Σελίδα 13 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #181
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Όσοι δουλεύουν μανιβελα να ετοιμάζονται για έκτακτη εισφορά στη ΔΕΗ.

  2. #182
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Όσοι δουλεύουν μανιβελα να ετοιμάζονται για έκτακτη εισφορά στη ΔΕΗ.
    Λες να τους πουλάω το παραπάνω ρεύμα που.... "παράγω";
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #183
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Και τώρα σαν καλά παιδιά που είστε και μας φωτίσατε με τα φώτα σας και μας κάνατε και σοφότερους πάνω στην λεντοφακοποιία δεν μας λέτε και τι προτείνετε κλιμακούμενα από το φτηνότερο στο ακριβότερο??
    Έτσι αφού γίναμε σοφότεροι να γίνουμε και φτωχότεροι. Το έχετε ψάξει μπόλικο απ' όσο καταλαβαίνουμε, είναι κρίμα λοιπόν να δαπανάμε ώρες από την ζωή μας για να ψάχνουμε τα ήδη ψαγμένα και τελικά να κάνουμε λάθος αγορά. Εννοώ έναν μπούσουλα πχ με 30€ παίρνεις αυτόν που κάνει αυτό και αυτό με 50 κλπ κλπ κλπ. Βάλτε μέσα και την παράμετρο δυνατότητα χρήσης με επαναφορτιζόμενη μπαταρία, κόστος αυτής και κατάλληλος φορτιστής. Έτσι θα έχουμε καλύτερη εικόνα εμείς οι έντρι λέβελ, οι άλλοι που θέλουν κάτι που δίνει μεγαλύτερες συγκινήσεις ας ψάξουν μόνοι τους.


    ps
    Μήτσο έχω μεγαλύτερη μανιβέλα ρε να σου δώσω, αν την προσαρμόσεις πάνω στο φακουδάκι προβολέας θα γίνει, να την στείλω??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #184
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    ps
    Μήτσο έχω μεγαλύτερη μανιβέλα ρε να σου δώσω, αν την προσαρμόσεις πάνω στο φακουδάκι προβολέας θα γίνει, να την στείλω??
    Έχω ρε Βασίλη, ζυγισμένη κιόλας, με μια δυνατή περιστροφή, γυρνάει μόνη άλλες 10 (είμαστε και σε μια κάποια ηλικία που το πολύ "χειροποίητο" κάνει ζημιά )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	4,3 KB 
ID:	391159
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #185
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Και τώρα σαν καλά παιδιά που είστε και μας φωτίσατε με τα φώτα σας και μας κάνατε και σοφότερους πάνω στην λεντοφακοποιία δεν μας λέτε και τι προτείνετε κλιμακούμενα από το φτηνότερο στο ακριβότερο??
    Έτσι αφού γίναμε σοφότεροι να γίνουμε και φτωχότεροι. Το έχετε ψάξει μπόλικο απ' όσο καταλαβαίνουμε, είναι κρίμα λοιπόν να δαπανάμε ώρες από την ζωή μας για να ψάχνουμε τα ήδη ψαγμένα και τελικά να κάνουμε λάθος αγορά. Εννοώ έναν μπούσουλα πχ με 30€ παίρνεις αυτόν που κάνει αυτό και αυτό με 50 κλπ κλπ κλπ. Βάλτε μέσα και την παράμετρο δυνατότητα χρήσης με επαναφορτιζόμενη μπαταρία, κόστος αυτής και κατάλληλος φορτιστής. Έτσι θα έχουμε καλύτερη εικόνα εμείς οι έντρι λέβελ, οι άλλοι που θέλουν κάτι που δίνει μεγαλύτερες συγκινήσεις ας ψάξουν μόνοι τους.


    ps
    Μήτσο έχω μεγαλύτερη μανιβέλα ρε να σου δώσω, αν την προσαρμόσεις πάνω στο φακουδάκι προβολέας θα γίνει, να την στείλω??
    Βασίλη δε γίνονται αυτά τα πράγματα. Με 30 ευρώ έχεις πολλές επιλογές που δεν είναι όλες για όλους. Άλλα χρειάζομαι εγώ και άλλα εσύ!

    Και όσο ανεβαίνουμε σε λεφτά οι επιλογές μεγαλώνουν ακόμα και απ' τον ίδιο κατασκευαστή. Πόσο μάλλον και από άλλους!
    Sent from me using a computer.

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη δε γίνονται αυτά τα πράγματα. Με 30 ευρώ έχεις πολλές επιλογές που δεν είναι όλες για όλους. Άλλα χρειάζομαι εγώ και άλλα εσύ!

    Και όσο ανεβαίνουμε σε λεφτά οι επιλογές μεγαλώνουν ακόμα και απ' τον ίδιο κατασκευαστή. Πόσο μάλλον και από άλλους!
    Αποστολε με προλαβες, πολύ σωστά τα λες.
    Βασίλη πρέπει να προσδιορισεις για πια δουλειά τον θέλεις, που θα καθορίσει το μέγεθος και το είδος μπαταρίας. Επίσης πόσο συχνά θα χρησιμοποιείται και πως θα τον κουβαλάς, στην τσέπη ή στην μηχανή ή στην εργαλειοθηκη της δουλειάς ή θα μένει στο σπίτι...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20171127_124935.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	391160
    Για εμένα αυτά είναι τα πιο χρήσιμα μεγέθη, ο μικρός είναι περίπου 10 εκ και οι μεγαλύτεροι μέχρι 15 εκ και έχουν διπλάσιο τουλάχιστον φως σε σχέση με τον μικρό.
    Ο μικρός παίρνει τρία είδη μπαταρίας, ΑΑ αλκαλικη ή NiMh επαναφορτιζομενη ή λιθιου 14500 επαναφορτιζομενη.Για νορμάλ χρήση οι αλκαλικες έχουν πλέον φθηνηνει και δεν μπλεκεις με φορτιστές κλπ.Αν όμως είσαι αστυνομικός ή σεκιουριτας ή έχεις χόμπι της εξοχης και τον χρησιμοποιείς συχνά και πολύ, συμφέρει να πας σε λιθίου επαναφορτιζομενες ή σε πολύ καλές NiMh.
    Οι άλλοι δύο μεγαλύτεροι φακοί παίρνουν ή δύο μικρές λιθιου μιας χρήσης που είναι ακριβές ή πας σε μια λιθίου 18650 επαναφορτιζομενη.
    Γενικά αν πας σε επαναφορτιζόμενες θες 2 κομμάτια, μια στο φακό και μια spare. Ο φορτιστης είναι ίδιος και για τα δυο μεγέθη φακών και καλό είναι να μπορεί να φορτίζει δύο μπαταρίες με ανεξάρτητα κυκλώματα φόρτισης.
    Πρώτα λοιπόν διαλέγεις είδος φακου, μετά την μπαταρία και τον φορτιστή.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 07/12/2017 στις 00:45.

  7. #187
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εννοώ έναν μπούσουλα πχ με 30€ παίρνεις αυτόν που κάνει αυτό και αυτό με 50 κλπ κλπ κλπ. Βάλτε μέσα και την παράμετρο δυνατότητα χρήσης με επαναφορτιζόμενη μπαταρία, κόστος αυτής και κατάλληλος φορτιστής. Έτσι θα έχουμε καλύτερη εικόνα εμείς οι έντρι λέβελ, οι άλλοι που θέλουν κάτι που δίνει μεγαλύτερες συγκινήσεις ας ψάξουν μόνοι τους.
    Βασίλη οι συνδυασμοί είναι πολλοί αλλά θα σου παραθέσω τρεις επιλογές δικές μου που δεν με απογοητευσαν.
    Φακός Sofirn SP31,17-20 ευρώ :
    http://www.candlepowerforums.com/vb/...Beamshots-etc-)
    Συνημμένο 391161
    Φορτιστης δύο θέσεων 6 ευρώ:
    https://www.gearbest.com/chargers/pp_424665.html
    Μπαταρία 2 τεμ + μεταφορικά :16 ευρώ
    https://eu.nkon.nl/rechargeable/1865...utton-top.html
    Σύνολο περίπου 40 ευρώ για κάτι πολύ καλό. Αν δεν βιάζεσαι και περιμένεις λίγο θα τα βρεις και φθηνότερα.


    Αν τώρα πάμε στον μικρό Sofirn SF14 που τον βρισκεις στα 10 ευρώ (εγώ τον πηρα 6 ευρώ) συν μερικές μπαταρίες αλκαλικες ΑΑ και καθάρισες φτηνά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Sofirn-New-SF14-Mini-Portable-LED-Flashlight-AA-Cree-XP-G2-EDC-Pocket-Light-Torch-Portable.jpg_6.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	391162
    https://www.aliexpress.com/store/pro...649f3bbbHhS1XD
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 07/12/2017 στις 01:16.

  8. #188
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Jnp ο sofirn είναι ένας φθηνός σαν πολλούς άλλους που δεν αποτελεί και τόσο αξιόλογη επιλογή απλά είναι προτιμότερος απ αυτους τους Stanley και λοιπές μάρκες που απλά είναι άχρηστοι.
    Εμένα τέτοιοι φακοί (αυτής της κατηγορίας τιμής) με έχουν απογοητεύσει αρκετές φορές παρόλο που διάβαζα διθυράμβους από πολλούς.
    Είτε για στο σπίτι, είτε στο αμάξι, είτε στο καμπινγκ, είτε στην εξοχή με τη μηχανη, τα καντήλια που θα πέσουν αν δεν ανάβει ή αν σβήνει όποτε θέλει και τον κπανας κάθε λίγο στην παλάμη σου, θα είναι τα ίδια.
    Σε σχέση πάντως με τη μανιβελα του bowleno ο μικρος είναι προτιμότερος (και φυσικά απείρως καλύτερος).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/12/2017 στις 07:09.

  9. #189
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Απόλυτα κατανοητό αυτό που λέτε Αποστόλη και Γιάννη, αλλά το ζητούμενο είναι να μην μπλέξει κάποιος αρχάριος με τεχν χαρακτ που ενδεχομένως δεν χρειάζεται. Entry level είπαμε. Στην τελική να υπάρξει ένας μπούσουλας που να μην χρειάζεται ο αρχάριος να γίνει ειδικός στους φακούς. Νομίζω είναι κατανοητό αυτό. Πας να αγοράσεις μοτο, πρέπει να είσαι μηχανικος, αναρτησάς, ηλεκτρολόγος και βεβαίως χεράς για να πάρεις ένα μοντέλο της προκοπής?? Όχι βέβαια, λες περίπου σε 3-4 γνώστες τι θες να κάνεις με το μηχανάκι που θες να πάρεις και σε κατευθύνουν στοχευμένα σε 5-6 μοντέλα. Το ίδιο και όταν θες pc ή Ν/Β. Να μη χρειάζεται βρε αδερφέ να μάθεις περισσότερα από τον κατασκευαστή για να πάρεις έναν καλό γαμωφακό.
    Αυτά που ήδη έγραψε ο Γιάννης είναι αρκετά, αν εμπλουτιστούν με 1-2 μοντέλα λίγο καλύτερα ή λίγο φτηνότερα νομίζω είμαστε ΟΚ. Ο εξιδικευμένος χρήστης δεν θα λάβει υπ' όψιν του καθόλου αυτόν τον μπούσουλα αλλά θα ψαχτεί μόνος του κατανοώντας καλύτερα τα χαρακτηριστικά των φακών και κρίνοντας βάσει αναγκών του.

    Φαντάζομαι όλοι οι αρχάριοι θέλουν κάτι μικρό καλής κατασκευής, με ικανοποιητική δέσμη, κάμποση διάρκεια, οικονομικό και ανθεκτικό στο νερό (όχι απαραίτητα αδιάβροχο) Αν μάλιστα μπορεί να δουλέψει και με αλκαλικές και με επαναφορτιζόμενες ακόμα καλύτερα.

    Αυτά τα ολίγα, ευχαριστώ που ασχολήθηκες Γιάννη.


    Πες μας τώρα και για τον SP32
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

    Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δυνατότητες strobe, sos, strike bezel και άλλες παρόμοιες tacticool με αφήνουν αδιάφορο και δεν τις προτίνω.
    Αυτό που προτίνω σε όλους όμως, είναι ένα led high cri (color rendering index) με όσο γίνεται ουδέτερο φως (4000-5000 Κ). Το ουδέτερο
    φως έχει το μειονέκτημα ότι χάνει σε ένταση σε σχέση με το ίδιο led αλλά με ψυχρότερο φως. Αλλά την ένταση δεν την χρειαζόμαστε
    όσο νομίζουμε. Στις περισσότερες των περιπτώσεων 100(+/- 20 lumens) είναι υπέρ αρκετά. Από ένα σημείο και πάνω δε, είναι μικρή η
    διαφορά στην παρατηρούμενη ένταση σε σχέση με τη διαφορά της έντασης στα χαρτιά. Το κυριότερο όμως είναι ότι αναπαράγει τα χρώματα
    πολύ πιστά, και αυξάνει την αντίθεση μεταξύ των αντικειμένων που θέλουμε να φωτίσουμε και κατ' επέκταση μας διευκολύνει στο να τα ξεχωρίζουμε.
    Επίσης προτίνω φακούς τύπου flood, με ευρεία δέσμη φωτός δηλαδή, καθώς στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό που θέλουμε να
    φωτίσουμε είναι μόλις λίγα μέτρα μακριά οπότε όσο πιο στενή η δέσμη και όσο πιο μικρή η απόσταση τόσο μικρότερο μέρος απο το
    αντικείμενο που θέλουμε να φωτίσουμε, θα φωτιστεί. Στενή δέσμη χρειάζεται σε περιπτώσεις search & rescue.
    Επίσης σημαντικό για πολλούς αλλά και για μένα είναι η δέσμη να "ανοίγει" ομαλά από το hot spot και προς τα έξω χωρίς ευδιάκριτα δαχτυλίδια
    σκιάς ή φωτός. Συνήθως αυξάνει το κόστος.
    Σε μνήμη δε θα αναφερθώ, καθώς όποιος χρειάζεται μνήμη δε θα χρειαστεί πολύ βοήθεια στο να αποφασίσει.
    Πάμε στις "σκάλες" έντασης που έχει ένας φακός. Τρεις θεωρώ πως είναι αρκετές. Χαμηλή ένταση, μεσαία ένταση, υψηλή (μπορεί και μέγιστη)
    ένταση. Στις περισσότερες των περιπτώσεων η χαμηλή και η μεσαία είναι αρκετές. Τώρα προτίμηση δικιά μου είναι η χαμηλή να έιναι πολύ χαμηλή
    (η λεγόμενη moonlight). Έχει άπειρες εφαρμογές σε εσωτερικούς αλλά και σε εξωτερικούς χώρους.
    Δυνατότητα προγραμματισμού. Ειδική κατηγορία και αυτή που δε θα απασχολήσει τον αρχάριο (αν στέκει ο όρος) χρήστη. Δίνει τη δυνατότητα
    προγραμματισμού της έντασης του φωτός, αύξησης ή μείωσης του αριθμού των διαθέσιμων "σκαλών", σε πολλές περιπτώσεις τροποποίηση του
    τρόπου λειτουργίας της μνήμης, εισαγωγής και κυριότερα αφαίρεσης δυνατότητας strobe, sos. Δυστυχώς αυξάνει το κόστος. Κι αν υπάρχει
    η δυνατότητα σε φτηνό φακό, συνήθως κάποιο άλλο μέρος του φακού είναι χαμηλών προδιαγραφών ώστε να καλυφθεί το κόστος έτσι.
    Πάμε τώρα στην μπαταρία. Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι δεν προτίνω πλέον μη επαναφορτιζόμενες (nimh και λιθίου), ειδικά αν χρησιμοποιείται
    πολλές μπαταρίες τον χρόνο (όχι μόνο στους φακούς σας). Θα έχετε και οικονομικό όφελος. Αν μιλάμε για φακό τύπου edc τότε η μπαταρία του
    θα είναι τύπου ΑΑΑ ή ΑΑ. Οι eneloop οι απλές κι όχι οι pro είναι υπέρ αρκετές καθώς έχουν μεγαλύτερη διάρκεια στο χρόνο απλά θέλουν λίγο πιο
    συχνά φόρτισμα (σε σχέση με τις pro). Για μένα αν θέλουμε να πάμε σε λύση λιθίου δεν αξίζει να πάμε σε μπαταρία μικρότερη του τύπου 18650.
    Σε αυτές τις μπαταρίες πρέπει να προτιμήσουμε μπαταρίες με πυρήνα panasonic, lg, samsung ώστε να αξίζουν τα λεφτά τους. Αυξάνει το κόστος
    λόγω φορτιστή/μπαταριών αλλά και λόγω του φακού που συνήθως αυτής της κατηγορίας έχουν αυξημένες δυνατότητες έντασης φωτός.
    Να σημειώσω ότι οι μπαταρίες λιθίου είναι επικίνδυνες και θέλουν προσοχή τόσο στην αποφόρτηση όσο και στη φόρτιση τους. Καλή περίπτωση
    είναι και οι φακοί με 16340 ή RCR123a (17340) μπαταρίες, αλλά θα προτιμούσα 18650 αν πήγαινα σε λίθίου. Δεν έχω ούτε φακό, ούτε φορτιστή,
    ούτε μπαταρίες λιθίου των κατηγοριών αυτών, οπότε δεν θα προτίνω κάποιον φορτιστή, πράγμα που δεν θα αλλάξει νωρίτερα απο το πρώτο μου
    ταξίδι στην Αμερική (λόγω φακού). Για φορτιστή nimh, ο panasonic smart & quick BQ-CC16 είναι υπεραρκετός και προσιτός οικονομικά για
    προχωρημένους και αρχάριους χρήστες. Αυτόν έχω.
    Υπάρχουν πολλές δυνατότητες ενεργοποίησης. Στρήψιμο κεφαλής, κουμπί στον κώλο, μουμπί στο πλάι και συνδιασμοί των παραπάνω. Ειδική αναφορά
    θα κάνω στην περίπτωση κουμπιού και στρηψίματος της κεφαλής σε μοντέλα με δυνατότα προοδευτικής αύξησης της φωτεινότητας. Καλό είναι
    να μην αναβοσβήνει ο φακός όταν είναι σε λειτουργία αλλά και να ανάβει χωρίς προβλήματα.
    Επίσης, χρήσιμη δυνατότητα σε ορισμένους είναι ο φακός να μπορεί να σταθεί στον κώλο του ή να έχει φορεμένο μαγνήτη στο ίδιο σημείο.
    Έχω την εντύπωση πως σώμα φακού απο ανοδιωμένο αλλουμίνιο υστερεί έναντι του επινικελωμένου ως προς την ηλεκτρική αγωγιμότητα και την
    αντοχή στη χρήση, αλλά αυξάνει το κόστος. Σώμα από τιτάνιο δεν προτίνω καθώς το τιτάνιο θέλει τακτική λίπανση στις βόλτες ώστε να γυρνάει ομαλά.
    Αν θέλετε τιτάνιο όπως και να έχει, τότε προτιμήστε CP2 (grade 2) αντί του 6Al/4V (Grade 5) τιτανίου. Το δεύτερο έχει μεγαλύτερες αντοχές απο το
    πρώτο αλλά το πρώτο υπερέχει σε θερμική αγωγιμότητα γεγονός που είναι σημαντικό στους φακούς ειδικά αν τον δουλεύεται στο max συνέχεια.
    Υπάρχει ορολογία για υλικά όπως το τιτάνιο και το ανοιξείδωτο ατσάλι που δεν βιδώνου και ξεβιδώνουν ομαλά αλλά δεν την ξέρω στα ελληνικά.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 07/12/2017 στις 16:01.

  11. #191
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Βασίλη μπορείς να μου πεις μερικά καλά μοντέλα μηχανών οικονομικα, λίγο καλύτερα και μερικά αρκετά καλά και να τα βάλεις σε μια σειρά;

    Το ίδιο πράγμα ρωτάς!

    Τι θα μου πεις στη παραπάνω ερώτηση; Και το KTM 300 καλό είναι και το vstrom 650 μια χαρά είναι και το αφρικα 750 θα την κανει τη δουλειά του,και αν θέλεις καλύτερο περίμενε τα καινούρια 800αρια αλλά μπορείς να πάρεις και gs 1150 που τα σπάει.

    Όταν ρωτάει κάποιος τι μηχανή να πάρει τι είναι αυτό που τον ρωτάμε για να του δώσουμε μερικές επιλογές; "Τι Θελεις να κάνεις, πόσα μπορείς να διαθέσεις".

    Δε χρειάζεται να γίνει κάποιος γκουρού. Ούτε εγώ είμαι, ούτε θα γίνω. Και δυο βασικά ποραπανω που ίσως ξέρω τα έμαθα για να καλύψω τις ανάγκες μου ή προέκυψαν από αυτές. Αυτός που θέλει να βλέπει που πατάει λες να τον ενδιαφέρει αν το τάδε λεντ έχει καλύτερη απόδοση χρωμάτων σε πίνακα ζωγραφικής; Οπότε γιατί να γίνει γκουρού;

    Τι θέλεις φίλε μου; Ένα φακό να υπάρχει για το σπίτι που θα τον πάρεις και σε ένα κάμπινγκ για να στήσεις τη σκηνή σου; Πολύ ωραία. Επέλεξε λοιπόν κάποιον μεχρι 130 lm με μπαταρία ΑΑ που βρίσκεις παντου σε ότι κατηγορία τιμης, μεγέθους και χαρακτηριστικών θέλεις.
    Θέλεις μικρό και καλό; Πάρε έναν μέχρι 30 Ευρω. Θέλεις τον φθηνότερο; Πάρε ένα από Κίνα μέχρι 10.

    Το να πάρω φακό με 20 Ευρω που βγάζει 1000 κεριά για τον οποίο χρειάζομαι μπαταριες και φορτιστή στα ίδια λεφτά είναι ψιλό άτοπο. Αυτός που έχει την ανάγκη για 1000 κεριά, έχει την ανάγκη για καλό φακό. Οπότε επιλέγει 3 καλές μάρκες και τον πληρώνει. Αν χρειάζεται πληροφορίες θα ρωτήσει σύμφωνα με τις ανάγκες του. Μαγκες χρειάζομαι φακό έρευνας και διάσωσης χωρίς strob με sos και τις επιλογές φωτεινότητας στο πλάι. Μάγκες χρειάζομαι μέχρι 500 κεριά που να μου δίνει τις επιλογές από κουμπί στο πίσω μέρος γιατί με γάντια δε το βρίσκω το γμν κουμπί στο πλάι.
    Μάγκες είμαι μπάτσος και θέλω πρώτη επιλογή το strob.

    Ο fenix ld09 είναι ένας καταπληκτικός φακός με πολλές επιλογές μπαταρίας (όλες τιςΑΑ μέχρι 14500) με το πιο ηλίθιο σύστημα πρόσβασης στις επιλογές φωτεινότητας. Κάποιους μπορεί να τους βολεύει και να τον αγαπησουν, αν όμως τον πάρει ο bowleno θα γυρίσει στη μανιβέλα και θα με πει και μλκ!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/12/2017 στις 10:04.

  12. #192
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη μπορείς να μου πεις μερικά καλά μοντέλα μηχανών οικονομικα, λίγο καλύτερα και μερικά αρκετά καλά;

    Το ίδιο πράγμα ρωτάς!

    Τι θα μου πεις στη παραπάνω ερώτηση; Και το KTM 300 καλό είναι και το vstrom 650 μια χαρά είναι και το αφρικα 750 θα την κανει τη δουλειά του,και αν θέλεις καλύτερο περίμενε τα καινούρια 800αρια αλλά μπορείς να πάρεις και gs 1150 που τα σπάει.

    Όταν ρωτάει κάποιος τη μηχανή να πάρει τι είναι αυτό που τον ρωτάμε για να του δώσουμε μερικές επιλογές; "Τι Θελεις να κάνεις, πόσα μπορείς να διαθέσεις".

    Δε χρειάζεται να γίνει κάποιος γκουρού. Ούτε εγώ είμαι, ούτε θα γίνω. Και δυο βασικά ποραπανω που ίσως ξέρω τα έμαθα για να καλύψω τις ανάγκες μου ή προέκυψαν από αυτές.

    Τι θέλεις φίλε μου; Ένα φακό να υπάρχει για το σπίτι που θα τον πάρεις και σε ένα κάμπινγκ για να στήσεις τη σκηνή σου; Πολύ ωραία. Επέλεξε λοιπόν κάποιον μεχρι 130 lm με μπαταρία ΑΑ που βρίσκεις παντου σε ότι κατηγορία τιμης, μεγέθους και χαρακτηριστικών θέλεις.
    Θέλεις μικρό και καλό; Πάρε έναν μέχρι 30 Ευρω. Θέλεις τον φθηνότερο; Πάρε ένα από Κίνα μέχρι 10.

    Το να πάρω φακό με 20 Ευρω που βγάζει 1000 κεριά για τον οποίο χρειάζομαι μπαταριες και φορτιστή στα ίδια λεφτά είναι ψιλό άτοπο. Αυτός που έχει την ανάγκη για 1000 κεριά, έχει την ανάγκη για καλό φακό. Οπότε επιλέγει 3 καλές μάρκες και τον πληρώνει. Αν χρειάζεται πληροφορίες θα ρωτήσει σύμφωνα με τις ανάγκες του. Μαγκες χρειάζομαι φακό έρευνας και διάσωσης χωρίς strob με sos και τις επιλογές φωτεινότητας στο πλάι. Μάγκες χρειάζομαι μέχρι 500 κεριά που να μου δίνει τις επιλογές από κουμπί στο πίσω μέρος γιατί με γάντια δε το βρίσκω το γμν κουμπί στο πλάι.
    Μάγκες είμαι μπάτσος και θέλω πρώτη επιλογή το strob.

    Ο fenix ld09 είναι ένας καταπληκτικός φακός με πολλές επιλογές μπαταρίας (όλες τιςΑΑ μέχρι 14500) με το πιο ηλίθιο σύστημα πρόσβασης στις επιλογές φωτεινότητας. Κάποιους μπορεί να τους βολεύει και να τον αγαπησουν, αν όμως τον πάρει ο bowleno θα γυρίσει στη μανιβέλα.
    Μα με ένανμπούστη που έχουμε μπλέξει ρε "φίλαι". Ρε δεν θέμε λεπτομερή ανάλυση όπως κάνεις εσύ με τα εργαλεία που ξέρεις και ποιος εργάτης ήταν στην πρέσα την ώρα που φτιάχνονταν η τάδε πένσα και το δείνα κατσαβίδι. Με ποιο απλά λόγια και σαφώς αρκετούς συμβιβασμούς.
    Ρε τι αρρώστια είναι αυτή που μας έχεις κολλήσει αδερφάκι μου, πρόκα πάμε να πάρουμε για να κρεμάσουμε ένα κάδρο και κοιτάμε το ISO του κατασκευαστή



    Μα την αλήθεια ρε θα πάω να πάρω 2 από τα Λιντλ με μανιβέλα και θα κάνω κόντρες με τον bowleno
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #193
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση πάντως με τη μανιβελα του bowleno ο μικρος είναι προτιμότερος (και φυσικά απείρως καλύτερος).
    Μην είσαι τόσο σίγουρος, δες πρώτα το φως που βγάζει εγώ έμεινα μλκς όταν το είδα, δεν περίμενα τέτοια απόδοση σε αυτήν την κατηγορία τιμής

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Ο fenix ld09 είναι ένας καταπληκτικός φακός με πολλές επιλογές μπαταρίας (όλες τιςΑΑ μέχρι 14500) με το πιο ηλίθιο σύστημα πρόσβασης στις επιλογές φωτεινότητας. Κάποιους μπορεί να τους βολεύει και να τον αγαπησουν, αν όμως τον πάρει ο bowleno θα γυρίσει στη μανιβέλα και θα μένει και μλκ!
    Ακριβώς αυτό...οι ανάγκες του καθενός είναι που μετράνε, οι δικές μου είναι ολιγαρκείς, τον έχω σπίτι για καμιά διακοπή ρεύματος, τον παίρνω μαζί όταν πηγαίνω Λευκάδα διακοπές με έχει καλύψει με το παραπάνω στα 5 και κάτι χρόνια που τον έχω, δεν μπλέκω με μπαταρίες, φορτιστές (αν και έχω μπόλικα λόγω Η.Τ.) οπότε.....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος


    Μα την αλήθεια ρε θα πάω να πάρω 2 από τα Λιντλ με μανιβέλα και θα κάνω κόντρες με τον bowleno
    ΑΝ βρεις, ήθελα να πάρω ακόμα 2 τεμάχια να τα έχω μόνιμα έναν στην Λευκάδα και έναν στο αμάξι αλλά δεν έχουν ξαναφέρει από τότε

    Θα σε νικήσω λόγω εμπειρίας στο "χειροποίητο"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #194
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ωραίος ο Αποστολης αλλά κατανοητος και ο Βασίλης και ο Βο.Ο καθένας με τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του.
    Βασίλη αν πρόκειται να πάρεις ένα μόνο φακό για όλες τις δουλειές αλλά χωρίς μεγάλες απαιτήσεις πάρε τον SF14.Με τρεις σκάλες φωτισμού,πολύ απλός, δεν έχει κάτι να χαλάσει εύκολα. Με led τελευταίας τεχνολογίας.Ανάλογα την μπαταρία θα σου δώσει πολλές επιλογές. Είπαμε: αλκαλικη ΑΑ, παίρνεις ένα πακετάκι των 4αρων και ησυχαζεις. Ή επαναφορτιζομενες NiMh Eneloop Pro οι καλύτερες με τη μεγαλύτερη διάρκεια φωτισμού. Ή επαναφορτιζομενες λιθιου 14500 3,6V για υπερδιπλασια ένταση φωτισμού αλλά τη μισή διάρκεια σε σχέση με τις NiMh.
    Αν πας στη μεγαλύτερη κατηγορία SP31, SP32 υποχρεωτικά μπαίνεις στο λουκι των επαναφορτιζομενων μπαταριών και του φορτιστή. Οπότε θέλει σκέψη.
    Οι φακοί που έτυχε να αναφερω είναι τυχαιοι μετά από λίγο ψάξιμο. Αν μπεις στη διαδικασία του ψαξιματος έχει πλάκα. Θα διαβάζεις καμμια εβδομάδα και δύσκολα θα βγάλεις άκρη.
    Υπάρχει και η κατηγορία των φακών κεφαλής που δεν συζητήσαμε. Εξυπηρετούν όταν κουβαλάς πράγματα η οδηγας ή επισκευαζεις, όταν δηλαδή τα χερια σου είναι απασχολημενα αλλού.
    Βασικός κανόνας είναι επίσης ότι σε καταστάσεις ανάγκης ή επαγγελματικες δεν επαφιεσαι σε ένα εργαλείο μόνο. Όλα χαλάνε όταν δεν πρέπει.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 07/12/2017 στις 09:30.

  15. #195
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ρε Βασίλη τι θέλεις να κάνει ο φακός; Να τον πατάς και να αναβει; Αυτό το κάνουν όλοι οι καλοί. Όποιος θέλει μόνο αυτό επιλέγει μια καλή μάρκα και παίρνει τον φθηνότερο της. Όποιος δεν ενδιαφέρεται ακόμα και για αυτό παίρνει τον φθηνότερο γενικά. Από κει και πέρα υπάρχουν ανάγκες.

    Ωραία. Fenix l12 είναι καλός με 30 Ευρω. Ο αντίστοιχος της nitcore είναι εξίσου καλος αλλά εντελώς διαφορετικός. Ποιον θα πάρεις; Και τους δύο τους πατάς και ανάβουν αλλά ο ένας έχει καμία 10 προγράμματα και ο άλλος 3. Οπότε θα αρχίσουμε να συγκρίνουμε τον έναν με τον άλλο για να δούμε τι βολεύει τον καθένα. Ξέρεις τώρα ποσες διαφορετικές επιλογές υπάρχουν στην ίδια κατηγορία; Θα δώσεις 30 Ευρω, γιατί να μη πάρεις αυτό που θέλεις; Γιατί να μην πάρεις αυτόν που τον πατάς κα ανάβει κατευθείαν στη μεγάλη σκάλα και να πάρεις αυτόν που πρέπει να αλλάξεις 4 σκάλες για να φτάσεις εκεί που θέλεις; Γιατί να πάρεις αυτόν που δεν μπορεί να σταθεί όρθιος επάνω στο τραπέζι για να σου φωτίζει τον χώρο σαν κερί όταν κοπεί το ρεύμα και να πάρεις έναν που σπάει τα @@ με το strob κάθε φορά που θέλεις να βρεις κάτι στο πατάρι; Γιατί να πάρεις κάποιον που δεν έχει πολύ μικρή σκάλα ώστε να μη γυαλίζει ο χάρτης; Τι την χρειάζεσαι την δέσμη λέιζερ όταν θέλεις να στήσεις μια σκηνή ή να εργαστείς με ανοιχτό καπό; Να σου πω μια καλή επιλογή με μπαταρία που δε βρίσκεις πουθενά; Τα σπάει όμως! Μικρός δυνατός κτλ.

    Οπότε η κατηγοριοποίηση είναι για κατηγορία τιμής/ ποιότητας, επιλογών, μπαταρίας, απόδοσης, χαρακτηριστικών, δέσμης, μεγέθους κ.α.

    Τι θέλεις να κάνεις με το φακό, πόσα θέλεις να δώσεις; Από κει και μετά ξεκινάει η συζήτηση για να φτιάξεις τη δική σου λίστα και να επιλέξεις.

Σελίδα 13 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF