Σελίδα 15 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415161718192025 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #211
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Η skilhunt είναι σοβαρή εταιρία.

    Αν ενδιαφέρεστε έχει clearance η foursevens και στελνει μεσω του σαιτ της Ελλάδα.

    Ο Preon είναι κορυφαίος στους ΑΑA ή 2xΑΑA. 10$ μεταφορικά.

  2. #212
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω ενα φακο, σε μεγεθος οχι μεγαλυτερο απο αυτο ενος μικρου αναπτηρα Bic, για τα κλειδια του γκαραζ.
    Υπαρχει καποια τιμια προταση μεχρι 15€ ?
    Αν μιλάς για φακό για να ανάβεις να βλέπεις να ξεκλειδώσεις την πόρτα, ο καλύτερος είναι αυτός.

    Αν θες κάτι μεγαλύτερο, θα πας στη λύση φακού με ΑΑΑ.

  3. #213
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αυτές όντως είναι οι σοβαρές αλλά ακριβές εταιρείες του χώρου, έχουν το κακό ότι πρακτικά δεν αντιπροσωπευονται στην Ελλάδα με τον τροπο που αντιπροσωπευονται στις USA, όπου το after sales service είναι ιδανικό. Γιαυτό στην χώρα μας έχουν θέση και οι δευτεραντζες που είναι στο 1/3 των χρημάτων και όταν χαλάσουν δεν ασχολείσαι παραπέρα γιατί δεν βγάζεις άκρη. Με τον ίδιο τροπο οταν αγοράζεις carolus δεν έχεις την απαίτηση να αντέξει όσο ένα original gedore. Στο κάτω κάτω δεν περιμενης να δώσει κάποιος 50-100 ευρώ για ένα φακουδακι που κινδυνευει από κλοπή η τις υψηλές θερμοκρασίες του ελληνικού καλοκαιριού μέσα σε ένα αμάξι ή μια μηχανή.
    Εγώ προσωπικά έχω και ακριβους αλλά και φθηνους /μετριους. Όταν χρησιμοποιω τους φτηνοτερους και όχι μόνο πάντα έχω στην κωλοτσεπη και ένα δεύτερο 1χΑΑ.Μιλαω για καταστάσεις απαιτητικές. Όχι για οδήγηση πόλις ή εθνικής αλλά για επαρχία, βουνά ή θάλασσες.
    Θα διαφωνήσω. Ένας καλός φακός είναι επένδυση.
    Ο παλιός μου φακός των 20κάτι ευρώ πριν 15 χρόνια έχει περάσει τα πάνδεινα. Κρεμασμένος για βράδια ολόκληρα και την ημέρα να παραμένει κρεμασμένος στο ίδιο σημείο μέχρι να ξαναγίνει λάμπα το βράδυ. Έχει φάει, βροχή, λάσπη, σκόνη, ζέστη και άπειρα χτυπήματα!
    Μετά από 15 χρόνια δουλεύει όπως την πρώτη μέρα και κάνει χρέη οικιακού βοηθού μόνο και μόνο επειδή είναι πλέον μεγάλος και βαρύς και αδύναμος και δεν στέκεται στην ουρά του και δεν έχει σταθερή παροχή αλλά όσο αδειάζει η μπαταρία μειώνεται η φωτεινότητα και και και.. Αλλά κάθε φορά που πατάω το κουμπί ανάβει και μένει αναμμένος μέχρι να το ξαναπατήσω ή να αδειάσει η μπαταρία.
    Μέχρι να τον αντικαταστήσω πέρασαν διάφοροι φθηνοί απ' τα χέρια μου και δεν άξιζε κανένας ούτε άντεξε κάποιος απ' αυτούς. Κάποιος που ΔΕΝ χρειάζεται φακό αλλά θέλει να έχει έναν μήπως και... ας πάρει κάποιον με 10 ευρώ. Έχω και εγώ έναν τέτοιο πεταμένο μέσα στο αμάξι. Με λίγα καντήλια, και λίγο χτύπημα θα ανάψει πριν αρχίσει να κάνει και πάλι τα δικά του. Ίσως δοκιμάσω και αυτόν τον μικρό που είπες παραπάνω αλλά δεν πρόκειται να τον πάρω εκεί που ξέρω ότι θα μου χρειαστεί.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/12/2017 στις 19:44.
    Sent from me using a computer.

  4. #214
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάς για φακό για να ανάβεις να βλέπεις να ξεκλειδώσεις την πόρτα, ο καλύτερος είναι αυτός.

    Αν θες κάτι μεγαλύτερο, θα πας στη λύση φακού με ΑΑΑ.
    Πρόσφατα πήρα αυτό.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1512672287222148065943.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	391211
    45 lumens
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #215
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Α επίσης όπως είπε κι ο daz ένας καλός φακός πρέπει να είναι regulated! Να μην πέφτει η απόδοσή του όσο αδειάζει η μπαταρία.

  6. #216
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έχω αγοράσει και γω κάμποσους φακούς (Manker U11, Imalent DN11, Convoy S2, SIPIK SK68,) αλλά αυτός που με βόλεψε είναι ο Skilhunt H03.
    Φακός κεφαλής για να μου αφήνει τα χέρια ελεύθερα όταν δουλεύω πίσω από κάποια μηχανή( όχι με ρόδες) με ελάχιστο φωτισμό προσπαθώντας πχ να ανοίξω τρύπα με το δράπανο.
    Μαγνητικός κώλος έτσι ώστε να στέκεται όρθιος και να φωτίζει οριζόντια, όταν δουλεύω στη φρέζα ή στο τόρνο. Επίσης αδιάβροχος στα νερά, λάδια, κλπ (δε κάνει βουτιές, έτσι; )
    Pocket clip έτσι ώστε να το βάζεις στη ζώνη σου στο περίπατό σου ή στη δουλειά σου και να έχεις ελεύθερα τα χέρια σου σε περίπτωση που θες να τα έχεις ελεύθερα.
    Με έδειξη χαμηλής τάσης και με δυο 18650 που έχω πάντα μαζί μου (το μόνο αρνητικό, ότι δε δουλεύει με απλές αλκαλικές μπαταρίες) αποκλείεται να μείνω στο σκοτάδι.
    Φαίνεται πολύ βολικος στη χρήση του. Έχεις βρει κάποια αρνητικά στοιχεία; Αν και σε βλέπω ευχαριστημενο.

  7. #217
    Το μόνο αρνητικό (αλλά είναι κάτι που το περίμενα ούτως ή άλλως) είναι ότι στο turbo, αν τον έχεις στο κεφάλι σου είναι λίγο ενοχλητικός λόγω θερμοκρασίας.
    Επίσης θα ήθελα να έχει μια πιο ποιοτική θήκη, μια συρταρωτή ίσως. Γιατί για να τον ξαναβάλεις στη θήκη του πρέπει να τον βγάλεις από το headband ή να κάνεις αλχημείες.
    Στην ουσία δεν έχω κανένα παράπονο, μαλακίες γράφω...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #218
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το μόνο αρνητικό (αλλά είναι κάτι που το περίμενα ούτως ή άλλως) είναι ότι στο turbo, αν τον έχεις στο κεφάλι σου είναι λίγο ενοχλητικός λόγω θερμοκρασίας.
    Επίσης θα ήθελα να έχει μια πιο ποιοτική θήκη, μια συρταρωτή ίσως. Γιατί για να τον ξαναβάλεις στη θήκη του πρέπει να τον βγάλεις από το headband ή να κάνεις αλχημείες.
    Στην ουσία δεν έχω κανένα παράπονο, μαλακίες γράφω...
    Από τις προδιαγραφές του είδα ότι έχει μνήμη που είναι πολύ χρήσιμη, ενώ ο αντίστοιχος Olight σχεδόν στα διπλα λεφτά δεν έχει.Κατα τα άλλα είναι ίδιοι.Αυτο το στυλ φακου μου αρέσει όλο και περισσότερο και μάλλον σύντομα θα πάρω. Έχω ένα μικρό και ελαφρύ με 3χΑΑΑ αλλά τελειώνει γρήγορα και η αλλαγή μπαταριών στο σκοτάδι είναι αδυνατη. Έχω και ένα με 2χ18650 αλλά είναι κάπως ογκωδης και βαρύς. Ο δικος σου με 1χ18650 νομίζω είναι ιδανικός με πολλές χρήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 08/12/2017 στις 21:28.

  9. #219
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Ξέχασα να αναφέρω ότι φακοί με πολλαπλές μπαταρίες λιθίου είναι έξτα απαιτητικοί καθώς πρέπει το σύνολο των μπαταριών που χρησιμοποιούνται
    να δίνουν ακριβώς τα ίδια mAh και να βρίσκονται στην ίδια κατάσταση φόρτισης. Αν δεν δοθεί προσοχή στο παραπάνω οι μπαταρίες που
    χρησιμοποιούνται "δουλεύουν" ανόμοια (υπερωρίες vs χαλαρά), ζεσταίνονται ανόμοια και υπάρχει κίνδυνος να χάλασει αυτή/αυτές που
    δουλεύουν υπερωρίες. Θεωρητικά μπορεί να υπάρξει και έκρηξη. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες για το εν λόγω "φαινόμενο" γιατί πολύ απλά
    δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ πολλαπλές μπαταρίες λιθίου. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλες τις μπαταρίες, απλά η χημεία όλων των υπολοίπων
    είναι κατά πολύ ασφαλέστερη, οπότε το μόνο πρόβλημα είναι ότι το προσδόκιμο ζωής των μπαταριών μεταβάλλεται ανόμοια. Να σημειώσω πως
    στα εργαλεία μπαταρίας, αλλά και laptop κλπ, οι μπαταρίες που χρησιμοποιούνται είναι όσο το δυνατόν ίδιες απο τη μάνα τους.

    ΥΓ. Έγινα "μέλος"!!!

  10. #220
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα να αναφέρω ότι φακοί με πολλαπλές μπαταρίες λιθίου είναι έξτα απαιτητικοί καθώς πρέπει το σύνολο των μπαταριών που χρησιμοποιούνται
    να δίνουν ακριβώς τα ίδια mAh και να βρίσκονται στην ίδια κατάσταση φόρτισης.
    Γιαυτό πάντα σε ένα φακό που παίρνει δύο ή παραπάνω μπαταρίες ξεκινάμε με αδελφές από την ίδια συσκευασία και τις χρησιμοποιουμε πάντα παρέα στον ίδιο φακό , ώστε κατά το δυνατόν να είναι στην ίδια κατάσταση φόρτισης.

  11. #221
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. Έγινα "μέλος"!!!


    καιρός ήταν!
    Sent from me using a computer.

  12. #222
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Πολύ καλή προσφορά για ένα πολύ καλό φακουδάκι της foursevens. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, απο την μαμά εταιρία με 10$ μεταφορικά αν δεν κάνω λάθος.

  13. #223
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή προσφορά για ένα πολύ καλό φακουδάκι της foursevens. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, απο την μαμά εταιρία με 10$ μεταφορικά αν δεν κάνω λάθος.
    Ωραιος ο κοντοστουπης,με πολλες επιλογες.Στα 40 ευρω συνολο.

  14. #224
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ένας καλός φακός είναι επένδυση.
    Δεν θα συμφωνησω σε αυτο Αποστολε.Οι φακοι πλεον δεν εχουν μελλον πανω απο 5-10 χρονια.Τα led και τα κυκλωματα τους εξελλισονται πολυ γρηγορα.

  15. #225
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δεν θα συμφωνησω σε αυτο Αποστολε.Οι φακοι πλεον δεν εχουν μελλον πανω απο 5-10 χρονια.Τα led και τα κυκλωματα τους εξελλισονται πολυ γρηγορα.
    Φυσικά και εξελίσσονται και αργότερα θα μπορείς να πάρεις με τα ίδια λεφτά κάτι με καλύτερα χαρακτηριστικά. Αυτό δε σημαίνει ο παλιός δε θα κάνει τη δουλειά του. Και αν οι απαιτήσεις σου δεν αυξηθούν δε θα χρειαστεί να πληρώσεις πάλι τον καινούριο. Και αν μετά από μερικά χρονια πάρεις άλλον αυτός κάπου θα χρησιμεύσει (σπίτι, αμάξι, χωριό κτλ). Μέχρι τότε θα έχεις ένα φακό που ανάβει όταν εσύ θέλεις και όχι όταν του θυμηθεί.
    Απ' τον παλιό φακό μου μέχρι τον Ε12 που έχω τώρα έχουν περάσει πολλά χρόνια και η διαφορά τους είναι χαοτική! Στα πάντα όλα! Δεν υπάρχει σύγκριση. Μια χαρά τον χρησιμοποιώ ακόμα σαν οικιακό βοηθό όμως. Ναι έχω την πολυτέλεια να έχω έναν αξιόπιστο φακό στο σπίτι που σπάνια μου χρειάζεται, επειδή μετά από 15 χρόνια τον αντικατέστησα με καλύτερο στις περιπτώσεις που μου είναι απαραίτητος.

    Ξαναλέω ότι συζητάμε για φακούς που τους χρειαζόμαστε και οχι για λύσεις εκεί που δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν λέμε θέλω ένα φακό για το σπίτι μέχρι να βρω να ανάψω το κερί αν και όταν κοπεί το ρεύμα. Συζητάμε για φακό που θα τον έχεις στην κατασκήνωση, στο βουνό με τη μηχανή για να διαβάσεις το χάρτη, για να δεις μέσα στην εκκλησία που αποφάσισες να κοιμηθείς, που θα τον έχεις στη δουλειά καθημερινά όπως ο μισκιν, κτλ. Αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλη ωριμότητα σε λεντ και ηλεκτρονικά κτλ. Παίρνεις σε μικρό μέγεθος τα πιο χρηστικά και αλλ αράουντ, λιούμενς. Αποκλείεται ένας καλός φακός να μη σου φανεί χρήσιμος στο μέλλον επειδή βγήκαν πιο δυνατά μοντελα στην αγορά.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF