέλα καλό είναι που βγαίνει 845.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Έκανα επιτέλους test ride τη Versys-X 300.
    Την οδήγησα για περίπου 15 χλμ στη Λ. Κηφισού και σε κάποια στενά της περιοχής.
    Η ετυμηγορία μου; Απογοήτευση!

    Ας ξεκινήσω με τα θετικά:
    - Το μηχανάκι έχει την πιο μαλακή μανέτα συμπλέκτη που έχω δει, σου δίνει την εντύπωση ότι έχει κοπεί η ντίζα! Εννοείται ότι τραβιέται άνετα με το ένα δάκτυλο.
    - Η θέση οδήγησης είναι αρκετά καλή. Κάθεσαι σε όρθια θέση, με άνετες γωνίες ποδιών χεριών και σχετικά κοντά στο τιμόνι. Το ύψος της σέλας (845 mm) ίσως δυσκολέψει κάποιους.

    Ας περάσω τώρα στα αρνητικά που είναι και τα περισσότερα:
    - Το πρώτο που μου έκανε κακή εντύπωση είναι το πόσο σκληρή είναι η σέλα. Την ένιωθα σαν ξύλινη σανίδα. Δεν είναι ότι της λείπει αφρώδες (το αντίθετο), απλώς το υλικό είναι σκληρό.
    - Μετά είναι το κιβώτιο. Οι σχέσεις είναι υπερβολικά κοντές, προφανώς για να αντιμετωπιστεί η έλλειψη ροπής του μικρού μοτέρ. Το αποτέλεσμα είναι ότι το μηχανάκι επιταχύνει μεν, αλλά πρέπει συνεχώς να παίζεις κλακέτες με το λεβιέ! Κατά τη διαδρομή, χρειάστηκε πολλές φορές να βάλω 5η, όχι σε λεωφόρους αλλά μέσα σε στενά.
    - Το παραπάνω ίσως να μην ήταν πρόβλημα αν το κιβώτιο ήταν εύχρηστο. Αλλά ο λεβιές είναι αρκετά σκληρός και θέλει δύναμη στο πόδι για να κουμπώσει η ταχύτητα. Κατά τη δοκιμή, φορούσα μαλακά suede παπούτσια και φοβήθηκα ότι θα τα χαλάσω. Σαν να μην έφτανε αυτό, στα φανάρια δυσκολευόμουν να βρω τη νεκρά. Κανά δυο φορές, ενώ άναψε πράσινο εγώ πάλευα να ξεκολλήσω τη 2α από το κιβώτιο!
    - Στις μανούβρες ανάμεσα στα αυτοκίνητα, η μοτοσυκλέτα μου έδινε την εντύπωση ότι δεν έχει καλό ζύγισμα. Στις πολύ μικρές ταχύτητες χρειαζόταν να παίζω συνεχώς με το τιμόνι για να μην μου πέσει.
    - Στη βόλτα πήρα μαζί και τη σύζυγο, γιατί ήθελα τη γνώμη της ως συνεπιβάτη. Παραπονέθηκε ότι δεν καθόταν άνετα, έπεφτε συνεχώς πάνω μου.

    Μετά από τα παραπάνω, είναι προφανές ότι η συγκεκριμένη μοτό διαγράφεται από τη λίστα των επιθυμητών μου.
    Κρίμα, γιατί είχα πιστέψει ότι μπορεί να αντικαταστήσει επάξια το ZR7.
    Όμως σε τίποτα δεν είναι καλύτερή του.
    Ακόμα και στην πόλη -για την οποία προορίζεται κυρίως το X 300- το ZR7 είναι πολύ καλύτερο, αν εξαιρέσω τον σκληρότερο συμπλέκτη του.
    Όπως αποδείχτηκε, ήταν λάθος να πιστέψω ότι μια on-off 300 cc μπορεί να ανταγωνιστεί μια naked 750 cc, έστω κι αν είναι 15 χρόνια νεότερη.

    Για να μην αδικώ όμως το Versys, είναι τουλάχιστον πιο οικονομικό.
    Το συγκεκριμένο μηχανάκι το είχε για δοκιμή αυτές τις μέρες κάποιο περιοδικό και με παρακάλεσαν από την Τεομοτο να μην μηδενίσω την ένδειξη κατανάλωσης, που προφανώς χρειαζόταν για τις μετρήσεις.
    Η ένδειξη λοιπόν ήταν (και παρέμεινε μετά το test ride) στα 4,1 lit/100km, αρκετά καλή για οδήγηση (όπως υποθέτω) μέσα στην πόλη, τη στιγμή που το ZR7 σε ταξίδι καίει 5,0-5,5 lit/100km.
    Σε καμία περίπτωση βέβαια η κατανάλωση δεν είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας για να επιλέξεις μοτοσυκλέτα, αλλά σε κάτι πρέπει να είναι καλό και το Versys...
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 02/07/2017 στις 00:21.

  10. #70
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    φαντάζομαι το υλικό της σέλας είναι σκληρό για να αποδειχθεί στιβαρό σε πολύωρα ταξίδια, και πάλι εάν δεν αρέσει είναι πια εύκολη μόντα σε κάποιον σελά.
    Το κιβώτιο κατά πάσα πιθανότητα είναι σκληρό γιατί είναι άστρωτο και ενδεχομένως να έχει τα λάδια πρώτης τοποθέτησης.

    το θέμα του πόσο κοντό είναι και anyway η αίσθηση της πολυστοφικότητας σε χαμηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες ειναι θέμα. Οι νεότεροι αναβάτες δε θα τους νιάξει αλλά για τους παλαιούς που θα θέλουν κάτι "λίγο" να χαλαρώσουν το πιθανότερο είναι να μη τους δώσει αυτή την χαρά.

    Βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητας να μακρύνει το βήμα αλλα πάλι παιζει να σε αφήσει ανικανοποίητο
    Το cb500Χ είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλα μένα δεν είναι αυτό που θα βάλω την τελευταία σχέση στα 100km/h και το στροφόμετρο να γράφει 3,5-4 rpm, Αυτό το μοτέρ υπάρχει είναι thumber 600-650cc παλιάς κοψιάς όπως τα μοτερ των Klr650/600e/dr650/fmx650

    το ZR7 το είχα πριν 15 χρόνια, ακόμη βαράω το κεφάλι μου που ο πούλησα, έχει φινέτσα ρετρό με στρόγγυλο φαναρι, πολύ ανετες αναρτήσεις με κανόνικο μοχλικό και κάθετης διάταξης αμορτισερ σύγχρονες διαστάσεις ελαστικών, μεγάλη και ανετη σελα για 2 και ένα μοτερ διαμάντι ποιο ρετρό απο οποιοδήποτε άλλο modern retro καινούργιο μηχανάκι με πραγματική βάση ελάχιστων εξέλιξεων απο το 1972 με τέλεια αισθηση, απλοικό αεροψυκτο και κυρίως διβάλβιδο και εννοείται made in japan.
    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις σε μια ακρη εάν το βαρέθηκες και πάρε προς το παρόν ενα καλοσυντηρημένο on/of όπως το XF650 freewind με 1700 +/- θα σε χαλαρώσει ακόμη περισσότερο και θα εκτελέσει όλες τις εργασίας που θα του ζητηθούν
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #71
    ρε παιδιά, μικρό μηχανάκι είναι, 170λίγα κιλά γράφει το μοτό αν θυμάμαι σωστά άρα ελαφρύ με τα μέτρα των παλιών 250-300 δεν το λες, το μοτέρ είναι του Ζ300 άρα είναι πολύστροφο στριτ μοτέρ και αν δεν ήταν δεν θα έβγαζε δύναμη... Υπάρχει "χαλαρωτικό" μικρό μηχανάκι; Αφού όλα τα μικρά θέλουν στροφές και καρύδωμα για να πάνε. Από τεστ στο αμέρικα λένε και αυτοί ότι είναι αρκετά κοντό όντως και πως με αλλαγή στο γρανάζωμα ίσως βελτιωθεί.

    για αυτό που είναι (δηλαδή 300 κυβικά νέας κοπής μικρό μηχανάκι) είναι καλό. το να το συγκρίνουμε με τετρακύλινδρο μεγάλο γυμνό είναι κάπως -καλά πολύ- άκυρο. εμένα δεν μου άρεσε όταν έκατσα επάνω στην έκθεση. αλλά επιφυλάσσομαι γιατί γινόταν ένας πανικόκος, εκείνη την ώρα είχε κάτι κάμερες και κόσμο στα διπλανά μηχανάκια και ένιωσα "στριμωγμένος" και δεν έμεινα αρκετά επάνω στην σέλα.


    υ.γ. ανάμεσα σε μαλακή σέλα που σε "ρουφάει" στο υλικό και σε παγιδεύει σε μιά θέση, καλύτερα μιά σκληρή που θα κάτσει λίγο με την χρήση, στην πολλή ώρα είναι προτιμότερη.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    το να το συγκρίνουμε με τετρακύλινδρο μεγάλο γυμνό είναι κάπως -καλά πολύ- άκυρο.
    Έχεις δίκιο, αλλά κάθε νέο μηχανάκι που καβαλάω συγκρίνεται αναγκαστικά με αυτό που έχω! Αυτό είναι το μέτρο σύγκρισής μου.
    Το λάθος ήταν ότι έβαλα το Versys 300 στο target group μου, ενώ είναι ξεκάθαρο -μετά το test ride- ότι καλύπτει διαφορετικές ανάγκες από τις δικές μου.

  13. #73
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Amyrou, my point of view ,οτι σε αυτούς τους κυλινδρισμους ειναι προτιμότερο νορμαλ(μη πουσαρισμενο)μονοκυλινδρο. Διοτι αφενός τα μονοκυλινδρα δεν εχουν τοσο μεγαλο εύρος στροφών ειδικα στις ψηλές αφετέρου στις μέσες ωριαίες 100-110 σε ταξιδι θα στροφαρουν αποδεκτά χωρις πολυ φασαρία υψηλών στροφών.
    Και για να το δεσω και απο την αλλη το ιδιο "παράπονο" εχουν και οι κατοχοι ιναζουμα παρα τα 25hp στροφαρει αρκετα ψηλά στις μεσαιες μουαγιεν +/- 100km/h.
    Κατα τα αλλα το x300 δειχνει το πιο όμορφο και πιο ολοκληρωμένο συγκριτικά με τον ανταγωνισμο του

  14. #74
    Ναι αλλά "έτσι δουλεύουν" τα μικρά ούτως ή άλλως. Ψηλά. Κρίνοντας από τα μεγάλα μονοκύλινδρα (BMW, Aprilia, Honda, Yamaha) που έχω οδηγήσει κανένα δεν δουλεύει "καλά" χαμηλά, αλλά όντως έχουν αρκούντως μακριά μετάδοση στην εθνική οδό (ο πήγασος έχει ίδιο γρανάζωμα με το fazer ή λίγο πιο μακρύ με τελευταία σχέση-κάθε αναφορά σε τράβηγμα/δύναμη/ποιότητα λειτουργίας κινητήρα είναι ανεκδοτική). Το να στροφάρει ένα 250/300 "ψηλά" δεν είναι κατ' ανάγκη κακό αν δεν ακούς το μοτέρ κακόφωνο και δεν νιώθεις κραδασμούς που να δείχνουν ότι "ταλαιπωρείται". Μάλλον ψυχολογικό κόλλημα είναι, παρά ουσίας.

  15. #75
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Δεν λειτουργούν ολα ετσι παραδειγμα τσεκαρε στα αναρτημένα βιντεο πως ρολαρει στα 100km/h ενα cbf250 wolf250, crf250l μη σου βαλω και σκουτερ 250ρι μεσα και τσεκαρε πως τα δικυλινδρα 250-300
    Για σπορ ειτε κομιουτινκ χρήση ειναι τελεια(οπως το νιντζα), για τουρινκ δεν κανουν λογο αυτης της αισθησης η οποια ψυχολογική η μη το μοτερ δουλεύει στο υψηλο 3το της κλιμακας του στροφομετρου αυτο ειναι το συμπερασμα απο μενα

    Απο τα λιγα τεχνικα που γνωριζω θα ηθελα ως βελτιωση σε αυτους τους δικυλινδρους ενα detuning με μακρυτερους εκκεντροφορους, λιγο μακρυτερες διαδρομες πιστονιου και ενα βαρυτερο στροφαλο για να μικρύνει και να χαμηλώσει το ωφέλιμο φασμα στροφων, και παραλληλα να προσδεσει μια σταθερότητα στο βημα και ενα πιο έξυπνο προτευον γραναζομα με πιο μακρυες σχεσεις μεταξυ τους με αμεσο αποτελεσμα τις 5τη και 6τη να κανουν την δουλεια τους χαμηλοστροφα και το ολο πακετο να το πουλάνε ως τουρινκ 300cc.
    Και δε με νοιάζει εαν η αποδοση πεσει στα 25hp

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 20:22
  2. About Kawasaki Versys kai alla
    από van ilias στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 15:08
  3. kawasaki versys
    από epap στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 07:16
  4. Kawasaki Versys 1000...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 12:05
  5. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF