Σελίδα 44 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 343940414243444546474849 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #646
    Εγώ πάντως τον Storm τον πήρα 29€ σε προσφορά.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...rm#post3075412
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #647
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    daz:Κάποιος που θέλει ένα απλό φακό κεφαλής και δε χρειάζεται 320 λιούμενς και κόκκινα λαμπάκια, δε χρειάζεται να πάρει με τα ίδια χρήματα no name από αλί.
    Με τα χαρακτηριστικά του κινέζικου, ο ΒD θα είχε 40 έως 50 στην καλύτερη περίπτωση.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Οι φακοί που παρέθεσα δεν είναι no name, η μία είναι εταιρεία με 100.000 followers ευχαριστημένοι οι 97%, δεν πάει άσχημα λοιπόν.
    Και ο BD στα ίδια λεφτά ξεκίνησε από την Κίνα και τσίμπησε 200% από τον αντιπρόσωπο και τον λιανεμπορα.
    Σημείωση : οι 3 Sofirn που είχα αγοράσει πριν τρία χρόνια από 8 έως 20 ευρώ, μέχρι τώρα έχουν αναβοσβήσει μερικές εκατοντάδες φορές ο καθένας και χαιρουν άκρας υγείας.
    H black diamond έχει προιόντα αναρρίχησης. Μαζί με αυτά προσπαθεί να παρέχει όλα όσα χρειάζεται ένας αναρριχτής. Είναι καλά εδραιωμένη όσο αφορά την ποιότητα και απολύτως σοβαρή σε ότι παρέχει, καθότι οι τομείς στους οποίους δραστηριοποιείται, δε σηκώνουν πολλά λάθη και παραλήψεις.

    Δεν αμφιβάλω οτι υπάρχουν αξιόλογοι φθηνοί κινέζικοι φακοί με καλά χαρακτηριστικά. Αυτό που δεν ξέρω είναι, πόσους τέτοιους πρέπει να αγοράσω για να βρω τη "σοβαρή μάρκα". Και ποιες θα είναι οι συνθήκες στις οποίες θα το ανακαλύψω και πόσες ώρες πρέπει να ξαναψάξω τα ριβιού και τα χαρακτηριστικά στον Αλί, και να περιμένω πάλι κανένα μήνα να έρθει, για να ανακαλύψω στο 3μηνο οτι αυτός ο αισθητήρας κίνησης δημιουργεί πρόβλημα. Ο περισσότερος κόσμος δε λειτουργεί έτσι. Ειδικά αν θέλει κάποιον εξειδικευμένο φακό με διάφορες προχωρημένες λειτουργίες και αυξημένη απόδοση. Αυτός που θα πάει για ορεινό τρέξιμο πόσους φακούς πρέπει να έχει για back up όταν ο μεγαλύτερος χώρος που έχει στη διάθεσή του, είναι μια μπανάνα μια σταλιά και ένα camelbag για το νερό του?

    100K φολοουερς στον Αλί είναι ψίλος στ' άχυρα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 13/08/2021 στις 22:55.
    Sent from me using a computer.

  3. #648
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Σημείωση : οι 3 Sofirn που είχα αγοράσει πριν τρία χρόνια από 8 έως 20 ευρώ, μέχρι τώρα έχουν αναβοσβήσει μερικές εκατοντάδες φορές ο καθένας και χαιρουν άκρας υγείας.
    Προσπαθώ να μη μπαίνω σε τέτοιες συγκρίσεις γιατί δεν έχουν κανένα νόημα. Όλοι έχουν κινέζικους φακούς και όλοι έχουν/έχουμε μια Α εμπειρία με την αξιοπιστία τους. Αλλες φορές είναι μια χαρά, άλλες όχι. Εξαρτάται και τη χρήση και την τύχη κ.α.
    Η πιο πρόσφατη εμπειρία μου είναι από δυο πολύ φθηνούς φακούς με πολύ καλά ριβιού, που πήρε ενθουσιασμένος ένα φίλος και μου έδωσε τον έναν. Και οι δύο χαλασαν από καινούριοι. Δε χρησιμοποιήθηκαν καθόλου, ούτε έμειναν πολύ καιρό αχρησιμοποίητοι. Εγώ τον είχα μέσα στο αμάξι και κάποια στιγμή που τον άναψα έκανε κόλπα. Όταν του το είπα μου είπε πως και ο δικός του έκανε το ίδιο και στο τέλος σταμάτησε να ανάβει. Τον δικό μου τον άνοιξα και στην κεφαλή και στο κουμπί και η ποιότητα ήταν σκέτο δράμα. Σε οτιδήποτε.

    Όπως βλέπεις το "εγώ έχω πάρει 3 κινέζικους και οι 3 είναι καλοί" δε δουλεύει σαν ενδεικτικό ποιότητας.

    btw όταν λέω no name εννοώ οτι δε τους ξέρει ούτε η μάνα τους, όχι οτι δεν έχουν μάρκα επάνω τους. Ασφαλώς και θα έχουν ένα topfire ή supfire.
    Sent from me using a computer.

  4. #649
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχω λατρέψει το φακό κεφαλής που αγόρασα πρόσφατα. ΟΚ, είναι νωρίς για να κρίνω την ποιότητα, αλλά η δέσμη στη μεγάλη σκάλα, η φωτεινότητα και το βάρος, πραγματικά με έχουν ενθουσιάσει. Κουβαλάω μπόλικα εργαλεία σε περίπτωση που χρειαστούν, οπότε το χαμηλό βάρος είναι σημαντικό κριτήριο για εμένα. Σαν τους ορειβάτες ένα πράμα, που ο μύθος λέει ότι τρυπάνε μέχρι την οδοντόβουρτσα για να γλιτώσουν ένα γραμμάριο.
    Ξέρω ότι σας τα έχω κάνει τσουρέκια εδώ και δύο μήνες, με το COB light, αλλά θα επιμείνω, διότι κάθε εβδομάδα που περνάει βλέπω πόσο αξίζει. Εννοείται ότι είμαι ανοικτός στο να διαπιστώσω θέματα κακής ποιότητας σε ανώνυμα προϊόντα, αλλά μέχρι τότε αναφέρω τα καλά.

    Ο μικρός λευκός φακός που αναφέρω παραπάνω, πραγματικά έχει αλλάξει τις δραστηριότητές μου προς το καλύτερο. Εκεί που παιδευόμουν με χαμηλό φωτισμό ή με άβολους φακούς κεφαλής ή μη, πλέον έχω δει το φως μου. Μέχρι που κάνω εργασίες στο ποδήλατο νυχτιάτικα, αφού πλέον έχω επαρκή φωτισμό. Στη δουλειά τον χρησιμοποιώ ακόμα και σε συνθήκες σχετικά χαμηλού φωτισμού, που πριν δεν άναβα φακό, αφού τελειώνω πιο γρήγορα και πιο άνετα. Το COB light έχει τόσο όμορφο και ομοιογενή φωτισμό που δεν έχω δει σε άλλο φακό.

    Σε νυχτερινές πεζοπορίες τον χρησιμοποιώ πάντα. Η δέσμη, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι παίρνει κλίση σε τέσσερις σκάλες προς τα κάτω, τον κάνει ιδανικό για περπάτημα τη νύχτα, αφού δεν χρειάζεται να σκύβεις για να δεις κάτω. Αν θέλουμε σώνει και καλά να βρούμε ελαττώματα, θα έλεγα ότι ο ελαστικός ιμάντας πρόσδεσης, έχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα μικρά σημάδια ξεχειλώματος σε κάποια σημεία, ενώ είναι μόλις δύο μηνών.

    Με αυτά και με αυτά, είχα το νου μου να πάρω έναν εφεδρικό. Επειδή είναι φθηνοκινέζικος, έχεις την προκατάληψη ότι θα σε αφήσει. Έπρεπε λοιπόν να έχω έναν να υπάρχει στο συρτάρι, έτοιμο για χρήση. Δεν μπόρεσα να ξαναβρώ στην τιμή του ενός € τον ίδιο φακό κεφαλής (10€ με μεταφορικά τον βρίσκω πλέον και μάλιστα σε μικρότερη ισχύ), αλλά βρήκα τον ακόλουθο. Πιο ελαφρύς, ήτοι 52 γραμμάρια με τις τρεις μπαταρίες AAA και τον ιμάντα, έναντι 71 γραμμαρίων του άλλου. Η διαφορά στο βάρος είναι εμφανής, είναι πολύ πιο άνετος στο κεφάλι, σε σχέση με έναν ήδη ελαφρύ φακό.

    Η ονομαστική ισχύς του είναι 10 Watt, έναντι 3 Watt του πρώτου και η διαφορά στη φωτεινότητα αισθητή. Όπως είχα γράψει όμως και στην παρουσίαση του άλλου, αρκεί η φωτεινότητα των 3 Watt για όλες τις εργασίες με απόσταση χειρισμού/παρατήρησης το μισό μέτρο, έως 2 μέτρα. Τα 10 Watt μάλλον είναι μειονέκτημα, διότι θα εξαντλεί πιο γρήγορα τις μπαταρίες, με πλεονάζουσα φωτεινή ισχύ. Μάλλον θα τον δουλεύω στη μικρή σκάλα. Έχει δύο σκάλες σταθερού λευκού φωτός και μία με παλλόμενο. Η ποιότητα κατασκευής είναι σαφώς υποδεέστερη του πρώτου, αλλά η τιμή του ακριβώς η ίδια: 1€ για το φακό κεφαλής με τον ελαστικό ιμάντα και άλλο ένα € για τις 3 μπαταρίες AAA. Αυτός ναι, δείχνει φθηνός, ενώ ο άλλος όχι. Η ποιότητα της δέσμης όμως παραμένει πολύ καλή. Δυστυχώς δεν αλλάζει η κλίση του, είναι σταθερός. Όμως η ευρεία κατακόρυφα δέσμη αντισταθμίζει πολλές φορές αυτή την έλλειψη.

    Δοκιμάστε COB light, έστω και σε επώνυμη μάρκα, αφού τις προτιμάτε. Αξίζει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	small_cob_headlight.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	430774
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/09/2021 στις 07:24.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #650
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ξέρω ότι σας τα έχω κάνει τσουρέκια εδώ και δύο μήνες, με το COB light, αλλά θα επιμείνω, διότι κάθε εβδομάδα που περνάει βλέπω πόσο αξίζει. Εννοείται ότι είμαι ανοικτός στο να διαπιστώσω θέματα κακής ποιότητας σε ανώνυμα προϊόντα, αλλά μέχρι τότε αναφέρω τα καλά.

    Ο μικρός λευκός φακός που αναφέρω παραπάνω, πραγματικά έχει αλλάξει τις δραστηριότητές μου προς το καλύτερο. Εκεί που παιδευόμουν με χαμηλό φωτισμό ή με άβολους φακούς κεφαλής ή μη, πλέον έχω δει το φως μου. Μέχρι που κάνω εργασίες στο ποδήλατο νυχτιάτικα, αφού πλέον έχω επαρκή φωτισμό. Στη δουλειά τον χρησιμοποιώ ακόμα και σε συνθήκες σχετικά χαμηλού φωτισμού, που πριν δεν άναβα φακό, αφού τελειώνω πιο γρήγορα και πιο άνετα. Το COB light έχει τόσο όμορφο και ομοιογενή φωτισμό που δεν έχω δει σε άλλο φακό.

    Σε νυχτερινές πεζοπορίες των χρησιμοποιώ πάντα. Η δέσμη, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι παίρνει κλίση σε τέσσερις σκάλες προς τα κάτω, τον κάνει ιδανικό για περπάτημα τη νύχτα, αφού δεν χρειάζεται να σκύβεις για να δεις κάτω. Αν θέλουμε σώνει και καλά να βρούμε ελαττώματα, θα έλεγα ότι ο ελαστικός ιμάντας πρόσδεσης, έχει αρχίσει να δείχνει τα πρώτα μικρά σημάδια ξεχειλώματος σε κάποια σημεία, ενώ είναι μόλις δύο μηνών.

    Με αυτά και με αυτά, είχα το νου μου να πάρω έναν εφεδρικό. Επειδή είναι φθηνοκινέζικος, έχεις την προκατάληψη ότι θα σε αφήσει. Έπρεπε λοιπόν να έχω έναν να υπάρχει στο συρτάρι, έτοιμο για χρήση. Δεν μπόρεσα να ξαναβρώ στην τιμή του ενός € τον ίδιο φακό κεφαλής (10€ με μεταφορικά τον βρίσκω πλέον και μάλιστα σε μικρότερη ισχύ), αλλά βρήκα τον ακόλουθο. Πιο ελαφρύς, ήτοι 52 γραμμάρια με τις τρεις μπαταρίες AAA και τον ιμάντα, έναντι 71 γραμμαρίων του άλλου. Η διαφορά στο βάρος είναι εμφανέστατη, είναι πολύ πιο άνετος στο κεφάλι, σε σχέση με έναν ήδη ελαφρύ φακό.

    Η ονομαστική ισχύς του είναι 10 Watt, έναντι 3 Watt του πρώτου και η διαφορά στη φωτεινότητα αισθητή. Όπως είχα γράψει όμως και στην παρουσίαση του άλλου, αρκεί η φωτεινότητα των 3 Watt για όλες τις εργασίες με απόσταση χειρισμού/παρατήρησης το μισό μέτρο, έως 2 μέτρα. Τα 10 Watt μάλλον είναι μειονέκτημα, διότι θα εξαντλεί πιο γρήγορα τις μπαταρίες, με πλεονάζουσα φωτεινή ισχύ. Μάλλον θα τον δουλεύω στη μικρή σκάλα. Έχει δύο σκάλες σταθερού λευκού φωτός και μία με παλλόμενο. Η ποιότητα κατασκευής είναι σαφώς υποδεέστερη του πρώτου, αλλά η τιμή του ακριβώς η ίδια: 1€ για το φακό κεφαλής με τον ελαστικό ιμάντα και άλλο ένα € για τις 3 μπαταρίες AAA. Αυτός ναι, δείχνει φθηνός, ενώ ο άλλος όχι. Η ποιότητα της δέσμης όμως παραμένει πολύ καλή. Δυστυχώς δεν αλλάζει η κλίση του, είναι σταθερός. Όμως η ευρεία κατακόρυφα δέσμη αντισταθμίζει πολλές φορές αυτή την έλλειψη.

    Δοκιμάστε COB light, έστω και σε επώνυμη μάρκα, αφού τις προτιμάτε. Αξίζει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	small_cob_headlight.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	39,7 KB 
ID:	430774
    Κάποιο λινκ δεν έχεις?Χρειάζομαι ένα τέτοιο για τη βραδινή ποδηλασία όταν γυρνάω από τη δουλειά και για το διάβασμα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #651
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Κάποιο λινκ δεν έχεις?Χρειάζομαι ένα τέτοιο για τη βραδινή ποδηλασία όταν γυρνάω από τη δουλειά και για το διάβασμα!
    Για διάβασμα είναι μάλλον καλοί, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

    Για νυχτερινή ποδηλασία χρειάζεσαι πιο στενή δέσμη και πιο δυνατή. Αυτός με τα 3 Watt δεν σε καλύπτει επαρκώς, ενώ ο δεύτερος των 10 Watt ίσως σε καλύπτει οριακά. Στην ποδηλασία θέλεις δέσμη που να φωτίζει καλά στα 2 έως 30 μέτρα. Σίγουρα είναι καλύτεροι από τα απλά φωτάκια ποδηλασίας, που είναι μόνο για να σε βλέπουν. Όμως θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά σε SSC P7 ή Cree T6 που είναι πολύ καλά για ποδήλατο και ποιοτικά, με τιμές 20€ έως 40€. Κάνουν τη νύχτα μέρα με αρκετά καλή δέσμη. Τα P7 ήταν πολύ ωραία ως προς τη δέσμη φωτός, αλλά έχουν ψιλοεξαφανιστεί από την αγορά και έχουν διπλασιαστεί οι τιμές στα εναπομείναντα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/09/2021 στις 16:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #652
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Καλημέρα, αυτή την στιγμή από φακούς χεριού έχω :
    D: 2 MAGLIGHT LED
    18650: 1 FENIX TK15 + 3 SOFIRN
    AA: 1 FENIX LD10
    14500+ΑΑ: 1 SOFIRN +1 LUMINTOP
    AAA: 1 P7 LEDLENSER 4XAAA,+ 1 πλακέ CAT + κάποιους παμφηνους σκορπιους τριγύρω.
    Οι παλιότεροι μετράνε 15 χρόνια ζωής και κάποιοι φθηνοί δωθηκαν ή χάθηκαν.
    Ζημιές : 1)fenix ld10 ξεβιδωθηκε στο καπάκι ένα δαχτυλίδι και απλά ξαναβιδωθηκε σφιχτά. 2)P7 παρότι εξαιρετική κατασκευή, η θήκη των μπαταριών χωρίς αιτία ράγισε και ξανακολληθηκε.
    Που έχω καταλήξει; Στο σπίτι παίρνω όποιον ναναι και κάνω την δουλειά μου, αν χαλάσει παίρνω άλλον. Στο αυτοκίνητο το ίδιο, έχω 2-3 πάντα μαζί. Στο βουνό και στη θάλασσα όμως ακόμα και ο TK15 που είναι TAKTICAL συνοδεύεται πάντα από τουλάχιστον έναν ΑΑ στην τσέπη και έναν κεφαλής στο σακίδιο. 100% εμπιστοσύνη δεν μπορείς να έχεις σε κανένα φακό έστω και των 150 ευρώ τη στιγμή που εξαρτάται από ευαίσθητα ηλεκτρονικά κυκλώματα. Αν ήμουν επαγγελματίας δηλ πυροσβέστης, ΕΜΑΚ, αστυνομικός, ορειβάτης, στρατιωτικός φυσικά θα έπαιρνα ό,τι ακριβωτερο εργαλείο κυκλοφοραει (+1 μικρό για backup) γιατί παίζεται και η ζωή μου. Σαν ερασιτέχνης όμως έχω ήδη δώσει πολλά άλλα έχω μείνει ευχαριστημένος.
    Αφού σας είπα τον πόνο μου, θα γράψω και με τι αποφάσισα να πειραματιστώ τελευταία...
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 21/09/2021 στις 12:49.

  8. #653
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Από φακούς κεφαλής έχω :
    18650: 1 BORUIT 2X18650 με δύο σκάλες φωτισμού
    ΑΑΑ: 1 LEDLENSER 3XAAA με ρυθμιζόμενη δέσμη και ένταση πολύ ενεργοβόρος+ 2 παλιούς ENERGIZER της πλάκας.
    Με αυτούς βολευόμουν μέχρι τώρα. Ο μεγάλος BORUIT κόστισε 12 ευρώ με δύο άγνωστες μπαταρίες και φορτιστή, άψογος χωρίς προβλήματα στον κήπο και σε κυνήγια. Οι ΑΑΑ κυρίως για ψαρέματα.
    Τελευταία ψαχτηκα πολύ στο Aliexpress και για φακούς κεφαλής και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια στα 10-20 ευρώ. Αν μάλιστα ανέβεις κατηγορία στα 20-40 υπάρχουν αξιολογοτατοι. Όμως εγώ κόλλησα σε φτηνους με αισθητήρα κίνησης, γιατί στο ψάρεμα κυρίως, τα χέρια συχνά βρωμάνε ψαριλα η στο αμάξι είναι λαδωμενα. Κατέβηκα κατηγορία λοιπόν σε αναλωσιμους των 5 ευρώ με ΦΠΑ και τσάμπα αποστολή στο σπιτι!
    Να και οι παραγγελίες από τις οποίες ήρθε ήδη ο ένας δεξια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Collage_20210906_093724.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	430777
    Αυτός υποτίθεται ότι διαθέτει μπαταρία λιθιου 1200mΑh πράγμα που δεν μπορώ να ελέγξω. Όμως μετά την πρώτη φόρτιση, με αστρωτη δηλ μπαταρία, άναψα την μεσαία σκάλα σποτ, τον άφησα 10 ώρες αναμμένο χωρίς να εμφανίσει μεταβολή έντασης και τα παρατησα, μου φθάνει και περισσεύει.
    Ο φακός έχει κοινή υποδοχή φόρτισης, λαμπάκια για την φόρτιση και δύο διακόπτες από πάνω. Ο αριστερός ανάβει 5 σκάλες : σποτ δυνατό, σποτ μεσαίο, COB κιτρινωπο ευρυγωνιο 150 μοιρες και ομοιόμορφο, κόκκινο σταθερό, κόκκινο /μπλε εναλλασσομενο που βγάζει ματια και περνιεσαι για περιπολικό! Το μεσαίο σποτ κάνει για νορμάλ περπάτημα έξω, το COB είναι ευχάριστο για μέσα σε σπίτι ή για δουλειά σε τραπέζι ή πίνακα ηλ. Το κόκκινο για ψάρεμα ή φως πορείας σε ποδήλατο.Το κοκκ/μπλε για καταστάσεις ανάγκης.
    Το δεξί κουμπί ανάβει ανεξάρτητα μόνο του τις τρεις πρώτες επιλογές σποτ +COB σε συνδυασμό με τον αισθητήρα κίνησης που υπάρχει στη δεξιά μεριά. Περνάς την παλάμη μπροστά στον αισθητήρα και ανάβει ή σβήνει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210913_161126.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	430791
    Εδώ βλέπουμε την εναλλαγή κοκκ/μπλε :Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Collage_20210904_202631.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	430778
    Εδώ βλέπουμε την φόρτιση :Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Collage_20210906_092758.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	68,7 KB 
ID:	430779
    Εδώ έχω χρησιμοποιήσει το δεξί κουμπί με τον σενσορα στο σποτ :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Collage_20210906_092825.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	430780
    Εταιρεία LELITEN. Μεσα σε 20 μέρες που τον έχω του έχω βγάλει την ψυχή. Έχει αναβοσβήνει ίσαμε 100 φορές, τις μισές με τον αισθητήρα. Όλα δουλεύουν άψογα.Μικρός παναλαφρος.
    Οταν έρθει και ο άλλος που παίρνει μπαταρία 18650 θα σας πω σχετικά.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 21/09/2021 στις 15:34.

  9. #654
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για διάβασμα είναι μάλλον καλοί, αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

    Για νυχτερινή ποδηλασία χρειάζεσαι πιο στενή δέσμη και πιο δυνατή. Αυτός με τα 3 Watt δεν σε καλύπτει επαρκώς, ενώ ο δεύτερος των 10 Watt ίσως σε καλύπτει οριακά. Στην ποδηλασία θέλεις δέσμη που να φωτίζει καλά στα 2 έως 30 μέτρα. Σίγουρα είναι καλύτεροι από τα απλά φωτάκια ποδηλασίας, που είναι μόνο για να σε βλέπουν. Όμως θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά σε SSC P7 ή Cree T6 που είναι πολύ καλά για ποδήλατο και ποιοτικά, με τιμές 20€ έως 40€. Κάνουν τη νυχτα μέρα με αρκετά καλή δέσμη. Τα P7 ήταν πολύ ωραία ως προς τη δέσμη φωτός, αλλά έχουν ψιλοεξαφανιστεί από την αγορά και έχουν διπλασιαστεί οι τιμές στα εναπομείναντα.
    Δε θέλω να βλέπω. Μεσα στη πόλη κινούμε!Εχει φωτισμό παντού στο δρόμο για το σπίτι. Θέλω να με βλέπουν!
    Και για το διάβασμα!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #655
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε θέλω να βλέπω. Μεσα στη πόλη κινούμε!Εχει φωτισμό παντού στο δρόμο για το σπίτι. Θέλω να με βλέπουν!
    Και για το διάβασμα!
    Ο leliten από πάνω έχει κόκκινο για ποδήλατο, το φοράς στο κράνος πίσω, και COB καλό για διαβασμα. Με ενσωματωμένη μπαταρία.

  11. #656
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    ...
    Ο αριστερός ανάβει 5 σκάλες : σποτ δυνατό, σποτ μεσαίο, COB κιτρινωπο ευρυγωνιο 150 μοιρες και ομοιόμορφο, κόκκινο σταθερό, κόκκινο /μπλε εναλλασσομενο που βγάζει ματια και περνιεσαι για περιπολικό! Το μεσαίο σποτ κάνει για νορμάλ περπάτημα έξω, το COB είναι ευχάριστο για μέσα σε σπίτι ή για δουλειά σε τραπέζι ή πίνακα ηλ. Το κόκκινο για ψάρεμα ή φως πορείας σε ποδήλατο.Το κοκκ/μπλε για καταστάσεις ανάγκης.
    ...
    Η βάση του COB είναι κίτρινου χρώματος, αλλά βγάζει λευκό φως στους δικούς μου φακούς. Στο δικό σου είναι κιτρινωπό;


    Κατά τα άλλα νομίζω ότι έχεις ξοδέψει πολύ περισσότερα χρήματα από όσα χρειάζεσαι για φακούς. Μάλλον αντιμετωπίζεις το ζήτημα φακός σαν συλλογή ή αναζήτηση του ιδανικού. Πριν πολλά χρόνια είχα κάνει το ίδιο με USB flash drives.

    Έχω δοκιμάσει κάμποσα φώτα ποδηλάτου. Ξεκίνησα από φθηνά φωτάκια με 2€ από ebay, που χαλούσαν σε μερικές εβδομάδες, πήγα σε λίγο μεγαλύτερες τιμές (~10€), όπου δεν είδα διαφορά στην ποιότητα και κατέληξα να μην ξαναγοράσω φθηνά, διότι διαλύονταν με τους κραδασμούς στο τιμόνι, είτε οι βάσεις τους, είτε τα κυκλώματα. Κατόπιν άρχισα να διαβάζω συστηματικά αξιολογήσεις, ώστε να αγοράζω μόνο ποιοτικά, δοκιμασμένα προϊόντα. Ποτέ δεν θεώρησα ότι ένα ακριβό προϊόν θα είναι οπωσδήποτε καλό. Πάντα μελετούσα αξιολογήσεις πριν την αγορά ή έπαιρνα γνώμες φίλων και κατέληξα να έχω φακούς επί χρόνια, με σκληρή χρήση. Στα πολύ ακριβά (~100€+) δεν κινήθηκα, διότι θεωρώ ότι δεν αξίζει η επένδυση για ένα προϊόν, που μπορεί εύκολα να χαθεί, να κλαπεί, να υποστεί κάποιο ατύχημα (π.χ. πτώση MTB στο βουνό). Άλλωστε στα 50€ βρίσκεις πολύ καλά προϊόντα, κοντά στο βέλτιστο λόγο κόστους/ποιότητας.

    Για να καταλάβετε τι εννοώ σκληρή χρήση, μέσα σε 8 μήνες είχα χαλάσει 5 οδόμετρα ποδηλάτου, κόστους από 5€ έως 50€. Το ακριβότερο άφησε το πνεύμα του σε καταιγίδα που καταστράφηκε ο αισθητήρας περιστροφής από τα νερά, ενώ είχε πιστοποιημένη αδιαβροχοποίηση. Εκεί σταμάτησα να αγοράζω οδόμετρα. Άλλοι βέβαια πάνε σε λύσεις των 400€, αλλά δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και ας αντέχουν σε βάθος νερού 50 μέτρων. Ζημιές γίνονται, οπότε θέλω τα αντικείμενα που χρησιμοποιώ να αντικαθίστανται εύκολα, χωρίς να μετανιώνω για τα χρήματα που έδωσα.

    Επίσης έχω περάσει τη φάση να μαζεύω αντικείμενα, θεωρώ ότι μου τρώνε χώρο και χρόνο, όσα δεν μου είναι απαραίτητα. Πλέον θέλω να έχω όσα ακριβώς μου χρειάζονται, με λίγες εφεδρείες αν κάτι είναι σημαντικό ή δυσεύρετο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #657
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η βάση του COB είναι κίτρινου χρώματος, αλλά βγάζει λευκό φως στους δικούς μου φακούς. Στο δικό σου είναι κιτρινωπό;


    Κατά τα άλλα νομίζω ότι έχεις ξοδέψει πολύ περισσότερα χρήματα από όσα χρειάζεσαι για φακούς. Μάλλον αντιμετωπίζεις το ζήτημα φακός σαν συλλογή ή αναζήτηση του ιδανικού. Πριν πολλά χρόνια είχα κάνει το ίδιο με USB flash drives.

    Έχω δοκιμάσει κάμποσα φώτα ποδηλάτου. Ξεκίνησα από φθηνά φωτάκια με 2€ από ebay, που χαλούσαν σε μερικές εβδομάδες, πήγα σε λίγο μεγαλύτερες τιμές (~10€), όπου δεν είδα διαφορά στην ποιότητα και κατέληξα να μην ξαναγοράσω φθηνά, διότι διαλύονταν με τους κραδασμούς στο τιμόνι, είτε οι βάσεις τους, είτε τα κυκλώματα. Κατόπιν άρχισα να διαβάζω συστηματικά αξιολογήσεις, ώστε να αγοράζω μόνο ποιοτικά, δοκιμασμένα προϊόντα. Ποτέ δεν θεώρησα ότι ένα ακριβό προϊόν θα είναι οπωσδήποτε καλό. Πάντα μελετούσα αξιολογήσεις πριν την αγορά ή έπαιρνα γνώμες φίλων και κατέληξα να έχω φακούς επί χρόνια, με σκληρή χρήση. Στα πολύ ακριβά (~100€+) δεν κινήθηκα, διότι θεωρώ ότι δεν αξίζει η επένδυση για ένα προϊόν, που μπορεί εύκολα να χαθεί, να κλαπεί, να υποστεί κάποιο ατύχημα (π.χ. πτώση MTB στο βουνό). Άλλωστε στα 50€ βρίσκεις πολύ καλά προϊόντα, κοντά στο βέλτιστο λόγο κόστους/ποιότητας.

    Για να καταλάβετε τι εννοώ σκληρή χρήση, μέσα σε 8 μήνες είχα χαλάσει 5 οδόμετρα ποδηλάτου, κόστους από 5€ έως 50€. Το ακριβότερο άφησε το πνεύμα του σε καταιγίδα που καταστράφηκε ο αισθητήρας περιστροφής από τα νερά, ενώ είχε πιστοποιημένη αδιαβροχοποίηση. Εκεί σταμάτησα να αγοράζω οδόμετρα. Άλλοι βέβαια πάνε σε λύσεις των 400€, αλλά δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και ας αντέχουν σε βάθος νερού 50 μέτρων. Ζημιές γίνονται, οπότε θέλω τα αντικείμενα που χρησιμοποιώ να αντικαθίστανται εύκολα, χωρίς να μετανιώνω για τα χρήματα που έδωσα.

    Επίσης έχω περάσει τη φάση να μαζεύω αντικείμενα, θεωρώ ότι μου τρώνε χώρο και χρόνο, όσα δεν μου είναι απαραίτητα. Πλέον θέλω να έχω όσα ακριβώς μου χρειάζονται, με λίγες εφεδρείες αν κάτι είναι σημαντικό ή δυσεύρετο.
    Μιλάς πάρα πολύ σωστά (ως συνήθως)!Μπράβο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #658
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Νεοσσε πιο πάνω διάβασα αυτο
    <<SH-169 3W COB Headlight. Κόστος 1€ ο φακός >>

    Κανείς πλάκα ή αλήθεια λες???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #659
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Νεοσσε πιο πάνω διάβασα αυτο
    <<SH-169 3W COB Headlight. Κόστος 1€ ο φακός >>

    Κανείς πλάκα ή αλήθεια λες???
    Μιλάω σοβαρά και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο φακό κεφαλής τους δύο μήνες που τον χρησιμοποιώ συστηματικά. Διαπίστωσα μόνο πολύ μικρό ξεχείλωμα σε κάποια σημεία στον ελαστικό ιμάντα. Το κακό είναι ότι δε σε συμφέρει να τον πάρεις διαδικτυακά, διότι θα πληρώσεις πολλαπλάσια χρήματα σε μεταφορικά, σε σχέση με το κόστος του ίδιου του φακού. Αυτός είναι στο λευκό χρώμα, αλλά ο δικός μου ήταν σε χαρτονένιο κουτί. Τον βάζω δίπλα σε νόμισμα του 1€ για να καταλάβεις το μέγεθος (...και το κόστος ).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210921_224736_6.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	49,3 KB 
ID:	430803

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210921_223941_0.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	45,2 KB 
ID:	430800 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210921_223745_0.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	27,1 KB 
ID:	430799 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210921_223805_7.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	28,4 KB 
ID:	430801
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/09/2021 στις 21:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #660
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Η βάση του COB είναι κίτρινου χρώματος, αλλά βγάζει λευκό φως στους δικούς μου φακούς. Στο δικό σου είναι κιτρινωπό;


    Απαντηση σε νεοσσος: Ναι το δικό μου COB βγάζει ελαφρά κίτρινο πράσινο φως που αποδίδει ευχάριστα τα χρώματα έξω στη φύση και για πολλούς είναι πιο ξεκούραστο στα μάτια, το σποτ όμως είναι έντονα λευκό για μακρυά.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF