Σελίδα 2 από 49 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #16
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    ξερουμε τιμη?
    75 αμερικάνικα

    ή 79 ευρωπαϊκά

    http://www.batteries.gr/product.asp?catid=4665

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    επιτρεπετε να ανεβασο λινγ για εδω (Ελλαδα) αθηνα
    με καλες τιμες?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  3. #18
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    επιτρεπετε να ανεβασο λινγ για εδω (Ελλαδα) αθηνα
    με καλες τιμες?
    Φυσικά, εκτός αν ειναι δικό σου το κατάστημα

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    http://www.smart-tech.gr/Our-electronics-store.html

    Υγ ουδεμια σχεση εχω με το ανω καταστημα. το ανεβαζω σαν ευχαριστημενως πελατης.

    απο εκει αγορασα το δικο μου με λιγοτερα.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Φακός με...μανιβέλα από....τα lidl! Αξία αγοράς 7 ευρά, αξιά χρήσης; απλώς ανεκτίμητη.... Μανιβελιάζεις κάνα δυο λεπτά και έχεις αρκετό φως να κάνεις την δουλειά σου, δεν αγχώνεσαι αν οι μπαταρίες τελειώσουν η αν λόγω πολυκαιρίας σε "αφήσουν" απροειδοποίητα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Πιστεύω ότι μέχρι τα 15€ ο παρακάτω φακός είναι πολύ καλός. Μόνο μειονέκτημα ότι ζεσταίνεται λίγο παραπάνω, χωρίς όμως να επηρεάζεται η λειτουργία του.

    http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_232308.html



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161114_202639.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	373928

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161114_202645.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	373929
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    αμα ζεσταινεται ανοιξε τον και δες τα καλωδιακια του. μην κανει κανενα κακη επαφη. παθων και μου ετρωγε την μπαταρια σαν πασατεμπο.
    Γιαννης

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    αμα ζεσταινεται ανοιξε τον και δες τα καλωδιακια του. μην κανει κανενα κακη επαφη. παθων και μου ετρωγε την μπαταρια σαν πασατεμπο.
    Μπα είναι γνωστό σε όσους τον έχουν, ότι ζεσταίνεται.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #24
    ο παλιος και ογκωδες maglite ml300 που εχει περασει τα απειρα αναπαυεται στο αμαξι
    συναδελφος μου προτεινε αυτον http://www.skroutz.gr/s/7455060/Peli...e-TM-2340.html με ξενον λαμπα.δυνατος αρκετα και η μπαταριες κρατανε με λογικη χρηση
    για πιο οικονομικη λυση η alpin βγαζει αξιολογους φακους επισης
    Τελευταία τροποποίηση από ionized; 14/11/2016 στις 23:16.
    Lost on purpose..again

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ionized Προβολή μηνύματος
    για πιο οικονομικη λυση η alpin βγαζει αξιολογους φακους επισης
    Η alpine δε βγάζει φακούς. Μια εταιρία είναι που βάζει την επωνυμία της επάνω σε ότι θέλει, νομίζω Ελληνική. Έχει όμως αξιόλογα μοντέλα!
    Το είχα ψάξει γιατί έχω έναν πολλά χρόνια και είναι αρκετά καλός. Αδιάβροχος, αλουμίνιο, led. Έχει περάσει τα πάνδεινα πραγματικά και ακομα δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Αυτός ο φακός έχει δουλέψει μέχρι και σαν λάμπα κρεμασμένος όλο το βράδυ για πολλές μέρες συνεχόμενα, έχει κατρακυλήσει σε βράχια, έχει φάει βροχή με το τσουβάλι και άλλο τόσο λάσπη μαζί με άπειρα χτυπήματα. Συνταξιοδοτήθηκε μετά από 15 ολόκληρα χρόνια καθ' ότι αντικαταστάθηκε με πιο φωτεινό και πλέον εκτελεί χρέη οικιακού βοηθού.
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Για rugged καταστάσεις δείτε τους armytek
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #27

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Περάστε και μια βόλτα από το Lidl, έχει καλό φακό Led με τρεις ΑΑΑ σήμερα (χθες) και 5.99 αν θυμάμαι καλά.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Νομίζω ότι τα έχουμε μπλέξει όλα μαζί!

    Μιλάμε για φακούς 12.000 lumen μαζί με φακούς με μανιβέλα.

    Ο κατάλληλος φακός υπάρχει μόνο σε συνάρτηση με την χρήση. Και είναι πολλά αυτά που πρέπει να προσέξει κάποιος σε έναν φακό. Ειδικά αυτοί που θα ξοδέψουν κάποια χρήματα παραπάνω από κάποιους άλλους.

    Αν ξεκινήσουμε απ' τις μπαταρίες, ο κάθε φακός παίρνει διαφορετικό είδος. 3A, 2A, 14500, 18650 ktl. Με το ειδος και το πλήθος των μπαταριών έρχονται και lumen.
    H κάθε μπαταρία έχει θετικά και αρνητικά. Κάποιες δίνουν μεγάλη δύναμη αλλά έχουν μικρή διάρκεια, άλλες αντέχουν περισσότερο και δεν χάνουν τη φόρτιση τόσο εύκολα όταν ο φακός δεν χρησιμοποιείται κτλ. Ακόμα και το πόσο εύκολα μπορούμε να προμηθευτούμε μπαταρίες δεν είναι καθόλου άσχετο.

    Τα προγράμματα που έχει ο κάθε φακός ειναι εξίσου σημαντικά. Πόσες διαφορετικές λειτουργίες δίνει και πόσο εύκολα αλλάζουν αυτές? Θυμάται την τελευταία επιλογη όταν ειναι σβηστός? Πόση είναι η μικρότερη απόδοση που μπορεί να δώσει? Παίρνει φίλτρα? κ.α πολλά!

    Κάποιοι φακοί έχουν το ον οφφ μπροστά και άλλοι πίσω. Δεν κάνουν και οι δύο για όλους. Δε μπορεί να ψάχνει ο αστυνομικός για το ον οφφ γυρίζοντας το φακό στο χέρι, ούτε ο στρατιωτικός με το χέρι παγωμένο φορώντας γάντι, για το κουμπί που αλλάζει τη φωτεινότητα. Ο αστυνομικός θελει instant on κατευθείαν στην μέγιστη φωτεινότητα και το κουμπί στη μοναδική θέση που μπορεί να το βρει σε ολες τις συνθήκες, δλδ πίσω. Και όλες οι λειτουργίες προσβάσιμες μόνο απ' αυτό το κουμπί!

    Στο κάμπινγκ βέβαια δεν έχουμε τέτοιες ανάγκες αλλά σίγουρα δε μπορούμε να διακινδυνεύσουμε το φακό μας από μια απλή πτώση σε ένα βράχο.

    Απ' την άλλη κανενας απ' τους παραπάνω δεν κανει για να δουλεύουμε ξάπλα, κάτω απ' το αμάξι μας, ή διπλα απ' τη μηχανή μας!

    Ούτε η δέσμη είναι ανεξάρτητη με τη χρήση. Αυτός που θέλει να πάει νύχτα στο χωράφι του δεν έχει ανάγκη από συγκεντρωμένη δέσμη αλλά από πολλά lumen και μεγάλη γωνια. Ούτε το βάρος ούτε ο όγκος τον πειράζει και αν είναι και επαναφορτιζόμενος ακόμα καλύτερα. Ο φακός στο σπίτι δεν διαφέρει τόσο πολύ απ' του καμπινγκ πλην της ποιότητας που μπορει να μην είναι τόσο υψηλή αλλά πρέπει να μπορεί να σταθεί όρθιος και να φωτίσει ένα χώρο και όχι μόνο ένα σημείο.

    Δεν είναι δύσκολο να πάρουμε ένα καλό φακό ούτε χρειάζονται πολλά χρήματα. Απ' όλες τις μάρκες που έχουν αναφερθεί μόνο λίγες είναι οι πραγματικά αξιόλογες και όλες έχουν και οικονομικά μοντέλα στην γκάμα τους. Για απλή χρήση με λίγο απ' όλα μια πολύ καλή επιλογή είναι αυτή. (και ακόμα φθηνότερος). Δοκιμασμένος στις χειρότερες συνθήκες με σώμα από αλουμίνιο, λεντάκι τελευταίας γενιάς και από μια απλή μπαταρία 2Α δίνει 130 lumens με αρκετά καλό ευρος δέσμης αλλά και βάθος. 50 και 8 lumens στις άλλες δυο σκάλες προσβάσιμες όλες απ' το πίσω κουμπί. Αδιάβροχος στα 2 μέτρα, impact resistant, μπορεί να σταθεί όρθιος κτλ κτλ..

    Επίσης με ένα headband μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε και σαν φακό κεφαλής ή με τις προσθήκες που δεν θυμαμαι πως λέγονται γίνεται και λάμπα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fenix.jpeg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	8,3 KB 
ID:	373961

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fenix.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	373962

    Για τους πιο απαιτητικούς που δεν θέλουν να απαρνηθούν την ευκολία της ΑΑ μπαταρίας αλλά θέλουν και την μεγάλη απόδοση χωρίς το μεγάλο όγκο των πολλαπλών μπαταριών.. Υπάρχει και ο ld11 με τη διχασμένη προσωπικότητα.
    Μέχρι 300 lumen με μπαταρία 14500 και μέχρι 130 με ΑΑ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150507151649_1539.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	373960

    fenix, nitecore, olight, surefire, thrunith κ.α είναι καλές επιλογές με μεγάλο εύρος τιμών. Από μπρελόκ με 7 ευρώ και 40 lumens με πολύ καλή κατασκευή, μέχρι 12.000 lumen που στέλνουν τη δέσμη πάνω από ένα χιλιόμετρο.

    Μη κοιτάμε μόνο τη φωτεινότητα όμως! Οι περισσότεροι δεν χρειαζόμαστε κάτι το ιδιαίτερο από άποψη φωτεινότητας και τα 300 lumen είναι υπερ αρκετά για τις περισσότερες περιστάσεις. Τα 1000 lumens έρχονται εύκολα με μια 18650 αλλά δεν είναι ή δεν πρέπει να είναι τόσο φθηνά κατά τα γνώμη μου. Αυτός πάντως που έχει πραγματικά ανάγκη τα 1000 lumens από μικρό μέγεθος, σίγουρα θα δώσει περισσότερη βαρύτητα στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που ανέφερα απ' ότι στην τιμή.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/11/2016 στις 03:11.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Είσαι τεράστιος πραγματικά.
    Και ακριβής σε όσα ειπες για την κάθε χρήση.
    Είχα surefire(δεν θυμάμαι το μοντέλο) που η διαφορά σε ποιότητα κατασκευής με τον κινεζικό που έχω σήμερα στην δουλειά ηταν μέρα με την νύχτα.
    Όπως και η τιμή τους βέβαια.
    Τον έχασα όμως και βολευτηκα με τον κινέζικο.

Σελίδα 2 από 49 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF