Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Μεταφορα μηχανής σε χώρα Ε.Ε.

  1. #1
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329

    Μεταφορα μηχανής σε χώρα Ε.Ε.

    Καλησπέρα σε όλους,

    Μετά απο αρκετά χρόνια μη ενεργής μου παρουσίας στο moto ελπίζω ολοι να είστε καλα!

    Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ενα νεο κεφάλαιο που ανοίγει στη ζωή μου. Πρόκειται να μετακομίσω μόνιμα στο άμεσο μελλον στην Ολλανδία (κατοικούσα και στο παρελθόν για 1 χρόνο) και θελω να παρω μαζι μου το crypton, μιας και το μηχανακι βολεύει αρκετά στην Ολλανδία.

    Γνωριζει καποιος τη διαδικασία σχετικα με τα γραφειοκρατικα που χρειάζονται απο Ελλάδα και Ολλανδία (π.χ. αλλαγη πινακιδων) και μετέπειτα αν εχετε να προτείνετε καποια οικονομική μεταφορική?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά,
    Σπύρος
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  2. #2
    Γεια σου Σπύρο.

    Θα πρέπει να παραδώσεις την πινακίδα και να διαγράψεις το μηχανάκι από την Ελλάδα.
    Σίγουρα θα πρέπει να εκτελωνίσεις και να πληρώσεις κάποιο ποσό για να το εισάγεις στην Ολλανδία.
    Εκεί θα πρέπει να βγάλεις Ολλανδικές πινακίδες.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XJR_Billy Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Σπύρο.

    Θα πρέπει να παραδώσεις την πινακίδα και να διαγράψεις το μηχανάκι από την Ελλάδα.
    Σίγουρα θα πρέπει να εκτελωνίσεις και να πληρώσεις κάποιο ποσό για να το εισάγεις στην Ολλανδία.
    Εκεί θα πρέπει να βγάλεις Ολλανδικές πινακίδες.
    Δεν νομίζω.. Μπορεί άνετα να πάει το μηχανάκι εκεί κυκλοφορεί νομιμότατα (χώρα Ευρωπαΐκης "Ενωσης) με την αντίστοιχη πράσινη κάρτα της ασφαλιστικής και σιγά σιγά μαθαίνει την διαδικασία αλλαγής πινακίδων εάν χρειάζεται.
    Εάν διαγράψει το μηχανάκι εδώ με τι χαρτια θα το εξάγει;

  4. #4
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Και εγω αυτο εχω κατα νου να σου πω @apache, απλα δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιου ειδος προετοιμασία απο εδω πριν φυγω. Δεν ξερω πως να το ψαξω στο υπουργείο μεταφορών απο το ίντερνετ. Θα παρω και τηλέφωνο να με εξυπερετησουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipis Προβολή μηνύματος
    Και εγω αυτο εχω κατα νου να σου πω @apache, απλα δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιου ειδος προετοιμασία απο εδω πριν φυγω. Δεν ξερω πως να το ψαξω στο υπουργείο μεταφορών απο το ίντερνετ. Θα παρω και τηλέφωνο να με εξυπερετησουν.
    Πιό πολύ θα εξυπηρετήσουν στην Ολλανδία παρά εδώ, πίστεψε με έχω φέρει αμάξι από Ολλανδία..

  6. #6
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω.. Μπορεί άνετα να πάει το μηχανάκι εκεί κυκλοφορεί νομιμότατα (χώρα Ευρωπαΐκης "Ενωσης) με την αντίστοιχη πράσινη κάρτα της ασφαλιστικής και σιγά σιγά μαθαίνει την διαδικασία αλλαγής πινακίδων εάν χρειάζεται.
    Εάν διαγράψει το μηχανάκι εδώ με τι χαρτια θα το εξάγει;
    Αν παει στο υπουργειο και ζητησει διαγραφη για εξαγωγη, μια χαρα παιρνει χαρτι για να το γραψει σε αλλη χωρα.

  7. #7
    Το οτι θα εισαι ο μονος με Κρυπτον στην Ολλανδια (και θα τους φερεις εναν αέρα Ταϊλάνδης), δε σε απασχολει φαντάζομαι.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Το οτι θα εισαι ο μονος με Κρυπτον στην Ολλανδια (και θα τους φερεις εναν αέρα Ταϊλάνδης), δε σε απασχολει φαντάζομαι.

    Ε ευκαιρία να το πουλησει σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ-ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΕΣ-ΣΠΑΝΙΟ και να βγάλει κανα φράγκο

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της nikos_XT600
    Εγγραφή
    14/09/2014
    Μηνύματα
    68
    Αν ειναι στην Ολλανδια οπως στην Γερμανια που ειναι πολυ πιθανο εχουμε τα εξής.
    Πας το μηχανακι με φορτηγο μαλλον στην Ολλανδια,
    το περνας ΚΤΕΟ,
    με το χαρτι του ΚΤΕΟ και τα ελληνικα χαρτια πας στο συγκοινωνιων και σου βγαζουν Ολλανδικη πινακιδα και χαρτια.
    Το κοστος εδω στην Γερμανια ειναι καμια 100€ για το ΚΤΕΟ και 50εως100€ για τα χαρτια χοντρα χοντρα.
    Κρυπτον δεν εχω δει στην Γερμανια αλλα αρκετα Innova και μερικα Address απο παπιά.

  10. #10
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω.. Μπορεί άνετα να πάει το μηχανάκι εκεί κυκλοφορεί νομιμότατα (χώρα Ευρωπαΐκης "Ενωσης) με την αντίστοιχη πράσινη κάρτα της ασφαλιστικής και σιγά σιγά μαθαίνει την διαδικασία αλλαγής πινακίδων εάν χρειάζεται.
    Εάν διαγράψει το μηχανάκι εδώ με τι χαρτια θα το εξάγει;
    Σωστά μπορείς να εκτελωνίσεις το όχημα στην άλλη χώρα απευθείας, ειδικά αν είναι και στο όνομά σου είναι πολύ απλό, το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα χαρτιά του και την ταυτότητά σου (εννοείται ότι θα έχεις γίνει τυπικά κάτοικος εκεί πρώτα) θα σου κρατήσουν την παλιά άδεια και θα σου δώσουν ένα αποδεικτικό, πιθανότατα θα είναι η φωτοτυπία της άδειας με δύο σφραγίδες, η μία θα λέει ότι τη παρακράτησαν και η άλλη ότι ταξινομήθηκε (ή κάπως έτσι) εκεί. Μετά όμως θα πρέπει να καταθέσεις αυτό το χαρτί και τις ελληνικές πινακίδες στο υπουργείο μεταφορών.
    Μπορείς να κάνεις πρώτα την οριστική διαγραφή. Αν το μηχανάκι ανέβει με μεταφορική είναι ίσως πρακτικότερο να κάνεις πρώτα τη διαγραφή, αν το χρειάζεσαι για να κυκλοφορείς μέχρι να τελειώσεις με όλα σου τα διαδικαστικά κάντην μετά, σε αυτήν την περίπτωση φρόντισε να εξουσιοδοτήσεις κάποιον να το κάνει για σένα ή το κάνεις εσύ όταν κατέβεις, δε νομίζω ότι υπάρχει προθεσμία περισσότερο εξαρτάται από το πότε λήγει η ασφάλειά του και το αν θα γίνει φέτος ή του χρόνου να μην πληρώνεις τζάμπα τέλη κυκλοφορίας. Ζήτα την πράσινη κάρτα από την ασφάλεια αν είναι να το κυκλοφορήσεις.
    (Παρεπιμπτόντως είναι εντελώς γελοίο το ότι δεν δίνουν εξαρχής το πράσινο χαρτί, τζάμπα ταλαιπωρία για μας και τζάμπα έξτρα κόστος για αυτούς όταν χρειάζεται)

  11. #11
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_XT600 Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι στην Ολλανδια οπως στην Γερμανια που ειναι πολυ πιθανο εχουμε τα εξής.
    Πας το μηχανακι με φορτηγο μαλλον στην Ολλανδια,
    το περνας ΚΤΕΟ,
    με το χαρτι του ΚΤΕΟ και τα ελληνικα χαρτια πας στο συγκοινωνιων και σου βγαζουν Ολλανδικη πινακιδα και χαρτια.
    Το κοστος εδω στην Γερμανια ειναι καμια 100€ για το ΚΤΕΟ και 50εως100€ για τα χαρτια χοντρα χοντρα.
    Κρυπτον δεν εχω δει στην Γερμανια αλλα αρκετα Innova και μερικα Address απο παπιά.
    Λογικά κάτι τέτοιο θα είναι αλλά όχι απαραίτητα με αυτήν τη σειρά, αλλά σίγουρα έχεις τελωνείο, το όποιο αντίστοιχο του υπουργείου μεταφορών και το κτέο στο Λουξεμβούργο πχ η σειρά είναι αυτή συν ότι μετά ξαναπάς στο "υπουργείο" για να πάρεις τη νέα άδεια και ένα χαρτί ως προσωρινά τέλη κυκλοφορίας (ουσιαστικά μια προθεσμία ενός μήνα για να πληρώσεις) αριθμό πινακίδας μπορείς να πάρεις από πριν και να την έχεις ήδη τυπώσει αλλά μπορεί να γίνει και όταν πας για το κτεο δεν έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τη βάλεις πάνω πριν πάρεις την άδεια. Προϋπόθεση για το κομμάτι του "υπουργείου" είναι να έχεις ασφάλεια, τους λες ότι είναι για ταξινόμηση και από πότε (θα βάλεις την ίδια μέρα με το ραντεβού σου μην χάνεις τζάμπα μέρες) και ουσιαστικά σου δίνουν ένα αυτοκόλλητο (όταν τελειώσει η διαδικασία τους στέλνεις σκαναρισμένη την άδεια και παίρνεις και το κανονικό χαρτί - και το άλλο ισχύει πάντως - και τους πληρώνεις)
    Ενδεχομένως να ισχύουν τα ίδια λόγο μπενελούξ. Πάντως δεν θα είναι δύσκολο θα είναι πιθανότατα χρονοβόρο.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της nikos_XT600
    Εγγραφή
    14/09/2014
    Μηνύματα
    68
    Δεν πιστευω να χρειαζεται να πληρωσεις τελωνειο,
    και οι δυο χωρες της ευρωπαικης ενωσης ειναι,
    μονο στην Ελλαδα πληρωνεις τελωνειο χωρις λογο.
    Αν το μηχανακι περναει ΚΤΕΟ δεν θα εχεις προβλημα, και η γραφειοκρατεια σε αυτες τις χωρες γινετε γρηγορα.
    Ο αδερφος μου μεσα σε μια βδομαδα ηταν ετοιμος, για αυτοκινητο, στην Γερμανια.
    Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια ομως οτι θα ειναι το ιδιο στην Ολλανδια
    Αν εχεις γνωστους εκει στειλτους να ρωτησουν τι παιζει μην βρεθεις προ εκπληξεων.

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Δεν αξιζει τον κοπο

    το κοστος μεταφορας
    εκδοσης νεα αδειας (ΑΝ βγαζει στην Ολλανδια)
    Εγκριση τυπου κλπ

    πουλα το εδω και παρε αλλο εκει....

    ή αστο με ελληνικα νουμερα ....

  14. #14
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Το οτι θα εισαι ο μονος με Κρυπτον στην Ολλανδια (και θα τους φερεις εναν αέρα Ταϊλάνδης), δε σε απασχολει φαντάζομαι.

    σωστα με τι μουτρα θα κυκλοφορεις εκει;

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Για να συνεχίσω το σχόλιο του GFawkes, λιγότερος μπελάς δεν είναι να πουλήσεις το Crypton εδώ και να πάρεις ένα Wave που εισάγεται και επίσημα στη χώρα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστασία μηχανής σε γκαράζ
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 09:52
  2. Μεταφορά μηχανής σε χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης
    από Manwlis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2012, 12:16
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 15:30
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 23:12
  5. Δέσιμο μηχανης σε φερρυ
    από dragonteo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2008, 12:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF