Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Επιλογή νέας μοτοσικλέτας

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291

    Επιλογή νέας μοτοσικλέτας

    Τελευταία σκέφτομαι ότι ίσως ήρθε η ώρα να αλλάξω το ZR7 μου.
    Αν τα χρήματα δεν ήταν πρόβλημα θα έπαιρνα τη Honda NC750X DCT, που για τα δικά μου γούστα είναι η ιδανική μοτοσικλέτα: άνετη, ποιοτική, πρακτική, οικονομική και όσο γρήγορη μου χρειάζεται. Όμως τα 9.200€ είναι πολλά…
    Η νέα μοτοσικλέτα πρέπει να είναι καινούρια (όχι μεταχείρω), τουλάχιστον 500cc, άνετη για αναβάτη/ συνεπιβάτη, οικονομική σε καύσιμο, να έχει ασφαλή οδική συμπεριφορά, ABS, μια μίνιμουμ προστασία από τον αέρα και να μην υπερβαίνει τα 7.000€.
    Με βάση αυτές τις προδιαγραφές, θα πρέπει να με ενδιαφέρουν τα παρακάτω μοντέλα (κατά σειρά τιμής):
    Honda CB500F....6.400€
    Yamaha MT07....6.750€
    Suzuki SV650.....6.895€
    Honda CB500X...6.960€
    Kawasaki ER6N...6.990€
    Έχουμε και λέμε:
    ABS διαθέτουν όλες. Προστασία από τον αέρα δεν διαθέτει καμία, πλην της CB500X. Αλλά υποθέτω ότι αυτό διορθώνεται με σχετικά λίγα χρήματα, με εκ των υστέρων τοποθέτηση μιας εργοστασιακής ή aftermarket ζελατίνας. Απ’ όσα έχω διαβάσει, φαίνεται ότι:
    - Όσον αφορά την άνεση για αναβάτη/ συνεπιβάτη, οι SV και MT παίρνουν σχετικά χαμηλό βαθμό.
    - Πιο οικονομικές είναι οι CB και SV.
    - Σε οδική συμπεριφορά καλύτερες είναι οι SV και ER6. Σύμφωνα με το MOTO οι CB έχουν θέμα με την απόσβεση των αμορτισέρ.
    Αν και δεν έχω δει καμία από κοντά (μόνο φωτό), από αισθητικής πλευράς μου αρέσει περισσότερο η CB500F και λιγότερο η MT07.
    Επειδή και η χώρα κατασκευής παίζει ρόλο, νομίζω ότι είναι όλες made in Japan πλην των Honda που είναι made in Thailand.
    Μου φαίνεται ότι κλίνω προς τη CB500F, αλλά οδηγώντας ήδη μια μοτοσικλέτα 750cc, made in Japan, με ποιοτικές αναρτήσεις, ίσως να έχω θέμα αν πάω σε μια 500cc, made in Thailand, με όχι πρωτοκλασάτες αναρτήσεις.
    Τι γνώμη έχετε;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Αν θες άνεση και δικάβαλο, ξεχνάς το ΜΤ-07. Όχι, δεν παίρνει χαμηλό βαθμό. Το ξεχνάς. Παρ'όλα αυτά θεωρώ ότι έχει το καλύτερο σύνολο από όσα ανέφερες.

    Όσον αφορά την οικονομία, μιλάμε για μηχανάκια που καίνε 4.5-5λ/100. Είναι λίγο κωμικό να θεωρείς κάποιο πιο οικονομικό επειδή καίει 0.1λ/100 λιγότερα (στη θεωρία). Πληροφοριακά, δεν έχω δει μέση κατανάλωση πάνω από 4.8 στο ΜΤ, με εξάτμιση/φίλτρο/commander.

    Τα Honda είναι πανάκριβα γι'αυτά που προσφέρουν.

    Εφόσον θες ανέσεις, γιατί δεν κοιτάς "ντυμένα" μηχανάκια; ER-6F, Versys κτλ.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Όταν λές "ίσως ήρθε η ώρα να αλλάξω το ZR7 μου" τί εννοείς?

    Τη βαρέθηκες, θέλεις να αλλάξεις κατηγορία ή κάτι άλλο?
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εφόσον θες ανέσεις, γιατί δεν κοιτάς "ντυμένα" μηχανάκια; ER-6F, Versys κτλ.
    Λόγω τιμής!

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Θεωρώ ότι το ΜΤ είναι το καλύτερο μηχανάκι που μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα λεφτά σήμερα. Αλλά πρέπει να δεις λίγο τις προτεραιότητες/παραχωρήσεις σου.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Όταν λές "ίσως ήρθε η ώρα να αλλάξω το ZR7 μου" τί εννοείς? Τη βαρέθηκες, θέλεις να αλλάξεις κατηγορία ή κάτι άλλο?
    Δεν βαρέθηκα ούτε να την οδηγώ ούτε να τη βλέπω... Της λείπει το ABS και η προστασία από τον αέρα, παίρνει δύσκολα μπρος με κρύο μοτέρ (από την πρώτη μέρα) και καίει γύρω στα 5,5-6,0 lit/100km. Αυτά είναι τα μόνα που μπορώ να της προσάψω και δεν μπορώ να πω ότι είναι σοβαροί λόγοι για να τη δώσω. Όμως είναι ήδη 13 ετών κι ας μην έχει ούτε 30.000 χλμ. Αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσει να ζητάει πράγματα. Πρόσφατα πλήρωσα κοντά 450€ για δισκόπλακες εμπρός και τακάκια εμπρός-πίσω. Κάποια στιγμή δεν θα χρειαστεί αλυσίδα-γρανάζι, τελικό εξάτμισης και δεν ξέρω τι άλλο;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι το ΜΤ είναι το καλύτερο μηχανάκι που μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα λεφτά σήμερα. Αλλά πρέπει να δεις λίγο τις προτεραιότητες/παραχωρήσεις σου.
    Όπως είπες κι εσύ, επειδή θέλω άνεση και δικάβαλο μάλλον θα πρέπει να ξεχάσω το ΜΤ.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Suzuki ή Kawa τότε. Καβάλησέ τα και δες ποιο σου κάνει περισσότερο.

    Τα 500άρια Honda θα ήταν ανταγωνιστικά αν έκαναν 5-5.5 χιλιάρικα.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Δεν είναι λογικό να θες κάλυψη από αέρα όπως αναφέρεις παραπάνω και να κοιτάς τα γυμνά... σε αυτή την παράμετρο μόνο το CB500X μπορεί να σε καλύψει, , καθώς και από οικονομία στην κατανάλωση και άνεση, οι ζελατίνες στα γυμνά είναι για να παραμυθιαζόμαστε.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 11/11/2016 στις 12:20.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι λογικό να θες κάλυψη από αέρα όπως αναφέρεις παραπάνω και να κοιτάς τα γυμνά...
    Δεν έχεις άδικο, αλλά τα ντυμένα κοστίζουν πολύ. Μια aftermarket ζελατίνα σε γυμνό δεν θα με καλύπτει μέχρι τα 130 km/h; Αν ναι, μου φτάνει και μου περισσεύει.

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις άδικο, αλλά τα ντυμένα κοστίζουν πολύ. Μια aftermarket ζελατίνα σε γυμνό δεν θα με καλύπτει μέχρι τα 130 km/h; Αν ναι, μου φτάνει και μου περισσεύει.
    Για να μην σου παίρνει το κεφάλι πίσω ο αέρας ναι.. αν ζητάς κάτι παραπάνω δεν νομίζω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Νομίζω με 1000 παραπάνω παίρνεις vstrom και σε καλύπτει απόλυτα γι΄αυτά που θες.

    (υπέρβαση το ξέρω)

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Αν δεν έχεις κόλλημα με το εντελώς καινούργιο μπορείς να βρεις το μηχανάκι που γουστάρεις σχεδόν καινούργιο (σε μια αγγελία μάλιστα λέει και καινούργιο αλλά δε ξέρω...) σε λεφτά κάτω από 7.000

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...ified=&hi=&st=

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Νομίζω με 1000 παραπάνω παίρνεις vstrom και σε καλύπτει απόλυτα γι΄αυτά που θες.(υπέρβαση το ξέρω)
    Συμφωνώ ότι το V-Strom συγκεντρώνει σχεδόν όλα όσα ζητάω. Αλλά η τιμή σε συνδυασμό με την εμφάνισή του με αποτρέπουν...

  15. #15
    Με λιγα χρηματα παραπανω περνεις αυτο που θες...

    http://www.car.gr/8263457-honda-nc75...adventure-pack

    και δεν φας και το ξενερωμα απο ι4 750 σε ι2 500...

    και νομιζω ολλα εκτος απο το SV αν δεν κανω λαθος κατασκευαζονται εκτος Ιαπωνιας πλεον! Το SV νομιζω ιταλια..
    Τελευταία τροποποίηση από astroman76; 11/11/2016 στις 13:04.
    ORGIA!!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή νέας ταξιδιάρικης μοτό - γνώμες
    από jimpap στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2015, 21:36
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2008, 20:32
  3. επιλογη νεας μοτο
    από papagus2001 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 15:46
  4. Μεταβίβαση Μοτοσικλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 12:49
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF