Σελίδα 23 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #331
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    348
    Αν και σας εχω κουρασει λιγακι με τις ερωτησεις μου το ξερω, θα ηθελα να μου πειτε καμμια γνωμη και γι`αυτον
    Μ`αρεσει περισσοτερο ειναι και πιο μεγαλος αλλα το οτι δεν δεχεται απλη μπαταρια παρα μονο αυτες τις ''ειδικες'' μου μοιαζει σαν μεγαλο μειονεκτημα.
    Δεν ξερω αν μπορει να δεχθει "απλη" επαναφορτιζομενη.
    Στα συν του βεβαια οτι περιλαμβανει μπαταρια και φορτιστη και φυσικα η τιμη του.

    https://www.gearbest.com/led-flashli...?lkid=10233807

  2. #332
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Αν και σας εχω κουρασει λιγακι με τις ερωτησεις μου το ξερω, θα ηθελα να μου πειτε καμμια γνωμη και γι`αυτον
    Μ`αρεσει περισσοτερο ειναι και πιο μεγαλος αλλα το οτι δεν δεχεται απλη μπαταρια παρα μονο αυτες τις ''ειδικες'' μου μοιαζει σαν μεγαλο μειονεκτημα.
    Δεν ξερω αν μπορει να δεχθει "απλη" επαναφορτιζομενη.
    Στα συν του βεβαια οτι περιλαμβανει μπαταρια και φορτιστη και φυσικα η τιμη του.

    https://www.gearbest.com/led-flashli...?lkid=10233807
    Καταρχάς δεν κουράζεις γιατί κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει.

    Λοιπόν εγώ δεν έχω καθόλου καλή εμπειρία με τέτοιους φακούς. Και μιλάω πιο πολύ για τον προηγούμενο που ρώτησες, γιατί αυτός είναι καθαρό ανέκδοτο! (pure joke που λένε και στο χωριό μου).
    Πριν μερικούς μήνες μου έδωσε ένας φίλος έναν φθηνό φακό από κινά με πολύ καλές κριτικές γιατί παράγγειλε δύο. Τους πετάξαμε και οι δύο. Βασικά ο ένας σταμάτησε να ανάβει και ο άλλος ανάβει όποτε θέλει. Ασφαλώς η απόδοση είναι άθλια!
    Ο απο πάνω που έβαλες είναι απλά ανέκδοτο και μάλιστα από κείνα τα κρύα που λέει ο Παναγιωτόπουλος στο ράδιο αρβύλα. Κοίτα μη σου σκάσει καμιά 18650 στα χέρια μόνο! Φυσικά ξέχνα τα 2000lm, ετοιμάσου να δώσεις 10αρικάκι για μπαταρία και μετά να πετάξεις το φακό. (και αυτά στην καλύτερη περίπτωση).

    Πάρε αυτόν που έχει προτείνει πολλές φορές ο jnp και είναι ευχαριστημένος.

    https://www.aliexpress.com/store/pro...649f3bbbHhS1XD

    Η απόδοσή του με μπαταρία λιθίου είναι παραπάνω από ικανοποιητική και έχεις πάντα την επιλογή να βάλεις και απλή μπαταρία ΑΑ απ' το περίπτερο με μειωμένη απόδοση (αλλά πιστεύω απόλυτα ικανοποιητική για τις περισσότερες περιπτώσεις).

    Αν θέλεις κάτι πιο δυνατό ανέβα σε τιμή και προς θεού πάρε σοβαρή μπαταρία 18650.

    Δες το ποστ του εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2911206
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 19/12/2017 στις 00:13.
    Sent from me using a computer.

  3. #333
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Όπως εγραψα και προηγουμένως, οι επαναφροτιζόμενες λιθίου είναι επικίνδυνες και ο υποψήφιος χρήστης πρέπει να κάνει μια κάποια έρευνα και λίγο διάβασμα πάνω στο θέμα αυτών των μπαταριών.

  4. #334
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Άσχετο, υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός στην παρέα να με βοηθήσει σε μία diy (αφού θα χω βοήθεια θεωρείται ακόμα diy; ) λάμπα εργασίες που σκέφτομαι;

  5. #335
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Πολλοί μπερδεύονται με τις μπαταρίες οπότε θα κάνω ένα μικρό κόπο και μετά είναι στην ευχέρεια του καθενός να το ψάξει όσο θέλει. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί έτσι κι αλλιώς δε τις γνωρίζω καλά και σίγουρα υπάρχουν πιο καταρτισμένοι από μένα.
    Ούτε θα αναφέρω όλους τους τύπους, απλά τους πιο διαδεδομένους που χρησιμοποιούνται πιο συχνά.

    Οι μικρότερες "κοινές" μπαταρίες είναι οι ΑΑΑ που τις ξέρουμε όλοι και βάζουμε στο τηλεκοντρόλ της τv.
    Οι επόμενες είναι οι ΑΑ που είναι οι λιγο μεγαλύτερες.

    Τα 2Α και τα 3Α πάνε στο μέγεθος της μπαταρίας και όχι στην σύσταση και στο είδος.
    Αυτές λοιπόν μπορεί να είναι αλκαλικές ή NiMh.
    Οι αλκαλικές είναι μια χρήσης και το κύριο αρνητικό τους είναι ότι μπορεί να χάσουν υγρά.
    Οι NiMh είναι επαναφορτιζόμενες οι οποίες αντικατέστησαν τις παλιές NiCd.

    Οι μπαταρίες αυτές έχουν 1.5v οι αλκαλικές και 1.2v οι επαναφορτιζόμενες και για τις ΑΑ και για τις ΑΑΑ. Η διαφορά αυτή δεν είναι πραγματική διότι το 1.2v που γράφουν οι επαναφορτιζόμενες, είναι τα βολτ που θα δώσουν στο μέγιστο φορτίο, αντίθετα απ' τις αλκαλικές στις οποίες το 1.5v δεν ανταποκρίνεται στο μέγιστο φορτίο. Οπότε δεν παίζει η διαφορά που πιστεύουν κάποιοι, στην απόδοση.

    Οι περισσότεροι φακοί της αγοράς που παίρνουν μπαταρίες ΑΑ και ΑΑΑ, δουλεύουν με όλους τους παραπάνω τύπους. Παίρνουν δλδ και απλές (αλκαλικές) και επαναφορτιζόμενες.

    Πέρα απ' αυτές έχουμε και τις μπαταρίες λιθίου (Lion) που υπερέχουν των απο πάνω σχεδόν στα πάντα. Είναι ελαφριές ενώ έχουν σημαντικά μεγαλύτερες χωρητικότητες, διατηρούν το φορτίο τους μέχρι το τέλος κ.α. Όμως δεν είναι 1,5 και 1,2V αλλά 3,7.
    Η 14500 στην οποία αναφερόμαστε συνέχεια είναι μια μπαταρία λιθίου των 3,7V στο μέγεθος μια μπαταρίας ΑΑ. (είναι ελάχιστα πιο μακριά, αλλά χωράει κανονικά εκεί που μπαίνει και μια ΑΑ). Λόγο των 3,7V δεν μπορούν όλοι οι φακοί να την δεχθούν. Κάποιοι όμως είναι σχεδιασμένοι να την δέχονται κανονικά και δουλεύουν απροβλημάτιστα και με 14500 λιθίου των 3,7V και με NiMh των 1,2 και με αλκαλικές. Φυσικά με την μπαταρία λιθίου οι επιδώσεις του φακού διπλασιάζονται!

    Η 18650 που την βλέπουμε σε όλους αυτούς τους φακούς των 1000+lm είναι λιθίου των 3,7V αλλά με μεγαλύτερο μέγεθος απ' την 14500. Αν θέλουμε, αντί για μια 18650 μπορούμε να βάλουμε δύο μπαταρίες μια χρήσεως cr123 που όμως δεν τις βρίσκουμε πάντα στο περίπτερο της γειτονιάς. (έχουμε όμως τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε μπαταρίες μιας χρήσεως με κόστος γύρω στα 2,5 ευρώ η μία). Δυο παταρίες μιας χρήσεως cr123, είναι στο μέγεθος μιας επαναφροτιζόμενης 18650.

    Σε λιθίου υπάρχουν πολλά μεγέθη φυσικά, ακόμα και μεγαλύτερες της 18650, αλλά δε μας ενδιαφέρουν για την ώρα. Ιδιαίτερη προσοχή εδώ πρέπει να δοθεί στην ποιότητα της μπαταρίας! Για μένα, ξεχάστε τις κινέζικες και τις no name και πάρτε μια επώνυμη με 10 έως 15 ευρώ για μια 18650 και 7 έως 9 ευρώ για μια 14500.

    Τι μπορεί να δώσει η κάθε μία και πως..

    Μια μπαταρία ΑΑ σήμερα μπορεί να δώσει μέχρι 150lm. Αυτά είναι εντός των δυνατοτήτων της και τα δίνει συνεχόμενα μέχρι να στεγνώσει (χοντρικά 1 ώρα). Πολλοί φακοί έχουν μέχρι 130lm πιο πολύ για λόγους διάρκειας και όχι επειδή δεν πάει παραπάνω. Κάποιοι φακοί λένε ότι βγάζουν 300lm με μπαταρία ΑΑ. Όχι ακριβώς! Τα 300 δε μπορούν να τα δώσουν συνεχόμενα. Μπορούν να τα δώσουν στο λεγόμενο turbo mod όπου πουσάρουν την μπαταρία για 3 λεπτά και μετά πέφτουν στην προηγουμενη σκαλά (την high) για λόγους υπερθέρμανσης. Οπότε ένα φακός με μια ΑΑ δε μπορεί να δουλεύει συνέχεια στα 300lm. Με 14500 όμως μπορεί! Η 14500 μπορεί να δώσει στιγμιαία 600lm ενώ τα 300lm
    είναι εφικτά στην υψηλή σκάλα.
    Οι φακοί που παίρνουν δυο μπαταρίες ΑΑ μπορούν να δώσουν ότι δίνει και μια 14500. (αλλά φυσικά έχουν μεγαλύτερο μέγεθος).

    Οι δυο cr123 ή μια 18650 δίνουν πολύ περισσότερα lm απ' όσα πραγματικά χρειάζονται οι περισσότεροι οπότε δεν συνεχίζω.

    Κάποιοι φακοί μετράνε σε led lumens και ισχυρίζονται ότι δίνουν πάνω από 200lm στο high, με μια ΑΑ. Απλά δε μετράνε στην ευρέως διαδεδομένη κλίμακα των ANSI lumens της οποίας τα 150lm αντιστοιχούν σε 220 led lumens ή κάπου τόσο. Και φυσικά μη πιστεύετε ποτέ τις τιμές που δίνουν όλοι οι κινέζικοι φακοί των 10 ευρώ. Εδώ πολλοί επώνυμοι λένε ότι βγάζουν περισσότερα απ' τα πραγματικά τους, πόσο μάλλον οι φτηνιάρικοι.

    Βοήθειά σας το σεντόνι αλλά χρειαζότανε!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/12/2017 στις 00:07.
    Sent from me using a computer.

  6. #336
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Άσχετο, υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός στην παρέα να με βοηθήσει σε μία diy (αφού θα χω βοήθεια θεωρείται ακόμα diy; ) λάμπα εργασίες που σκέφτομαι;
    Πες τι θέλεις και όλο και κάποιος θα βρεθεί!
    Sent from me using a computer.

  7. #337
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Αν και σας εχω κουρασει λιγακι με τις ερωτησεις μου το ξερω, θα ηθελα να μου πειτε καμμια γνωμη και γι`αυτον
    Μ`αρεσει περισσοτερο ειναι και πιο μεγαλος αλλα το οτι δεν δεχεται απλη μπαταρια παρα μονο αυτες τις ''ειδικες'' μου μοιαζει σαν μεγαλο μειονεκτημα.
    Δεν ξερω αν μπορει να δεχθει "απλη" επαναφορτιζομενη.
    Στα συν του βεβαια οτι περιλαμβανει μπαταρια και φορτιστη και φυσικα η τιμη του.

    https://www.gearbest.com/led-flashli...?lkid=10233807
    Από τις φώτο εμένα η ποιότητα δεν με πείθει. Επίσης τα 2000lm!!! και το ακρυλικό τζάμι που χαραζει με το παραμικρό. Τ6 σημαίνει συνήθως πολύ κρύο γαλάζιο φως που κουράζει τα μάτια. Ψάξε κάτι άλλο και όχι σε ultrafire.

  8. #338
    Έχω αγοράσει καμιά δεκαριά SK 68 και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι value for money. Δεν έχει χαλάσει κανένας. Τους έχω πάρει για ανθρώπους που δεν ασχολούνται με φακούς, απλώς θέλουν ένα φθηνό φακό για το χωριό, το ψάρεμα, το σπίτι, κλπ.
    https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_15289.html

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΜΙΜΗΣΕΙΣ. Υπάρχουν πολλές.
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 18/12/2017 στις 07:46.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #339
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έχω αγοράσει καμιά δεκαριά SK 68 και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι value for money. Δεν έχει χαλάσει κανένας. Τους έχω πάρει για ανθρώπους που δεν ασχολούνται με φακούς, απλώς θέλουν ένα φθηνό φακό για το χωριό, το ψάρεμα, το σπίτι, κλπ.
    https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_15289.html

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΜΙΜΗΣΕΙΣ. Υπάρχουν πολλές.
    Οι απομιμησεις που πουλιοντουσαν από πλανόδιους πωλητές στα 5 ευρώ ήταν πλαστικοι και έσπαγαν εύκολα. Αυτός αν προσέξεις έχει σώμα αλουμινίου, led δεύτερης γενιάς και παίρνει και μπαταρια 14500.Σε αυτά τα λεφτά είναι vmf.

  10. #340
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν θέλουμε, αντί για μια 18650 μπορούμε να βάλουμε δύο μπαταρίες μια χρήσεως cr123...
    Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει. Από θέμα διαστάσεων ταιριάζουν, αλλά έχω την εντύπωση ότι δυο cr123 = 6v ενώ μια 18650 = 3.7v.
    Όταν βάζουμε μπαταρίες "σε σειρά" τότε η ένταση του ρεύματος παραμένει σταθερή ενώ η τάση διπλασιάζεται.
    Εξαρτάται λοιπόν απο τον φακό αν θα αντέξει την διπλασιασμένη τάση.
    Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος για τα παραπάνω. Αν το σκέφτεστε για κάτι τέτοιο, ψάξτε το.

  11. #341
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει. Από θέμα διαστάσεων ταιριάζουν, αλλά έχω την εντύπωση ότι δυο cr123 = 6v ενώ μια 18650 = 3.7v.
    Όταν βάζουμε μπαταρίες "σε σειρά" τότε η ένταση του ρεύματος παραμένει σταθερή ενώ η τάση διπλασιάζεται.
    Εξαρτάται λοιπόν απο τον φακό αν θα αντέξει την διπλασιασμένη τάση.
    Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος για τα παραπάνω. Αν το σκέφτεστε για κάτι τέτοιο, ψάξτε το.
    Καλά έκανες και το ανέφερες. Συνήθως οι φακοί που παίρνουν 18650 δεν είναι ρυθμισμένοι να παίρνουν τις cr123 σε σειρά αλλά παράλληλα. Οι περισσότεροι στις συμβατές μπαταρίες λένε μια 18650 ή δύο cr125.
    Παρ' όλα αυτά όπως είπες δε βάζουμε ότι μπαταρίες μας έρθει αλλά κοιτάμε πάντα τις προτεινόμενες απ τον κατασκευαστή.

  12. #342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Οι απομιμησεις που πουλιοντουσαν από πλανόδιους πωλητές στα 5 ευρώ ήταν πλαστικοι και έσπαγαν εύκολα. Αυτός αν προσέξεις έχει σώμα αλουμινίου, led δεύτερης γενιάς και παίρνει και μπαταρια 14500.Σε αυτά τα λεφτά είναι vmf.
    Το λινκ είναι ο φακοί που αγόρασα. Οι απομιμήσεις είναι είναι αυτό που είπες, αλλά και κάποιοι από Κίνα που ενώ έχουν το σώμα αλουμινίου, έχουν μάπα λεντ και δε παίρνουν 14500. Έχουν στη δουλειά μου μερικούς κάποιοι συνάδελφοι, που τους έπεσε το σαγόνι όταν είδαν τη διαφορά στη ποιότητα με τον SΚ.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #343
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Γενικά καλύτερα να μην πάμε σε λύση λιθίου αν δεν είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε τις μπαταρίες όσο πρέπει αλλά και να τις χρησιμοποιούμαι σωστά, κυρίως για την δική μας ασφάλεια.

    Τώρα όσον αφορά στην κατασκευή που σκέφτομαι: Έχω διαλέξει CoB Led, driver τύπου constant current, παθητική ψύκτρα, και έχω σκεφτεί έναν τρόπο ώστε να έχω δύο στάθμες φωτεινότητας.
    Χρειάζομαι κάποιον όμως να μου επιβεβαιώσει αυτό που νομίζω ότι δουλεύει. Δε προτιμώ λύση ποτενσιόμετρου παρόλο που δίνει περισσότερες στάθμες φωτεινότητας.

  14. #344
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το λινκ είναι ο φακοί που αγόρασα. Οι απομιμήσεις είναι είναι αυτό που είπες, αλλά και κάποιοι από Κίνα που ενώ έχουν το σώμα αλουμινίου, έχουν μάπα λεντ και δε παίρνουν 14500. Έχουν στη δουλειά μου μερικούς κάποιοι συνάδελφοι, που τους έπεσε το σαγόνι όταν είδαν τη διαφορά στη ποιότητα με τον SΚ.
    https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_226844.html
    Έλα στο βρήκα φτηνοτερα :2,99ευρώ! Ότι πρέπει για δωράκια.... Για όσους δεν έχουν απαιτήσεις.

  15. #345
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Καλά έκανες και το ανέφερες. Συνήθως οι φακοί που παίρνουν 18650 δεν είναι ρυθμισμένοι να παίρνουν τις cr123 σε σειρά αλλά παράλληλα. Οι περισσότεροι στις συμβατές μπαταρίες λένε μια 18650 ή δύο cr125.
    Παρ' όλα αυτά όπως είπες δε βάζουμε ότι μπαταρίες μας έρθει αλλά κοιτάμε πάντα τις προτεινόμενες απ τον κατασκευαστή.
    Οι φακοι που παίρνουν μπαταρία 18650 3,7V, μπορούν και παίρνουν 2 μπαταρίες cr123A 3,7V σε σειρά γιατί αντέχουν εκ κατασκευής μέχρι 8V.Δεν έχω δει κανέναν που δεν το κάνει.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF