Σελίδα 30 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930313233343540 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #436
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    https://youtu.be/DcXpsSCO9J4
    Σειρά με τρία βιντεακια της Fenix για θεραπεία των φακών της (και άλλων εταιρειών).
    Περιλαμβάνει : αναβοσβησιμο λόγω κακών επαφών, αλλαγή διακόπτη on/off και διαρροή των υγρών της μπαταρίας.
    Αναγκαία εργαλεία : ασφαλειοτσιμπιδο μικρό, λαβίδα μικρή, μπατονετες καθαρισμού, απλή ή ισοπροπυλικη αλκοόλη, γρασσο σιλικονούχο για o-rings, ανταλλακτικα αν χρειάζονται (συνήθως διακόπτης και λαστιχενιο κάλυμμα του διακόπτη).
    Επειδή τελευταία ένας μικρός Fenix LD10 /1xΑΑ άρχισε να κάνει νερά στη μεγάλη σκάλα φωτισμού,αφού είδα τα βιντεακια τον άνοιξα και βρήκα στο πίσω μέρος, πάνω από το διακόπτη on/off ένα δακτυλίδι λασκαρισμενο. Μάλιστα έχει ανάποδες βόλτες για να μην λασκάρει και ουσιαστικά συγκρατεί τον πισω διακοπτη. Ε, μετά 8 σχεδόν χρόνια χρήσης κατάφερε να λασκάρει. Γενικό καθάρισμα, μοντάρισμα και δουλεύει σαν καινούργιος.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 03/08/2018 στις 09:26.

  2. #437
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    http://www.candlepowerforums.com/vb/...kilhunt-H03-RC
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	630dce.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	398700
    Εδώ το πολύ καλό candlepower.forum έχει κάνει review στον Skilhunt H03 RC. Καινούργιο μοντέλο με εξωτερική φόρτιση με μαγνήτη. Κατά τα άλλα ίδιο με το προηγούμενο μοντέλο. Το Review το παράγγειλε η ίδια η εταιρεία και στην παρατήρηση ότι ο μαγνήτης φόρτισης δεν είναι αρκετά ισχυρός , αμέσως τον άλλαξε με ισχυρότερο. Το άλλο σοβαρότερο που πρότεινε το forum είναι να αλλαχθεί το υπάρχον κιτρινωπο LED με το ιαπωνικό Nichia που έχει καλύτερη χρωματική απόδοση (CRI) . Τότε πιστεύω θα τον πάρω γιατί έχει φαρδιά ομοιόμορφη δέσμη για μεσαίες αποστάσεις.

  3. #438
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν μιας και πλέον κατέφθασαν και τα δύο μπορούμε να κάνουμε και ένα μικρό συγκριτικό.

    Αρχικά σε specs και δυνατότητες είναι δύσκολη η σύγκριση αλλά ίσως να κερδίζει το Bahco. Το μεν Bahco λοιπόν έχει παραπάνω φωτεινότητα (45 lumens αντί για 36 του Facom) αλλά και μεγαλύτερο εύρος της δέσμης (αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι το Lux όπου το Bahco έχει 50 παραπάνω από το Facom το οποίο είναι στα 100). Από την άλλη, το Facom έχει μεγαλύτερη διάρκεια στις μπαταρίες αλλά επίσης και διπλάσια αντοχή σε νερό/υγρά. Τώρα συν τοις άλλοις θεωρώ ότι κερδίζει το Bahco διότι έχει επαναφορτιζόμενες με USB και spot light επίσης. Μεγάλο ατού όμως του φακομ είναι το velcro μαγνητάκι που σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις περισσότερο με τη γωνία φωτισμού σύν ότι έχει μαγνητάκι και σε σημείο που δεν έχει το bahco (2 μαγνήτες συνολικά). Τώρα αυτά πάνω κάτω τα είχαν πει και οι προηγούμενοι οπότε θα βάλω και μερικές φωτό όπου προσπάθησα να τα συγκρίνω βάζοντας τα στο ίδιο σημείο και τραβώντας φωτό όσο πιο όμοιες γίνεται. Παρότι λοιπόν το Bahco έχει σαφώς μεγαλύτερο εύρος στη δέσμη του, το φως του Facom μου φαίνεται πιο καθαρό και πιο δυνατό επίσης στο κέντρο. Δεν ξέρω αν φαίνεται στις φωτό αυτό που λέω.

    Συνημμένο 378665
    Συνημμένο 378666Bahco
    Συνημμένο 378667Facom
    Με συνέπεια στα reviews δυστυχώς έχω να δώκω ένα μείον στον Facom σε σχέση με κάτι που αρχικά νόμιζα ότι υπερείχε. Κατασκευή/αντοχή... Έσπασε, ή μάλλον καλύτερα ράγισε το καπάκι-μαγνήτης που χει πίσω, οπότε πλέον δεν ανάβει αν δεν κρατάς το καπάκι. Δεν είχε φάει πολύ ξύλο και άντε να χει πέσει δυο φορές. Στη φάση που το παθε πάντως δεν είχε πέσει κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν περνάει εγγύηση αλλά όπως και να χει δυστυχώς με άφησε πάνω σε δουλειά.

  4. #439
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Με συνέπεια στα reviews δυστυχώς έχω να δώκω ένα μείον στον Facom σε σχέση με κάτι που αρχικά νόμιζα ότι υπερείχε. Κατασκευή/αντοχή... Έσπασε, ή μάλλον καλύτερα ράγισε το καπάκι-μαγνήτης που χει πίσω, οπότε πλέον δεν ανάβει αν δεν κρατάς το καπάκι. Δεν είχε φάει πολύ ξύλο και άντε να χει πέσει δυο φορές. Στη φάση που το παθε πάντως δεν είχε πέσει κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν περνάει εγγύηση αλλά όπως και να χει δυστυχώς με άφησε πάνω σε δουλειά.
    Κρίμα για την ζημιά. Φαίνεται λοιπόν ότι δεν κάνει καλη επαφή το καπάκι με το υπόλοιπο σώμα του φακού. Για κοίτα τα επισκευαστικα video της Fenix που έβαλα παραπάνω μήπως σε βοηθήσουν να τον ανοίξεις και να τον επισκευάσεις. Εμενα η επισκευή έγινε εύκολα. Το ράγισμα μπορεί ίσως να επισκευσθει με μια σταγόνα κόλλα στιγμής και μετά να δεις αν έχει λασκάρει κάτι.
    Πάντως αν έχεις δεύτερο να δουλέψεις, προτίμησε πριν βάλεις χέρι να δεις την εγγύηση.

  5. #440
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κρίμα για την ζημιά. Φαίνεται λοιπόν ότι δεν κάνει καλη επαφή το καπάκι με το υπόλοιπο σώμα του φακού. Για κοίτα τα επισκευαστικα video της Fenix που έβαλα παραπάνω μήπως σε βοηθήσουν να τον ανοίξεις και να τον επισκευάσεις. Εμενα η επισκευή έγινε εύκολα. Το ράγισμα μπορεί ίσως να επισκευσθει με μια σταγόνα κόλλα στιγμής και μετά να δεις αν έχει λασκάρει κάτι.
    Πάντως αν έχεις δεύτερο να δουλέψεις, προτίμησε πριν βάλεις χέρι να δεις την εγγύηση.
    Πήρα το παρακάτω να δοκιμάσω πως είναι γενικά ο φακός στο κεφάλι και αν αποδειχτεί ότι αξίζει να επενδύσω σε καλύτερη ποιότητα.

    Σαν πρώτη εντύπωση φαίνεται οκ. Από ποιότητα κατασκευής θα δείξει εν καιρό αλλά έχει 3 σκάλες και μπορείς να το δουλέψεις για επισκευές αλλά και ποδηλασία.

    Όπως κάποιος θα αντιληφθεί αμέσως δεν υπάρχει περίπτωση να σου δείχνει το δρόμο στα 80μ όπως λένε αλλά μέχρι και 30+ νομίζω ότι τα καταφέρνει καλά και νομίζω είναι αρκετά για ποδήλατο.

    Το κόστος ήταν κάτω από 10Ε, Κινεζια, οπότε ειδομεν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180827_212120.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	398924

  6. #441
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Έχω έναν φακό energizer και παρότι δουλεύει ακόμα (10+ χρόνια) είναι δύσχρηστος γιατί η δέσμη του είναι πολύ στενή.
    Ο συγκεκριμένος έχει τρία led οπότε φαντάζομαι ότι θα έχει πιο ευρεία δέσμη. Πες μας εντυπώσεις μετά από κάποια χρήση!

  7. #442
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Έχω δύο energizer από τους πρώτους με ένα λευκό και ένα κόκκινο LED με στενή δέσμη. Είναι χαμηλής ισχύος και δυσχρηστοι. Τους διατηρώ μόνο για spear

  8. #443
    Προχθές με τους κεραυνούς και τη διακοπή στη Παλλήνη, παλεύαμε με ένα συνάδελφο στα σκοτάδια με κάτι σωληνώσεις ατμού. Ανεβασμένος σε σκάλα μου πέφτει ο Olight από τα 3-3.5 μέτρα ύψος.... Λέω από μέσα μου, πάει, εδώ θα μείνουμε, θα μας βρούνε το πρωί σα τις μαϊμούδες πάνω στα δέντρα. Ο φακός όμως με διαψεύδει. Ούτε που την άκουσε. Ούτε καν σημάδι άξιο αναφοράς. Μετά από 10' ενώ δουλεύουμε, πάω να πιάσω το φακό που ήταν με το μαγνήτη πάνω σε μια σωλήνα και ζεματίστηκα! Λέω πάει χάλασε από τη βουτιά. Όμως ο καημένος ο φακός δούλευε κανονικά ακόμα και πάνω στη σωλήνα του ατμού που τον είχα βάλει πάνω στη βιασύνη μου. Μιλάμε δεν τον κρατούσες στο χέρι. Έγκαυμα για πλάκα.
    Να μη τα πολυλογώ, μ' έβγαλε ασπροπρόσωπο. Για αυτό τον πλήρωσα 3 φορές τα λεφτά του κινέζου που είχα πριν.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #444
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Λοιπόν , διάβασα αρκετά σε αυτό το θρεντ αλλά έχω μια απορία.

    Γιατί oi surefire έχουν τόσα λεφτά αλλά τόσο λίγο χρόνο λειτουργίας, ι.ε. 1-2ωρες μάχη εκτός και αν βάλεις τα 10λουμεν οπότε πάλι σκοτάδι θα είναι

  10. #445
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Προχθές με τους κεραυνούς και τη διακοπή στη Παλλήνη, παλεύαμε με ένα συνάδελφο στα σκοτάδια με κάτι σωληνώσεις ατμού. Ανεβασμένος σε σκάλα μου πέφτει ο Olight από τα 3-3.5 μέτρα ύψος.... Λέω από μέσα μου, πάει, εδώ θα μείνουμε, θα μας βρούνε το πρωί σα τις μαϊμούδες πάνω στα δέντρα. Ο φακός όμως με διαψεύδει. Ούτε που την άκουσε. Ούτε καν σημάδι άξιο αναφοράς. Μετά από 10' ενώ δουλεύουμε, πάω να πιάσω το φακό που ήταν με το μαγνήτη πάνω σε μια σωλήνα και ζεματίστηκα! Λέω πάει χάλασε από τη βουτιά. Όμως ο καημένος ο φακός δούλευε κανονικά ακόμα και πάνω στη σωλήνα του ατμού που τον είχα βάλει πάνω στη βιασύνη μου. Μιλάμε δεν τον κρατούσες στο χέρι. Έγκαυμα για πλάκα.
    Να μη τα πολυλογώ, μ' έβγαλε ασπροπρόσωπο. Για αυτό τον πλήρωσα 3 φορές τα λεφτά του κινέζου που είχα πριν.
    Κιαυτος Κινέζος είναι, αλλά στη ζωή και στην Κίνα ο,τι πληρώνεις παίρνεις.

  11. #446
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Τώρα στις διακοπές βρήκα ευκαιρία να δουλέψω αρκετά τον μικρό Sofirn SF14 με 1xAA 14500 Fenix 800mAh 3,6V.
    Στη μικρή σκάλα κινεισε άνετα σε κλειστούς χώρους για ψιλοδουλειες, στη μεσαία σε χωράφια διέκρινα καφέ σκύλο στα 30-40 μέτρα, ενώ στη μεγάλη τύφλα να έχουν οι μεγαλύτερου μεγέθους με 18650, αλλά για ένα λεπτό μετά πέφτει στη μεσαία σκάλα.
    Δεν ανέβηκα σε κανένα δένδρο να μου πέσει, ούτε άναψα τζάκι μπας και τον ψήσω αλλά κατά τα άλλα δουλεύει άψογα, ειδιαιτερα το κουμπάκι on-off.

  12. #447
    @jnp νόμιζα ότι καταλαβαινόμαστε εδώ μέσα όταν λέμε Κινέζο μια εταιρεία.
    Το θέμα μας είναι ότι δεν το έψησε κανείς τον κινεζούλη. Στη τσέπη του ανθρώπου ήταν και χάλασε. Ο skillhunt έπεσε από μέτρο και δε δούλεψε ξανά.
    Στις δοκιμές, στα review και στους weekend warriors δύσκολα θα βγάλει πρόβληματα ένας φακός. Όταν όμως το δουλεύεις κάθε μέρα τότε θα δεις διαφορά.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #448
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Όσον αφορά τους surefire για εμένα και την χρήση μου δεν τα αξίζουν όσα ζητάνε. Μην παρεξηγηθώ είναι ποιοτικοί αλλά ζητάνε πολλά και
    χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα φαντάζομαι ότι στηρίζονται στο όνομά τους στα weaponlights σε μεγάλο βαθμό για την τιμολόγηση των προϊόντων.
    Είναι προσατονολισμένοι σε law enforcement καταστάσεις, για αυτό και τα λίγα output modes, στα περισσότερα από τα προϊόντα της.

    Πάντως τα 10 lumen είναι αρκετά για πολλές καταστάσεις.

    Εντίτ: Made in USA, R & D, πολύ σπάνια ένα προϊόν είναι εκτός των προδιαγραφών σε lumen, εγγύηση lifetime,
    με δωρεαν ανταλλακτικά lifetime, πολλά patented designs και φαντάζομαι και άλλα είναι αυτά που αυξάνουν το κόστος.
    Είναι φτιαγμένοι γενικά να δουλεύουν σε καταστάσεις που η ζωή του χρήστη κρίνεται από την απροβλημάτιστη λειτουργία του φακό του.
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 29/08/2018 στις 10:18.

  14. #449
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για τους surefire ειναι όπως τα λέει ο scitef. Είναι άκρως επαγγελματικοί φακοι φτιαγμένοι για ακραίες καταστασεις. Το φτωχό τους UI έχει ξεκάθαρο προσανατολισμό και είναι ρυθμισμένο με τέτοιο τρόπο ώστε ο χρήστης να το δουλεύει σε καταστάσεις υψηλού στρες. Οι streamlight είναι αντίστοιχης ποιότητας λίγο φθηνότεροι και με περισσότερες επιλογές.

    Edit.
    Δεν ξέρω τι χειρότερο υπάρχει για ένα φακο, απ τους κραδασμούς ενός οπλου, όσο αυτός είναι αναμενος.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/08/2018 στις 11:03.

  15. #450
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    H θερμοκρασία και οι κραδασμοί σκοτώνουν τους φακούς. Σε εντατική χρήση θα σου τύχουν και τα δύο. Ειδικά οι κραδασμοί και τα χτυπήματα είναι στην ημερήσια διάταξη. Έχω ξεχάσει φακό, κρεμασμένο σε τζιπακι για 15 χλμ σε βουνό. Κάποιος που κάνει ορειβασία ή αναρρίχηση δεν χρειάζεται να ανέβει σε δέντρο για να ρίξει το φακό του από μεγαλύτερο ύψος του ενός μέτρου. Ο πυροσβέστης που θα μπει μέσα σε κτήριο, το ίδιο. Δεν είναι όλοι οι φακοί, για όλους. Κάποιοι είναι πολύ ακριβοί για κάποιους και άλλοι οφείλουν να είναι τόσο ακριβοί, όσο απαιτητικές είναι και οι καταστάσεις στις οποίες θα κληθούν να λειτουργήσουν.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF