Σελίδα 29 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 19242526272829303132333439 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #421
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις άδικο σε αυτό, αλλά αν σε αφήσει στη μέση μιας δουλειάς μπορεί στην ουσία να σου κοστίσει πολύ παραπάνω από τα 10.
    Σιγουριά 100% δεν υπάρχει και στους ακριβότερες φακούς . Εγώ στο αμαξι όταν είμαι για κυνήγι έχω τρεις φακούς διαφόρων μεγεθών , το ίδιο και στο βραδυνο ψάρεμα.

  2. #422
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Σιγουριά 100% δεν υπάρχει και στους ακριβότερες φακούς . Εγώ στο αμαξι όταν είμαι για κυνήγι έχω τρεις φακούς διαφόρων μεγεθών , το ίδιο και στο βραδυνο ψάρεμα.
    Σε έναν άλλο συνάδελφο που κάνει τη ίδια δουλειά με αυτόν που είχε τον Sofirn, του πήρα ένα Nitecore την ίδια περίπου περίοδο που πήρα και τον Sofirn. Δουλεύει απροβλημάτιστα. Και αν είναι όπως τα λες τότε υποθέτω ότι κουβαλάς δύο τρεις καραμπίνες σε περίπτωση που σου μπλοκάρει κάποια, δύο τρία καλάμια κλπ κλπ. Εγώ από τη άλλη θα πρέπει να έχω 3 σετ άλλεν μαζί μου; Έχω ένα και καλό.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #423
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Εγώ καλάμια κουβαλάω πάντως, πάντα διαφορετικά αλλά όλα για spinning
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 04/05/2018 στις 19:21.

  4. #424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Εγώ καλάμια κουβαλάω πάντως, πάντα διαφορετικά αλλά όλα για spinning :P
    Άλλο στο χόμπυ μας και άλλο στη δουλειά. Δε μπορώ να έχω στην εργαλειοθήκη μου όλα τα εργαλεία ανά 3. Ένα μέτρο, ένα φακό, ένα ηλεκτρονικό παχύμετρο, κλπ.
    Να πάω να πάρω 2-3 κινέζικα παχύμετρα να τα κουβαλάω μαζί μου (είμαι και με μοτό ο καψερός); Προτιμώ ένα και καλό.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #425
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Σε έναν άλλο συνάδελφο που κάνει τη ίδια δουλειά με αυτόν που είχε τον Sofirn, του πήρα ένα Nitecore την ίδια περίπου περίοδο που πήρα και τον Sofirn. Δουλεύει απροβλημάτιστα. Και αν είναι όπως τα λες τότε υποθέτω ότι κουβαλάς δύο τρεις καραμπίνες σε περίπτωση που σου μπλοκάρει κάποια, δύο τρία καλάμια κλπ κλπ. Εγώ από τη άλλη θα πρέπει να έχω 3 σετ άλλεν μαζί μου; Έχω ένα και καλό.
    Οταν ταξιδεψεις 500 έως 900 χιλ για διήμερο κυνήγι, ναι χρειάζεσαι τουλάχιστον δύο εργαλεια μαζί. Για ψάρεμα δεν το συζητάω τουλάχιστον τρία για ψάρεμα απέξω και στη βαρκα δύο ανάλογα το ψάρεμα.

  6. #426
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Άλλο στο χόμπυ μας και άλλο στη δουλειά. Δε μπορώ να έχω στην εργαλειοθήκη μου όλα τα εργαλεία ανά 3. Ένα μέτρο, ένα φακό, ένα ηλεκτρονικό παχύμετρο, κλπ.
    Να πάω να πάρω 2-3 κινέζικα παχύμετρα να τα κουβαλάω μαζί μου (είμαι και με μοτό ο καψερός); Προτιμώ ένα και καλό.
    Ότι έχει κυκλώματα είναι ευπαθες. Παχύμετρο για μαζί εξω προτιμώ μηχανικό, στο σπίτι έχω και ηλεκτρονικό.
    Κατσαβιδομυτες δεν θα έχεις και δεύτερες μαζί;
    Όχι όμως δεύτερη πενσα ή σφυρακι, αυτά χάνονται δεν χαλάνε.

  7. #427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ότι έχει κυκλώματα είναι ευπαθες. Παχύμετρο για μαζί εξω προτιμώ μηχανικό, στο σπίτι έχω και ηλεκτρονικό.
    Κατσαβιδομυτες δεν θα έχεις και δεύτερες μαζί;
    Όχι όμως δεύτερη πενσα ή σφυρακι, αυτά χάνονται δεν χαλάνε.
    Νομίζω ότι δε βλέπεις το προφανές.

    Οι κατσαβιδόμυτες είναι αναλώσιμα, όπως ας πούμε ένα δισκάκι τροχού.
    Ο φακός δεν είναι. Έτσι το βλέπω εγώ.

    Αυτό που είπες για το παχύμετρο είναι όλη η ουσία. Εσύ κάνεις τη δουλειά σου με ένα συμβατικό, εγώ δε γίνεται. Πρέπει να έχω ηλεκτρονικό τοπ. Mitutoyo, Sylvac, κάτι τέτοιο.
    Έχουμε διαφορετικές ανάγκες όλοι μας. Το ίδιο ισχύει με τους φακούς. Εσύ βολεύεσαι με 2-3 φακούς, άλλος δεν έχει αυτή τη πολυτέλεια.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #428
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Έχεις δίκιο, ο καθένας έχει άλλες ανάγκες και διαφορετική δυνατότητα κουβαληματος.
    Πάντως φακοί ικανοποιητικης απόδοσης στα 10 ευρώ δεν θεωρούνται πολυτέλεια, πάρε δύο να έχεις.
    Οι δικοί μου Sofirn με καθημερινή χρήση αλλά όχι <<επαγγελματική >> ακόμα δουλεύουν άψογα.

  9. #429
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Σήμερα έσκασε αυτό στη δουλειά... Στα χαρτιά ρίχνει και στο Facom και στο Bahco που χω ποστάρει πιο πάνω. Πλέον θεωρώ ότι το Bahco ξεκάθαρα έχει πιο δυνατό και πιο ευρύ φωτισμό από το Facom (δεν είναι τρελή η διαφορά αλλά εμφανής). Το Würth τώρα υποτίθεται στα χαρτιά ρίχνει άγρια και στα δύο αλλά δν το κτλβα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1516.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	45,9 KB 
ID:	395475
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image2.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	34,2 KB 
ID:	395476
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image1.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	30,8 KB 
ID:	395477

  10. #430
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Τελευταία ξαναθυμηθηκα και δούλευα τον Fenix LD10 με μια ΑΑ.Του είχα βάλει και λίγο γρασσο σιλικονουχο στις βολτες μπρος πίσω για προστασία. Μετά κανένα μήνα καθημερινής χρήσης άρχισε να μην δουλεύει καλά στη μεγάλη σκάλα. Γενικά είναι φακός ελάχιστα δουλεμενος και κυρίως δεύτερος για ασφάλεια οπότε μου έκανε εντύπωση το γεγονός.
    Με τα πολλά κατάλαβα ότι έφταιγε το γρασσο που είχε προχωρήσει μπροστά στις ηλεκτρικές επαφές. Είχα κάνει μερικά τεστ σε διάφορες μπαταρίες και δούλεψαν οι βολτες αρκετές φορές.Τωρα με τη ζέστη μαλακωσε και το γρασσο.
    Καθαρισμα οι βολτες και οι επαφές με μπατονετες και ισοπροπυλικη αλκοολη και δουλεύει πάλι σωστά.

  11. #431
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Εγώ καθαρίζω με το ίδιο τρόπο που είπες αλλά βάζω ακριβώς δυο σταγόνες λάδι με μια κάτι σαν βελόνα που έχει το κουτί που το περιέχει.

  12. #432
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Μιας και το ανέφερες επειδή συχνά χρειάζομαι μικρές σταγονες λαδιού έχω καταφυγει στα παρακάτω :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180612_144400.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	89,9 KB 
ID:	396402
    Μικρά λαδωτηρια φερμενα από Αμερική. Αριστερά λαδι για μηχανάκια ψαρεματος, στη μέση για όπλα και δεξιά γεν. χρήσης.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180612_144319.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	396403
    Αριστερά από υγρο για πιπες ηλεκτρονικές, δεξιά ιδιοκατασκευη από μπουκαλάκι φαρμακου με προσαρμοσμενη βελονα για πολύ μικρές σταγονες σε στενά σημεία σουγιαδων.Αυτα περιέχουν λαδι τριπλης δρασης.
    Από κάτω αμερικανικο λεπτορευστο γρασσο super lube σε μορφή στυλό.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 12/06/2018 στις 16:34.

  13. #433
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Ένα άρθρο που περιγράφει επιτυχώς και επιγραμματικά, αλλά επαρκώς για τον μέσο χρήστη,
    τις "χημείες" των μπαταριών λιθίου και τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που αυτές έχουν.
    Δυστυχώς είναι γραμμένο στην αγγλική. Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να το μεταφράσω.

  14. #434
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Ένα άρθρο που περιγράφει επιτυχώς και επιγραμματικά, αλλά επαρκώς για τον μέσο χρήστη,
    τις "χημείες" των μπαταριών λιθίου και τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που αυτές έχουν.
    Δυστυχώς είναι γραμμένο στην αγγλική. Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να το μεταφράσω.
    Ασχολούμαι χρόνια -μη πω και ζαμάνια- με το θέμα επαναφορτιζόμενη μπαταρία.Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου ή ιόντων πολυμερούς έχουν τρομερή ενεργειακή πυκνότητα για το βάρος τους αλλά χρειάζονται πρώτον φορτιστή/κύκλωμα φόρτισης ειδκά σχεδιασμένο για αυτές,και φυσικά τον ανάλογο χειρισμό και σεβασμό στη χρήση.Απροσεξίες δεν σηκώνουν γιατί το παραμικρό βραχυκύκλωμα είναι καταστροφικό.Δεν είναι καθόλου δύσκολο με μια απροσεξία ή λάθος φόρτιση να πάρει ένας χώρος φωτιά για πλάκα....

    Αν μπορείς κάνε έναν κόπο και μετέφρασέ το γιατί βλέπω αρκετούς να ενδιαφέρονται αλλά αγνοούν τον κίνδυνο.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #435
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Από τον παρακάτω πίνακα βλέπετε τις πιο κοινές μπαταρίες ιόντων λιθίου που υπάρχουν:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pinakas.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	396492
    Κάθε μια έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

    Κάθε μπαταρία ιόντων λιθίου αποτελείται από τα εξής μέρη: Την άνοδο, την κάθοδο και τον ηλεκτρολύτη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	battery_large.png 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	22,0 KB 
ID:	396495
    Σε όλες η άνοδος είναι συνήθως κοινή: Άνθρακας, πυρίτιο και γραφίτης.

    Η κάθοδος είναι αυτή που κάνει τους διάφορους τύπους μπαταρίας λιθίου να διαφέρουν και που προσδίδει
    σε αυτές τις ιδιότητες που έχουν. Υπάρχουν διάφορα αντισταθμίσματα μεταξύ των διαφόρων τύπων καθό-
    δου, ένα από τα οποία αφορά στις εξής ιδιότητες: ενέργεια, χωρητικότητα, κύκλος ζωής και ασφάλεια. Για
    παράδειγμα οι ICR μπαταρίες εμφανίζουν υψηλή ενέργεια και χωρητικότητα αλλά δεν είναι πολύ ασφαλείς.
    Οι IMR είναι πιο ασφαλείς αλλά έχουν μικρότερη χωρητικότητα από τις ICR. Η προσθήκη νικελίου αυξάνει
    την ειδική ενέργεια (ενέργεια ανά μονάδα μάζας).

    IMR:
    Πολλές από τις μπαταρίες λιθίου με μεγάλο ρυθμό εκφόρτισης που χρησιμοποιούνται στα ηλεκτρονικά τσι-
    γάρα και στους φακούς είναι τύπου IMR. Ο λόγος είναι ότι το μαγγάνιο επιτρέπει την εκφόρτιση σε υψηλές
    εντάσεις ρεύματος χωρίς να παρατηρούνται υψηλές θερμοκρασίες. Αυτό σημαίνει ότι είναι ασφαλέστερες
    από τις προγενέστερες ICR και συνήθως δεν απαιτείται η ενσωμάτωση ειδικών κυκλωμάτων προστασίας.
    Όμως, στις πιο σύγχρονες μπαταρίες ιόντων λιθίου προστίθεται και νικέλιο.

    INR:
    Ο "πρωταθλητής" των μπαταριών όσων αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Η χημεία τους απαιτεί την προσθή-
    κη νικελίου στο "μείγμα" των IMR, γεγονός που τις κάνει "υβρίδια". Συνδυάζει την ασφάλεια και την χαμη-
    λή αντίσταση του μαγγανίου με την υψηλή ενέργεια του νικελίου. Η χημεία της μπαταρίας που προκύπτει,
    προσφέρει σχετικά υψηλή χωρητικότητα και εκφόρτιση υπό υψηλές εντάσεις ρεύματος. Είναι επίσης πολύ
    σταθερή και κατ' επέκταση δεν απαιτεί την ενσωμάτωση ειδικών κυκλωμάτων προστασίας.

    NCA:
    Έχουν παρόμοια χημεία με τις INR χωρίς όμως τα πλεονεκτήματα που προσφέρει το μαγγάνιο. Προσφέρουν
    εκφόρτιση υπό χαμηλότερες τάσεις ρεύματος αλλά πλεονεκτούν στην χωρητικότητα και στον κύκλο ζωής.
    Εμφανίζουν υψηλότερες αντοχές σε χτυπήματα γεγονός που τις καθιστά ιδανικές για τη χρήση σε ηλεκτρικά
    ποδήλατα. Η Tesla τις χρησιμοποιεί στα οχήματά της.

    NCO:
    Σπάνια χημεία καθόδου. Το μοναδικό μοντέλο που ο γράφων το πρωτότυπο μπόρεσε να βρει (Samsung 29E)
    προσφέρει 2900 mAh και συνεχόμενη ένταση εκφόρτισης 8,2A.

    ICR:
    Αυτή η χημεία προσφέρει την μεγαλύτερη ειδική ενέργεια από οποιαδήποτε άλλη μπαταρία ιόντων λιθίου με
    κόστος στην ασφάλεια αυτών καθώς είναι οι πιο επικίνδυνες. Αυτό έχει επίπτωση και στην ένταση εκφόρτισης
    που αυτές μπορούν να υποστηρίξουν, καθώς είναι επικίνδυνη η εκφόρτισή τους υπό εντάσεις υψηλότερες από
    αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής. Αν χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρονικά τσιγάρα ή φακούς τότε απαιτείται
    η ενσωμάτωση ειδικών κυκλωμάτων προστασίας που συνήθως γίνεται από τρίτες εταιρίες. Δεν προτείνεται λοι-
    πόν η χρήση τους σε τέτοιες συσκευές, αλλά είναι πολύ πιθανό να χρησιμοποιούνται σε λαπτοπ.

    IFR:
    Είναι καλές μπαταρίες υπό πολλές απόψεις αλλά έχουν χαμηλή (3,2V) τάση.Εμφανίζουν υψηλό ρυθμό αποφόρ-
    τισης σε σχέση με τις προηγούμενες μπαταρίες. Μπορούν να υποστηρίζουν υψηλούς ρυθμούς εκφόρτισης (έως
    30C) διατηρώντας παράλληλα σχετικά υψηλή χωρητικότητα.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF