Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Για το νέο παπι Keeway Target 125cc

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Για τον φίλο πιο πάνω πού ρωτάει για τα σέρβις, το πρώτο πού εκανα εγώ είταν δωρεάν πλήρωσα βέβαια το λαδι 11 ευρο, τα επόμενα λαδι και 10 ευρο εργατικά σιγά τα σέρβις που κανουν

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2020
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα,
    Το αγόρασα καινούριο πριν περίπου έναν μήνα και έχω κάνει 150km. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι ακόλουθες. Ο κινητήρας είναι δυνατός και ροπάτος (η 4η σε βγάζει σχεδόν παντού), η θέση οδήγησης είναι πολύ άνετη, τα πλαστικά δείχνουν πολύ δεμένα και δεν παρουσιάζουν καθόλου τριξίματα.
    Αν πρέπει να παραθέσω κάτι αρνητικό αυτό είναι κάποιος χαμηλός ήχος που ακούγεται, μάλλον μέσα από τον κινητήρα, λίγο μετά το άνοιγμα του γκαζιού στις χαμηλές στροφές, εμφανίζεται μετά από 1 km και μοιάζει σαν μεταλλικός συντονισμός . Το είπα στον αντιπρόσωπο (ζω σε νησί) και μου είπε ότι έτσι κάνει το μπεκ του ψεκασμού. Δεν με έχει καλύψει η απάντησή του. Μήπως κάποιος από τους κατόχους έχει το ίδιο πρόβλημα?

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Το πηρα την παρασκευη.....το εφερε ο γιος απο τον εμπορο και εγω την επομενη το πηρα και ξεκιναει το στρωσιμο.
    Πρωτες εντυπωσεις..
    Τα πλαστικα ειναι καλα δειχνουν αρκετα ποιοτικα οπως και η βαφη τους.

    ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ πουθενα..μα πουθενα ομως

    Φωτα σε σχεση με το ινοβα ενος φιλου εχει πιο καλα...δεν ξερω με καποιο αλλο....παντως ειναι σε καλο επιπεδο.

    Σασμαν οι ταχυτητες προς τα πανω μπαινουν με την σκεψη και με ελαχιστη δυναμη και κουμπωνουν αριστα...στο κατεβασμα ειναι πιο αποτομο ισως να τρομαξει εαν δεν ξερεις πως να κατεβασεις.
    Το θεμα λυνεται με διπλογκαζια θελει δλδ στροφες .

    Μοτερ βαμενο σε ωραιο γκρι μεταλικο χρωμα.

    Εχει αλαρμ....δεν εχει ρολοι.

    Ποιοτικο διπλο σταντ με εξτρα μεταλικη (παντοφλα) που δεν τραβας πισω σχεδον καθολου το μηχανακι και δεν ποναει και το ποδι.

    Πισω φρενο με μεγαλη διαδρομη που δεν μου αρεσε ισως βοηθαει σε πιο προοδευτικο φρεναρισμα(ετσι κι αλλιως λογω cbs δεν μπλοκαρει) ισως διορθωθει με εξαερωση.

    Λαστιχα στο στεγνο μια χαρα....στο νερο κατεβαινεις και το τσουλας με τα ποδια

    Τελος ο χωρος κατω απο την σελα ειναι απλα για παπι...το κατι αλλο οντως χωραει κρανος τα ανοικτα ολα... τα φουλ
    οχι ολα και επειδη εγω το κρανος δεν το βαζω κατω απο την σελα και το θελω στο κεφαλι μου
    ανετα βαζεις ενα καρπουζι ας πουμε το καλοκαιρι

    Αλλη στιγμη θα επανελθω.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Για το φίλο πού ακούει θόρυβο του συνιστώ να περιμένει λίγο για τον drakonet τώρα έχω κάνει κάμποσα χλμ με βροχή είπαμε δεν θέλουν ζόρισμα για το σαζμαν είναι όπως τα λέει μετά τα 2500 χλμ στρονει καλά τα φρένα μια χαρά είναι έτσι πρέπει να φρεναρουν τα cbs

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Το σαζμαν δουλευει σωστα με τον συμπλεκτη σωστα ρυθμισμενο Η ρυθμιστικη βιδα-παξιμαδι στον συμπλεκτη δεν θελει και πολλες στροφες 20-40 μοιρες το πολυ αριστεροστροφα Οταν τα δισκακια φθαρουν ξεβιδωνουμε και μετα σφιξιμο το παξιμαδι Το ποσο συχνα θελουν αλλαγη ειναι θεμα χρησης γιατι αυτος ο κινητηρας ειναι και πιο δυνατος απο τα αστρεα σουπρα-100 Την ιδια καμπανα εχουν παντως Εγω αλλαξα στις 20000 ως τωρα 30000 χιλιομετρα και ειναι αριστο

    Και καποια στοιχεια συντηρησης γιατι πολλοι βλεπω ψαχνονται Ομως εγω εχω καρμπυρατερ και δεν ξερω αν σιγουρα ισχυουν και για το ψεκαστο
    Το διακενο βαλβιδων ειναι 0.03-0.05 Εισαγωγης και εξαγωγης το ιδιο
    οχι 0.05-0.08 οπως τα χοντα και με το καταληλο κλειδι δεν χρειαζεται να βγουν τα πλαστικα για να ρυθμιστουν που βγαινουν αρκετα δυσκολα
    και ο στροφαλος περιστρεφεται δεξιοστροφα για να βρειτε το Τ
    Λαδια 10-40

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Το σαζμαν δουλευει σωστα με τον συμπλεκτη σωστα ρυθμισμενο Η ρυθμιστικη βιδα-παξιμαδι στον συμπλεκτη δεν θελει και πολλες στροφες 20-40 μοιρες το πολυ αριστεροστροφα Οταν τα δισκακια φθαρουν ξεβιδωνουμε και μετα σφιξιμο το παξιμαδι Το ποσο συχνα θελουν αλλαγη ειναι θεμα χρησης γιατι αυτος ο κινητηρας ειναι και πιο δυνατος απο τα αστρεα σουπρα-100 Την ιδια καμπανα εχουν παντως Εγω αλλαξα στις 20000 ως τωρα 30000 χιλιομετρα και ειναι αριστο

    Και καποια στοιχεια συντηρησης γιατι πολλοι βλεπω ψαχνονται Ομως εγω εχω καρμπυρατερ και δεν ξερω αν σιγουρα ισχυουν και για το ψεκαστο
    Το διακενο βαλβιδων ειναι 0.03-0.05 Εισαγωγης και εξαγωγης το ιδιο
    οχι 0.05-0.08 οπως τα χοντα και με το καταληλο κλειδι δεν χρειαζεται να βγουν τα πλαστικα για να ρυθμιστουν που βγαινουν αρκετα δυσκολα
    και ο στροφαλος περιστρεφεται δεξιοστροφα για να βρειτε το Τ
    Λαδια 10-40
    ευχαριστουμε για τις πληροφοριες

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Για τον συμπλεκτη
    Για ευκολοτερη ρυθμιση γιατι με το σφιξιμο ξεφευγει
    Πρωτα με το κατσαβιδι βιδωνουμε την βιδα τερμα και
    μετα το γυρναμε αριστεροστροφα περιπου 45 μοιρες
    και τελος σφιξιμο το παξιμαδι
    Βολτα και αν δεν μπαινουν σωστα οι ταχυτητες επαναλαμβανουμε
    την ιδια διαδικασια το κλειδι για σωστη ρυθμιση ειναι το σταθερο χερι
    Γενικα δεξιοστροφα μπαινουν καρφωτες και αριστεροστροφα πατινιαρει

    Πολλοι την πατανε ετσι Δεν ξερουν να τα ρυθμισουν οποτε η μπαινουν καρφωτες και βαρανε μετα σασμαν
    η παραπονιουνται για πατινιαρισμα σε καινουρια μηχανακια και μετα αλλαζουν τζαμπα δισκους

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Σωστός ο παίκτης

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    250 χλμ εκανα μονος αλλαγη σε λαδια με ορυκτελαιο με
    https://www.skroutz.gr/s/8298245/Bel...0W-40-4lt.html

    και θα κανω ακομη 2 αλλαγες μεχρι τα 1000.
    επισης το πισω δοχειο φρενου ηθελε λιγο συμπληρωμα και ρυθμισα το πενταλ ωστε να πιανει πιο αμεσα.
    Ο χωρος κατω απο την σελα βολευει το καλοκαιρι οπου μπορεις να βαλεις παγο και μπυρες..η πεπονι...η ενα μικρο καρπουζι.

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Για καρπούζι δεν νομίζω

  11. #56
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thakokk6 Προβολή μηνύματος
    Για καρπούζι δεν νομίζω
    τωρα τα καρπουζια βγαινουν και σε baby και μαλιστα ειναι και χωρις κουκουτσια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Ε τώρα αν έχεις οικογένεια μπειμπι θα πάρεις η ένα δεκαπεντακιλο

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thakokk6 Προβολή μηνύματος
    Ε τώρα αν έχεις οικογένεια μπειμπι θα πάρεις η ένα δεκαπεντακιλο

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Kατι που με ξενερωσε στην keeway ειναι ο περιορισμος στα χλμ αναφορικα με την εγγυηση.
    Θετει οριο τα 12000.
    Λιγες ειναι οι εταιριες που το κανουν αυτο και με προδιαθετουν αρνητικα, ειδικα οταν βαζουν τοσα λιγα χλμ περιορισμο.

  15. #60
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    2 χρονια ή 12000 χλμ.τοσος ειναι ο μεσος ορος για παπι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κάντε λοιπόν το καλύτερο δώρο στον εαυτό σας για το Νέο Έτος !!!! κόψτε το !!!
    από nktR στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 17:21
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 00:34
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 22:51
  4. Βιντεάκι για το νέο Fazer 1000
    από Man7 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2005, 15:43
  5. Τι γνώμη έχετε για το νέο Anti-XT της HONDA?
    από Julius στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2004, 16:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF