Σελίδα 12 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #166
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Φίλε SciTeF αν δεν βαριέσαι άνοιξε αυτό το pdf αρχείο :
    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...xAgESf9MSBcz7l
    Στη διαφάνεια 18 λοιπόν θα δεις ότι λέει :
    Τάση στα άκρα της LED κατά τη λειτουργία της
    σταθερή=1, 5 V-2,5 V (εξαρτάται από το χρώµα
    που εκπέµπει).
    Ανάλογα λοιπόν με την τάση που εφαρμόζουμε στο ίδιο led παίρνουμε διαφορετικά μήκη κύματος φωτός,διαφορετικά χρώματα δηλαδή.

  2. #167
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Γατάκια.....

    7 ευρουλάκια από το lidl, μανιβελάτο, δεν ανησυχείς ποτέ ότι θα σε αφήσει από μπαταρία την κρίσιμη στιγμή!
    Με έχει σώσει σε αρκετές διακοπές ρεύματος, εργασίες και πολλά άλλα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Webp.net-resizeimage (1).jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	29,4 KB 
ID:	391124
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #168
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Φίλε SciTeF αν δεν βαριέσαι άνοιξε αυτό το pdf αρχείο :
    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...xAgESf9MSBcz7l
    Στη διαφάνεια 18 λοιπόν θα δεις ότι λέει :
    Τάση στα άκρα της LED κατά τη λειτουργία της
    σταθερή=1, 5 V-2,5 V (εξαρτάται από το χρώµα
    που εκπέµπει).
    Ανάλογα λοιπόν με την τάση που εφαρμόζουμε στο ίδιο led παίρνουμε διαφορετικά μήκη κύματος φωτός,διαφορετικά χρώματα δηλαδή.

    Δεν ισχύει σε όλα τα led αυτό, πρέπει να είναι το led από κατασκευής τέτοιο για να ισχύει. Αν σε κοινό λεντάκι εφαρμόσεις σταδιακά όλο και μεγαλύτερη τάση θα εκπέμπει το ίδιο χρώμα φωτός μέχρι που θα καεί. Εξαρτάται λοιπόν απ´ο τον τύπο του λεντ που έχει ο φακός.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Α να γεια σου. Αυτό ήξερα κι εγώ τουλάχιστον για τα led που χρησιμοποιούνται στη φακοποιία (τι είπα πάλι).
    Τα led στους φακούς, από όσο ξέρω δηλαδή, τα δουλεύουν σε σταθερή τάση και η ένταση της δέσμης τους
    εξαρτάται απο το ρεύμα ορθής φοράς. Είναι current driven δηλαδή. Μου ακούγεται λοιπόν παλαβό, γιατί
    φαντάζομαι πως ο κατασκευαστής θα έχει καποιον τρόπο ανεξαρτήτως της μπαταρίας και των βολτ που
    αυτή δίνει, να δίνει σταθερή τάση στο led. Το χέρι στη φωτιά πάντως δεν το βάζω για κανέναν λόγο!

    Καλημέρα!

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν ισχύει σε όλα τα led αυτό, πρέπει να είναι το led από κατασκευής τέτοιο για να ισχύει. Αν σε κοινό λεντάκι εφαρμόσεις σταδιακά όλο και μεγαλύτερη τάση θα εκπέμπει το ίδιο χρώμα φωτός μέχρι που θα καεί. Εξαρτάται λοιπόν απ´ο τον τύπο του λεντ που έχει ο φακός.
    Οταν λέω ότι αλλάζει χρώμα δεν εννοώ ότι από πράσινο γίνεται κόκκινο ή μωβ. Απλά στη χαμηλή σκάλα οι περισσότεροι φακοί led έχουν μια απόχρωση ανοιχτό πράσινο ή ανοιχτό μπεζ (ζεστό) ή ανοιχτό γαλάζιο (κρύο)ανάλογα με το μήκος κύματος που εκ κατασκευής εκπέμπουν,συνήθως από 3000 έως 7000 Ανγκστρεμ . Αυτήν την απόχρωση την έχουν κυρίως στην περίμετρο της δέσμης. Ανεβάζοντας την ένταση της δέσμης αυτό διορθωνεται.
    Το να μην εμφανίζει ένας φακός led τέτοιο φαινόμενο είναι ένα άριστο χαρακτηριστικό που το πληρώνεις αρκετά και το έχουν κυρίως αυτοί που εκπέμπουν στα 5000Α περίπου.
    Αυτά εκ πείρας από καμμια δεκαπενταρια τέτοιους φακούς που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Επίσης αναφέρονται από άτομα που κάνουν review σε τέτοια εργαλεια.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 06/12/2017 στις 08:54.

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος

    Επίσης πρέπει να ελέγξεις ότι φορτίζεις σωστά ολές τις μπαταρίες (nimh και λιθίου) για να αποκλείσεις ότι οφείλεται εκεί η γρήγορη αποφόρτηση όταν η μπαταρία δε χρησιμοποιείται.
    Όλες οι μπαταρίες αποφορτιζονται όταν βρίσκονται σε αποθήκευση. Οι αλκαλικες και οι NiMh πολύ πιο γρήγορα από τις λιθιου.
    Όσον αφορά την πλήρη φόρτιση εγώ χρησιμοποιω τον Opus BT - C3100 V2.2 που και άσχετος να είσαι φορτίζει τέλεια.

    https://www.gearbest.com/chargers/pp...xoCpTMQAvD_BwE

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Προφανώς θα εννοείς μερικά nm μήκους κύμματος.

    Αν θέλεις να μην αποφορτίζονται σε αποθήκευση πρέπει να πας σε λιθίου μη επαναφορτιζόμενες.
    Όταν λέω σωστά, δεν εννοώ ποιον φορτιστή χρησιμοποιείς, αλλά κυριώς ΠΟΤΕ φορτίζεις τις μπαταρίες σου.
    Και οι nimh για παράδειγμα δεν πρέπει να αποφορτίζονται τελείως όπως κάναμε παλιά με τα κινητά που τα αφήναμε να σβήσουν.

    Όσο για φορτιστή, εγώ προτιμώ αυτόν, ο οποίος δυστυχώς είναι πανάκριβος, αλλά σε σωστή (πολλές φορές χαμηλότερη) τιμή με βάση τις τιμές που βλέπω στο εξωτερικό. Είναι και analyzer.

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Προφανώς θα εννοείς μερικά nm μήκους κύμματος.

    Αν θέλεις να μην αποφορτίζονται σε αποθήκευση πρέπει να πας σε λιθίου μη επαναφορτιζόμενες.
    Όταν λέω σωστά, δεν εννοώ ποιον φορτιστή χρησιμοποιείς, αλλά κυριώς ΠΟΤΕ φορτίζεις τις μπαταρίες σου.
    Και οι nimh για παράδειγμα δεν πρέπει να αποφορτίζονται τελείως όπως κάναμε παλιά με τα κινητά που τα αφήναμε να σβήσουν.

    Όσο για φορτιστή, εγώ προτιμώ αυτόν, ο οποίος δυστυχώς είναι πανάκριβος, αλλά σε σωστή (πολλές φορές χαμηλότερη) τιμή με βάση τις τιμές που βλέπω στο εξωτερικό. Είναι και analyzer.
    Δεν είναι απλά μερικά nm,προφανώς δεν το έχεις δει.
    Οι λιθίου μη επαναφορτιζόμενες πράγματι είναι πρώτες, με τις επαναφορτιζομενες αμέσως μετά.
    Οι επαναφορτιζομενες γενικά δεν πρέπει να πεφτουν κάτω από το 30%, γιαυτό οι καλοί φακοί σταματούν σαυτο περίπου το επίπεδο τη λειτουργία τους.
    Ο φορτιστης που παρεθεσες εκτός από τη σύνδεση με pc και κινητό δεν έχει ουσιαστικά τίποτα παραπάνω από τον δικό μου, ο οποίος διαθέτει και ανεμιστηρακι που ειδικά το καλοκαίρι είναι απαραίτητο για να μην διακόπτεται η λειτουργία λόγω υπερθέρμανσης.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 06/12/2017 στις 15:00.

  9. #174
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Τον γνωρίζω και τον δικό σου φορτιστή. Μάλιστα νομίζω βγάλαν και καινούριο firmware τώρα τελευταία.
    Εγώ δεν τον έχω αγοράσει αυτόν που είπα. Κάθε φορά λυπάμε τα φράγκα και τελικά τα... πίνω μπύρες

    Τέλος, ένα σάιτ για reviews μπαταριών και φορτιστών που διαβάζω είναι αυτό και μάλιστα ο τύπος που το τρέχει απαντάει και σε email άμεσα.

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Τον γνωρίζω και τον δικό σου φορτιστή. Μάλιστα νομίζω βγάλαν και καινούριο firmware τώρα τελευταία.
    Εγώ δεν τον έχω αγοράσει αυτόν που είπα. Κάθε φορά λυπάμε τα φράγκα και τελικά τα... πίνω μπύρες

    Τέλος, ένα σάιτ για reviews μπαταριών και φορτιστών που διαβάζω είναι αυτό και μάλιστα ο τύπος που το τρέχει απαντάει και σε email άμεσα.
    Ο δικος μου είναι νομίζω ο πιο αναβαθμισμενος. Πριν λιγο καιρο ήταν σε προσφορά κάτω από 30 ευρώ με δωρεάν έξοδα αποστολής. Best Vfm!

  11. #176
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Όλες οι μπαταρίες αποφορτιζονται όταν βρίσκονται σε αποθήκευση. Οι αλκαλικες και οι NiMh πολύ πιο γρήγορα από τις λιθιου.
    Όσον αφορά την πλήρη φόρτιση εγώ χρησιμοποιω τον Opus BT - C3100 V2.2 που και άσχετος να είσαι φορτίζει τέλεια.

    https://www.gearbest.com/chargers/pp...xoCpTMQAvD_BwE
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Προφανώς θα εννοείς μερικά nm μήκους κύμματος.

    Αν θέλεις να μην αποφορτίζονται σε αποθήκευση πρέπει να πας σε λιθίου μη επαναφορτιζόμενες.
    Όταν λέω σωστά, δεν εννοώ ποιον φορτιστή χρησιμοποιείς, αλλά κυριώς ΠΟΤΕ φορτίζεις τις μπαταρίες σου.
    Και οι nimh για παράδειγμα δεν πρέπει να αποφορτίζονται τελείως όπως κάναμε παλιά με τα κινητά που τα αφήναμε να σβήσουν.

    Όσο για φορτιστή, εγώ προτιμώ αυτόν, ο οποίος δυστυχώς είναι πανάκριβος, αλλά σε σωστή (πολλές φορές χαμηλότερη) τιμή με βάση τις τιμές που βλέπω στο εξωτερικό. Είναι και analyzer.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι απλά μερικά nm,προφανώς δεν το έχεις δει.
    Οι λιθίου μη επαναφορτιζόμενες πράγματι είναι πρώτες, με τις επαναφορτιζομενες αμέσως μετά.
    Οι επαναφορτιζομενες γενικά δεν πρέπει να πεφτουν κάτω από το 30%, γιαυτό οι καλοί φακοί σταματούν σαυτο περίπου το επίπεδο τη λειτουργία τους.
    Ο φορτιστης που παρεθεσες εκτός από τη σύνδεση με pc και κινητό δεν έχει ουσιαστικά τίποτα παραπάνω από τον δικό μου, ο οποίος διαθέτει και ανεμιστηρακι που ειδικά το καλοκαίρι είναι απαραίτητο για να μην διακόπτεται η λειτουργία λόγω υπερθέρμανσης.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Τον γνωρίζω και τον δικό σου φορτιστή. Μάλιστα νομίζω βγάλαν και καινούριο firmware τώρα τελευταία.
    Εγώ δεν τον έχω αγοράσει αυτόν που είπα. Κάθε φορά λυπάμε τα φράγκα και τελικά τα... πίνω μπύρες

    Τέλος, ένα σάιτ για reviews μπαταριών και φορτιστών που διαβάζω είναι αυτό και μάλιστα ο τύπος που το τρέχει απαντάει και σε email άμεσα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ο δικος μου είναι νομίζω ο πιο αναβαθμισμενος. Πριν λιγο καιρο ήταν σε προσφορά κάτω από 30 ευρώ με δωρεάν έξοδα αποστολής. Best Vfm!
    Βρείτε δικό σας δωμάτιο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Βρείτε δικό σας δωμάτιο
    Μόνο να είναι σκοτεινό .................................................................................................... ............................................. για να δοκιμάσουν τους φακούς.

  13. #178
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279

  14. #179
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Μόνο να είναι σκοτεινό .................................................................................................... ............................................. για να δοκιμάσουν τους φακούς.
    Θα πάει ο bowleno να τους γυρίσει την μανιβέλα.....







    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #180
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Σκάστε ρε ρεμάλια να μαθαίνουμε και τίποτα!

    Bowleno εσένα με τη μανιβέλα δε σε αφορούν αυτά!


    Αλήτες, μηχανόβιοι ρε πστ μου!


    Υγ. Τεο μλκ έλιωσα!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 12 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF