Σελίδα 14 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #196
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Βασίλη, πάρε τον imalent BX80 και θα αποκτήσεις το νέο δικό σου νήμα...."Κάτι πρέπει να γίνει με τον μπινε με τον φακό....."
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #197
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Βασίλη, πάρε τον imalent BX80 και θα αποκτήσεις το νέο δικό σου νήμα...."Κάτι πρέπει να γίνει με τον μπινε με τον φακό....."
    Σε έχει παιδέψει, ε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #198
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ωραίος ο Αποστολης αλλά κατανοητος και ο Βασίλης και ο Βο.Ο καθένας με τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του.
    Βασίλη αν πρόκειται να πάρεις ένα μόνο φακό για όλες τις δουλειές αλλά χωρίς μεγάλες απαιτήσεις πάρε τον SF14.Με τρεις σκάλες φωτισμού,πολύ απλός, δεν έχει κάτι να χαλάσει εύκολα. Με led τελευταίας τεχνολογίας.Ανάλογα την μπαταρία θα σου δώσει πολλές επιλογές. Είπαμε: αλκαλικη ΑΑ, παίρνεις ένα πακετάκι των 4αρων και ησυχαζεις. Ή επαναφορτιζομενες NiMh Eneloop Pro οι καλύτερες με τη μεγαλύτερη διάρκεια φωτισμού. Ή επαναφορτιζομενες λιθιου 14500 3,6V για υπερδιπλασια ένταση φωτισμού αλλά τη μισή διάρκεια σε σχέση με τις NiMh.
    Αν πας στη μεγαλύτερη κατηγορία SP31, SP32 υποχρεωτικά μπαίνεις στο λουκι των επαναφορτιζομενων μπαταριών και του φορτιστή. Οπότε θέλει σκέψη.
    Οι φακοί που έτυχε να αναφερω είναι τυχαιοι μετά από λίγο ψάξιμο. Αν μπεις στη διαδικασία του ψαξιματος έχει πλάκα. Θα διαβάζεις καμμια εβδομάδα και δύσκολα θα βγάλεις άκρη.
    Υπάρχει και η κατηγορία των φακών κεφαλής που δεν συζητήσαμε. Εξυπηρετούν όταν κουβαλάς πράγματα η οδηγας ή επισκευαζεις, όταν δηλαδή τα χερια σου είναι απασχολημενα αλλού.
    Βασικός κανόνας είναι επίσης ότι σε καταστάσεις ανάγκης ή επαγγελματικες δεν επαφιεσαι σε ένα εργαλείο μόνο. Όλα χαλάνε όταν δεν πρέπει.
    Γιατί να μην πάρει τον Fenix E12? 130 lm είναι αρκετά για γενική χρήση, οπότε ούτε 14500 μπαταρία χρειάζεται ούτε το μεγαλύτερο μέγεθος. Είναι και πιο ποιοτικός!
    Α περίμενε! Είναι πιο ακριβός ο E 12.

    Οπότε; Τι ψάχνουμε; Βελόνα στα άχυρα!

    Και αν του γυαλισε το γεγονός ότι παίρνει 2 μπαταρίες αλλά θέλει καλύτερη ποιότητα; Δε του κάνει Ε 12 γιατί παίρνει μόνο ΑΑ οπότε θα βάλουμε και τον ld09 στη λίστα που έχει σχεδόν το μέγεθος του ε12 με εχτρα χαρακτηριστικά και 2 ειδών μπαταρίες. Α περιμενε. Είναι αυτός με το χάλια χειρισμό που πατάς κάνα τριάρι φορές μισή απόσταση το κουμπί και μετά το πιέζεις τέρμα και μετά γυρίζεις την κεφαλή και χεσρηκαμε κι η βάρκα γέρνει; που ούτε σούζα κάθεται στο τραπέζι έχει και το srob να μου σπάει τα ππρια!


    Και όμως εσύ είσαι σούπερ ευχαριστημενος με τον sf14 και εμένα με καλύπτει πλήρως ο ε12 και κάπου κάποιος χρησιμοποιεί ld12 και δεν τον αλλάζει με τίποτα.

  4. #199
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ένας τυπικός χρήστης σαν εμένα που δεν κάνει ιδιότροπα σπορ που απαιτούν ιδιαίτερους φακούς θέλει τα αυτονόητα. Να έχει έναν φακό που όποτε τον χρειαστεί θα ανάψει και να κάνει 5-6 πράγματα με αυτόν. Για την ιστορία να πω ότι έχω έναν στο μαγαζί κι έναν στο σπίτι δωράκι από την wurth, επίσης έναν μικρό λίγο μεγαλύτερο από μία μπαταρία ΑΑ στο τσαντάκι μου που τον κουβαλάω πάντα μαζί μου. Θα ήθελα λοιπόν έναν φακό να παίρνω μαζί μου στη μηχανή αλλά δεν θέλω να ασχολούμαι μαζί του οπότε καταλαβαίνω ότι πάω καθαρά σε αυτούς που δουλεύουν με αλκαλικές μπαταρίες γιατί οι άλλοι την θέλουν την περιοδική συντήρησή τους ενώ εγώ έχω σκοπό να τον πετάξω στο τσαντάκι της χοντρής και να τον ξεχάσω εκεί. Να είναι σχετικά ανθεκτικός στα νερά και την υγρασία, να είναι καλής κατασκευής να μην γίνεται σαράβαλο ας πούμε ο διακόπτης μετά από 10-20 ανάματα και να έχει έναν αξιοπρεπή φωτισμό. Επίσης να μην χαλάσω μια περιουσία για να τον αποκτήσω και να μην χρειαστεί να διαβάσω 1267 σελίδες στο διαδίκτυο για να μάθω.
    Κοινή λογική όπως λέω, όχι σκουπίδι από τα βάθη της Ανατολής που το πλασάρουν για το απόλυτο όπλο, σχετικά οικονομικό που θα έχει και μια χρηστικότητα και μια διάρκεια.
    Α και έναν κεφαλής θέλω αλλά τρομάζω να ρωτήσω ποιόν, μην αρχίσουμε πάλι τις αναλύσεις και τελματώσουμε σε αέναες συζητήσεις.
    Αυτά.
    Σκοπός της ερώτησης είναι (όπως και σε κάθε νήμα τέτοιου τύπου) να υπάρξουν συμβουλές από άλλους πιο έμπειρους για να μην πληρώσει ο αδαής μέσος χρήστης έναν σκασμό λεφτά για να αγοράσει χαρακτηριστικά που τις περισσότερες φορές του είναι απλά άχρηστα ή στην καλύτερη δεν θα τα δει ποτέ να δουλεύουν. Μου θυμίζω μια κυριούλα 65+, πελάτισσά μου, που έχει παράδες και θέλει να στήσει ι7 παιχνιδομηχάνημα για να παίζει πασιέντζα και κάντι κρας. Ρώτησε τον εγγονό της που ξέρει.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #200
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    .
    Σκοπός της ερώτησης είναι (όπως και σε κάθε νήμα τέτοιου τύπου) να υπάρξουν συμβουλές από άλλους πιο έμπειρους για να μην πληρώσει ο αδαής μέσος χρήστης έναν σκασμό λεφτά για να αγοράσει ..
    Συμβουλές και κατευθύνσεις μπορούν να δοθούν. Λίστες χωρίς δεδομένα χρήσης και τιμής δεν μπορούν να γίνουν.
    Και όχι μόνο δε μπορούν αλλά θα αποπροσανατολίσουν και θα μπερδέψουν τους περισσότερους και θα οδηγήσουν σε λάθος επιλογές.

  6. #201
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Και κάπου εκεί, ξεκίνησαν ο "μανιβελιές"



    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #202
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και κάπου εκεί, ξεκίνησαν ο "μανιβελιές"




  8. #203
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    [QUOTE=vaska;2911241]Ένας τυπικός χρήστης σαν εμένα που δεν κάνει ιδιότροπα σπορ που απαιτούν ιδιαίτερους φακούς θέλει τα αυτονόητα. Θα ήθελα λοιπόν έναν φακό να παίρνω μαζί μου στη μηχανή αλλά δεν θέλω να ασχολούμαι μαζί του οπότε καταλαβαίνω ότι πάω καθαρά σε αυτούς που δουλεύουν με αλκαλικές μπαταρίες γιατί οι άλλοι την θέλουν την περιοδική συντήρησή τους ενώ εγώ έχω σκοπό να τον πετάξω στο τσαντάκι της χοντρής και να τον ξεχάσω εκεί. Να είναι σχετικά ανθεκτικός στα νερά και την υγρασία, να είναι καλής κατασκευής να μην γίνεται σαράβαλο ας πούμε ο διακόπτης μετά από 10-20 ανάματα και να έχει έναν αξιοπρεπή φωτισμό. /QUOTE]

    Αφού τελικά τον θες για τη μηχανή πρέπει να είναι μικρός. Άρα ξανακαταληγουμε σε τύπου SF14 με κάνα δυο ΑΑ spare.
    Αν έχεις παραπάνω χώρο διάλεξε ένα κεφαλής με μπαταρία και φορτιστή από 5 έως 15 ευρώ
    https://m.aliexpress.com/category/39...ighting.html#/
    Έχω ένα Boruit αυτής της κατηγορίας με δύο επαναφορτιζομενες λιθιου 18650,και δεν έχει πει όχι σε λειτουργία δύο ωρών σε αρνητικές θερμοκρασίες. Απλώς για σιγουριά του έβαλα δύο Panasonic και τις δικές του τις έχω spare.

  9. #204
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Έκανα εντίτ το προηγούμενο ποστ απο reserved σε αυτά που ήθελα να γράψω. Ποστ #190 σελίδα 13.

    Επίσης επείδη το ποστ αυτό ήταν μεγάλο δε χώρεσε τα παρακάτω:
    Πάμε τώρα σε φίρμες, καθώς μοντέλα δε θα προτίνω. Fenix, eagletac, foursevens, olight, lumintop (παίζει πολύ στο massdrop), sunwayman, zebralight, jetbeam, nitecore, thrunite, klarus.
    Όλες αυτές οι φίρμες έχουν φακούς για όλα τα βαλάντια και θεωρώ πως πλην ελαχίστων μοντέλων που δεν τα θυμάμαι απ' έξω τα αξίζουν τα λεφτά τους.

    Επίσης να πω ότι κάτι σχετικό με το κόστος της αγοράς που ισχύει σχεδόν σε όλα τα προϊόντα, αλλά θα το κάνω με ένα παράδειγμα.
    Ένα ζευγάρι παπούτσια που κάνει πχ 200 ευρώ και το φοράμε όλο 200 φορές το χρόνο έχει κόστος ανά χρήση 1 ευρώ.
    Ένα ζευγάρι παπούτσια με τιμή πχ 50 ευρώ που το φοράμε 1 φορά το χρόνο έχει κόστος ανά χρήση 50 ευρώ.
    Αξίζει πιστεύω να το λαμβάνουμε κι αυτό υπ' όψιν σε λογικά πάντα πλαίσια.

    Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω σε αυτό το ποστ με μεταγενέστερο εντιτ.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 07/12/2017 στις 17:16.

  10. #205
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Αυτές όντως είναι οι σοβαρές αλλά ακριβές εταιρείες του χώρου, έχουν το κακό ότι πρακτικά δεν αντιπροσωπευονται στην Ελλάδα με τον τροπο που αντιπροσωπευονται στις USA, όπου το after sales service είναι ιδανικό. Γιαυτό στην χώρα μας έχουν θέση και οι δευτεραντζες που είναι στο 1/3 των χρημάτων και όταν χαλάσουν δεν ασχολείσαι παραπέρα γιατί δεν βγάζεις άκρη. Με τον ίδιο τροπο οταν αγοράζεις carolus δεν έχεις την απαίτηση να αντέξει όσο ένα original gedore. Στο κάτω κάτω δεν περιμενης να δώσει κάποιος 50-100 ευρώ για ένα φακουδακι που κινδυνευει από κλοπή η τις υψηλές θερμοκρασίες του ελληνικού καλοκαιριού μέσα σε ένα αμάξι ή μια μηχανή.
    Εγώ προσωπικά έχω και ακριβους αλλά και φθηνους /μετριους. Όταν χρησιμοποιω τους φτηνοτερους και όχι μόνο πάντα έχω στην κωλοτσεπη και ένα δεύτερο 1χΑΑ.Μιλαω για καταστάσεις απαιτητικές. Όχι για οδήγηση πόλις ή εθνικής αλλά για επαρχία, βουνά ή θάλασσες.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 07/12/2017 στις 17:55.

  11. #206
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    κουβάρι έχω γίνει ρπμ, για καλύτερα είπα να παρακολουθήσω σκατά έχω καταλάβει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #207
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα λοιπόν έναν φακό να παίρνω μαζί μου στη μηχανή αλλά δεν θέλω να ασχολούμαι μαζί του
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2825268

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2908205

    Νομίζω ότι δε θέλεις κάτι περισσότερο!

    Αν θέλεις κάτι λιγότερο δες αυτόν που είπε ο jnp, αν και εγώ δεν έχω καλή εμπειρία με τέτοιας τιμής φακούς.

    Τρεις σκάλες φωτεινότητας με την μικρή στα 8lm για 22 ώρες. Η μεγάλη στα 130 μπορεί να φωτίσει μέχρι τα 80 μέτρα και διαρκεί για καμιά ώρα. Λίγες φορές όμως θα χρειαστείς κατι περισσότερο απ' τα 50lm της μεσαίας που έχουν διάρκεια 3,5 ώρες.
    Δεν ανάβει στιγμιαία με ελαφρά πίεση του κουμπιού αλλά μόνο κατά την επαναφορά μετά από πλήρη πίεση του κουμπιού (καλό θα ήταν να έχει instad on αλλά κλάιν μάιν). Η σειρά είναι μικρή - μεσαία - μεγάλη και εναλλάσσονται αφού ανοίξεις τον φακό, με απλή πίεση του κουμπιού μέχρι την μέση. Δεν έχει μνήμη της τελευταίας επιλογής και για άλλους αυτό είναι καλό ενώ για άλλους κακό, για μένα, σε τέτοιου είδους και χρήσης φακό είναι μάλλον καλό. Ούτε strob, sos κλ έχει. Η δέσμη είναι αρκετά ευρεία ώστε να φωτίζει επαρκώς μια περιοχή και το κουμπί δεν προεξέχει στο πισω μέρος και μπορεί να σταθεί άνετα σε μια επίπεδη επιφάνεια. Ακόμα και στη μέγιστη επιλογή, δε ζεσταίνεται ούτε ρίχνει την απόδοσή του λόγο θερμότητας. Την απόδοσή του δε τη ρίχνει ούτε καθώς αδειάζει η μπαταρία, δίνοντας συνέχεια σταθερή παροχή ρεύματος.
    Αδιάβροχος, στεγανός στα 2 μέτρα, δεν παθαίνει τίποτα από πτώσεις 1 μέτρου και με βάρος όγκο στις κατώτατες βαθμίδες της κατηγορίας.
    Εκτός από γενικής χρήσης μπορεί να κάνει και χρέη backup ενώ με ένα headband μπορεί να μπει και στο κεφάλι ή με ένα ανάποδο κλιπ (που δεν έχει) είναι αρκετά ελαφρύς για να σταθεί και στο γείσο του καπέλου.

    Σε σχέση με άλλους δεν έχει απαγορευτική τιμή, δεν έχει περιττά προγράμματα (για απλή χρήση) που δεν βγαίνουν απ' τη μέση (strob κ.α) και ο χειρισμός γίνεται απ' το πίσω κουμπί και μόνο, που για μένα είναι πολύ βασικό (για μένα, κάποιος άλλος μπορεί να θέλει κουμπί στο πλάι). Αρνητικό ότι δεν βρίσκεις εύκολα φίλτρα για τόσο μικρή διάμετρο κεφαλής. (χρήσιμα κυρίως για όποιον κάνει καμπινγκ).

    Τιμή 30 ευρώ, στην Ελλάδα.

    Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει το instand on ή τη δυνατότητα ΚΑΙ για μπαταρία 14500 που θα δώσει τη διπλάσια φωτεινότητα. Ή μπορεί να θέλει λιγότερη φωτεινότητα στη μικρή σκάλα ή να του τη σπάει το κουμπί πίσω και να θέλει πρόσβαση στις επιλογές από κουμπί στο πλάι ή να θέλει το sos ή να θέλει μνήμη ώστε όταν τον ανάβει να πηγαίνει κατ' ευθείαν στην επιλογή που είχε όταν τον έσβησε χωρίς να κάθεται να αλλάζει. Οπότε δεν είναι κατάλληλος για όλους. Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει τίποτε απ' όλα αυτά ας αδιαφορήσει. Με 30 ευρώ θα αγοράσει έναν φακό που κάθε φορά που πατάει το κουμπί θα ανάβει αρκεί να έχει μέσα μπαταρία. Και άδεια να είναι, 8lm θα τα δώσει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-46d4b2db8544ff1b801d08cb3154c24e3dd1ff40eaf58feb67e91ae4cdb8a109_full.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	391209
    Sent from me using a computer.

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ψαχνω ενα φακο, σε μεγεθος οχι μεγαλυτερο απο αυτο ενος μικρου αναπτηρα Bic, για τα κλειδια του γκαραζ.
    Υπαρχει καποια τιμια προταση μεχρι 15€ ?
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #209
    Έχω αγοράσει και γω κάμποσους φακούς (Manker U11, Imalent DN11, Convoy S2, SIPIK SK68,) αλλά αυτός που με βόλεψε είναι ο Skilhunt H03.
    Φακός κεφαλής για να μου αφήνει τα χέρια ελεύθερα όταν δουλεύω πίσω από κάποια μηχανή( όχι με ρόδες) με ελάχιστο φωτισμό προσπαθώντας πχ να ανοίξω τρύπα με το δράπανο.
    Μαγνητικός κώλος έτσι ώστε να στέκεται όρθιος και να φωτίζει οριζόντια, όταν δουλεύω στη φρέζα ή στο τόρνο. Επίσης αδιάβροχος στα νερά, λάδια, κλπ (δε κάνει βουτιές, έτσι; )
    Pocket clip έτσι ώστε να το βάζεις στη ζώνη σου στο περίπατό σου ή στη δουλειά σου και να έχεις ελεύθερα τα χέρια σου σε περίπτωση που θες να τα έχεις ελεύθερα.
    Με έδειξη χαμηλής τάσης και με δυο 18650 που έχω πάντα μαζί μου (το μόνο αρνητικό, ότι δε δουλεύει με απλές αλκαλικές μπαταρίες) αποκλείεται να μείνω στο σκοτάδι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #210
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω ενα φακο, σε μεγεθος οχι μεγαλυτερο απο αυτο ενος μικρου αναπτηρα Bic, για τα κλειδια του γκαραζ.
    Υπαρχει καποια τιμια προταση μεχρι 15€ ?
    Ρίξε μια ματιά....https://www.vasilikos.com.gr/index.p...00_P0000009886
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF