Σελίδα 35 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435363738394045 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #511
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Όσο αφορά το φακο, εγώ βλέπω ένα φακό ρυθμισμένο να λειτουργεί πέρα απ' τις δυνατότητές του και το όριο της τιμής του. 45 δευτερόλεπτα step down και τόσο μεγάλη αύξηση της θερμότητας σε τόσο λίγο χρόνο? Μάλλον πρόκειται για ένα φθηνό φακό που θα έπρεπε να λειτουργεί κλασικά, με max 1000lm σε turbo mode αλλά μια μικρή εταιρία τον πούσαρε στα 1300 για να τα χρησιμοποιήσει σαν selling point!

    Τα 1300lm έχουν πολύ μεγάλη χρησιμότητα σε μια αρκετά μικρή μερίδα κόσμου! Πέρα απ' αυτούς που βγαίνουν στο μπακόνι τους και μετράνε πόσο μακριά φτάνει η δέσμη τους, οι φακοί μακράς ρίψης χρησιμοποιούνται από ομάδες έρευνας και διάσωσης, από στρατιωτικούς, αστυνομικούς κτλ. Τι ακριβώς χρησιμότητα θα ειχε στα χέρια τέτοιων ομάδων ένας τέτοιος φακός? Η θερμότητα που βγάζει στα 1300 είναι μάλλον πολύ απ' ότι διάβασα ενώ σίγουρα δε θα είναι λιγότερη αν τον έχεις στα 800 για λίγη ώρα! Πέρα απ' αυτό 1300lm για 45" και μετά dim down στα 800l? Οπότε μιλάμε για 800lm φακό που μπορεί να δώσει στιγμιαία 1300.
    Αλλά...
    Ούτε ακριβώς έτσι είναι! Γιατί δεν έχει σταθερό ρυθμό απόδοσης και ο ρυθμός του εξαρτάται από το πόσο μπαταρία έχει απομείνει! Τα 1300 τα δίνει όσο η μπαταρία είναι φρέσκια. Καθώς αδειάζει η απόδοσή του πέφτει γιατί δεν έχει σταθερή απόδοση φωτεινότητας ανεξάρτητα απ' τη χωρητικότητα της μπαταρίας! Οπότε μετά από λίγο στο turbo θα δίνει μαχ 800lm πχ για 45".
    Αυτό το όριο με μια μπαταρία 2600mah θα έρθει πολύ πιο γρήγορα ενώ με μια μπαταρία 3500mah είναι πιθανό να μη δώσει τα 1300 ή αν τα δώσει να τη ζεστάνει τόσο που να είναι επικίνδυνο γι' αυτόν που τον κρατάει!
    Τι αξία έχει ένας τέτοιος φακος στα χέρια αυτών που χρειάζονται πραγματικά τα 1300lumens και τα 500 μέτρα ακτίνα ρίψης? Οι οποίοι φυσικά πέρα απ' όλα αυτά χρειάζονται και αξιοπιστία και δε θα κρατούσαν ένα φακό με 20 ευρώ στα χέρια τους.
    Αν αφήσουμε τους επαγγελματίες στην άκρη.
    Ενας φακός μακράς ρίψης για να φτάνει τόσο μακριά έχει πολύ στενή δέσμη. Δέσμη λέιζερ την χαρακτηρίζουν και φαίνεται και στις φωτογραφίες! Ενας φακός με τέτοιου είδους δέσμη είναι κατά πολύ χειρότερος (για να μην πω οτι είναι σχεδόν άχρηστος) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις. Δλδ στις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να φωτίσεις ένα σημείο στα 200 -300 και 500 μέτρα! Τι ακριβώς χρειάζεται σε έναν μη επαγγελματία ένας thrower που είναι καλός μόνο στο να φωτίζει μακριά?
    Χμμμ.. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι δραστηριότητα τύπου airsoft! Εντοπίζεις εχθρική δραστηριότητα σε μεγαλύτερη απόσταση απ' αυτή που μπορούν να φτάσουν τα όπλα τους και είσαι απόλυτα ασφαλής κρατώντας αναμένο φακό το βράδυ! Όχι πως αυτό δε θα το έκανες και με έναν οποιοδήποτε άλλο thrower με λιγότερα lm αλλά γούστο έχει, το καταλαβαίνω!

    Εγώ βλέπω ένα φακό μόνο για περιπτώσεις "γούστο έχει" και "κοίτα τι κάνει ο φακός μου" και τίποτα περισσότερο. Κάνω κάπου λάθος?
    Sent from me using a computer.

  2. #512
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    150 lm μέσα στο σπίτι και 400 lm για κανονικές δραστηριότητες στην ύπαιθρο φτάνουν και περισσεύουν.Τα 800 και πάνω είναι για να μετρήσουμε να δούμε ποιος την έχει μακρύτερη, την μανελα εννοώ φυσικά.
    Αφού σε αυτήν την τιμή όμως σου προσφέρει από 1 lm μέχρι 1300 lm γιατί όχι;
    Σάμπως εγώ ό,τι αμάξι είχα το πάτησα ποτέ πάνω από 150; 120 - 140 το πάω οικονομικά στην εθνική και θέλω το λίγο παραπάνω για μια στιγμιαία προσπέραση.
    Η ουσία είναι ότι μέχρι πριν 5 χρόνια φακός με τέτοια μπαταρία ήταν αδιανόητο σε τέτοιο επίπεδο τιμής να περνάει τα 400 lm. Οι απαιτήσεις των βαρεμενων με τους φακούς όμως βελτίωσαν τα κυκλώματα και τα ledακια και έφθασαν εδώ. Κακό δεν είναι. Επειδή δηλαδή κάποιος την έχει μακρύτερη από σένα ή εμένα (τη δέσμη) θα στεναχωρείς που έδωσες(α) τα τριπλά λεφτά για Fenix των 600 lm;
    Σημ. Αντε να γελάσουμε και λίγο γιατί εδώ στην Αθήνα κουνιομαστε περίεργα. Πάνω που είπαμε ότι τέρμα οι φωτιές και οι πλημμυρες (Αλέξης), πέσαμε στους σεισμούς λόγω κληρονομικης γκαντεμιάς (Κουλης).
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 20/07/2019 στις 09:30.

  3. #513
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μη ξεχνάς ότι αυτοί που την έχουν μακρύτερη την έχουν λεπτότερη. Επίσης τα ακριβά εργαλεία δεν παρουσιάζουν δυσλειτουργίες τόσο συχνά!


    Μας εκδικείται ο θεός γι' αυτούς που ψηφίζουμε μάλλον!





    Υγ. Φαντάσου το αμάξι σου να μην είχε τις ίδιες επιδόσεις, καθώς μειώνεται η βενζίνη στο ρεζερβουάρ!
    Ή να πρέπει να πηγαίνεις καθημερινά στη δουλειά με ένα αμάξι dragster!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/07/2019 στις 02:46.
    Sent from me using a computer.

  4. #514
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Μη ξεχνάς ότι αυτοί που την έχουν μακρύτερη την έχουν λεπτότερη
    Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, γιαυτό έχω και δύο χοντρους Mag-Lite!

    Επίσης τα ακριβά εργαλεία δεν παρουσιάζουν δυσλειτουργίες τόσο συχνά!
    Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τους ακριβούς, πάντα μαζί υπάρχει και δεύτερος μικρός.

    Φαντάσου το αμάξι σου να μην είχε τις ίδιες επιδόσεις, καθώς μειώνεται η βενζίνη στο ρεζερβουάρ!
    Όλοι οι φακοί όταν δουλεύεις τις μεγάλες σκάλες έχουν σταδιακή μείωση της απόδοσης καθώς πέφτουν τα volt.Γιαυτό είναι απαραίτητες spare μπαταρίες.
    Δυστυχώς όταν δουλεύεις στα όρια υπάρχουν επιπτώσεις
    .


    Σημ. Ο εφιάλτης του κέντρου της Αθήνας μέχρι πριν 10 χρόνια ήταν η πετρελαιοκινηση. Τώρα τα καινουργια πετρελαιοκινητα αυτοκίνητα με το πρόσθετο AdBlue κυκλοφορούν ελεύθερα κάθε μέρα μέσα στον δακτύλιο. Το κόστος του πρόσθετου είναι μηδαμινό αλλά παρατηρώ στο αμάξι μου ότι μαζεύει πολύ νερό στην εξατμηση. Το βλέπω όταν ανεβαίνω την ράμπα του γκαράζ. Είμαι περίεργος πόσο συχνά θα χρειάζεται αλλαγή το καζανάκι της εξάτμισης!
    Καλές λοιπόν οι καινούργιες τεχνολογίες αλλά όλα πληρώνονται με κάποιο τρόπο.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 20/07/2019 στις 12:55.

  5. #515
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Με έχασες στα 500+ μέτρα δέσμη καθώς προσωπικά μου είναι άχρηστη. Αναφέρεις επίσης ότι δίνει και 1 και 150 lumen. Μην ξεχνάς όμως ότι και αυτά τα lumen τα δίνει με την ίδια δέσμη λέιζερ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβώς χρειάζεται σε έναν μη επαγγελματία ένας thrower που είναι καλός μόνο στο να φωτίζει μακριά?
    Χμμμ.. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι δραστηριότητα τύπου airsoft!...
    Μία ακόμα χρήση για τέτοια δέσμη αφορά στους αστροφωτογράφους, που φωτογραφίζουν τον γαλαξία μαζί με κάποιον άνθρωπο (συνήθως τον εαυτό τους), να κρατάει έναν φακό με τη δέσμη του στραμμένη προς τα αστέρια. Αλλά πόσοι είναι οι αστροφωτογράφοι όμως;

  6. #516
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    -Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά κοστίζουν συνήθως. Αλλά πέρα απ' το κόστος ο συγκεκριμένος δεν είναι εξαίρεση. Εχει δέσμη λέιζερ! Τι να κάνουμε τώρα?
    -Τα πάντα είναι θέμα πιθανοτήτων. Ποιος έχει τις περισσότερες πιθανότητες να χαλάσει? Παρόλα αυτά εγώ δεν είπα κάτι για κόστος του όσο για τα χαρακτηριστικά του! Υπάρχουν κι άλλοι φθηνοί με χαρακτηριστικά που δεν απευθύνονται σε επαγγελματίες και είναι πιο κοντά στις ανάγκες των απλών χρηστών.
    -Η πτώση στην απόδοση που έχουν οι φακοί που είναι regulated φαίνεται μόνο σε εργαστηριακές μετρήσεις.
    Εγώ τις μπαταρίες τις αλλάζω όταν αδειάσουν και η μόνη ένδειξη που έχω γι' αυτό είναι η ένδειξη μπαταρίας και όχι η απόδοση του φακού.

    Γιάννη όποιος τον χρειάζεται και του αρέσει θα τον πάρει. Εγώ απλά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική πίσω από τέτοιες κατασκευές όταν οι πραγματικές ανάγκες από ένα φθηνό φακό είναι κατά πολύ μικρότερες, ενώ τα χαρακτηριστικά των overclocked, φθηνών και ακριβών, είναι μειονεκτήματα σε καθημερινή χρήση.

    1000lm είναι ήδη υπερ αρκετά, τα 1300 σε φακό 20 δολάρια είναι απλά εντυπωσιασμός. Εσύ λες αφού μου τα δίνει χωρίς να τα πληρώσω γιατί να μη τα πάρω και ας μη τα χρησιμοποιήσω ποτέ? Εγώ σου λέω οτι τα πληρώνεις! Τα πληρώνεις σε runtime στα χαμηλότερα outputs ενώ η δέσμη λέιζερ δεν είναι χρηστική πέρα από ειδικές περιπτώσεις στις οποίες δε χωράει ένας φακος των 20 ευρώ. High drain φακός χωρίς ή με άθλιο requlation? 45" dim down όταν σοβαρές κατασκευές έχουν 5':15"? Υπερβολική θερμότητα σε αυτά τα 45"?

    ok. it's fine by me!
    Sent from me using a computer.

  7. #517
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Μία ακόμα χρήση για τέτοια δέσμη αφορά στους αστροφωτογράφους, που φωτογραφίζουν τον γαλαξία μαζί με κάποιον άνθρωπο (συνήθως τον εαυτό τους), να κρατάει έναν φακό με τη δέσμη του στραμμένη προς τα αστέρια. Αλλά πόσοι είναι οι αστροφωτογράφοι όμως;
    Nice one! Δε το είχα σκεφτεί!
    Sent from me using a computer.

  8. #518
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Τι εννοείται λέγοντας ότι έχει δέσμη λέιζερ;

  9. #519
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πολύ λεπτή και συγκεντρωμένη δέσμη που εστιάζει σε ένα μόνο σημείο. Σε κοντινές αποστάσεις έχει εντονο hotspot με μικρή κορόνα και ανύπακτο spill. Είναι καλή για να φωτίζει κάτι παααρα πολύ μακριά αλλά είναι άθλια σε καθημερινή χρήση.
    Sent from me using a computer.

  10. #520
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Άρα μιλάμε για στενή δεσμη και όχι δέσμη λέιζερ. Τσάμπα τρόμαξα!

  11. #521
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Που λέει ο λόγος βρε!

  12. #522
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TK15UE-2-E__76118.1465839107.1280.1280__97388.1495128510.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	408519

    https://www.fenix-store.com/fenix-tk...ed-flashlight/
    Οποιος έχει θείο στο USA τσιμπάει με λιγότερα από 65 ευρώ τον FENIX TK15 UE.
    Με πραγματικά 1000lm φθάνει τα 300m.Στη θέση turbo παραμένει επί περίπου 1,5 ώρα χάνοντας φυσικά 100lm ανά 10 min. Μετά δουλεύει στην μικρότερη σκάλα των 350lm (200m) για άλλη μισή ώρα. Εξαιρετική κατασκευή για επαγγελματίες.
    Εχει ίδιους φωτισμούς με τον πρώτο TK15 (max 400lm) που έχω και επί πλέον τον turbo.
    Έχει πολύ καλά review:
    https://www.candlepowerforums.com/vb...ate-Edition%29
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 22/07/2019 στις 21:23.

  13. #523
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    https://www.gearbest.com/headlights/...&lkid=13980454
    Review:http://budgetlightforum.com/node/66057
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20181106164833_40776.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	31,5 KB 
ID:	408558
    Οτι καλύτερο έχει παρουσιάσει η Nitecore σε φακό κεφαλής μέχρι τώρα.
    Ρίξτε μια ματιά στην αναλυτική παρουσίαση έστω για ενημερωση.
    Προσέξτε ιδιαίτερα τον κοντινό φωτισμό με LED υψηλής ποιότητας ( high CRI LED) για διάβασμα, πίνακα ηλεκτρολογικο η πλακέτες κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 25/07/2019 στις 17:03.

  14. #524
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    έχω το μικρό του αδερφάκι και περιμένω αυτό εντός των ημερών. Αν είναι όπως ο μικρός θα είμαι πολύ χαρούμενος. Ο μικρός με βόλεψε αφάνταστα σε όποια δουλειά τον χρησιμοποίησα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #525
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    έχω το μικρό του αδερφάκι και περιμένω αυτό εντός των ημερών. Αν είναι όπως ο μικρός θα είμαι πολύ χαρούμενος. Ο μικρός με βόλεψε αφάνταστα σε όποια δουλειά τον χρησιμοποίησα.
    Πιστεύω θα είναι καλύτερος.
    Γράψε μας εντυπώσεις, με ενδιαφέρει κι εμένα.
    Τούρμπο μην ανάψεις απαγορεύεται!

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF