Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Επιλογή νέας μοτοσικλέτας

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις κόλλημα με το εντελώς καινούργιο μπορείς να βρεις το μηχανάκι που γουστάρεις σχεδόν καινούργιο (σε μια αγγελία μάλιστα λέει και καινούργιο αλλά δε ξέρω...) σε λεφτά κάτω από 7.000
    Όχι, πρέπει να είναι εντελώς καινούριο! Στο link που αναφέρεις όντως υπάρχουν δύο με 0 km, αλλά πρόκειται για μοντέλα του '14.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    Με λιγα χρηματα παραπανω περνεις αυτο που θες... και δεν φας και το ξενερωμα απο ι4 750 σε ι2 500...
    Πρόκειται για μοντέλο '15 (προ facelift) και χωρίς DCT. Το NC για μένα το παίρνεις με DCT ή καθόλου. Άσε που δεν το λες και φθηνό.

  3. #18
    φιλε αυτα που κοιτας τοτε ειναι παπακια ολλα στο budget για νεους οδηγους και πολη...
    ORGIA!!!!!

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Δεν βαρέθηκα ούτε να την οδηγώ ούτε να τη βλέπω... Της λείπει το ABS και η προστασία από τον αέρα, παίρνει δύσκολα μπρος με κρύο μοτέρ (από την πρώτη μέρα) και καίει γύρω στα 5,5-6,0 lit/100km. Αυτά είναι τα μόνα που μπορώ να της προσάψω και δεν μπορώ να πω ότι είναι σοβαροί λόγοι για να τη δώσω. Όμως είναι ήδη 13 ετών κι ας μην έχει ούτε 30.000 χλμ. Αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσει να ζητάει πράγματα. Πρόσφατα πλήρωσα κοντά 450€ για δισκόπλακες εμπρός και τακάκια εμπρός-πίσω. Κάποια στιγμή δεν θα χρειαστεί αλυσίδα-γρανάζι, τελικό εξάτμισης και δεν ξέρω τι άλλο;
    Θα αφήσεις το πανέμορφο,άσπαστο και βολικότατο ΖΡ και θα μπεις σε έξοδα, επειδή σου ζήτησε αναλώσιμα;;;
    Με μόλις 30Κ χλμ το μηχανάκι σου είναι καινούριο,απορώ που σου ζήτησε δισκόπλακες.
    Γνωμη μου είναι,αν μπορείς να ζήσεις χωρίς abs,να του περάσεις βέρα και να του δώσεις όρκους αιώνιας αγάπης .
    και κάνε τα λεφτά σου ζελατίνες,αναρτήσεις και κυρίως, βόλτες!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Όσο "καινούριο" και να είναι, δε συγκρίνεται με ένα σύγχρονο μηχανάκι. Το έζησα πρόσφατα και ξέρω. Ακόμα και απλούστατα πράγματα όπως το κλείδωμα τιμονιού, η τάπα βενζίνης που δεν αφαιρείται και η ένδειξη καυσίμου ήταν σοκ για μένα.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    οβερρέητεντ όλα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσο "καινούριο" και να είναι, δε συγκρίνεται με ένα σύγχρονο μηχανάκι. Το έζησα πρόσφατα και ξέρω. Ακόμα και απλούστατα πράγματα όπως το κλείδωμα τιμονιού, η τάπα βενζίνης που δεν αφαιρείται και η ένδειξη καυσίμου ήταν σοκ για μένα.
    γιατι τι ειχες πρην YZ490?
    ORGIA!!!!!

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    DRZ400SM. Του 2006, δεν το λες παλιό. Αλλά η διαφορά είναι χαοτική. Χωρίς να αναφέρω καν επιδόσεις, κατανάλωση, abs και λοιπά σημαντικότερα πλεονεκτήματα.

    Οπότε, ναι, το καινούριο-καινούριο μετράει.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    DRZ400SM. Του 2006, δεν το λες παλιό. Αλλά η διαφορά είναι χαοτική. Χωρίς να αναφέρω καν επιδόσεις, κατανάλωση, abs και λοιπά σημαντικότερα πλεονεκτήματα.

    Οπότε, ναι, το καινούριο-καινούριο μετράει.
    οκ το DRSM ειναι ενα μηχανακι με βαση ενα εντουρο λογικο ειναι μιας και εγω ειχα DRZ και ειναι απο τα αγαπημενα μου
    ORGIA!!!!!

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και απλούστατα πράγματα όπως το κλείδωμα τιμονιού, η τάπα βενζίνης που δεν αφαιρείται και η ένδειξη καυσίμου ήταν σοκ για μένα.
    Το ZR7 τα έχει όλα αυτά και επιπλέον κεντρικό σταντ και μοχλικό πίσω με ρυθμίσεις, πράγματα που δεν συναντάς συχνά ακόμα και σε σύγχρονα μηχανάκια. Όπως και να' χει όμως δεν παύει να είναι ένα παλιό μηχανάκι. Ο κινητήρας του πχ είναι σχεδιασμένος στα τέλη 70s...

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    οκ το DRSM ειναι ενα μηχανακι με βαση ενα εντουρο λογικο ειναι μιας και εγω ειχα DRZ και ειναι απο τα αγαπημενα μου
    Είναι εκπληκτικό μηχανάκι, αλλά για 2ο, όχι για μοναδικό. Μακάρι να μπορούσα να το κρατήσω και να συντηρώ 2.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Το ZR7 τα έχει όλα αυτά και επιπλέον κεντρικό σταντ και μοχλικό πίσω με ρυθμίσεις, πράγματα που δεν συναντάς συχνά ακόμα και σε σύγχρονα μηχανάκια. Όπως και να' χει όμως δεν παύει να είναι ένα παλιό μηχανάκι. Ο κινητήρας του πχ είναι σχεδιασμένος στα τέλη 70s...
    Αυτό ακριβώς. Ανέφερα τα πολύ απλά, δεδομένα σήμερα, πράγματα. Αν το πας ακόμα παραπέρα, σε μοτέρ, ηλεκτρονικά, η σύγκριση είναι αστεία. Αν μπορείς να πάρεις καινούριο μηχανάκι, πάρ'το με κλειστά μάτια. Θα σε αποζημιώνει κάθε φορά που γυρνάς το κλειδί, κάθε φορά που πατάς τη μίζα.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Χα.. εγώ όλα αυτά τα είχα σε μηχανάκι του 86.. και τάπα που δεν αφαιρούταν και δείκτη βενζίνης και κλείδωμα στον διακόπτη.
    Τώρα δεν έχω δείκτη βενζίνης σε πιο καινούργιο μηχανάκι, αλλά όταν ανάβει το λαμπάκι κάνω χαλαρά 60-70 χιλιόμετρα σε εθνική οδό επίσης έχω και υπολογιστή κατανάλωσης. (Τους μλκς χάθηκε να βάλουν ένα δείκτη; Γελάνε οι προπελάκηδες με τα μπεμβέ μαζί μας. :/ )

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Λοιπόν, ως τώρα έχω καταλήξει στα εξής:
    Το CB500F δεν μπορεί να αντικαταστήσει επάξια το ZR7, λόγω κατώτερων επιδόσεων και οδικής συμπεριφοράς, για να μην αναφέρω το "made in Thailand". Είναι περισσότερο ένα καλό commuter για αστικές μετακινήσεις. Αν ήταν τουλάχιστον 500€ φθηνότερο το συζητούσαμε.
    Το MT-07 επίσης δεν διακρίνεται σε άνεση και οδική συμπεριφορά, αλλά έτσι κι αλλιώς το απορρίπτω λόγω εμφάνισης. Τώρα που το σκέφτομαι, ελάχιστες φορές μου έχει αρέσει Yamaha (με το XJ6n να ανήκει στις εξαιρέσεις -δυστυχώς δεν παράγεται πια).
    Το SV650 υπερτερεί των άλλων δύο σε επιδόσεις, οδική συμπεριφορά και κατανάλωση (τουλάχιστον σε σχέση με το MT), ενώ μου αρέσει και το κλασικό του look. Όμως υστερεί σε άνεση λόγω πολύ λεπτής σέλας. Αλλά αυτό ίσως είναι κάτι που διορθώνεται (αλήθεια υπάρχουν after market σέλες);
    Το ER6n, που δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει εμφανισιακά, αντικαθίσταται προσεχώς από το Z650, το οποίο δείχνει αρκετά υποσχόμενο σε εμφάνιση και προδιαγραφές:
    http://www.bikeit.gr/new-models/kawa...z650-2017.html
    Σε αναμονή λοιπόν συγκριτικής δοκιμής (και test ride) SV650 & Z650...
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 14/11/2016 στις 23:26.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2016
    Μηνύματα
    5
    Άμα κάνεις δοκιμή στο SV650 πες την άποψη σου αν μπορείς γιατί θα με ενδιέφερε και εμένα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Βαλε αλλα χίλια και αβλεπη το νεο XSR 700 με κινητήρα 07......Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2016_YAM_XS700_EU_DNGM3_STU_005_03-web.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	373954

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή νέας ταξιδιάρικης μοτό - γνώμες
    από jimpap στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2015, 22:36
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2008, 21:32
  3. επιλογη νεας μοτο
    από papagus2001 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 16:46
  4. Μεταβίβαση Μοτοσικλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 13:49
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF