Σελίδα 34 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #496
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αρα τα 1000 lm είναι αχρείαστα αν θες αυτονομία είτε ο φακός είναι φθηνός είτε ακριβός. Εκεί ήθελα να καταλήξω . 4 λεπτάκια είναι αρκετά να φθάσει στους 50 βαθμούς ο οποιοσδήποτε φακός. Προφανώς και πληρώνεις την ασφάλεια σε έναν ακριβό φακό και δεν κινδυνέυεις να αρπαξεις φωτιά αν τον ξεχάσεις ανοιχτό !

    Χμμ... Δε σε καταλαβαίνω.

    Τα 1000lm μπορεί να είναι αχρείαστα ή και όχι. Σε κάποιους όχι και τόσο (οπότε καλύτερα να πάρουν ένα φακό με λιγότερα lm και καλύτερη αυτονομία*), σε άλλους ναι, οπότε καλύτερα να πάρουν ένα ακριβότερο φακό.

    *Ο φακός με λιγότερα lm έχει λεντάκι που θα κάνει καλύτερη διαχείρηση ενέργειας σε χαμηλότερη φωτεινότητα. Δλδ στα 200 λμ o πιο "αδύναμος" θα αντέξει περισσότερη ώρα.

    Συμφωνώ οτι τα 1000 είναι αχρείαστα στους περισσότερους, το είπα και παραπάνω. Όχι όμως σε όλους! Το ότι τα βγάζει σε turbo mode (δλδ για μερικά λεπτά και μετά πέφτει) δε σημαίνει οτι είναι άχρηστος σε αυτή τη φωτεινότητα! Βασικά αυτός που θέλει να δουλεύει με 1000 λμ θα πάρει φακό που βγάζει 2600. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που τα 1000 θα τα χρειαστείς για μερικά δευτερόλεπτα ή το πολύ 1 με 2 λεπτά. Πχ σε περιπτώσεις διάσωσης που θέλεις ένα φωτεινό φακό, αλλά που και που θέλεις να ριχνεις και μια "βολή" λίγο πιο μακριά. Ή όταν θέλεις να δεις όσο πιο μακριά γίνεται για να δεις πως είναι το "πεδίο" που θα κινηθείς και έπειτα να κατεβάσεις πάλι στα 110 λμ και να συνεχίσεις το δρόμο σου.

    Οι ενστάσεις μου για φθηνούς φακούς με πολύ υψηλές επιδόσεις έχουν να κάνουν στα εξής.
    1ον. Αν δε σου χρειάζονται τα 1000lm μη πάρεις κάποιον φθηνό που μπορεί να φτάσει εκεί πάνω. Δώσε τα ιδια για κάποιον με χαμηλότερες επιδόσεις. Αυτός που φτάνει στα 600 ή στα 500 θα κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας στα lm που θα χρησιμοποιείς το φακό σου στο 90% των περιπτώσεων. Αν δώσεις λιγότερα για υποδεέστερα χαρακτηριστικά θα πάρεις ίδια ποιότητα με παλιότερο λεντ.
    2ον. Ο φθηνός φακός που ζεσταίνεται, κρυώνει, ζεσταίνεται κρυώνει, θα τα τα παίξει μια ώρα πιο γρήγορα. Στο τέλος, όπως γίνεται πάντα θα μείνεις χωρίς φακό εκεί που σου χρειάζεται περισσότερο.
    3ον. Φυσικά και θα ζεσταθούν περισσότερο και πιο γρήγορα και δε θα διαχειριστούν σωστά αυτή τη θερμότητα. Πχ ρύθμιση φωτεινότητας ανάλογα. Η μεγαλύτερη θερμοκρασία θα επιταχύνει τη διαδικασία στο 2.
    4ον. Φυσικά και γίνονται πιο επικίνδυνοι με μια μπαταρία 18650 μέσα. Και σουπερ επικίνδυνοι με τις φθηνές μπαταρίες με τις οποίες έρχονται, οι οποίες πρέπει να πηγαίνουν άμεσα στην ανακύκλωση!
    5ον. Το πουσάρισμα κάνει το led να χάνει μέρος απ' την απόδοσή του πολύ πιο γρήγορα. Βλέπουμε επάνω στις ετικέτες πχ 10.000 ώρες για το λεντ. Αυτό που δεν βλέπουμε είναι οτι στις 10.000 ώρες δε θα φωτίζει ούτε ούτε 1/2 της αρχικής του φωτεινότητας (αλλά θα ανάβει). Φυσικά αυτό μπορεί να συμβεί και στους ακριβούς ενώ στην περίπτωση που το led είναι απ' τον ίδιο κατασκευαστή δεν υπάρχει διαφορά.


    Τούτα λέγοντας ο δικος μου έχει step down στα 3 λεπτά, απ' τα 900lm στα 400. Σε αυτά τα 3 λεπτά ζεσταίνεται ελάχιστα. Μια ζεστή νύχτα με 20 βαθμούς ίσα που καταλαβαίνεις τη θερμότητα στην κεφαλή και ελάχιστα στο σώμα. Η δε μπαταρία είναι εντελώς κρύα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/04/2019 στις 19:35.
    Sent from me using a computer.

  2. #497
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    btw έχω τον pd32 της fenix. Τον είχα πάρει σχετικά φθηνά από Ελλάδα, τώρα δεν τον βρίσκω. Είναι η δευτερη version και μοιάζει πολύ στον pd35 αλλά είναι μικρότερος και με μικρότερη μέγιστη απόδοση. Το κουμπί δεν προεξέχει στο πίσω μέρος όπως όπως στο μεγάλο αδελφάκι και έχει 4 βασικές επιλογές φωτεινότητας + το turbo με 2 σπεσιαλ κριμένες πίσω από παρατεταμένο πάτημα. 5 - 50 - 150 - 400 - 900 (turbo) + stobe - sos. Όλες με μνήμη τελευταίας επιλογής, εκτός απ' τις δυο έξτρα. Επίσης έχει instant on (ανάβει με μισό πάτημα) κάτι που δεν μπορεί να συμβεί κατα λάθος μέσα σε τσέπη ή σε τσάντα λόγο της πίεσης που χρειάζεται το κουμπί αλλά έχει και επιπλέον προστασία με ξεβίδωμα 1/4 της στροφής.

    Το δευτερο κουμπί στην κεφαλή εμένα δε με βοηθάει και πολύ και θα προτιμούσα να έχει 4 βασικές επιλογές μονο απ' τον πίσω διακόπτη. Παρ' όλα αυτά η μνήμη σώζει την κατάσταση, όπως και η σωστή θέση του εμπρός κουμπιού το οποίο πολλές φορές μπορείς να το πατήσεις χωρίς να αλλάξεις κράτημα στο φακό. Σίγουρα κάποιον άλλον θα τον βολεύει περισσότερο το δευτερο κουμπί στην κεφαλή.

    Η κύρια ανάγκη μου είναι για 120 με 150lm όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται και 300 με 400. (όχι στιγμιαία).

    Ο δευτερος φακός που έχω είναι με ΑΑ και όσο το δυνατόν μικρότερος και απλούστερος. Τον έχω συνήθως σε βάση κεφαλής και μπορεί να φτάσει 130λμ (χωρίς τουμπο και μλκ). Οι επιλογές είναι 8 - 50 - 130 αν θυμάμαι καλά. Είναι ένας fenix e12. Και οι δύο φακοί μαζί με μπαταρίες, φορτιστή, βάση κεφαλής, μου έχουν φτάσει κάπου στα 100 ευρώ. (όλα μαζί).

    Και οι δύο μπορούν να σταθούν ανάποδα και με ένα diffuser να λειτουργήσουν σαν λάμπες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-04-adcfae6ea09f91a318836c0b105cd52b3a016be4b5cf0bf7b0d88f08116b7425_4dfb17d5.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	406143

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-04-591dc14dc9e58ec302faf1700c50a9dc46af3a5b5e247a660c699942866fe409_b8b31354.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	406144
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/04/2019 στις 19:50.
    Sent from me using a computer.

  3. #498
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Ξέχασα να πω κάτι που διαπίστωσα μετά την αγορά του και γενικά είναι μια πληροφορία που δεν την συναντάς έυκολα ούτε σε reviews ούτε σε βιντεάκια, ούτε απ' τον κατασκευαστή.

    O pd32 θα πάρει ότι μπαταρία και να του βάλεις. Με κουμπί (βυζί), χωρίς κουμπί, με προστασία ή χωρίς (έχουν διαφορετικό μήκος αυτές οι δυο).

    Οι περισσότεροι με 18650 έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες στο είδος της μπαταρίας που δέχονται. Κάποιοι θέλουν μόνο μπαταρία με βυζί, αλλά και πάλι, κάποιες που έχουν βυζί δε θα κάνουν. Άλλοι παίρνουν με προστασία και όταν βάλεις χωρίς προστασία, δεν είναι τόσο σταθερή μέσα.

    Με τον pd35 διαφέρουν και σε αυτό το σημείο.
    Sent from me using a computer.

  4. #499
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Όλοι οι φακοί που ξέρω και που φθάνουν 1000+ lumen έχουν step-down σε 20-200sec.
    Ιδιαιτερα οι φακοί που είναι στενοί μπροστά δεν μπορούν να διαχειριστουν την αύξηση της θερμοκρασίας όπως οι tactical που είναι φαρδυτεροι μπροστά.
    Μην τα βάζουμε όλα τα πράγματα στο ίδιο σακί λοιπόν.
    Θα συμφωνήσω με τον daz στο ότι το turbo δεν είναι για χόρταση αλλά για ειδικές ανάγκες και για λίγο.
    Επίσης ότι οι φακοί που είναι συμβατοί με τις πιο πολλές μπαταρίες 18650 είναι αυτοί που έχουν ελατήρια στις δύο άκρες της.

  5. #500
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Γιάννη δεν ξέρω τι σχέση έχει το step down και πως κόλλησε σε αυτό που είπα εγώ αλλά τέλος πάντων. Εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα καθόλου σε αυτό για να υποστηρίξω την άποψή μου και ανέφερα τουλάχιστον οτι είναι άσχετο με με αυτό που είπα.

    Σωστός για τα δύο ελατήρια.
    Sent from me using a computer.

  6. #501
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    To κύκλωμα regulation και η ευρεία δέσμη θεωρώ πως είναι καλύτερα χαρακτηριστικά - και άρα προτιμητέα - παρά τα 1000lm για το 99% των χρηστών.

    Στο 3ον παραπάνω να προσθέσω ότι τόσο το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένο το σώμα του φακού όσο και το σχήμα, νεύρα, κλπ. αυτού, παίζουν ρόλο για την διαχείριση της θερμότητας.
    Το 5ον δυστυχώς το αγνοεί το 99,999999% των χρηστών!

    Τέλος, θεωρώ ότι 1000lm σε φακό κεφαλής είναι παντελώς άχρηστα, καθώς οι περισσότεροι χρήστες χρησιμοποιούν φακό κεφαλής για να φωτίσουν κάποιο αντικείμενο σε απόσταση το πολύ διπλάσια - τριπλάσια από το μήκος των χεριών τους. Σε αυτή την απόσταση τα πάντα θα "καούν" σε αυτή την ένταση.

  7. #502
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν έχω και πολλά να πω μέτα από μία τέτοια ανάλυση και παραδείγματα ! Ευχαριστώ

  8. #503
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279


    Ένα ενδιαφέρον βίντεο από τον Jayson Hui, κατασκευαστή των Prometheus Lights και ιδιοκτήτη πλέον της FourSevens. Δυστυχώς για τους ομιλούντες (ή έστω κατανοούντες) την αγγλική μονο.

  9. #504
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Γεια σας ρε καλόπαιδα. Κατόπιν προτροπής κάποιων ειδικών εδώ αγόρασα πριν μερικούς μήνες έναν Nitecore NU10. Είναι μια χαρά φακός, πολύ τον έχω βολευτεί και δεν έχει πει όχι σε ότι κλήθηκε να αντιμετωπίσει. Σκέφτομαι λοιπόν μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το εργαλείο να πάρω ακόμα έναν τον NU32 που είναι λίγο μεγαλύτερος σε απόδοση αλλά αυτό που βασικά με ενδιαφέρει είναι να έχει σε μέτριο φωτισμό μεγαλύτερη αυτονομία από αυτόν που ήδη έχω. Οι αποστάσεις που χρειάζομαι να φωτίσω είναι λίγο μεγαλύτερες από το μήκος τρων χεριών αλλά να έχει την δυνατότητα να πάει και λίγο μακρύτερα. Τονίζω χρειάζομαι μέτριο προς καλό φωτισμό και μεγάλη διάρκεια. Είδα στον πίνακα που δίνει ο κατασκευαστής στην μεσαία "σκάλα" 33 lum 50 h.
    Έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας καλύτερο στα ίδια λεφτά?
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #505
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    NU32: αν δεν σε ενοχλούν τα 45 ευρώ θα υπερκαλυψει τις απαιτήσεις σου!

  11. #506
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    NU32: αν δεν σε ενοχλούν τα 45 ευρώ θα υπερκαλυψει τις απαιτήσεις σου!
    34 ευρωπαϊκά στην πόρτα μου τον βρίσκω. Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι ότι θα είναι ταμαμ όπως και το μικρό του αδερφάκι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #507
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Μια χαρά είναι! Για στείλε λινκ να δω τι άλλο έχει

  13. #508
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι! Για στείλε λινκ να δω τι άλλο έχει
    από τον Τούρκο μωρέ τον ebay το είδα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #509
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Rewiew: http://budgetlightforum.com/node/57800
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WJ8hgzG.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	23,5 KB 
ID:	408377
    Μικρού σχετικά μεγέθους, θελει μπαταρία 18650 με τουλάχιστον 3000mAh χωρίς προστασία, έχει 1300 lm μετρημένα, δέσμη που φτάνει στα 500m+, διαθέτει πολλά προγράμματα με καλή κλιμάκωση για επιλογή.
    Έχει και κάτι σπάνιο : μπορείς να προχωράς την κλίμακα που έχεις διαλέξει μπρος ή πίσω.
    Λογική τιμή : 20+ ευρώ. Συμφέρει σε κάποιον που ήδη έχει μπαταρίες και φορτιστή.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 19/07/2019 στις 14:59.

  15. #510
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Rewiew: http://budgetlightforum.com/node/57800
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WJ8hgzG.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	23,5 KB 
ID:	408377
    Μικρού σχετικά μεγέθους, θελει μπαταρία 18650 με τουλάχιστον 3000mAh χωρίς προστασία, έχει 1300 lm μετρημένα, δέσμη που φτάνει στα 500m+, διαθέτει πολλά προγράμματα με καλή κλιμάκωση για επιλογή.
    Έχει και κάτι σπάνιο : μπορείς να προχωράς την κλίμακα που έχεις διαλέξει μπρος ή πίσω.
    Λογική τιμή : 20+ ευρώ. Συμφέρει σε κάποιον που ήδη έχει μπαταρίες και φορτιστή.
    Γιάννη τα 3000mAh είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας. Τι εννοείς θέλει μπαταρία με 3000mAh? Δε νομίζω οτι είναι σωστό αυτό. Δλδ με μπαταρία 2600mah δε θα δουλέψει? Τον περιορισμό τον θέτουν τα Αμπερ αποφόρτισης. Η 30Q που έχει ο τύπος για τη δοκιμή είναι 3000mAh και μπορεί να δώσει max 15Α. Μια μπαταρία 2600 μπορεί να δώσει από 20 μέχρι και 30Α (τα οποία φυσικά είναι υπερβολικά για φακό), δε νομίζω οτι θα έχει πρόβλημα!
    Μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα πχ 3400 - 3500mAh έχει μικρότερο ρυθμό αποφόρτισης (4 έως 8Α) τα οποία ανάλογα με τις ανάγκες του φακού σε ενέργεια μπορεί να είναι λίγα! Ή οριακά αρκετά, για να αποδώσει ο φακός τα 1300l (με φρέσκια μπαταρία), ενώ είναι πολύ πιθανό να την ζεσταίνει αρκετά γιατί θα τη δουλεύει κοντά στο μέγιστο ρυθμό αποφόρτισής της, πράγμα που είναι επικίνδυνο από τη στιγμή που δεν έχει μπαταρίες με προστασία (ειδικά σε συνδιασμό με τη θερμότητα που αναπτύσσει ο φακός).

    Μπαταρίες με μεγαλύτερη χωρητικότητα από 3500mAh δεν υπάρχουν, ανεξάρτητα από τι λένε τα αυτοκόλλητα επάνω. Απλά δεν υπάρχουν και δεν μπορούν να υπάρξουν σε μέγεθος 18650 με την τεχονολογία που έχουμε διαθέσιμη σήμερα απ' τις μεγαλύτερες εταιρίες κατασκευής (panasonic, sanyo, sony, lg, samsung)! Ούτε 3800 ούτε 4000 ούτε 4500mAh υπάρχουν και αν υπήρχαν θα είχαν τόσο χαμηλό ρυθμό αποφόρτισης που θα ήταν άχρηστες! Εδώ ακομα και οι 3500 με ρυθμό αποφόρτισης τα 4 και 5Α κάνουν μόνο για power bank!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 19/07/2019 στις 16:30.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF