Σελίδα 42 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 323738394041424344454647 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #616
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ωπ,με συγχωρείς, δε διατύπωσα σωστά πριν.
    Περίμενα με την αλλαγή από αλκαλικές στις ενελουπ γενικά να αυξηθεί η αυτονομία όχι από τις απλές στις προ, να διπλασιασθεί.
    Όπως και να χει, χαμένες δεν πάνε εννοείται.
    Η διαφορά από αλκαλικές σε eneloop είναι εκεί και είναι μεγάλη.
    Αλλά δε μπορείς να τη διακρίνεις.

    Μη κοιτάς μόνο τη διάρκεια. Είναι και η απόδοση που αλλάζει. Με τις eneloop η πτώση στην απόδοση μετά από μισή ώρα εργασίας πχ, είναι πολύ μικρότερη. Το μάτι όμως δε μπορεί να διακρίνει διαφορά στη φωτεινότητα. Για παράδειγμα τα 800 και τα 900 τα βλέπει ίδια. Το ίδιο και με τα 250 και τα 300. Ειδικά αν δεν έχει τρόπο να τα συγκρίνει άμεσα, το ένα δίπλα στο άλλο.

    Γενικά η συμπεριφορά τους είναι πολύ καλύτερη.

    Επίσης δε φοβάσαι μη βγάλουν υγρά.
    Sent from me using a computer.

  2. #617
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    αυτο για τα υγρά ισχύει!
    τις προάλλες που είπα να τραμπάρω το στορμ με τον τικκα, ο στορμ φόραγε κάτι επωνυμες αλκαλικες κοντά κάνα χρόνο (. Είχαν ξεράσει και είχαν κάνει τα σώψυχα του φακού μ0νί καλλιγραφία. πολλά καντήλια,πολλές μπατονέτες και πολύ ωρα μετά κατάφερα να τον καθαρίσω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #618
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Όποιος ψάχνεται για φακό κεφαλής 18650 ας δει και τον sofirn Sp40.
    https://budgetlightforum.com/node/67477
    Αν είχε στην κλίμακα φωτισμού και 180/200lm θα τον είχα ήδη πάρει,
    μπορεί όμως κάποιον άλλο να μην τον ενδιαφέρει.
    Τώρα βγαίνει με μαγνητικό καπάκι που είναι πολύ χρήσιμο.
    5300Κ είναι πιστεύω ο σωστοτερος φωτισμός.
    Η μπαταρία του στα 3000mAh δοκιμασμένη και σωστή.

  4. #619
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Όποιος ψάχνεται για φακό κεφαλής 18650 ας δει και τον sofirn Sp40.
    https://budgetlightforum.com/node/67477
    Αν είχε στην κλίμακα φωτισμού και 180/200lm θα τον είχα ήδη πάρει,
    μπορεί όμως κάποιον άλλο να μην τον ενδιαφέρει.
    Τώρα βγαίνει με μαγνητικό καπάκι που είναι πολύ χρήσιμο.
    5300Κ είναι πιστεύω ο σωστοτερος φωτισμός.
    Η μπαταρία του στα 3000mAh δοκιμασμένη και σωστή.
    Ο φακός δε ξέρω τι λέει αλλά τα modes είναι μια χαρά. Ειδικά σε ένα φακό με τόσο flood φωτισμό!
    Sent from me using a computer.

  5. #620
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Γιάννη θυμάσαι ποια είναι η μάρκα φακών που ξεκίνησε από ένα μεγάλο φόρουμ?
    Sent from me using a computer.

  6. #621
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιάννη θυμάσαι ποια είναι η μάρκα φακών που ξεκίνησε από ένα μεγάλο φόρουμ?
    Μήπως λες τους ANDURIL;
    Οι καλύτερες προσπαθειες πάντως έχουν γίνει πιστεύω εδώ :
    https://budgetlightforum.com/
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 01/01/2021 στις 23:57.

  7. #622
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ο φακός δε ξέρω τι λέει αλλά τα modes είναι μια χαρά. Ειδικά σε ένα φακό με τόσο flood φωτισμό!
    Για τα λεφτά του είναι πολύ καλοφτιαγμενος. Δεν τον συγκρίνουμε φυσικά με άλλους των 60-100 ευρώ. Πάντως εχω 3 φακούς της sofirn εδώ και 2 χρόνια με καθημερινή χρήση και δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό.

  8. #623
    Ηλθε φακουδάκι super με μπαταρία, usb και ζοομ, μόνο €12 από banggood.com
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Pictures7.jpg‎  

  9. #624
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι φορές που χρειάζομαι στη δουλειά φακό, ενώ ήθελα και έναν για νυχτερινές πεζοπορίες στο βουνό. Τώρα το καλοκαίρι, το πολύ να χρειαστεί μία φορά την εβδομάδα, αλλά το χειμώνα χρειάζεται σχεδόν καθημερινά. Επειδή δεν είναι συχνή η χρήση του, είχα συμβιβαστεί άλλοτε με το κινητό (τελείως άβολο), είτε με σχετικά ογκώδη φακό κεφαλής που είχα για εργασίες στο σπίτι (πρώτη φωτογραφία). Στο βουνό έπαιρνα φακό χειρός, διότι ο αποσπώμενος του ποδηλάτου παραείναι δυνατός (550 lm).

    Με δεδομένο ότι θα τον κουβαλάω συνέχεια, έψαχνα κυρίως κάτι με χαμηλό βάρος, που δε θα θέλει φόρτιση, ώστε να είναι ξεχασμένος στα εργαλεία μου και έτοιμος για χρήση.

    Αμφιταλαντευόμουν για το είδος των μπαταριών. Αν έπαιρνε AAA, θα ήταν πιο βαρύς, αλλά θα είχε μεγαλύτερη αυτονομία και εύκολη εύρεση μπαταρίας, ακόμα και σε περίπτερο. Αν έπαιρνε CR2032/CR2025 ή κάτι συναφές, θα ήταν πιο ελαφρύς, αλλά με σαφώς μικρότερη αυτονομία και δυνατότητα αντικατάστασης της μπαταρίας. Εσωτερική επαναφορτιζόμενη δεν ήθελα, διότι τείνουν να αδειάζουν με τον καιρό, ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιούνται.

    Επόμενο κριτήριο, ήταν ο συνδυασμός τιμής και ηρεμίας μυαλού. Τι εννοώ με αυτό; Για την ποδηλασία π.χ. έχω πληρώσει πολλά χρήματα για ποιοτικά φανάρια μπροστά και πίσω, διότι αφενός είναι ζήτημα ασφάλειας, αφετέρου η ποιότητα σημαίνει και αντοχή στη σκληρή χρήση (κραδασμοί, νερό) και διάρκεια στο χρόνο. Στην εργασία όμως χρειάζεται για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, οπότε δεν τίθεται θέμα οφθαλμικής υγείας και επιπλέον έχει μεγάλη πιθανότητα να παραπέσει κάπως και να χαθεί. Οπότε ήθελα κάτι που και να σπάσει ή να χαθεί, να μη με πειράξει πολύ.

    Κάπως έτσι, απέρριψα τις προτάσεις των 30€+ και κοίταζα για τιμές κοντά στο 10άρικο, με μπαταρίες AAA. Ιδανικά, θα ήθελα να παίρνει μόνο μία μπαταρία AAA, ώστε να γλιτώσω βάρος. Κατέληξα στον SH-169 3W COB Headlight. Κόστος 1€ ο φακός και άλλο 1€ οι τρεις μπαταρίες AAA. 71 γραμμάρια με τις τρεις μπαταρίες τοποθετημένες και τον ελαστικό ιμάντα πρόσδεσης. Εμβέλεια, στερεά γωνία πρωτεύουσας και δευτερεύουσας δέσμης και θερμοκρασία χρώματος που συναγωνίζονται προτάσεις των 300€ (λέμε και καμιά κουταμάρα να περάσει η ώρα). Έχει δύο σκάλες έντασης φωτός και μία με παλλόμενο φως. Η βάση κεφαλής έχει τέσσερις διακριτές θέσεις κατακόρυφης κλίσης. Αν κοπεί το ρεύμα το βράδυ, θα τον δοκιμάσω στην τουαλέτα.

    Ο παλιός:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210719_193352_5.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	429723



    Ο νέος:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210719_193742_7.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	29,8 KB 
ID:	429724
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/07/2021 στις 19:46.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #625
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Είχα και από τα δύο είδη φακών που έβαλες.
    Και τα δύο, κινεζιες ίσα για να μην είναι απόλυτο σκοτάδι.
    Ειδικά το δεύτερο,που τάχα νόμιζα ότι είχα πετύχει ευκαιριαρα σχεδόν τζάμπα (τον ήθελα για το κάμπινγκ).
    Το δε πρώτο,τύπου τζάμπο, έχω χάσει το μέτρημα στο πόσοι μου χάλασαν. Δούλεψε τους λίγο καιρό και θα το διαπιστώσειςονος σου. Τη στιγμή που πραγματικα θα χρειάζεσαι φακό, κι όχι απλά για να βρεις τα κλειδιά σου ας πούμε,θα σιχτιριζεις.
    Βγάζω στην άκρη το υπερψυρισμα που αραδιασες () και σου λέω να τσεκαρεις τον Nightcore NU32.
    Πολύ σοβαρό εργαλείο! Για τη χρήση που λες ότι θα κάνεις,θα τον φορτιζεις μια κάθε τερμινο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #626
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εγώ ξέρω πως ένας φακός δεν πάει ποτέ χαμένος.
    Έχω έναν της μεσαίας κατηγορίας κάπου στα 15 χρόνια. Ποτέ δεν ήταν πολύ φωτεινός και η απόδοσή του, έχει πέσει κιόλας!
    Αλλά ακόμα είναι σούπερ αξιόπιστος και ακόμα βρίσκει τρόπους να φανεί χρήσιμος. Λίγο "σίγουρο" φως είναι πάντα προτιμότερο απ' το απόλυτο σκοτάδι.
    Sent from me using a computer.

  12. #627
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Γαύρε, έχω πληρώσει πολλά άδικα χρήματα σε φθηνοκατασκευές φώτων για ποδήλατο και ξέρω ότι το φθηνό το πληρώνεις και το ξαναπληρώνεις και τελικά βρίσκεσαι χωρίς φως εκεί που το έχεις ανάγκη. Το ίδιο και με άλλα παρελκόμενα ή εργαλεία που υπόκεινται σε εντατική χρήση, σε δύσκολες συνθήκες και μάλιστα με απαιτήσεις καλής απόδοσης. Κατέληξα να διαβάζω reviews σε forum, ώστε να επιλέγω κάτι πολύ ποιοτικό.

    Εδώ όμως μιλάμε για υποτυπώδεις, περιστασιακές ανάγκες, από ένα φακό που θέλω να υπάρχει ξεχασμένος στην τσάντα μου, να έχει ελάχιστο βάρος και να δουλέψει όταν τον χρειαστώ. Κι αν δεν δουλέψει, σπάσει ή χαθεί, δε θα σκάσω, απλά θα παιδευτώ με το φακό του κινητού. Αν πάρω Nitecore με 50€, πιο πολύ θα χάσω, προσπαθώντας να τον προσέχω.

    Παρεμπιπτόντως, ο φακός της πρώτης φωτογραφίας με υπηρετεί απρόσκοπτα περί τα 5 χρόνια. Τον δουλεύω δύο φορές το μήνα, από λίγα λεπτά. Παίζει να του έχω αλλάξει μία φορά μπαταρίες. Δέσμη και φωτεινότητα άθλιες, αλλά τη δουλειά του την κάνει.

    Τώρα, ως προς τον καινούργιο, θα δούμε πόσο θα αντέξει. Πάντως η φωτεινότητα και δέσμη του είναι πολύ καλύτερες από τον πρώτο, ενώ και το βάρος είναι μικρότερο.

    Μερικές φορές το (I don't give a) shit factor έχει αξία.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/07/2021 στις 23:17.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #628
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δοκίμασα τον SH-169 3W COB Headlight σε νυχτερινή πεζοπορία στο βουνό. Η δέσμη είναι καλή. Θέτεις την κλίση στην πρώτη σκάλα και βλέπεις κάτω χωρίς να σκύβεις ιδιαίτερα. Στις πιο χαμηλές κλίσεις (έχει τέσσερις), η δευτερεύουσα δέσμη χτυπάει λίγο στα μάτια, οπότε δε βολεύει.

    Ως προς τη φωτεινότητα, έχει δύο βαθμίδες, αλλά πρακτικά τον δουλεύεις στην ισχυρή που είναι επαρκής, διότι η άλλη είναι αρκετά ασθενέστερη.

    Το συνολικό βάρος (φακός + μπαταρίες + ελαστικός ιμάντας κεφαλής) των 71 γραμμαρίων, τον καθιστούν ιδανικό για τέτοια χρήση. Δύσκολα βρίσκεις τόσο ελαφρύ φακό, ακόμα σε επώνυμα προϊόντα με κόστος 2 τάξεις μεγέθους πάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/07/2021 στις 11:43.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #629
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πόση διάρκεια έχει στην ισχυρή δέσμη;
    Η μικρή φωτίζει αρκετά ώστε να δουλεύεις κάτι με τα χέρια πχ στο 1 μέτρο;Τι διαμετρο δέσμης έχει στο 1 μέτρο;

  15. #630
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Πόση διάρκεια έχει στην ισχυρή δέσμη;
    Η μικρή φωτίζει αρκετά ώστε να δουλεύεις κάτι με τα χέρια πχ στο 1 μέτρο;Τι διαμετρο δέσμης έχει στο 1 μέτρο;
    Δεν ξέρω διάρκεια, είναι νωρίς για να μάθω αυτονομία. Χθες τον δούλεψα για μία ώρα με αλκαλικές μπαταρίες στη μεγάλη σκάλα (παίρνει 3 AAA) και δεν έδειξε σημάδια κόπωσης.

    Η δέσμη του είναι παραλληλόγραμμη, λόγω οριζόντιας διάταξης των LED, αρκετά ευρεία σε πλάτος και ύψος. Έχει μικρή δευτερεύουσα δέσμη, που πρακτικά δε σε ενοχλεί. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για εργασίες σε κοντινή απόσταση, αλλά εικάζω ότι στη μικρή σκάλα το φως είναι οριακό. Στη μεγάλη είναι άπλετο.

    Αυτό που με ενοχλεί κυρίως σε φακούς είναι να έχουν στενή κεντρική δέσμη με πολύ έντονο φως και ανοικτή δευτερεύουσα δέσμη με πιο αμυδρό φως. Καταλήγεις να έχεις κλειστή κόρη οφθαλμού, εξαιτίας του έντονου κεντρικού φωτός και τελικά να μη βλέπεις σωστά. Και στραβώνεσαι και δε βλέπεις αυτά που πρέπει. Στο συγκεκριμένο φακό, δεν υπάρχει επ' ουδενί τέτοιο πρόβλημα.

    Πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει για φακό του ενός ευρώ. Τώρα για αξιοπιστία και αντοχή στο χρόνο, θα δείξει... Κρατάω μικρό καλάθι, αλλά είπαμε, σου δίνει ηρεμία μυαλού, λόγω της αμελητέας τιμής του.

    Για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα των γαυροντάζ, χθες στο βουνό, μία φίλη είχε φακό κινεζιά κεφαλής. Ανά λίγα λεπτά έσβηνε μόνος του. Καταλαβαίνω ότι αν πας σε ανώνυμο προϊόν, θα έχει υποστεί υποτυπώδη ποιοτικό έλεγχο η γραμμή παραγωγής, ίσως πάρεις και κομμάτια διαλογής, οπότε το ρίσκο εκτοξεύεται. Αλλά δε θα δώσει ο κάθε περιστασιακός χρήστης 50€ για φακό. Σε όλα πρέπει να σταθμίζουμε τη σπουδαιότητα της χρήσης με την τιμή.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/07/2021 στις 11:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF