Σελίδα 21 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 11161718192021222324252631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #301
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Τα angstroms αντιστοιχούν σε χρώμα.

    Τα Κελβιν αντιστοιχούν σε θερμοκρασία. Το πόσο άσπρο η μπλε η κίτρινο φαίνεται ένα φως μετριέται με τη θερμοκρασία._

    Κι επειδή έχω διάβασμα να κάνω διάβαστε μόνοι σας όσοι θέλετε.
    Color Temperature.
    Τα ίδια λέμε με διαφορετικό τρόπο. Εγώ μιλάω για την ακτινοβολία αυτή καθεαυτη από πλευράς φυσικής γιαυτό μιλούσα για LM ή Α.Εσύ μιλάς για το πόση πρέπει να είναι η θερμοκρασία της επιφάνειας ενός σώματος ώστε να εκπέμπει μια ακτινοβολία και μιλουσες για Κ. . Εσύ μιλάς για το αίτιο και εγώ για το αποτέλεσμα. Άντε τώρα να συνεννοηθούμε!

  2. #302
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Τα παραπάνω τα καταλαβαίνω πολύ καλά μιας και έχω τελειώσει Φυσικομαθηματικη σχολή. Ο απλός χρήστης δεν έχει τις γνώσεις ούτε τον εξοπλισμό για τέτοιες μετρήσεις, οπότε αυτή η κλίμακα δεν του λέει τίποτα. Warm, natural και cold τα βλέπει μια χαρά.

    Όσο πιο κοντά στους 5000Κ τόσο πιο "φυσικό" είναι το χρώμα. Όσο ανεβαίνουν οι βαθμοί πάει προς το ψυχρό (λευκομπλε) και όσο κατεβαίνουν πάει προς το θερμό (κοκκινοκίτρινο).

    Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δυο led με θερμοκρασία χρώματος πολύ κοντά στους 5000Κ, δε σημαίνει ότι η χρωματική απόδοση και των δυο είναι ίδια. Το ένα απ' τα δύο μπορεί να έχει υψηλότερο δείκτη χρωματικής απόδοσης (cri). Έχει μεγαλύτερη ικανότητα να αποδίδει σωστά τα χρώματα.
    H διαφορά τους είναι στον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζεται η πηγή η οποία δίνει τη φωτεινότητα. Το πρώτο μπορεί να είναι ένα απλό led που να δίνει το λευκό (των 5000Κ) φως, απ' την τρίχρωμη παλέτα RGB (κοκκινο, πράσινο, μπλε) και το δεύτερο να είναι κατασκευασμένο με διαφορετικό τρόπο. Να περιέχει και φώσφορο δλδ, ώστε να παράγει και συμπληρωματικά χρώματα. Ένα μέρος απ' το φως που παράγει το λεντ, απορροφάται απ' τα μόρια του φωσφόρου ώστε να αποδίδει κι άλλα χρώματα εκτός από αυτά της τρίχρωμης παλέτας. Για τον λόγο αυτό το δευτερο λεντ μπορεί να αποδίδει σωστότερα τα χρώματα αλλά να έχει μικρότερη απόδοση.

    Οπότε αλλο πράγμα η θερμοκρασία χρώματος που ρυθμιζει την χρωματική απόδοση και άλλο πράγμα το cri που δείχνει πόσο πιστή είναι η απόδοση των χρωμάτων έχοντας σαν βάση το πως φαίνονται τα χρώματα στο φως του ήλιου. Την χρωματική απόδοση την μετράμε σε cri. Υπάρχουν λοιπόν led με υψηλότερο cri όπως το nichia του miscin.
    Sent from me using a computer.

  3. #303
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ΓΑΤΑΚΙΑ...... μαζι κι ο Bo.... με την μανιβελα του

    - για να εχεις ολα τα kelvin και fahrenheit θα πρεπει να εχεις 2-3 φακους
    - αμα εισαι κουλος πως θα δουλεψεις μανιβελατο φακο; ε; ε; ε;



    ΕΝΑΣ ειναι ο φακος.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fakos.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	37,6 KB 
ID:	391373

    φακος παλινδρομικης κινησεως.

    στην αργη κινηση 2000

    σην μεσαια κινηση 4000

    στην γρηγορη κινηση 6000

    και κουλος να εισαι μια χαρα τον δουλευεις

    Γιαννης

  4. #304
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ΓΑΤΑΚΙΑ...... μαζι κι ο Bo.... με την μανιβελα του

    - για να εχεις ολα τα kelvin και fahrenheit θα πρεπει να εχεις 2-3 φακους
    - αμα εισαι κουλος πως θα δουλεψεις μανιβελατο φακο; ε; ε; ε;



    ΕΝΑΣ ειναι ο φακος.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fakos.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	37,6 KB 
ID:	391373

    φακος παλινδρομικης κινησεως.

    στην αργη κινηση 2000

    σην μεσαια κινηση 4000

    στην γρηγορη κινηση 6000

    και κουλος να εισαι μια χαρα τον δουλευεις

    Ξέρω πολλούς που τον καίνε για πλάκα.....

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #305
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279

  6. #306
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ΓΑΤΑΚΙΑ...... μαζι κι ο Bo.... με την μανιβελα του

    - για να εχεις ολα τα kelvin και fahrenheit θα πρεπει να εχεις 2-3 φακους
    - αμα εισαι κουλος πως θα δουλεψεις μανιβελατο φακο; ε; ε; ε;



    ΕΝΑΣ ειναι ο φακος.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fakos.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	37,6 KB 
ID:	391373

    φακος παλινδρομικης κινησεως.

    στην αργη κινηση 2000

    σην μεσαια κινηση 4000

    στην γρηγορη κινηση 6000

    και κουλος να εισαι μια χαρα τον δουλευεις

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #307
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ΕΝΑΣ ειναι ο φακος.....
    Μ@λακία φακός!











    Sent from me using a computer.

  8. #308
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όσο πιο κοντά στους 5000Κ τόσο πιο "φυσικό" είναι το χρώμα. Όσο ανεβαίνουν οι βαθμοί πάει προς το ψυχρό (λευκομπλε) και όσο κατεβαίνουν πάει προς το θερμό (κοκκινοκίτρινο).

    Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δυο led με θερμοκρασία χρώματος πολύ κοντά στους 5000Κ, δε σημαίνει ότι η χρωματική απόδοση και των δυο είναι ίδια. Το ένα απ' τα δύο μπορεί να έχει υψηλότερο δείκτη χρωματικής απόδοσης (cri). Έχει μεγαλύτερη ικανότητα να αποδίδει σωστά τα χρώματα.
    H διαφορά τους είναι στον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζεται η πηγή η οποία δίνει τη φωτεινότητα. Το πρώτο μπορεί να είναι ένα απλό led που να δίνει το λευκό (των 5000Κ) φως, απ' την τρίχρωμη παλέτα RGB (κοκκινο, πράσινο, μπλε) και το δεύτερο να είναι κατασκευασμένο με διαφορετικό τρόπο. Να περιέχει και φώσφορο δλδ, ώστε να παράγει και συμπληρωματικά χρώματα. Ένα μέρος απ' το φως που παράγει το λεντ, απορροφάται απ' τα μόρια του φωσφόρου ώστε να αποδίδει κι άλλα χρώματα εκτός από αυτά της τρίχρωμης παλέτας. Για τον λόγο αυτό το δευτερο λεντ μπορεί να αποδίδει σωστότερα τα χρώματα αλλά να έχει μικρότερη απόδοση.

    Οπότε αλλο πράγμα η θερμοκρασία χρώματος που ρυθμιζει την χρωματική απόδοση και άλλο πράγμα το cri που δείχνει πόσο πιστή είναι η απόδοση των χρωμάτων έχοντας σαν βάση το πως φαίνονται τα χρώματα στο φως του ήλιου. Την χρωματική απόδοση την μετράμε σε cri. Υπάρχουν λοιπόν led με υψηλότερο cri όπως το nichia του miscin.
    Ο μόνος τομέας που κατά τη γνώμη μου το cri έχει ουσιαστική εφαρμογή είναι η σύγχρονη φωτογραφία.
    Στις επαγγελματικου επιπέδου φωτογραφικές μηχανές από ειδικά εργαστήρια γίνεται χρωματικος έλεγχος του αισθητήρα ώστε να διαπιστωθεί πόσο καλά αποδίδονται τα χρώματα και κυρίως η ανθρώπινη επιδερμίδα. * Μετράει πολύ στην επαγγελματική φωτογράφιση. Η φωτογραφική μου μηχανή ρυθμίζει το RGB αλλά θέλει μεγάλη εμπειρία γιαυτό, έτσι προτιμώ να διορθώσω στο Photoshop.
    Αν χρησιμοποιουμε έναν η περισσότερους φακούς για να φωτισουμε ένα αντικείμενο ή τοπίο που θέλουμε να φωτογραφισουμε, τότε ναι μετράει το να ξέρουμε την ακριβή χρωματική απόδοση του φακου. Σε συνηθισμένη όμως χρήση φακου ποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο;
    Και ποιος θα κανει μια τέτοια ακριβή μέτρηση για το κάθε μοντέλο και πόσο αξιόπιστος θα είναι αυτός;
    Έτσι είναι τα αποτελέσματα ελέγχου ενός αισθητήρα ή μιας φωτεινής πηγής
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	300px-PlanckianLocus.png 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	391381
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 15/12/2017 στις 08:34.

  9. #309
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Και ποιος θα κανει μια τέτοια ακριβή μέτρηση για το κάθε μοντέλο και πόσο αξιόπιστος θα είναι αυτός;
    Στα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω τέτοιο μαραφέτι. Αυτό όμως δεν το κατάλαβα! Τι θέλεις να πεις? Ο κατασκευαστής σου λέει οτι αποδίδει πιο σωστά τα χρώματα, τι ακριβώς μέτρηση θέλεις να κάνεις σαν τελικος χρήστης και για ποιο λόγο? Σου λεέι ότι το cri είναι 90+ όταν στα rgb είναι από 60 έως 80. Η διαφορά φαίνεται και με το μάτι όπως στις φωτό που έβαλε ο scitef. Τι σε νοιάζει να ξέρεις αν είναι 91 ή 94 δλδ? Αν εννοείς για τις εφαρμογές στη φωτογραφία, δεν ξέρω πως ρυθμίζουν κτλ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/12/2017 στις 23:38.
    Sent from me using a computer.

  10. #310
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Το ίδιο έλεγα κι εγώ μέχρι που το δοκίμασα και μου άρεσε πολύ.

    Όσον αφορά τη φωτογραφία τώρα που λες, έχω την εντύπωση πως εκεί έχουν ακόμα πιο tight tolerances και θέλουν 95+ cri. Και μιλάμε για φωτισμό πανάκριβο εκεί.

    Μετρήσεις πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί θες να κάνεις...Εγώ δεν έκανα ποτέ παρόλο που έχω πρόσβαση ακόμα και σε φασματοφωτόμετρο!

    Αν φαίνεται ωραίο, ποσώς με ενδιαφέρει αν το λεντάκι μου δίνει 93 κι όχι 92 CRI.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 15/12/2017 στις 08:14.

  11. #311
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Στα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω τέτοιο μαραφέτι. Αυτό όμως δεν το κατάλαβα! Τι θέλεις να πεις? Ο κατασκευαστής σου λέει οτι αποδίδει πιο σωστά τα χρώματα, τι ακριβώς μέτρηση θέλεις να κάνεις σαν τελικος χρήστης και για ποιο λόγο? Σου λεέι ότι το cri είναι 90+ όταν στα rgb είναι από 60 έως 80. Η διαφορά φαίνεται και με το μάτι όπως στις φωτό που έβαλε ο scitef. Τι σε νοιάζει να ξέρεις αν είναι 91 ή 94 δλδ? Αν εννοείς για τις εφαρμογές στη φωτογραφία, δεν ξέρω πως ρυθμίζουν κτλ.
    Ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να λέει ότι παραμύθι τον συμφέρει. Μόνο ένα ανεξάρτητο εργαστήριο δοκιμών μπορεί να βεβαιωσει αυτά που λέει ο κατασκευαστής. Αυτό κάνουν τα σοβαρά review.
    Επειδή τώρα για τον μέσο χρήστη των φακών, η θερμοκρασία χρωμάτων ή το cri μας κάνουν εμάς να φαινομαστε ακαταλλαβιστικοι επιστήμονες γιαυτό όχι μόνο εγώ αλλά οι πολλοί χρήστες διεθνώς χρησιμοποιούν την άτυπη κλίμακα warm η ζεστό ή κιτρινωπό /normal η φυσιολογικό /cold ή κρύο η καθαρό (miskin) ή ανοιχτό γαλάζιο. Είναι κάτι που το βλέπει και ο πιο άσχετος μόλις φωτίσει ένα λευκό τοίχο. Εμένα προσωπικά τείνουν να μου αρέσουν οι normal αλλά περί ορέξεως κολοκυθοπιτα. Του miskin του αρέσει το cold, γιατί μην ξεχνάμε ότι οι αισθήσεις του καθενός μας διαφέρουν.
    Για να καταλαβαινομαστε λοιπόν οι δύο Fenix που εχω TK15 και LD10 έχουν ζεστη απόχρωση δηλ ελαφριά κιτρινωπη. Ο Sofirn SF14 ζεστη με μπαταρίες ΑΑ και φυσιολογική με 14500.Ο SP31 φυσιολογική στις υψηλές σκάλες και ελαφρα κιτρινωπη στις χαμηλές. Ο. SF32 με κρύο φως σε όλες.

  12. #312
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο έλεγα κι εγώ μέχρι που το δοκίμασα και μου άρεσε πολύ.

    Όσον αφορά τη φωτογραφία τώρα που λες, έχω την εντύπωση πως εκεί έχουν ακόμα πιο tight tolerances και θέλουν 95+ cri. Και μιλάμε για φωτισμό πανάκριβο εκεί.

    Μετρήσεις πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί θες να κάνεις...Εγώ δεν έκανα ποτέ παρόλο που έχω πρόσβαση ακόμα και σε φασματοφωτόμετρο!

    Αν φαίνεται ωραίο, ποσώς με ενδιαφέρει αν το λεντάκι μου δίνει 93 κι όχι 92 CRI.
    Εγώ δεν είπα ότι θέλω να κάνω μετρήσεις, εγώ αμφισβητησα τη χρήση αριθμών σαν το cri, που αν μου το λέει ο κατασκευαστής θέλει έλεγχο γιατί δεν εισαι πάντα ότι δηλώνεις, και που είναι άχρηστο και ακαταλαβιστικο για όσους μας διαβάζουν.

  13. #313
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Το led της nichia είναι "καρατσεκαρισμένο" που λέει κι η γειτόνισσα όταν κουτσομπολεύει. Δες τα reviews ονλαιν.

    Και επιπλέον αν θες, για αυτό επιλέγεις πιο σοβαρή φίρμα γιατί εμπιστεύεσαι ότι θα βάλει αυτό που σου λέει ότι έβαλε.

    +ότι το led της nichia διαφέρει σε διαστάσεις, σχήμα, κλπ και είναι εύκολο να επιβεβαιώσεις ότι αυτό έχεις.

    Τώρα το αν είναι άχρηστο το High CRI θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αλλά όπως είπες περί ορέξεως...

    Να ξέρεις πάντως τα φτηνότερα led τύπου xml, xpg για κάποιο λόγο είναι φτηνότερα.
    MCE (medium CRI), XML (low cri) και τα δυο ουδέτερης θερμοκρασίας έχουν διαφορά τιμής κοντά στα 10$.

  14. #314
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Το led της nichia είναι "καρατσεκαρισμένο" που λέει κι η γειτόνισσα όταν κουτσομπολεύει. Δες τα reviews ονλαιν.

    Και επιπλέον αν θες, για αυτό επιλέγεις πιο σοβαρή φίρμα γιατί εμπιστεύεσαι ότι θα βάλει αυτό που σου λέει ότι έβαλε.

    +ότι το led της nichia διαφέρει σε διαστάσεις, σχήμα, κλπ και είναι εύκολο να επιβεβαιώσεις ότι αυτό έχεις.

    Τώρα το αν είναι άχρηστο το High CRI θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αλλά όπως είπες περί ορέξεως...

    Να ξέρεις πάντως τα φτηνότερα led τύπου xml, xpg για κάποιο λόγο είναι φτηνότερα.
    MCE (medium CRI), XML (low cri) και τα δυο ουδέτερης θερμοκρασίας έχουν διαφορά τιμής κοντά στα 10$.

    Μετρήσεις πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί θες να κάνεις...Εγώ δεν έκανα ποτέ παρόλο που έχω πρόσβαση ακόμα και σε φασματοφωτόμετρο!

    Αν φαίνεται ωραίο, ποσώς με ενδιαφέρει αν το λεντάκι μου δίνει 93 κι όχι 92 CRI.


    Την μια μου λες δε θες μετρήσεις και αμέσως παρακάτω ξεκινάς πάλι τα cri. Γινόμαστε βαρετοι για τους υπόλοιπους.

  15. #315
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Μετρήσεις πάντως ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί θες να κάνεις...Εγώ δεν έκανα ποτέ παρόλο που έχω πρόσβαση ακόμα και σε φασματοφωτόμετρο!

    Αν φαίνεται ωραίο, ποσώς με ενδιαφέρει αν το λεντάκι μου δίνει 93 κι όχι 92 CRI.


    Την μια μου λες δε θες μετρήσεις και αμέσως παρακάτω ξεκινάς πάλι τα cri. Γινόμαστε βαρετοι για τους υπόλοιπους.
    Παρακαλώ, μην ενοχλησθε.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF