Σελίδα 16 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #226
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Εγώ θα το πάω λίγο αλλού. Όλες οι εταιρίες σχεδόν, ακόμα κι αυτές με αξιόπιστα προϊόντα, έχουν μπει στο τριπάκι των lumen wars γιατί πολύ απλά πουλάει.
    Αυτό όμως, έχει ως αποτέλεσμα τα led που χρησιμοποιούνται να δουλεύουν σε κατάσταση overdrive. Αυτό εκτός από το προσδόκιμο ζωής, μειώνει και την
    μέγιστη ένταση του φακού μετά απο κάποιες ώρες χρήσης. Οπότε ισχύει αυτό που λέει ο JNP εν μέρη. Όμως στην περίπτωση που, ο φακός που θα προτιμήσουμε
    έχει φωτεινότητα που τίνει στο λογικό, τότε ναι θεωρώ κι εγώ πως ένας καλός φακός είναι επένδυση. Για αυτό και επέλεξα να αγοράσω έναν semi-custom.

  2. #227
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα το πάω λίγο αλλού. Όλες οι εταιρίες σχεδόν, ακόμα κι αυτές με αξιόπιστα προϊόντα, έχουν μπει στο τριπάκι των lumen wars γιατί πολύ απλά πουλάει.
    Αυτό όμως, έχει ως αποτέλεσμα τα led που χρησιμοποιούνται να δουλεύουν σε κατάσταση overdrive. Αυτό εκτός από το προσδόκιμο ζωής, μειώνει και την
    μέγιστη ένταση του φακού μετά απο κάποιες ώρες χρήσης. Οπότε ισχύει αυτό που λέει ο JNP εν μέρη. Όμως στην περίπτωση που, ο φακός που θα προτιμήσουμε
    έχει φωτεινότητα που τίνει στο λογικό, τότε ναι θεωρώ κι εγώ πως ένας καλός φακός είναι επένδυση. Για αυτό και επέλεξα να αγοράσω έναν semi-custom.

    Στις περισσότερες περιπτώσεις 50lm είναι αρκετά. Αντε να χρειαστούμε 80 ή 130. Από κει και πέρα πάμε σε σπεσιαλ καταστάσεις όπου οι απαιτήσεις είναι αυξημένες οπότε και η ποιότητα πρέπει να είναι ανάλογη. Δε γίνεται να έχω απαιτήσεις απ' την απόδοση και όχι απ' την ποιότητα. Δλδ αν ένας φακός με 1000lm μου πέσει μια φορά και δεν ξανα ανάψει ποτέ ή αν αρχίσει να κάνει τα δικά του?

    Φακός με 1000lm και 16.99. Ποιός θα τον πάρει και γιατί? Για να λέει ότι έχει 1000lm? Για να κάνει κόντρα με τους φίλους του? Θέλει να βλέπει τα σκατά από απόσταση 300μέτρων? Επειδή νομιζει ότι θα του χρειαστεί να καλέσει τον μπατμαν?

    Αυτός που χρειάζεται την τρελή απόδοση μετά από μερικά χρόνια θα την ξαναπληρώσει. Μέχρι να την ξαναπληρώσει θα έχει κατι αξιόπιστο και ανθεκτικό. Όταν φτάσει η στιγμή που δε θα έχει την απόδοση που θέλει και έχει έρθει η ώρα της αντικατάστασης τι θα τον κάνει? Θα τον πετάξει? Γιατί? Αντί για 1000 βγάζει 700 και είναι για τα σκουπίδια?

    Εγώ ξέρω ότι αυτός που χρειάζεται 1000lm αγοράζει 2000 για να τον έχει στα 1000 όλο το βράδυ και να ψάχνει τραυματία στο βουνό.
    Αυτός που χρειάζεται 500 θα πάρει 1000 για να δουλεύει σαν άνθρωπος εκεί που ο φωτισμός είναι ελλιπής χωρίς να καίγονται τα χέρια του κάθε φορά που τον πιάνει και χωρίς να σβήνει κάθε φορα που χτυπάει καπου.
    Αυτός που θέλει 250 θα πάρει 500 και πάει λέγοντας.
    Sent from me using a computer.

  3. #228
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Έχω σαν παράδειγμα ένα φακό Maglite 2D με καταπληκτικό προβολέα που έτρωγε τις μπαταρίες για πλάκα. Το ίδιο και ένας μικρός Maglite 2AA.Μολις λοιπόν εμφανίστηκαν οι καινούργιοι με led οι παλιοί χαριστηκαν σε φίλους και αντικατασταθηκαν με τους καινούργιους. Μετά εμφανίστηκαν τα καινούργια led που μικρηναν το μέγεθος των φακών που απέκτησαν και προγράμματα λειτουργίας με διαφορετικά επίπεδα φωτεινότητας. Πως να αντισταθεί κανεις πρίν λίγα χρόνια στον μεσαίο Fenix TK15 και στον μικρό LD10 ;Παράλληλα εμφανίστηκαν οι μπαταρίες 18650 3400 Ah για τους μεσαιους και οι AA 2400 Ah για τους μικρούς. Και εκεί που έλεγα ότι τελειώσαμε εμφανίστηκαν περισυ οι καινουργιες ΑΑ 14500 και οι καινούργιοι μικροί φακοί που εκτός 1,5V έχουν και 3,7V πετυχαινοντας τριπλασια ένταση φωτισμού δηλ 600 lm.Αντιστεκεσαι; Δύσκολο.... Ευτυχώς όμως άνοιξαν οι αγορές του εξωτερικού και μπορείς να πάρεις αξιολογους φορτιστές με 26 ευρώ, μπαταρίες επίσης στη μισή τιμή και φακοί σε ικανοποιητικη ποιότητα μέχρι 20 ευρώ. Μπορείς λοιπόν να είσαι στο παιχνίδι σε λογικές τιμές γιατί σύντομα θα δούμε κιαλλες βελτιώσεις.
    ΥΓ 1.Τα τελευταία υπερισχυρα led ρίχνουν την αποδοση τους 30% μετά 30.000-50.000 ώρες λειτουργίας.Μεχρι τότε θαχω πάρει ακόμα δύο τρεις φακούς πιο καινουργιας τεχνολογίας.
    ΥΓ 2.Αποστολε θυμάσαι μια φωτο με παλιά Stanley και GEDORE ίσια κυρίως κατσαβίδια που είχα ποσταρει; Τη δεκαετία του 80 που τα αγόρασα ήταν επένδυση καλή. Τα λυπομουν και χρησιμοποιουσα αλλα και αυτά έμειναν, και ερχόμαστε τώρα και είναι πρακτικά άχρηστα γιατί η τεχνολογία της βίδας προχώρησε. Δίδαγμα :Μην κολλάμε γιατί τα πάντα ρει (τα πάντα αλλάζουν -τόπε ο.... αυτός τελοσπαντων που πέθανε και ξεπεραστηκε)

  4. #229
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Φακός με 1000lm και 16.99. Ποιός θα τον πάρει και γιατί? Για να λέει ότι έχει 1000lm? Για να κάνει κόντρα με τους φίλους του? Θέλει να βλέπει τα σκατά από απόσταση 300μέτρων? Επειδή νομιζει ότι θα του χρειαστεί να καλέσει τον μπατμαν? .
    Λόγω avatar θα απαντήσω στο ανάλογο περιβάλλον .
    Προσωπικά τα 600 lm και στιγμιαία τα 1000 lm μου είναι απαραίτητα όταν κινουμαι με ταχύπλοο κοντά στην ακτή σε μαύρο σκοτάδι και όταν ψάχνω στα ανοιχτά μια σημαδουρα παραγαδιου 30 εκ. Εκεί φίλε μου χρειάζεσαι 2 και 3 φακούς δυνατούς για σιγουριά. Και επειδή σε τέτοιο περιβάλλον πολλά πράγματα χάνονται η χαλάνε από πέσιμο δεν μπορείς ναχεις πανάκριβα εργαλεια. Δεν είμαστε πια ούτε εφοπλιστές ούτε στρατιωτικοί για να τα έχουμε τσάμπα.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 11/12/2017 στις 00:19.

  5. #230
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δίδαγμα :Μην κολλάμε γιατί τα πάντα ρει (τα πάντα αλλάζουν -τόπε ο.... αυτός τελοσπαντων που πέθανε και ξεπεραστηκε)
    Τα πάντα ρέει......

    Ηράκλειτος
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #231
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	56e19f12-3591-4362-ab82-3533635b0789.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	36,6 KB 
ID:	391299
    https://m.banggood.com/2PCS-NCR18650...ing-EU-English
    Θεωρούνται από τις καλύτερες μπαταρίες στα 3400Αh.
    Όλοι οι πωλητές ισχυρίζονται ότι είναι Panasonic, made in Japan.

  7. #232
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Λόγω avatar θα απαντήσω στο ανάλογο περιβάλλον .
    Προσωπικά τα 600 lm και στιγμιαία τα 1000 lm μου είναι απαραίτητα όταν κινουμαι με ταχύπλοο κοντά στην ακτή σε μαύρο σκοτάδι και όταν ψάχνω στα ανοιχτά μια σημαδουρα παραγαδιου 30 εκ. Εκεί φίλε μου χρειάζεσαι 2 και 3 φακούς δυνατούς για σιγουριά. Και επειδή σε τέτοιο περιβάλλον πολλά πράγματα χάνονται η χαλάνε από πέσιμο δεν μπορείς ναχεις πανάκριβα εργαλεια. Δεν είμαστε πια ούτε εφοπλιστές ούτε στρατιωτικοί για να τα έχουμε τσάμπα.
    Γιάννη όλα εξαρτώνται απ' τη χρήση. Λογικό το βλέπω αυτό που λες αλλά δε μπορεί να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.

    Υγ.
    Ρε δέστε και τίποτα από κανένα ζωνάρι! Ο άλλος χάνει κάθε μέρα κλειδιά στο λιμάνι. Πότε θα πετάξει μέσα καμια hazet και θα πληρώσει δύτη δε ξέρω!
    Sent from me using a computer.

  8. #233
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Άσε παθών εδώ. Παγωμένα χέρια και πήγα να βιδώσω τη μανιβέλα της στέλας στο σώμα απο το μοτερακι, ε και μου επεσε στο ποταμι.
    Μπηκα μεχρι το λαιμο για να την βγαλω και καρφι σπιτι. Η πιο πετυχημενη εξορμηση για ψαρεμα εβερ!

  9. #234
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798


    Θεός!
    Sent from me using a computer.

  10. #235
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιάννη όλα εξαρτώνται απ' τη χρήση. Λογικό το βλέπω αυτό που λες αλλά δε μπορεί να ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.

    Υγ.
    Ρε δέστε και τίποτα από κανένα ζωνάρι! Ο άλλος χάνει κάθε μέρα κλειδιά στο λιμάνι. Πότε θα πετάξει μέσα καμια hazet και θα πληρώσει δύτη δε ξέρω!
    Ο καθένας μας χρησιμοποιεί το φακό για διαφορετικούς λόγους. Εγώ καθημερινά βγάζω τα σκυλιά μου στον κήπο 4 φορές κάθε βράδυ. Εδώ τα 50-80 lm είναι αρκετά. Στο κυνήγι και το ψάρεμα αλλάζουν τα πράγματα. Μιλάω για ψαρέματα βραδυνα με βαρκα και διανυκτερευσεις στο αμαξι στο βουνο. Εδώ οι απαιτήσεις είναι άλλες και δεν φτάνει ένας μόνο φακός. Δύο φακοί χεριού και δυο κεφαλιού είναι απαραιτητοι. Και με σκάλες από 2-3 έως 600 lm. Τα ατυχήματα είναι πιο συχνά στη βαρκα όχι τόσο από πέσιμο στο νερό γιατί πάντα είναι δεμενοι στο χέρι, αλλά από γλιστρηματα και πέσιμο μέσα στη βαρκα. Άμα γλιστρησεις κοιτάς να πιαστεις και όχι να σώσεις το φακό.
    Εχω την συνήθεια να βάζω γρασσο σιλικόνης στις βολτες και τα o ring. Ποτε κανεις φακός μου δεν πήρε νερό.

  11. #236
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Άσε παθών εδώ. Παγωμένα χέρια και πήγα να βιδώσω τη μανιβέλα της στέλας στο σώμα απο το μοτερακι, ε και μου επεσε στο ποταμι.
    Μπηκα μεχρι το λαιμο για να την βγαλω και καρφι σπιτι. Η πιο πετυχημενη εξορμηση για ψαρεμα εβερ!
    Για πια στελα μιλάς; Τη γνωστή Στέλλα και το μαχαιρι ;

  12. #237
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ο καθένας μας χρησιμοποιεί το φακό για διαφορετικούς λόγους. Εγώ καθημερινά βγάζω τα σκυλιά μου στον κήπο 4 φορές κάθε βράδυ. Εδώ τα 50-80 lm είναι αρκετά. Στο κυνήγι και το ψάρεμα αλλάζουν τα πράγματα. Μιλάω για ψαρέματα βραδυνα με βαρκα και διανυκτερευσεις στο αμαξι στο βουνο. Εδώ οι απαιτήσεις είναι άλλες και δεν φτάνει ένας μόνο φακός. Δύο φακοί χεριού και δυο κεφαλιού είναι απαραιτητοι. Και με σκάλες από 2-3 έως 600 lm. Τα ατυχήματα είναι πιο συχνά στη βαρκα όχι τόσο από πέσιμο στο νερό γιατί πάντα είναι δεμενοι στο χέρι, αλλά από γλιστρηματα και πέσιμο μέσα στη βαρκα. Άμα γλιστρησεις κοιτάς να πιαστεις και όχι να σώσεις το φακό.
    Εχω την συνήθεια να βάζω γρασσο σιλικόνης στις βολτες και τα o ring. Ποτε κανεις φακός μου δεν πήρε νερό.
    Υπερβολικό σε βρίσκω αλλά όπως αισθάνεται άνετα ο καθένας. Για μένα δυο φακοί ειναι αρκετοί! Θες ένα δυνατό και ένα μικρότερο? Θες ένα ίσιο και ένα με κεφαλή 90 μοίρες?

    Και οι δύο μπορούν να μπουν στο κεφάλι με ένα headband των 12 ευρώ ή να κρατηθούν στο χέρι, ή να τοποθετηθούν επάνω σε κάποια επιφάνεια κτλ. Σε περίπτωση που πάθει κάτι ο ένας (εμένα ποτέ δεν έχει πάθει) ο άλλος μια χαρα σε ξελασπώνει στην βραδιά!
    Sent from me using a computer.

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Διαβάζω ξαναδιαβαζω κι άκρη δεν βγάζω.
    Θέλω εναν φακό περιπου σαν την παλάμη,ας είναι και λίγο μεγαλύτερος, δεν πειράζει.
    Τον χρειάζομαι για αρκετά σκοτεινό σημείο,κάτω απο όχημα(φορτηγό), θέλω να είναι φωτίζει πολύ,όσο είναι δυνατον, και να παιρνει απλές μπαταρίες που να μπορω να βρω οπουδήποτε,οποτε όχι επαναφορτιζόμενες.
    Πριν κάνα δυο τρεις εβδομαδες πήρα εναν απο τα Λιντλ,πέντε φορες τον δούλεψα,συνολικά 5 λεπτα και αρχισε να τα παιζει.
    Τώρα για το κοστος δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν ξέρω της τιμες,κάνα 20-30 euro ίσως;

    Υγ. Δεν χρειάζομαι παλομενους κλπ,απλα άναψε Σβήσε.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  14. #239
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Μιλάω για το μηχανακι της Shimano, το stella.

    @ balakia:

    Μιλάμε για φακό με ΑΑΑ ή ΑΑ μπαταρίες δηλαδή. Πάλι προτίνω επαναφορτιζόμενες nimh και όποτε χρειαστείς βάζεις τις απλές απο το περίπτερο.
    Πρέπει να δώσεις λίγα στοιχεία παραπάνω όμως όσον αφορά την φωτεινότητα γιατί το "πολύ" είναι σχετικό. Αυτός από το Λιντλ σε κάλυπτε κι αν ναι πόσα lumens ήταν;

  15. #240
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Στο τοπ του μπατζετ είναι αυτός με 130lm max. Από μπαταρία ΑΑ δε μπορείς να πάρεις περισσότερα εκτός και αν πάρεις διπλάσιο μέγεθος που παίρνει δυο μπαταρίες ΑΑ και έχει διπλάσια απόδοση.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2911280

    Πιο οικονομική επιλογή αυτή που έβαλε ο jnp που είναι δοκιμασμένη και είναι ευχαριστημένος.

    Αν δε θέλεις να τον έχεις στο στόμα πάρε και ένα head band (σαν αυτό στη φωτό στο λινκ) που κοστίζει περί τα 10 γιούργια (12 νομίζω το συγκεκριμένο) και μπορεί να πάρει και δυο φακούς αν θέλεις (με δευτερη βαση). Οπότε πας στη φθηνη επιλογή φακού και head band.

    Όλοι όσοι παίρνουν απλές ΑΑ παίρνουν και επαναφορτιζόμενες ΑΑ.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF