Σελίδα 20 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223242530 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #286
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Πήρα δύο μικρούς με ΑΑΑ, ένα Lumintop με Nichia και έναν Zanflare κανονικό. Προτιμώ το απλό γιατί στις μηχανές ή στις εργαλειομηχανές το καθαρό φως βοηθάει σε σχέση με το κιτρινωπό του Nichia.
    Το κιτρινωπο φως που λες οι ξένοι το αναφέρουν σαν warm (το ζεστό που έλεγα και κάποιοι δεν το καταλαβαιναν) και συνήθως έχει μήκος κύματος κάτω από 4000Α,ενώ το καθαρό που λες έξω το αναφέρουν σαν cold (κρύο φως) με μήκος κύματος πάνω από 6000Α.Οι ενδιαμεσες τιμές 4000-6000Α λέγεται φυσιολογικό φως (natural) και θεωρείται ότι αποδίδει τα χρώματα καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 14/12/2017 στις 15:52.

  2. #287
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος

    Το περίεργο είναι που αυτός με 18650 μπαταρία δίνει λιγότερα lumen από τον άλλον. Ο 18650 είναι μεγαλύτερος σε μέγεθος.
    Είναι θέμα led. O μεγάλος έχει το led προηγούμενης γενιάς και φθάνει τα 500LM. Ο μικρός μόνο με μπαταρία 14500 3.6V φθάνει τα 600lm. Με τις άλλες 1,2-1,5V φθάνει περίπου 230LM.Φαινεται καθαρά από κάτω :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HTB1llQAeQ.HL1JjSZFuq6x8dXXah.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	391369
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 14/12/2017 στις 16:11.

  3. #288
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Οι τιμές του χρώματος μετρούνται σε K (Kelvin) που είναι μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας! Κι όσο πιο πολλά τα Κ τόσο πιο ψυχρό το φως που μετράται (ενώ θα περίμενε κανείς να συμβαίνει το ανάποδο).

  4. #289
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το κιτρινωπο οι ξένοι το αναφέρουν σαν warm (το ζεστό που έλεγα και κάποιοι δεν το καταλαβαιναν) και συνήθως έχει μήκος κύματος κάτω από 4000Α,ενώ το καθαρό που λες έξω το αναφέρουν σαν cold (κρύο φως) με μήκος κύματος πάνω από 6000Α.Οι ενδιαμεσες τιμές 4000-6000Α λέγεται φυσιολογικό φως (natural) και θεωρείται ότι αποδίδει τα χρώματα καλύτερα.
    Εκτός απ' την θερμοκρασία του χρώματος υπάρχει και το cri που ανέφερε ο scitef. H χρωματική απόδοση.
    Μπορεί ένα natural να μην έχει καλή χρωματική απόδοση.
    Το nichia είναι hi cri (color redering index) και είναι πάνω από 90cri. To μέγιστο θεωρητικά είναι το 100 που μπορεί να αποδοθεί απ' τον ήλιο στο φως της ημέρας.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Color_rendering_index
    Sent from me using a computer.

  5. #290
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Η μνήμη όσο είναι πλεονέκτημα μπορεί να είναι και μειονέκτημα.

    Αν θυμάμαι καλά είχες παραγγείλει κι έναν φακό με nichia λεντ, σωστά; Ήρθε;

    @ JNP αν κρίνω απο τη φωτό που δείχνει τη δέσμη στον τοίχο, μπορώ να πω ότι δεν είναι και άσχημη αλλά δεν είναι και τοπ. Τελείως ομοιογενή δέσμη δυστυχώς την πληρώνεις.
    Στην κρίση του καθενός λοιπόν τι θεωρεί ποιοτικό και τι όχι και κυρίως τι θεωρεί ποιοτικό σε σχέση με τις δικές του ανάγκες.

    Αυτό που εγώ προσωπικά δεν θα κάνω ποτέ είναι να προτείνω κάποιον φακό σε κάποιον που αν τον πάρει και μετά χαλάσει και έρθει και μου πει ξέρεις ο φακός που μου πρότινες χάλασε,
    να μην ξέρω τι να του πω, γιατί του πρότεινα κάτι που δεν είναι ευρέως αποδεκτό στο χώρο. Αν όμως ήταν eagletac για παράδειγμα θα μπορούσα να του πω, ξέρεις έτυχε, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
    Με αυτό δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω, ότι οποιαδήποτε άλλη φίρμα ή μοντέλο δεν αξίζει ή δεν είναι ποιοτικό ή είναι αμφιβόλου ποιότητας ή κλπ.
    Θα είχε όμως ενδιαφέρον να βλέπαμε μια στατιστική με βλάβες από διάφορες φίρμες, διαφόρων τιμών, αλλά μάλλον είναι αδύνατον να γίνει καθώς τους πολύ φτηνούς απλά τους πετάμε και δεν κάνουμε τον κόπο να γράψουμε κάτι για τη βλάβη ή να προσπαθήσουμε να τον φτιάξουμε ή να κυνηγήσουμε εγγύηση ή κλπ.
    Όσον αφορά την δεσμη πρέπει να δείς την δεσμη με μπαταρια 14500,δεν έχει καμία σχέση με ΑΑ. Άλλωστε για αυτή την μπαταρία κυκλοφόρησε.
    Τώρα για το θέμα του χαλασματος αν μου χαλάσει ο Fenix TK15 (70-85ευρω)για πες μου που θα πάω να τον επισκευασω; Μαλλον βλεπω να κλαίω τα λεφτά μου. Ενώ ένα δεκαευρο το διαγράφω για πλάκα αφου ριξω και καναδυο

  6. #291
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εκτός απ' την θερμοκρασία του χρώματος υπάρχει και το cri που ανέφερε ο scitef. H χρωματική απόδοση.
    Μπορεί ένα natural να μην έχει καλή χρωματική απόδοση.
    Το nichia είναι hi cri (color redering index) και είναι πάνω από 90cri. To μέγιστο θεωρητικά είναι το 100 που μπορεί να αποδοθεί απ' τον ήλιο στο φως της ημέρας.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Color_rendering_index
    Τα παραπάνω τα καταλαβαίνω πολύ καλά μιας και έχω τελειώσει Φυσικομαθηματικη σχολή. Ο απλός χρήστης δεν έχει τις γνώσεις ούτε τον εξοπλισμό για τέτοιες μετρήσεις, οπότε αυτή η κλίμακα δεν του λέει τίποτα. Warm, natural και cold τα βλέπει μια χαρά.

  7. #292
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Η θερμοκρασία του χρώματος "μετράει" το πόσο κίτρινο ή λευκό είναι το φως. Το ίδιο ισχύει και για την φωτιά.

    To CRI "μετράεi" την ικανότητα μιας πηγής φωτός να αποδίδει στην ίδια ένταση όλα τα μήκη κύμματος από τα οποία απαρτίζεται το λευκό φως.
    Είναι μια μέτρηση που θέλει όντως ειδικό όργανο αλλά το αποτέλεσμα είναι εύκολα αντιληπτό και με γυμνό μάτι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	High-CRI-still-life-600.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	58,8 KB 
ID:	391370

    Προσοχή, λοιπόν γιατι θερμοκρασία και CRI είναι διαφορετικά πράγματα αλλά εύκολα αντιληπτά.

  8. #293
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Οι τιμές του χρώματος μετρούνται σε K (Kelvin) που είναι μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας! Κι όσο πιο πολλά τα Κ τόσο πιο ψυχρό το φως που μετράται (ενώ θα περίμενε κανείς να συμβαίνει το ανάποδο).
    Έγραψα μήκος κύματος φωτός (ή άλλης ακτινοβολίας) που μετριέται σε Angstrom.
    Το Kelvin, Celsius, Fahrenheit μετρανε τη θερμοκρασία των σωμάτων.:
    https://www.convertunits.com/info/kelvin
    Για πέρασε το Σεπτέμβρη για επανεξεταση!

  9. #294
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    To έχετε κάψει εντελώς εσείς, πάω να πετάξω τον μανιβελάτο μου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #295
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Η θερμοκρασία του χρώματος "μετράει" το πόσο κίτρινο ή λευκό είναι το φως. Το ίδιο ισχύει και για την φωτιά.

    To CRI "μετράεi" την ικανότητα μιας πηγής φωτός να αποδίδει στην ίδια ένταση όλα τα μήκη κύμματος από τα οποία απαρτίζεται το λευκό φως.
    Είναι μια μέτρηση που θέλει όντως ειδικό όργανο αλλά το αποτέλεσμα είναι εύκολα αντιληπτό και με γυμνό μάτι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	High-CRI-still-life-600.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	58,8 KB 
ID:	391370

    Προσοχή, λοιπόν γιατι θερμοκρασία και CRI είναι διαφορετικά πράγματα αλλά εύκολα αντιληπτά.
    Αυτά λοιπόν είναι σχεδόν natural το επανω και cold το κατω.

  11. #296
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    To έχετε κάψει εντελώς εσείς, πάω να πετάξω τον μανιβελάτο μου

  12. #297
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το κιτρινωπο φως που λες οι ξένοι το αναφέρουν σαν warm (το ζεστό που έλεγα και κάποιοι δεν το καταλαβαιναν) και συνήθως έχει μήκος κύματος κάτω από 4000Α,ενώ το καθαρό που λες έξω το αναφέρουν σαν cold (κρύο φως) με μήκος κύματος πάνω από 6000Α.Οι ενδιαμεσες τιμές 4000-6000Α λέγεται φυσιολογικό φως (natural) και θεωρείται ότι αποδίδει τα χρώματα καλύτερα.
    Αχ αχ να δω ποιος πρέπει να περάσει το Σεπτέμβρη για επανεξέταση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wavelength-color.PNG 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	12,8 KB 
ID:	391371

    Μπερδεύεις τον Bowleno ρε!

  13. #298
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Αχ αχ να δω ποιος πρέπει να περάσει το Σεπτέμβρη για επανεξέταση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wavelength-color.PNG 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	12,8 KB 
ID:	391371

    Μπερδεύεις τον Bowleno ρε!
    Αυτο που παρεθεσες είναι η ανάλυση του οπτικού φάσματος του ορατου φωτός. Όλες μαζί αυτές οι ακτινοβολιες δίνουν το λευκό ηλιακό φως.
    Τα led όμως δεν δίνουν όλο αυτό το εύρος αλλά ένα μέρος του εξου και η χρωματική απόδοση κάθε φακου. Για τα Kelvin δεν μας ειπες...

  14. #299
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    To έχετε κάψει εντελώς εσείς, πάω να πετάξω τον μανιβελάτο μου
    Είναι σαν τα χειροποίητα γλυκά, άλλη γεύση!

  15. #300
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Τα angstroms αντιστοιχούν σε χρώμα.

    Τα Κελβιν αντιστοιχούν σε θερμοκρασία. Το πόσο άσπρο η μπλε η κίτρινο φαίνεται ένα φως μετριέται με τη θερμοκρασία._

    Κι επειδή έχω διάβασμα να κάνω διάβαστε μόνοι σας όσοι θέλετε.
    Color Temperature.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 15/12/2017 στις 09:10.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF