Σελίδα 19 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #271
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως 600 lm δίνει μόνο για λίγο και μετά επιστρέφει στις 300.
    Μήπως είναι led lumens vs ANSi lumens? Ή τέλος πάντων καποια παρόμοια διαφορά στο πρότυπο της μέτρησης? Στα 600 έχει νόημα αυτό που λες αλλά όχι στα 220.

    anyway. δε ξέρω! Πάντως και οι μετρήσεις διάρκειας δε βγαίνουν. Στα 50lm έχει μια ολόκληρη ώρα μεγαλύτερη διάρκεια απ' τον Ε12 με ίδιου τύπου μπαταρία.

    Edit. Λάθος έκανα. Ο Ε12 έχει 6,5 ώρες στα 50lm.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/12/2017 στις 01:01.
    Sent from me using a computer.

  2. #272
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Δεν ξέρω ούτε εγώ. Θα κοιτάξω το review του selfbuilt να δω αν αναφέρει κάτι σχετικό.

  3. #273
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω ούτε εγώ. Θα κοιτάξω το review του selfbuilt να δω αν αναφέρει κάτι σχετικό.
    Mε μια γρήγορη ματιά που έριξα φαίνεται πως έχεις δίκιο. Μάλλον το step down είναι στα 300 με 14500, ενώ το step down απ' τα 220 στα 100 πρέπει να είναι μόνο με μπαταρία ΑΑ.

    Ωραία εργαλείο! Κρίμα που δεν έχει κουμπί πίσω!

    balakia ο μαγνήτης αφαιρείται αν θελεις να τον πετάς μέσα θήκη μαζί με άλλα μεταλλικά αντικείμενα!
    Sent from me using a computer.

  4. #274
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Καλός είναι ναι αλλά δεν είναι High CRI. Από όταν πήρα τον πρώτο μου High CRI οι υπόλοιπο που έχω απλά κάθονται. Κι ας χάνεις σε output.

  5. #275
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σε real world use τι διαφορά μπορεί να έχει?
    Sent from me using a computer.

  6. #276
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Αυτό που νιώθω εγώ και που δεν είναι καθόλου επιστημονικό είναι το εξής:

    Αν θες να έχεις αρκετό φως για βιδώσεις μια βίδα για παράδειγμα τότε δεν χρειάζεσαι high cri.
    Αν θες όμως να ψάξεις να βρεις κάτι ανάμεσα σε διάφορα πράγματα τότε βολεύει πολύ.
    Ειδικά μέσα σε χόρτα για τους outdoor τύπους.
    Φωτογράφοι και λοιπές ειδικότητες εκεί απλά επιβάλλεται.

    Όταν έρθεις Μέτσοβο που έλεγες, θα δεις.

  7. #277
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Τα 30 ευρώ διαφορά που έχουν (περί το 300%) δεν είναι ακριβώς θεωρία!

    Δεν υπάρχει τέτοια διαφορά στην τιμή ενός προιόντος που να μην αντικατοπτρίζεται και σε κάτι άλλο απ' αυτά που ανέφερα! Σε κανένα προιόν!
    Τέτοια διαφορά δεν δικαιολογείται ούτε όταν ο ένας πληρώνει την εξέλιξη ενώ ο άλλος την κλέβει. Ειδικά σε τέτοια προιόντα που η εξέλιξη έρχεται από άλλους κατασκευαστές και τον πρώτο λόγο στο τελικό προιόν έχει η ποιότητα (ηλεκτρονικών, κατασκευής, συναρμολόγησης κτλ.)

    !
    https://www.aliexpress.com/store/pro...809637272.html
    Όπως εύκολα μπορείς να δεις η τιμή του. Sofirn SF32 όταν πρωτοβγηκε στην αγορά ήταν 48 ευρώ πριν ενάμιση χρόνο. Αν τον είχα πάρει τότε θα τον θεωρουσες σοβαρό φακό λόγω της τιμής του. Αμέσως μετά βγήκαν τα καινούργια led V2 και η φωτεινοτητα από 500-600LM πήγε στα 1000-1200.Ετσι η τιμή του κατρακυλισε στα 25-15 -10 ευρώ μέχρι την προσφορά που πέτυχα στα 4,5 ευρώ. Τόσο είναι το κοστολογιο στην χονδρική για ποσότητα 10000τεμ. ακόμα και στους Fenix. Ο ανταγωνισμός των ιντερνετικων μαγαζιων είναι τεράστιος και μόνο η αγορά της Ασίας είναι πάνω από 3 δισ άτομα, αυτοί λοιπόν όταν υπάρχουν τέτοιες τεχνολογικές εξελίξεις ξεπουλανε τα παλιά μοντέλα όσο όσο. Άλλες όμως εταιρείες με όνομα σε αγορές όπως η Αμερικανική με άριστο after sales service όπως η Fenix δεν ρίχνουν τις τιμές τους, γιατί τους πληρώνεις το σέρβις και γιατί δεν θέλουν να φανούν φτηνιαρικες. Το ίδιο δεν συμβαίνει και στη Facom.;

  8. #278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αν θες διάρκεια φωτισμού πάρε eneloop pro AA στα 16 ευρώ οι τέσσερις,για εντυπωσιακή ένταση 14500 Fenix στα 7 ευρώ η μία αλλά με μισή διάρκεια. Ακόμα και με αλκαλικές θα κάνεις τη δουλειά σου. Ο δικος μου δούλεψε εξ αρχής σωστά και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τον αντίπαλο Fenix στην τετραπλάσια τιμή. Ο χρόνος θα δείξει.
    Ο συνάδελφος που τον δουλεύει (δε γνωρίζει πολλά από φακούς) εντυπωσιάστηκε από τη φωτεινότητα του! Το μέγεθος του είναι καλό για τη τσέπη, δεν ενοχλεί. Έχει άλλωστε και pocket clip. Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν έχει μνήμη, δηλαδή τον κλείνεις στο high και όταν τον ξανανοίξεις πάει στο low. Κάνω κάτι λάθος;

    Σκέφτομαι να τον πάρω και γω, για αυτό ρωτάω
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #279
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Η μνήμη όσο είναι πλεονέκτημα μπορεί να είναι και μειονέκτημα.

    Αν θυμάμαι καλά είχες παραγγείλει κι έναν φακό με nichia λεντ, σωστά; Ήρθε;

    @ JNP αν κρίνω απο τη φωτό που δείχνει τη δέσμη στον τοίχο, μπορώ να πω ότι δεν είναι και άσχημη αλλά δεν είναι και τοπ. Τελείως ομοιογενή δέσμη δυστυχώς την πληρώνεις.
    Στην κρίση του καθενός λοιπόν τι θεωρεί ποιοτικό και τι όχι και κυρίως τι θεωρεί ποιοτικό σε σχέση με τις δικές του ανάγκες.

    Αυτό που εγώ προσωπικά δεν θα κάνω ποτέ είναι να προτείνω κάποιον φακό σε κάποιον που αν τον πάρει και μετά χαλάσει και έρθει και μου πει ξέρεις ο φακός που μου πρότινες χάλασε,
    να μην ξέρω τι να του πω, γιατί του πρότεινα κάτι που δεν είναι ευρέως αποδεκτό στο χώρο. Αν όμως ήταν eagletac για παράδειγμα θα μπορούσα να του πω, ξέρεις έτυχε, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
    Με αυτό δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω, ότι οποιαδήποτε άλλη φίρμα ή μοντέλο δεν αξίζει ή δεν είναι ποιοτικό ή είναι αμφιβόλου ποιότητας ή κλπ.
    Θα είχε όμως ενδιαφέρον να βλέπαμε μια στατιστική με βλάβες από διάφορες φίρμες, διαφόρων τιμών, αλλά μάλλον είναι αδύνατον να γίνει καθώς τους πολύ φτηνούς απλά τους πετάμε και δεν κάνουμε τον κόπο να γράψουμε κάτι για τη βλάβη ή να προσπαθήσουμε να τον φτιάξουμε ή να κυνηγήσουμε εγγύηση ή κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 14/12/2017 στις 14:06.

  10. #280
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Sofirn SF32 όταν πρωτοβγηκε στην αγορά ήταν 48 ευρώ πριν ενάμιση χρόνο. Αν τον είχα πάρει τότε θα τον θεωρουσες σοβαρό φακό λόγω της τιμής του.
    Θα τον θεωρούσα ένα φακό αντάξιο της τιμής του ενω τώρα τον θεωρώ ένα φακό που έχει ποιότητα αντάξια τις τιμής που είχε τότε και χαρακτηριστικών ανταξιων της τιμής που έχει τώρα. Αν δεν ήξερα τι τιμή είχε κάποτε θα τον θεωρούσα αντάξιο της τιμής που έχει τώρα και θα ήταν ακριβώς αυτό. Ή όχι; Μάλλον έτσι είναι, σωστά; Με 10 Ευρω θα πάρεις κάτι, που κάπου υστερεί. Θέλεις να μάθεις που; Ψάξε το!

    Και η Fenix (επειδή την ανέφερες) πουλάει φακούς με τιμή 10 Ευρω από 30 που είχαν κάποτε, επειδή πλέον είναι παρωχημένης τεχνολογίας. Ξεστοκαρισμα λέγεται αυτό, είτε πρόκειται για ολοκληρωμένο προϊόν είτε για παλιά λεντακια και κυκλώματα που έχουν μείνει στο ράφι.

    Δε σου είπα ότι δε τη θεωρώ σοβαρή εταιρία τη sofirn. ( Κατ' αρχάς δε τη γνωρίζω). Απ ότι φαίνεται και λες βγάζει μια χαρά προϊόντα. Προσφέρει αξιόλογη ποιότητα σε προσιτή τιμή. Συνήθως αυτό είναι που ζητάνε οι περισσότεροι απλοί χρήστες. Αύριο μπορεί να βγάλει και υπερτουμπανα για πιο απαιτητικούς (πχ στρατιωτικους) ή να ρίξει και λίγο rnd και να αφήσει πίσω άλλες αναγνωρισμένες εταιρίες του χώρου. Ισως το κάνει ή το έχει κάνει, δε το γνωριζω. Απ τη Honda πάντως, μέχρι τη Samsung, αυτό έγινε!

    Τώρα...
    Ένας φακός των 10 Ευρω δεν είναι ποτέ ίδιος με έναν των 40 ιδίων χαρακτηριστικών, για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενα ποστ. Αυτό δε συμβαίνει με κανένα, τίποτα και πουθενα, ποτέ και για κανένα λόγο. Να είναι καλος, κάλιστα μπορεί. Να προσφέρει καλύτερο vfm επίσης.
    Να είναι καλύτερος ή ισάξιος όμως, δε γίνεται.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/12/2017 στις 11:15.

  11. #281
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Αυτοι οι δυο τι διαφορα εχουν μεταξυ τους?

    https://www.aliexpress.com/store/pro...649f3bbbHhS1XD

    https://www.aliexpress.com/store/pro...809637272.html

    Πρεπει να παραγγειλω και μπαταρια ή κατι απλες επαναφορτιζομενες που εχω κανουν?

  12. #282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Η μνήμη όσο είναι πλεονέκτημα μπορεί να είναι και μειονέκτημα.

    Αν θυμάμαι καλά είχες παραγγείλει κι έναν φακό με nichia λεντ, σωστά; Ήρθε;
    Πήρα δύο μικρούς με ΑΑΑ, ένα Lumintop με Nichia και έναν Zanflare κανονικό. Προτιμώ το απλό γιατί στις μηχανές ή στις εργαλειομηχανές το καθαρό φως βοηθάει σε σχέση με το κιτρινωπό του Nichia.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #283
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    @ fasarias Καμια σχέση ο ένας με τον άλλον. Ο ένας πέρνει μπαταρία λιθίου 18650 επαναφορτιζόμενη και ο άλλος μπορεί να δουλέψει με μπαταρίες απο το περίπτερο ΑΑ αλλά και επαναφορτιζόμενες λιθίου ΑΑ.

    Το περίεργο είναι που αυτός με 18650 μπαταρία δίνει λιγότερα lumen από τον άλλον. Ο 18650 είναι μεγαλύτερος σε μέγεθος.

  14. #284
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ο συνάδελφος που τον δουλεύει (δε γνωρίζει πολλά από φακούς) εντυπωσιάστηκε από τη φωτεινότητα του! Το μέγεθος του είναι καλό για τη τσέπη, δεν ενοχλεί. Έχει άλλωστε και pocket clip. Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν έχει μνήμη, δηλαδή τον κλείνεις στο high και όταν τον ξανανοίξεις πάει στο low. Κάνω κάτι λάθος;

    Σκέφτομαι να τον πάρω και γω, για αυτό ρωτάω
    Όχι δεν έχει μνήμη ούτε instant on. Σε αυτό το μέγεθος ακόμα και οι ακριβοι σπάνια έχουν.Ισως λόγω μικρού χώρου δεν χωράνε πολλά κυκλώματα.

  15. #285
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Αυτοι οι δυο τι διαφορα εχουν μεταξυ τους?

    https://www.aliexpress.com/store/pro...649f3bbbHhS1XD

    https://www.aliexpress.com/store/pro...809637272.html

    Πρεπει να παραγγειλω και μπαταρια ή κατι απλες επαναφορτιζομενες που εχω κανουν?
    Συνημμένο 391368
    Οι δύο φακοί που αναφέρεις είναι οι δύο ακριανοι. Ο μεγαλύτερος επανω παίρνει μπαταρία 18650 μόνο επαναφορτιζομενη, ενώ ο μικρός κάτω παίρνει και αλκαλικες που βρίσκεις παντού και επαναφορτιζομενες μεγέθους ΑΑ. Εσύ τι μπαταρίες έχεις; Γράψε στοιχεία η βάλε φωτό.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF